Skacze ci ciśnienie? Wirus to wykorzysta

2020-04-07 16:26 Ada Mazurek

Cierpisz na nadciśnienie? Musisz o siebie zadbać podwójnie. Udowodniono, że osoby z nadciśnieniem są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem, pojawiają się u nich cięższe objawy w przebiegu infekcji, a nawet - częściej umierają.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi to powinieneś zadbać o swoje zdrowie w kontekście szalejącego koronawirusa z Chin. Prowadzone do tej pory badania jasno pokazują, że osoby z nadciśnieniem mają gorsze objawy i częściej umierają z powodu infekcji.

W Chinach od 25% do 50% hospitalizowanych pacjentów miało wysokie ciśnienie krwi (lub: nowotwór, cukrzycę, albo chorobę płuc). We Włoszech ponad 99% osób zmarłych na wirusa miało jeden z tych stanów - a 76% z nich miało wysokie ciśnienie krwi.

Naukowcy wyliczyli, że u osób z nadciśnieniem ryzyko śmierci w wyniku infekcji koronawirusem jest o 6% wyższe niż u reszty populacji. A prawie dwie trzecie osób powyżej 60. roku życia ma wysokie ciśnienie krwi.

Inną możliwością jest to, że wyższe ryzyko nie wynika z samego wysokiego ciśnienia krwi, ale z niektórych leków stosowanych w leczeniu - inhibitorów ACE i blokerów receptora angiotensyny (ARB). To tylko teoria, ponieważ nie ma jeszcze badań nad tym, jaki wpływ te leki mogłyby mieć na COVID-19.

Tutaj ważna uwaga - American College of Cardiology i American Heart Association zalecają przyjmowanie leków na wysokie ciśnienie krwi zgodnie z zaleceniami. Ich odstawienie, zwłaszcza nagłe, może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Powikłania w wyniku infekcji

Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc, jednak z danych wynika, że koronawirus może uszkodzić układ sercowo-naczyniowy. Dlatego osoby z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca i niewydolnością serca są bardziej zagrożone.

A jak się to ma do nadciśnienia?

Wysokie ciśnienie krwi uszkadza tętnice i zmniejsza przepływ krwi do serca. Oznacza to, że twoje serce musi ciężej pracować, aby napompować wystarczającą ilość krwi. Z czasem ta dodatkowa praca może je osłabić do tego stopnia, że ​​nie będzie w stanie pompować do organizmu tak dużej ilości krwi bogatej w tlen.

Koronawirus może również bezpośrednio uszkodzić serce - zwłaszcza, jeśli już jest osłabione w wyniku nadciśnienia. U niektórych pacjentów pojawiało się zapalenie mięśnia sercowego zwane zapaleniem mięśnia sercowego.

Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie z chorobami serca, w wyniku infekcji układu oddechowego (grypa lub przeziębienie, a także inne, typy koronawirusa) są bardziej narażeni na zawał serca.

Co robić?

Przede wszystkim upewnij się, że masz w domu zapas leków na nadciśnienie. Jeśli nie - skorzystaj z teleporady i zrealizuj e-receptę. Przypominamy, że na własną rękę nie wolno odstawiać leków przyjmowanych stale. 

Co jeszcze możesz zrobić, jeśli masz nadciśnienie i obawiasz się zarażenia koronawirusem? Zostań w domu i ogranicz jak najwięcej kontaktów z innymi ludźmi.

Polecamy: Leki i produkty, które warto mieć w domu - przygotuj się na koronawirusa

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE