Jak poradzić sobie ze stresem? [Porada eksperta]

2016-09-19 11:48

Mam 20 lat, od kilku lat mam problem dotyczący trzęsących rak. Pojawia się ono w sytuacjach stresowych i bardzo mi przeszkadza, np. na różnego typu imprezach, kiedy trzeba unieść kieliszek, czy cokolwiek, lecz po wypiciu już jakiegoś alkoholu to ustaje. Nie mam z alkoholem problemu, bo piję tylko na takich imprezach. Pojawia się także w pracy w sytuacjach stresowych i najbardziej dobija mnie to, gdy ktoś zauważy ten fakt, śmieje się lub ma jakieś uwagi co do tego. Wtedy jest jeszcze gorzej. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić.

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Jeśli ręce zaczynają się trząść tylko w sytuacjach stresowych, a nie jest to problem np. neurologiczny, należy poszukać różnego rodzaju sposobów radzenia sobie ze stresem. Pomocne są w tym techniki relaksacyjne, techniki oddechowe, medytacja, joga, tai chi - na wszystkie tego typu zajęcia można się zapisać, wystarczy po prostu poszukać w internecie i pójść tam, gdzie się odbywają. Zalecam również sport, pływanie, biegi itp.

I z pewnością pomocna będzie praca z psychoterapeutą na ten temat. Praca terapeutyczna powinna zmierzać do zaakceptowania siebie i swojego objawu, jeśli takie się pojawia. Nie wszystko należy zwalczać, czasami trzeba przyjąć siebie takim, jakim się jest i to jak reaguje nasze ciało na stres; jedni się czerwienią, innym trzęsą się ręce, a jeszcze inni zaczynają się jąkać. Akceptacją siebie też uwalnia od napięcia i powoduje, że objaw jest dużo mniejszy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.