PASOŻYTY jelitowe u dzieci: owsiki, lamblia, glista ludzka, węgorek jelitowy i włosogłówka

2015-02-18 9:28

Pasożyty u dzieci nie są niczym niezwykłym. Na zakażenie pasożytami jelitowymi narażone jest każde dziecko. Ma je już co szósty siedmiolatek. Co zrobić, gdy okaże się, że twoje dziecko ma owsiki, lamblie, glistę ludzką, węgorzycę lub włosogłówkę?

Spis treści

  1. Co zrobić, gdy dziecko jest zakażone pasożytami jelitowymi?
  2. Badania na obecność pasożytów

Pasożyty dostają się do organizmu różnymi sposobami: z jedzeniem, przez podanie ręki czy drogą kropelkową. Przyczyną zakażenia mogą być też  zabawy z domowymi zwierzętami czy grzebanie rękami w ziemi. Rodzice nie wiedzą, że dziecko ma pasożyty, bo często nie dają one żadnych objawów albo są one podobne do tych, jakie wywołują wirusy bądź bakterie. Również wielu lekarzy nie zleca badań w kierunku chorób pasożytniczych, wiążąc nawracające biegunki, wysypki czy zapalenia oskrzeli z nietolerancją pokarmową, alergią lub chorobą.

Co zrobić, gdy dziecko jest zakażone pasożytami jelitowymi?

Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Badania na obecność pasożytów

Jeśli więc twoje dziecko cierpi na powtarzające się infekcje, narzeka na bóle brzucha, ma anemię czy jest nadpobudliwe, zrób mu badanie kału lub wymaz na owsiki, bo być może przyczyną kłopotów są pasożyty jelitowe, do których należą: węgorek jelitowy, glista ludzka, lamblia, owsiki i włosogłówka. W przypadku stwierdzenia obecności intruzów konieczne jest leczenie farmakologiczne. Po jego zakończeniu warto zrobić badania kontrolne.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza