Jak pozbyć się smoczka? [Porada eksperta]

2013-03-09 10:40

Czy są skuteczne sposoby na wyeliminowanie z naszego życia smoczka? Dziecko ma 4 lata, a im bardziej próbujemy, tym jest gorzej.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Pytasz jak po 4. latach pozbyć się smoczka? Odpowiadam: na pewno nie krzyczeć na dziecko i nie wyrywać mu smoczka siłą. Można delikatnie żartować, choć żarty czasem budzą dodatkowy opór. Dobrze robi zajęcie buzi czym innym, a więc jedzeniem, rozmową śpiewaniem. Postaw w domu coś do podjadania, co dziecko lubi np. orzeszki, chrupki kukurydziane, rodzynki, cząstki mandarynki itd. Czasem daj lizaka czy gumę do żucia. Rozmawiaj z dzieckiem w ten sposób, by to ono więcej mówiło. Radykalną metodą jest zgubienie smoczka. Prawidłowo rozwinięte dziecko widzi, że rówieśnicy i starsi nie używają smoczków. Może jest nawet przez kolegów wyśmiewane. Jeśli mimo to gryzaczek wciąż mu na co dzień towarzyszy, zastanowiłabym się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Gdy 4 - letnie dziecko nie chce rozstać się ze smoczkiem często jest to sygnał, że ma ono jakiś problem, z którym nie umie sobie poradzić. Może to być zakłócone poczucie bezpieczeństwa, może to być poczucie winy albo coś jeszcze innego. Problem dziecka nie musi być zawiniony przez rodziców. Dziecko odczuwa i postrzega świat na swój sposób, niekoniecznie w kategoriach racjonalnych. W ustaleniu czy coś nurtuje i męczy Twoje dziecko pomoże psycholog. On też umie ustalić jaka jest tego przyczyna. Gdzie w Twojej miejscowości znajdziesz psychologa dziecięcego powie Ci przedszkolanka albo lekarz pediatra.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza