PASOŻYTY jelitowe u dzieci: owsiki, lamblia, glista ludzka, węgorek jelitowy i włosogłówka

2015-02-18 9:28 Katarzyna Hubicz | Konsultacja: Andrzej Mierzecki, pediatra, specjalista medycyny rodzinnej

Pasożyty u dzieci nie są niczym niezwykłym. Na zakażenie pasożytami jelitowymi narażone jest każde dziecko. Ma je już co szósty siedmiolatek. Co zrobić, gdy okaże się, że twoje dziecko ma owsiki, lamblie, glistę ludzką, węgorzycę lub włosogłówkę?

Pasożyty dostają się do organizmu różnymi sposobami: z jedzeniem, przez podanie ręki czy drogą kropelkową. Przyczyną zakażenia mogą być też  zabawy z domowymi zwierzętami czy grzebanie rękami w ziemi. Rodzice nie wiedzą, że dziecko ma pasożyty, bo często nie dają one żadnych objawów albo są one podobne do tych, jakie wywołują wirusy bądź bakterie. Również wielu lekarzy nie zleca badań w kierunku chorób pasożytniczych, wiążąc nawracające biegunki, wysypki czy zapalenia oskrzeli z nietolerancją pokarmową, alergią lub chorobą.

Co zrobić, gdy dziecko jest zakażone pasożytami jelitowymi?

Badania na obecność pasożytów

Jeśli więc twoje dziecko cierpi na powtarzające się infekcje, narzeka na bóle brzucha, ma anemię czy jest nadpobudliwe, zrób mu badanie kału lub wymaz na owsiki, bo być może przyczyną kłopotów są pasożyty jelitowe, do których należą: węgorek jelitowy, glista ludzka, lamblia, owsiki i włosogłówka. W przypadku stwierdzenia obecności intruzów konieczne jest leczenie farmakologiczne. Po jego zakończeniu warto zrobić badania kontrolne.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
donatan
|

Mam 11 lat i niewiem czy mam gliste ludzka bo bawilem sie z psem i on zwymiotowal,jekies glizdy biale odpowie ktos

uri9
|

Czytając pani artykuł przypomniałam sobie że kilka dni temu znalazłam podobą treść na blogu www.wszystkoopasozytachludz... na temat oczyszczania organizmu z glisty ludzkiej , którego sama wykorzystałam i efekt był piorunujący , życze udanej terapi