Uzależnienie od Zolpidemu. Jak bezpiecznie odstawić lek? [Porada eksperta]

2016-08-29 20:43 Agnieszka Pietrzyk

Jestem uzależniona od leku Zolpidem na bezsenność. Biorę go już 9 lat, 2 tabletki dziennie. W jaki sposób mogę go odstawić sama?

Zolpidem jest lekiem silnie nasennym i uspokajającym. Zażywa go Pani już bardzo długo, przy odstawieniu mogą pojawić się przeróżne objawy, ponieważ zarówno organizm, jak i psychika są przyzwyczajone do regulowania emocji tym lekiem. Koniecznie powinna Pani podjąć psychoterapię, aby spróbować uporać się z emocjami, nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie w życiu, konstruktywnych sposobów. Z całą pewnością warto odstawić lek, ale koniecznie musi Pani zasięgnąć pomocy terapeuty, jeśli objawy staną się zbyt uporczywe. Również konsultacja z psychiatrą może być pomocna; czasami lepszym rozwiązaniem, mniej drastycznym, jest schodzenie do mniejszych dawek i w taki sposób być może efekt odstawienia będzie łagodniejszy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Pietrzyk

Psychoterapeuta, psycholog ze specjalnością kliniczną. Zajmuje się psychoterapią w nurcie Integratywnym Systemowym. Prowadzi terapie indywidualne dla osób dorosłych, rodzinne oraz terapie dla par. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracuje łącząc elementy różnych podejść terapeutycznych, tak aby centrum stanowił człowiek, a dobór metody zależny był zawsze od pacjenta, od tego jakie ma możliwości, potrzeby, oczekiwania.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Ukończyła całościowe szkolenie z Psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, szereg szkoleń dotyczących pracy z parami, psychosomatoterapii, leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych i lękowych, uzależnień. Interesuje się szczególnie terapią związków oraz pracą z osobami chorującymi somatycznie. Prowadzi Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Katowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Psychologiczne w Busku-Zdroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE