Lek na koronawirusa - nie ma takiego! Nie daj się naciągnąć

2020-03-11 17:35
Koronawirus - leki
Autor: Getty Images Koronawirus - badanie krwi

Na rynku pojawiają się leki na koronawirusa, a dokładnie leczące chorobę, którą wywołuje, czyli COVID-19. Nie daj się naciągnąć - te leki nie mają potwierdzonego działania.

Niestety wiele osób żeruje na naiwności innych i wprowadza... leki na koronawirusa, a dokładniej na chorobę COVID-19, którą koronawirus powoduje. 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Federalna Komisja Handlu (FTC) wystosowały wspólne pismo, w którym ostrzegają przez produkowaniem i sprzedawaniem niezatwierdzonych leków, które miałyby leczyć chorobę COVID-19. 

Rynek jest cały czas monitorowany i wobec firm, które się nie zastosują zostaną wyciągnięte konsekwencje.

- Prowadzimy bardzo ostry program nadzoru i na bieżąco monitorujemy źródła online, w których mogą pojawiać się fałszywe leki – wyjaśnił lekarz i komisarz FDA Stephen M. Hahn.

- Obserwujemy bardzo wysoki poziom lęku przed potencjalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa - dodał prezes Federalnej Komisji handlu, Joe Simons. - W tej sytuacji nie potrzebujemy firm żerujących na konsumentach poprzez promowanie nieuczciwych produktów, dających fałszywą nadzieję na zapobieganie wirusowi i leczenie go. Te ostrzeżenia to tylko pierwszy krok. Jesteśmy przygotowani do podjęcia działań egzekucyjnych przeciwko firmom, które nadal wprowadzają na rynek tego typu oszustwa – dodał Joe Simons.

Jednak w sieci pełno jest firm, które oferują herbatki, zioła czy mieszanki mające zwalczyć wirusa lub zapobiec chorobie. Agencja ds. Żywności i Leków przestrzega konsumentów i zaleca ostrożność.

Fałszywe produkty mogą występować w wielu odmianach, w tym w formie suplementów diety i innych produktów spożywczych, a także w specyfikach rzekomo będących lekami, wyrobami medycznymi lub szczepionkami. Każdy produkt leczniczy związany z koronawirusem jest FAŁSZYWY.

Produkty niepotwierdzone przez FDA są nieskuteczne. Ich działanie nie zostało udowodnione, mogą być niebezpieczne, a dodatkowo stosowanie tych produktów może prowadzić do opóźnień w uzyskaniu właściwej diagnozy i leczenia COVID-19 oraz innych potencjalnie poważnych chorób.

Fałszywe leki w Polsce

Również polska Policja przestrzega przed nieuczciwymi zachowaniami sprzedawców.

- Policjanci przestrzegają przed nieuczciwymi zachowaniami osób, które wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. Oferują je w Internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem - czytamy w oświadczeniu.

Policja apeluje także o niewpuszczanie do domów osób podających się za lekarzy lub sprzedawców cudownych leków. Informacji o koronawirusie należy szukać na sprawdzonych stronach internetowych.

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.