Boisz się oddać dziecko do żłobka z powodu COVID? Uważaj lepiej na patogeny w domu!

2020-05-20 14:13

Martwisz się, że twoje dziecko po powrocie do szkoły lub przedszkola będzie bardziej narażone na zakażenie koronawirusem? Zobacz, jakie równie groźne wirusy i bakterie czyhają na niego we własnym domu i otoczeniu.

Boisz się oddać dziecko do żłobka z powodu COVID? Uważaj na patogeny, które masz w domu
Autor: Getty images

Wszyscy mówią obecnie o dezynfekcji dłoni, telefonów i toalet powierzchni, z którymi się stykamy – wszystko pod kątem groźnego koronawirusa, który od kilku tygodni budzi lęk całego świata. Zastanawiamy się, czy ze względu na ryzyko posyłać dzieci do żłobka, na plac zabaw?

Tymczasem wokół naszych maluchów od zawsze krąży wiele wirusów i bakterii, a nawet pasożytów, które bagatelizujemy. Warto pamiętać, zwłaszcza że dzieci mają zdolność dotarcia do najbrudniejszych miejsc, a potem polizania ich lub włożenia do buzi! Bo takie są dzieci.

Dlatego teraz, gdy częściej niż wcześniej dezynfekujemy różne miejsca w swoim domu, przyjrzyjmy się tym, do których wcześniej nie zaglądaliśmy i wyczyśćmy je albo – jeśli są poza naszym mieszkaniem - zachowajmy szczególną ostrożność w kontakcie dziecka z nimi.

Sonda
Powiedz nam, co o tym myślisz:

Spis treści

  1. Szczoteczki do zębów
  2. Miski i legowiska zwierząt
  3. Podwórko i piaskownica 
  4. Lodówka i kuchnia
  5. Podłoga i dywany
  6. Klamki i przyciski do windy

Szczoteczki do zębów

Okazuje się, że szczoteczki do zębów są jednym z najbardziej groźnych przedmiotów w twoim domu. Zwłaszcza, jeśli na dodatek w łazience znajduje się też toaleta. Spłukiwanie sedesu powoduje rozpylanie brudnych kropelek wody w powietrzu i osadzanie się ich wszystkich sprzętach w pobliżu.

Aby zadbać o szczotkę dziecka dobrze ją czyść przed i po użyciu, a raz na tydzień wygotuj w zmywarce lub w gorącej wodzie.

Miski i legowiska zwierząt

Zwierzęta mogą przenosić bakterie, wirusy i pasożyty, które rozprzestrzeniają się w ich ślinie, sierści czy naskórku.  Dzieci nie pamiętają, aby po zabawie z pupilem umyć rączki, bawią się psimi zabawkami, wkładają raczki do ich misek. Legowiska i psie akcesoria mogą być źródłem bakterii, w tym salmonelli i E. coli. 

Trzeba je regularnie czyścić a dzieci uczyć, aby zawsze myły dłonie po kontakcie ze zwierzakiem i nie pozwalały się lizać.  

Podwórko i piaskownica 

Przydomowy ogródek albo piaskownica na placu zabaw to potencjalna wylęgarnia pasożytów. W ziemi i w piasku można zakazić się toksoplazmoza, glistą ludzka i wieloma innymi okropnymi chorobami.

Dbaj, aby twój malec został zaszczepiony przeciwko tężcowi i dbaj o mycie rączek po zabawie na dworze, a nawet w trakcie – miej zawsze po d ręką chusteczki dezynfekujące. Nie pozwól mu jeść w czasie robienia babek z piasku.

Lodówka i kuchnia

Nieszczelne opakowanie mięsa, zepsute mleko, nadgniłe warzywa… -  w lodówce może znaleźć się Salmonella, campylobacter i norovirus, które powodują rozstrój żołądka i biegunkę i są dość powszechnymi drobnoustrojami kuchennymi. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo, odpowiednio przechowuj żywność, która łatwo psuje się. Myj i dezynfekuj ściany i półki lodówki, a także naczynia, w których przechowujesz jedzenie.

Podłoga i dywany

Jest oczywiście źródłem brudu przyniesionego z ulicy czy pochodzącego z psiej sierści, jedzenia, które spadło ze stołu dawno temu, ale również źródłem roztoczy i kurzu, na który uczulonych jest wiele maluchów.

Na podłodze mogą znajdować się również grzyby powodujące grzybicę skóry, dlatego podłogi trzeba regularnie myc, a dywany odkurzać, choć lepiej pozbyć się ich, zwłaszcza, jeśli masz w domu alergika.  

Klamki i przyciski do windy

Jeśli mieszkasz w bloku, postaraj się, aby twoje dziecko nie dotykało klamek ani przycisków windy. Badani pokazują, ze jest na nich więcej drobnoustrojów chorobotwórczych niż w sedesie. Są to bakterie e-coli, bakterie kałowe i wiele innych groźnych patogenów.

Trudno chodzić po korytarzu z płynem dezynfekującym, więc po prostu nie pozwól maluchowi dotykać klamek i przycisków.

Czytaj: Najbrudniejsze miejsca w domu. Gdzie w domu jest najwięcej zarazków?

ŁAZIENKA - jak ją sprzątać, by pozbyć się groźnych bakterii

Jak bezpiecznie korzystać z wybielacza, aby odkazić dom, ale nie zrobić sobie krzywdy?

Płyny antybakteryjne i do dezynfekcji rąk – jak działają?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki