Myśli o śmierci. Gdzie szukać bezpłatnej pomocy? [Porada eksperta]

2016-09-01 12:01 Agnieszka Pietrzyk

Od dłuższego czasu zmagam się z pewnym problemem. Nie mam szans na pójście na wizytę, ponieważ mnie nie stać. W ostatnim czasie, tj. mniej więcej dwa lata temu, zmarli moi dziadkowie, którzy byli też moimi rodzicami zastępczymi od 4. roku życia, więc traktowałam ich naprawdę jak rodziców. Po śmierci babci przez 3 miesiące żył jeszcze dziadek, który jednak chyba za bardzo za nią tęsknił. Byli ze sobą 63 lata. Mam 19 lat. Ale ostatnio, mniej więcej od 3-4 miesięcy, myślę o śmierci i boję się jej. Boję się tego, że kiedyś wyjdę z domu i potrąci mnie samochód lub zginę w wypadku, na przykład gdy będę jechać busem na uczelnię. Boję się też samej myśli o mojej śmierci, tego, że mogłabym nie zrobić tego, co chciałam, tego, że rodzina, mój ukochany, byliby bardzo smutni, a ja nie potrafiłabym pomóc. Nie wiem, co robić. Nie wiem, jak sobie pomóc.

Zacznę od tego, że ma Pani możliwość skorzystania z pomocy terapeutycznej, psychologicznej bezpłatnie w poradni zdrowia psychicznego w swoim mieście lub najbliższym możliwym większym mieście. Pomoc taka jest refundowana przez NFZ, wystarczy być ubezpieczonym. Również na uczelni proszę się zorientować w dziekanacie, czy jest dostępna jakaś pomoc psychologa dla studentów.

Być może jest tak, że nie pozwoliła Pani sobie na przeżycie w pełni żałoby po dziadkach. Myśli o śmierci mogą być symptomem depresji. Bardzo ważne dla Pani w tym czasie jest otoczenie się wspierającymi, życzliwymi osobami, pisze Pani o swoim partnerze, może Pani na nim się wesprzeć. Proszę koniecznie poszukać bezpłatnej profesjonalnej pomocy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Pietrzyk

Psychoterapeuta, psycholog ze specjalnością kliniczną. Zajmuje się psychoterapią w nurcie Integratywnym Systemowym. Prowadzi terapie indywidualne dla osób dorosłych, rodzinne oraz terapie dla par. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracuje łącząc elementy różnych podejść terapeutycznych, tak aby centrum stanowił człowiek, a dobór metody zależny był zawsze od pacjenta, od tego jakie ma możliwości, potrzeby, oczekiwania.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Ukończyła całościowe szkolenie z Psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, szereg szkoleń dotyczących pracy z parami, psychosomatoterapii, leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych i lękowych, uzależnień. Interesuje się szczególnie terapią związków oraz pracą z osobami chorującymi somatycznie. Prowadzi Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Katowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Psychologiczne w Busku-Zdroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE