Szczoteczka soniczna: jak działa i czy jest skuteczna? Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

2019-09-26 11:53 Katarzyna Hubicz

Szczoteczka soniczna, spośród wszystkich rodzajów szczoteczek do zębów uznawana jest za najbardziej nowoczesną i skuteczną. Jaką technologię wykorzystują i jak działają szczoteczki soniczne? I czy faktycznie szczoteczki soniczne są lepsze niż elektryczne?

Szczoteczka soniczna nie jest produktem nowym, gdyż już w 1987 roku wynalazł ją amerykański naukowiec Robert Bock, a produkt dość szybko stał się popularny.

Spis treści:

 1. Jak powstała szczoteczka soniczna?
 2. Jak działa szczoteczka soniczna?
 3. Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
 4. Ile kosztuje szczoteczka soniczna i elektryczna?
 5. Jak czyścić szczoteczkę soniczną?
 6. Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej i elektrycznej?

Jak powstała szczoteczka soniczna?

Na początku lat 90. XX wieku szczoteczki soniczne trafiły do masowej sprzedaży. Szybko zdobyły certyfikat FDA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków), gdyż w trakcie mycia usuwały nie tylko płytkę nazębną oraz resztki jedzenia, ale też znajdujące się tam bakterie.

Początkowo mogli kupować je tylko klienci w Stanach Zjednoczonych, wkrótce jednak trafiły do sklepów również i w innych krajach. Konsumenci szybko je pokochali, zarówno ze względu na skuteczność, jak i komfort stosowania, większy niż w przypadku szczoteczek elektrycznych, które pojawiły się w USA już pod koniec lat 60. XX wieku.

W miarę upływu lat rewolucyjny produkt był udoskonalany. Dlatego, choć szczoteczki soniczne, które możemy kupić dziś, są podobne do pierwowzoru, są też zarazem dużo od niego skuteczniejsze.

Czytaj też:

Zadbaj o dziąsła, a zadbasz o zęby

Nić dentystyczna uchroni zęby przed próchnicą

Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki

Jak działa szczoteczka soniczna?

By zrozumieć sposób działania szczoteczek sonicznych, warto porównać je z tradycyjnymi szczoteczkami elektrycznymi. Na pierwszy rzut oka różnią je kształty główek. Szczoteczka elektryczna ma okrągłą końcówkę, która wykonuje trzy ruchy: oscylacyjne, pulsacyjne i obrotowe. Zaletą szczoteczki elektrycznej jest możliwość objęcia główką całego zęba, gwarantując tym samym dokładne i skuteczne usunięcie płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Natomiast szczoteczka soniczna ma zakres dwóch kierunków: wymiatająco-pulsacyjnych. Ruch wymiatający chroni dziąsła przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje około 58 000 obrotów, co w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej jest olbrzymią ilością. Szczoteczka soniczna wykonuje ich od 31 000 do 62 000 na minutę. Są to tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które delikatnie usuwają zabrudzenia i przebarwienia, nie uszkadzając szkliwa ani dziąseł.

Jednak to nie tylko ilość ruchów na minutę sprawia, że szczoteczki soniczne są tak skuteczne w czyszczeniu zębów (obliczono, że usuwają aż sześć razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne, z kolei szczoteczki elektryczne są w stanie działać jeszcze skuteczniej).

Szczoteczka soniczna, pracując z częstotliwością minimum 260 Hz, wytwarza fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania we włóknach, a jednocześnie, docierając na odległość do 4 mm od włókien, wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Co ciekawe, dostępne na rynku są też szczoteczki elektryczne z okrągłą główką, generujące falę dźwiękową o częstotliwości do 400 Hz.

Tworzące się wówczas mikrobąbelki uderzają w powierzchnię zębów, usuwając bakterie i płytkę nazębną. Docierają one również tam, gdzie nie są w stanie dotrzeć włókna szczoteczki, a więc również do przestrzeni międzyzębowych, perfekcyjnie również czyszczą zęby od strony warg i języka.

Wypróbuj: Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 Soniczna szczoteczka elektryczna do zębów
Oral-B szczoteczka soniczna

Autor: Oral-B

materiał partnera

Oral-B posiada w swojej ofercie soniczną szczoteczkę elektryczną do zębów Pulsonic Slim Luxe 4200, której użytkowanie przez okres czterech tygodni przyczyni się do polepszenia stanu zdrowia dziąseł. Co ją wyróżnia na tle konkurencji? Wyjątkowo wąska, superlekka rączka szczoteczki, która bardzo dobrze leży w dłoniach, dzięki czemu można jej używać zarówno w domu, jak i w podróży. Dzięki technologii dźwiękowej szczoteczka główka szczoteczki jest wprawiana w delikatne drgania, wykonując ponad 31 000 wibracji na minutę i delikatnie usuwając przebarwienia powierzchniowe. Oral-B Pulsonic Slim Luxe posiada trzy tryby czyszczenia zębów: tryb czyszczenia codziennego, tryb delikatnego czyszczenia i tryb wybielania. Dla czystszych, zdrowszych zębów i naturalnego wybielania.

Podobnie jak szczoteczki elektryczne, te soniczne napędzane są baterią akumulatorową, którą - w wielu modelach – wystarczy naładować raz na kilka tygodni. Szczególnie przydatne są funkcje:

 • Wbudowany 2-minutowy timer (po upływie zalecanego czasu szczotkowania, czyli najczęściej dwóch minut, szczoteczka automatycznie się wyłącza)
 • Tryby czyszczenia (co 30 sekund na chwilę wstrzymuje pracę szczoteczki, by można było zmienić miejsce mycia zębów, zgodnie z zasadą, że na mycie każdej z czterech stref w jamie ustnej trzeba przeznaczyć 30 sekund).

Najdroższe szczoteczki wyposażone są również w Bluetooth, dzięki któremu szczoteczkę można zsynchronizować ze specjalną aplikacją na smartfonie lub na tablecie.

  Szczoteczki soniczne często wyposażone są również w kilka trybów czyszczenia. Zazwyczaj użytkownicy mają do wyboru tryb czyszczenia codziennego, trwający dwie minuty i zakładający mocną siłę nacisku na zęby, tryb delikatnego czyszczenia, w którym siła nacisku jest mniejsza, a także tryb wybielający.

  W wielu modelach zamontowany jest również wskaźnik siły nacisku – gdy zbyt mocno dociskamy główkę szczoteczki do zębów, zapala się czerwona lampka ostrzegawcza.

  W zależności od modelu szczoteczki wyposażonej w moduł Bluetooth możemy korzystać z aplikacji, która posiada funkcję wykrywania położenia szczoteczki i rozpoznawania twarzy – dzięki temu w każdej chwili możemy podejrzeć na ekranie, czy główka szczoteczki dociera tam, gdzie powinna, i czy na pewno każdy ząb został dokładnie umyty.

  Aplikacja daje też możliwość ustawienia indywidualnego programy higieny jamy ustnej. Z kolei szczoteczki soniczne dla dzieci, które wyposażone są w moduł Bluetooth, można zsynchronizować z aplikacją, która uczy dzieci cierpliwości oraz techniki szczotkowania, a także stopniowo wydłuża czas mycia zębów i za pomocą efektów dźwiękowych podpowiada, kiedy trzeba zacząć szczotkować następny fragment jamy ustnej.

  materiał partnera

  Poznaj zalety nowej, inteligentnej szczoteczki Oral-B Genius

  Najnowszy model szczoteczki elektrycznej Oral-B Genius to połączenie technologii inteligentnego szczotkowania z ochroną dziąseł. Zobacz, jak działa szczoteczka Oral-B Genius 10000N. 

  Warto wiedzieć

  Dla kogo szczoteczka soniczna?

  Ze szczoteczki sonicznej mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, które skończyły już 6 lat. Są one zalecane również osobom o wrażliwych zębach i uszkodzonych dziąsłach – w mniejszym stopniu ścierają bowiem naturalne substancje, jakie obecne są na zębach, a dzięki mikrobąbelkom wytwarzanym w trakcie pracy są też mniej urazowe dla dziąseł.

  Ze względu na to, że skuteczniej usuwają płytkę nazębną i bakterie, a mikrobąbelki docierają także do przestrzeni międzyzębowych, teoretycznie są też wskazane dla osób z implantami, protezami i aparatami ortodontycznymi – nie ma jednak badań, które jednoznacznie by to potwierdzały.

  Czytaj też:

  Które leki przyspieszają psucie się zębów?

  Zdrowe zęby? Szczotkowanie nie wystarczy

  Jak ochronić dziecko przed próchnicą?

  Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

  Którą szczoteczkę wybrać?  Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę swoje osobiste przyzwyczajenia dotyczące mycia zębów, bowiem najnowocześniejsze szczoteczki elektryczne wykorzystują technologię 3D i to jest ich główna zaleta, a tym samym przewaga nad szczoteczkami sonicznymi.

  W szczoteczki soniczne i elektryczne warto zainwestować kiedy dziąsłom lub zębom coś dolega. Przyda się również wtedy, gdy mamy problem z prawidłowym doczyszczeniem zębów, wynikający ze złych nawyków, nabytych najczęściej w okresie dzieciństwa.

  Stomatolodzy często podkreślają, że wielu dorosłych ciągle szczotkuje zęby tak, jak dzieci: ruchami okrężnymi, całą powierzchnią główki szczoteczki, i to niezależnie od tego, czy używają szczoteczki manualnej, elektrycznej czy sonicznej.

  Tymczasem prawidłowa technika szczotkowania wygląda inaczej: każdą szczoteczkę należy ułożyć pod kątem 45 stopni. Stosując szczoteczkę manualną, trzeba następnie wykonywać ruchy wymiatające, od dziąsła w kierunku korony zęba. W przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych wykonywanie dodatkowych ruchów nie jest konieczne. To na co warto zwrócić uwagę to kształt główki. Końcówki szczoteczek sonicznych są podłużne i nawiązują kształtem do szczoteczek manualnych, podczas gdy końcówki najlepszych szczoteczek elektrycznych są okrągłe. Taki kształt zainspirowany został profesjonalnymi narzędziami dentystycznymi, które są obecne w gabinetach stomatologicznych, dzięki czemu otacza całą powierzchnię zęba, docierając również do przestrzeni międzyzębowych.  

  Czytaj też:

  Nadwrażliwość zębów - przyczyny, objawy, leczenie

  Na czym polega leczenie kanałowe i czy boli?

  Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

  Jak czyścić szczoteczkę soniczną?

  Główkę szczoteczki sonicznej po każdym umyciu trzeba oczyszczać z resztek jedzenia i pasty do zębów - wystarczy przepłukać włosie. Co tydzień-dwa warto też zdjąć główkę z trzonka i przepłukać dolną część główki, górną część trzonka z zaschniętych pozostałości pasty. Po tej czynności należy zarówno główkę, jak i trzonek wytrzeć szmatką. Szczoteczek sonicznych nie można myć w zmywarkach.

  Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej i elektrycznej?

  Zazwyczaj producenci zalecają wymianę końcówek co 3 miesiące, czyli tak, jak w przypadku szczoteczek manualnych. Na pewno należy wymienić główkę, jeśli poszczególne włoski przestaną tworzyć jedną zwartą całość - będą odchylać się na boki, zginać. Mogą tym samym uszkodzić dziąsła i zęby. Niektóre modele szczoteczek mają specjalne wskaźniki zużycia, ułatwiające określenie, kiedy należy wymienić końcówkę. Niektórzy producenci udostępniają także aplikację, która wskazuje konieczność wymiany końcówki.

  Warto wiedzieć

  Ile kosztuje szczoteczka soniczna i elektryczna?

  Za najtańszą i zarazem najprostszą szczoteczkę soniczną zapłacimy około 100 zł. Droższa, wyposażona m.in. w timer, trzy programy pracy, etui podróżne i komplet wymiennych główek to wydatek rzędu 400 zł. Najdroższe modele będą kosztować ponad 1000 zł.

  Szczoteczki elektryczne dostępne są w niższych cenach - podstawowe modele wiodących producentów można kupić już od 40-50 zł. Natomiast droższe modele - z wieloma funkcjami szczotkowania, technologią Bluetooth, dużą skutecznością wybielania zębów i usuwania płytki nazębnej, a także trzema wymiennymi końcówkami, etui podróżnym (będącym także ładowarką) oraz uchwytem na smartfona kosztują około 600 zł.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 10/2019
  KOMENTARZE
  Adam
  |

  Przyłączam się do poniższych ocen szczoteczek sonicznych. Wiele lat używałem szczoteczki manualnej a potem z okrągłą główką, by ostatecznie od niemal dwóch lat pozostać przy sonicznej. Moim zdaniem nieporównanie dokładniejszej od wcześniejszych. Znakomicie sprawdziła się także podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Zakup trafiony w 10-tkę. Bardzo polecam szczoteczkę Smilesonic . Fantastyczna sprawa :)

  Maria Kaszubska
  |

  To prawda, też sporo ich przerobilam i zostałam przy sonicznej od marki teesa. Była niedroga i slyszalam o niej sporo dobrego. Ja również ją polecam

  Tymon Borkowski
  |

  Jak szczoteczka to tylko soniczna! Przerobiłem dziesiątki, jak nie setki szczoteczek - od zwykłych, przez elektryczne, po soniczne i te ostatnie zdecydowanie wygrywają. Jeszcze kilka lat temu kosztowały krocie ale teraz wystarczy dobrze poszukać, żeby znaleźć dobrą i przystępną cenowo.

  Melania
  |

  Miesiąc temu kupiłam sobie szczoteczkę soniczną i jestem nią zachwycona. Nie spodziewałam się wcześniej, że to jest aż taki fajny sprzęt. W końcu mam do końca wyczyszczone przestrzenie między zębami.

  Sandra Palonka
  |

  Na rynku aktualnie znajduje się masa szczoteczek elektrycznych. Nietrudno znaleźć idealnie odpowiadającą indywidualnym potrzebom.

  maja
  |

  W sumie to nie znam osoby, która po zakupie szczoteczki sonicznej chciałaby wrócić do zwykłej. 2 "kłopoty" z moimi zębami to rozwiązało. Ale faktycznie też wzięłam fajną szczoteczkę z dużą częstotliwością drgań a to ma największe znacznie. Jednak przyznać musze, że sama nie miałam o tym pojęcia i posłuchałam mojej dentystki co kupić. Tych najtańszych chińskich to nie ma co kupować.