Jak poradzić sobie ze stresem? [Porada eksperta]

2016-09-19 11:48 Agnieszka Pietrzyk

Mam 20 lat, od kilku lat mam problem dotyczący trzęsących rak. Pojawia się ono w sytuacjach stresowych i bardzo mi przeszkadza, np. na różnego typu imprezach, kiedy trzeba unieść kieliszek, czy cokolwiek, lecz po wypiciu już jakiegoś alkoholu to ustaje. Nie mam z alkoholem problemu, bo piję tylko na takich imprezach. Pojawia się także w pracy w sytuacjach stresowych i najbardziej dobija mnie to, gdy ktoś zauważy ten fakt, śmieje się lub ma jakieś uwagi co do tego. Wtedy jest jeszcze gorzej. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić.

Jeśli ręce zaczynają się trząść tylko w sytuacjach stresowych, a nie jest to problem np. neurologiczny, należy poszukać różnego rodzaju sposobów radzenia sobie ze stresem. Pomocne są w tym techniki relaksacyjne, techniki oddechowe, medytacja, joga, tai chi - na wszystkie tego typu zajęcia można się zapisać, wystarczy po prostu poszukać w internecie i pójść tam, gdzie się odbywają. Zalecam również sport, pływanie, biegi itp.

I z pewnością pomocna będzie praca z psychoterapeutą na ten temat. Praca terapeutyczna powinna zmierzać do zaakceptowania siebie i swojego objawu, jeśli takie się pojawia. Nie wszystko należy zwalczać, czasami trzeba przyjąć siebie takim, jakim się jest i to jak reaguje nasze ciało na stres; jedni się czerwienią, innym trzęsą się ręce, a jeszcze inni zaczynają się jąkać. Akceptacją siebie też uwalnia od napięcia i powoduje, że objaw jest dużo mniejszy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Pietrzyk

Psychoterapeuta, psycholog ze specjalnością kliniczną. Zajmuje się psychoterapią w nurcie Integratywnym Systemowym. Prowadzi terapie indywidualne dla osób dorosłych, rodzinne oraz terapie dla par. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracuje łącząc elementy różnych podejść terapeutycznych, tak aby centrum stanowił człowiek, a dobór metody zależny był zawsze od pacjenta, od tego jakie ma możliwości, potrzeby, oczekiwania.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Ukończyła całościowe szkolenie z Psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, szereg szkoleń dotyczących pracy z parami, psychosomatoterapii, leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych i lękowych, uzależnień. Interesuje się szczególnie terapią związków oraz pracą z osobami chorującymi somatycznie. Prowadzi Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Katowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Psychologiczne w Busku-Zdroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE