Jadłowstręt – przyczyny. Objawem jakiej choroby może być jadłowstręt?

2017-06-21 16:20

Przyczyny jadłowstrętu są inne u dzieci, młodzieży i dorosłych. U dzieci jadłowstręt może być objawem alergii pokarmowej. U młodzieży wstręt do jedzenia najczęściej ma podłoże psychiczne (anoreksja). U dorosłych jadłowstręt może być spowodowany przez wrzody żołądka lub nowotwór. Sprawdź, objawem jakiej choroby może być jadłowstręt.

JADŁOWSTRĘT – przyczyny. Objawem jakiej choroby może być jadłowstręt?
Autor: thinkstockphotos.com Przyczyny jadłowstrętu są inne u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Spis treści

  1. Jadłowstręt u dzieci – przyczyny
  2. Jadłowstręt u młodzieży – przyczyny
  3. Jadłowstręt u dorosłych – przyczyny
  4. W czasie choroby onkologicznej może pojawić się jadłowstręt

Przyczyny jadłowstrętu, czyli bardzo silnego uczucia niechęci wobec jedzenia, są inne u dzieci, młodzieży i dorosłych. U dzieci jadłowstręt najczęściej jest objawem alergii pokarmowej. Może być także wynikiem zmuszania dziecka do spożywania pokarmów nielubianych. U młodzieży, zwłaszcza u dziewcząt, jadłowstręt może być objawem anoreksji. Jadłowstręt o podłożu psychicznym może pojawić się także u dorosłych, np. w przebiegu depresji. Jednak najczęściej jest objawem innych chorób, np. wrzodów żołądka, a nawet nowotworów.

Jadłowstręt u dzieci – przyczyny

Alergia pokarmowa

Zwykle przyczyną jadłowstrętu u dzieci są alergie pokarmowe. Najczęstszymi alergiami pokarmowymi są mleko, orzechy, jajka, pszenica, soja, ryby i owoce morza. Jednym z objawów alergii są bóle brzucha, dlatego dziecko unika jedzenia. Jeśli jadłowstrętowi towarzyszą także zmiany na skórze (pokrzywka i atopowe zapalenie skóry), biegunka czy wymioty, można być pewnym alergii pokarmowej. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza, by odkryć, który produkt uczula dziecko. Jest to bardzo ważne, gdyż w nielicznych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

Celiakia

Celiakia, czyli choroba trzewna, to choroba, która może powodować jadłowstręt u niemowlaka, ponieważ jej objawy pojawiają się zwykle w ciągu sześciu pierwszych miesięcy życia dziecka. Istotą choroby są zaburzenia trawienia związane z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach. W przeciwieństwie do alergii na gluten, która może być stanem przejściowym, celiakia trwa do końca życia, co oznacza dożywotnie stosowanie diety bezglutenowej.

Selektywne zaburzenie odżywiania

Selektywne zaburzenie odżywiania to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje silne uczucie niechęci wobec jedzenia. Choroba zwykle pojawia się już u małych dzieci, które tolerują tylko jeden pokarm, np. frytki. Inne zaś budzą awersję, a nawet lęk. Jeśli więc dziecko chętnie sięga tylko po jeden produkt, a kaprysi i zaciska usta przy próbie podania czegoś innego, przyczyną prawdopodobnie jest selektywne zaburzenie odżywiania.

Zaparcia nawykowe

Zaparcia nawykowe są zaparciami na tle psychicznym. Dziecko unika wypróżnienia, a zalegający w jelitach kał z biegiem czasu staje się coraz twardszy, co wiąże się z bólem podczas wypróżniania. Wówczas dziecko unika także spożywania posiłków, gdyż chce uniknąć przykrych dolegliwości.

Pasożyty

U dziecka bardzo łatwo o zarażenie owsikami czy tasiemcem. Jeśli do niego dojdzie, jadłowstręt jest wynikiem bólów brzucha i nudności, które są jednymi z objawów inwazji pasożytów.

Zmuszanie dziecka do jedzenia

Zmuszanie dziecka do jedzenia nielubianych przez niego produktów lub do jedzenia zbyt dużej ilości pokarmu, może doprowadzić do jadłowstrętu. W tym pierwszym przypadku przyczyną jest wstręt psychiczny, w tym drugim przepełnienie żołądka dziecka, który jest wielości pięści, w związku z tym ma ograniczoną pojemność.

Jadłowstręt u młodzieży – przyczyny

Anoreksja

Jadłowstręt u nastolatków, zwykle dziewcząt, może mieć podłoże psychiczne. Wówczas mowa o anoreksji. Osoba chora wyklucza ze swojego jadłospisu coraz to inne produkty. Przestaje jadać z rodziną przy stole, a przymuszona do jedzenia znajduje sposoby, by je wyrzucić. Gdy zwraca się jej uwagę, że mało je, często reaguje atakiem furii. Uwagę powinno zwrócić także nadmierne zainteresowanie jedzeniem, np. liczenie kalorii.

To ci się przyda

Jadłowstręt w ciąży

Jadłowstręt w ciąży, zwłaszcza w jej początkowej fazie, może być spowodowany mdłościami. Objawami towarzyszącymi może być nadwrażliwość na smaki i zapachy, która również zniechęca do jedzenia. Wstręt do jedzenia w ciąży wynika ze zmian hormonalnych - podniesionego poziomu hormonu hCG. Jest to częsta przypadłość u przyszłych mam. Jeśli jednak jadłowstręt trwa dłużej niż kilka dni, a do tego dołączają wymioty, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.

Jadłowstręt u dorosłych – przyczyny

Choroby żołądka

  • niestrawność powoduje m.in. uczucie pełności w brzuchu, bóle w nadbrzuszu oraz wzdęcia i gazy;
  • wrzody żołądka - dokuczliwy ból brzucha, który przypomina uczucie głodu. Mogą mu towarzyszyć mdłości, odbijanie, zgaga, a nawet silne wymioty;
  • raka żołądka - objawia się utratą wagi, nietypowymi bólami, obecnością krwi w kale, stanem ogólnego rozbicia, zmęczeniem, powiększeniem węzłów chłonnych;

Jadłowstręt może być objawem nie tylko raka żołądka, lecz także każdego innego nowotworu.

    Afagia

    Afagia oznacza niezdolność połykania. Jej przyczyną mogą być zmiany chorobowe przewodu pokarmowego, choroby układu nerwowego lub uraz mózgu. Gdy dojdzie do uszkodzenia części bocznej podwzgórza mózgu, która odpowiada za odczuwanie głodu (np. na skutek urazu głowy) może dojść do zahamowania uczucia głodu. Jednak do tego typu sytuacji dochodzi bardzo rzadko.

    Depresja

    Jadłowstręt może być jednym z objawów depresji. Często pojawiają się nudności, poczucie pełności w żołądku, brak apetytu, poczucie dławienia w przełyku. Żołądek jest bowiem organem, który silnie reaguje na problemy emocjonalne.

    Stres

    Stres powoduje pobudzenie układu anatomicznego do nadmiernej produkcji kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny, które hamują perystaltykę jelit i „zaciskają” żołądek, czego skutkiem jest niechęć do jedzenia.

    Palenie papierosów

    Jadłowstręt może pojawić się u niektórych nałogowych palaczy. Tytoń obniża ilość wchłanianych kalorii oraz przyśpiesza metabolizm. Podobno wypalenie jednego papierosa powoduje wzrost o ok. 3 proc. wydatków energetycznych organizmu przez ok. 30 minut od wypaleniu papierosa.

    W czasie choroby onkologicznej może pojawić się jadłowstręt

    Źródło: lifestyle.newseria.pl