Jakie leki na nadciśnienie brać w ciąży? [Porada eksperta]

2013-01-10 20:12

Choruję na nadciśnienie i przyjmuję leki. Chciałabym zajść w ciążę, ale wiem, że leki te nie są wskazane do przyjmowania podczas ciąży. Czy powinnam przestać przyjmować leki czy też poprosić lekarza o zamianę na jakieś inne, które można przyjmować podczas ciąży?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Nie wszystkie z leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia mogą być stosowane przez kobiety planujące zajście w ciążę oraz będące w ciąży. Bezwzględnie przeciwwskazane jest stosowanie leków z grupy inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę – które charakteryzują się tym, że w nazwie chemicznej maja końcówkę „pril” – są to takie leki jak captopril, enalapril, perindopril, chinapril, trandalopril i inne. Jeżeli zażywa Pani którykolwiek z tych leków to powinien być zamieniony na inny zanim zajdzie Pani w ciąże. Również nie dozwolone są leki z grupy brokerów receptora AT1, których nazwa ma koncówkę –„ sartan” , występują tu takie nazwy jak walsartan, telmisartan, eprosartan i inne. Co do innych leków obniżających ciśnienie to ich wybór powinien być przeprowadzony w ścisłej współpracy z lekarzem – inne reguły doboru leków są na początku ciąży, a inne gdy są już wykształcone wszystkie narządy u płodu . Poza wyborem leku ważne jest nastawienie psychiczne przyszłej matki na pomyślny przebieg ciąży – to bardzo pomaga! Osobiście jestem zdania, że kobieta z nadciśnieniem powinna przebywać przez całą ciążę na zwolnieniu lekarskim, bowiem takie rozwiązanie znacznie redukuje stresy – a przez to redukuje szansę na powstanie wielu zwyżek ciśnienia pochodzenia stresowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza