Jak poradzić sobie z uzależnieniem partnera i wstydem? [Porada eksperta]

2016-10-28 12:40 Agnieszka Pietrzyk

Jestem z mężem już od 17 lat. Mieliśmy wzloty i upadki - jak to w każdym związku, ale ostatnio nie radzę sobie już z narastającymi problemami. Czy jeżeli w weekend mój mąż pije po kilka piw bez względu na porę dnia (także z samego rana), to jest to już jakiś problem? Nagabuje dzieci, czy mają jakieś pieniądze, chcąc pożyczyć (nigdy im żadnej kwoty nie oddaje). Ostatnio też ukradł znajomym piwo z korytarza w mieszkaniu (rzekomo powód - to chciałem się napić piwa). Jest mi niezmiernie wstyd za niego. Jeśli sugeruję, że ma jakiś problem, natychmiast stwierdza, że wymyślam. Notorycznie nie uczestniczy w życiu rodzinnym - śpi całymi dniami lub gra na komputerze. Nie mogę na nim polegać, nie mam w nim wsparcia. Nie wiem, co mam robić.

Mąż najprawdopodobniej zmierza do uzależnienia - alkohol, gry na komputerze są ucieczką od rzeczywistości i trudnych emocji. Proszę zasugerować sięgnięcie po pomoc psychologiczną, zanim będzie dużo trudniej i uzależnienie będzie jeszcze bardziej zaawansowane. Obwinianie męża nie jest dobrym pomysłem i jeszcze bardziej wpędza go w chęć picia i ucieczki, dla Pani również potrzebna jest pomoc, aby nie skupiać tyle negatywnych emocji na mężu i zająć się sobą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Pietrzyk

Psychoterapeuta, psycholog ze specjalnością kliniczną. Zajmuje się psychoterapią w nurcie Integratywnym Systemowym. Prowadzi terapie indywidualne dla osób dorosłych, rodzinne oraz terapie dla par. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracuje łącząc elementy różnych podejść terapeutycznych, tak aby centrum stanowił człowiek, a dobór metody zależny był zawsze od pacjenta, od tego jakie ma możliwości, potrzeby, oczekiwania.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Ukończyła całościowe szkolenie z Psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, szereg szkoleń dotyczących pracy z parami, psychosomatoterapii, leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych i lękowych, uzależnień. Interesuje się szczególnie terapią związków oraz pracą z osobami chorującymi somatycznie. Prowadzi Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Katowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Psychologiczne w Busku-Zdroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE