Nadwrażliwość zębów – przyczyny, objawy, leczenie

2015-12-10 10:27 Anna Guttman | Konsultacja: Krzysztof Łoza, lek. dentysta, Klinika SOLDENT w Warszawie

Nadwrażliwość zębów daje objawy, takie jak dotkliwy ból podczas picia gorącej kawy czy jedzenia lodów. Każdy posiłek, a czasem także mycie zębów nieodpowiednią pastą, jest wtedy udręką. Nadwrażliwość zębów zwykle jest spowodowana złymi nawykami higienicznymi, ale przyczyną mogą też być wady zgryzu lub mechaniczne uszkodzenie szkliwa. Sprawdź, jakie są jeszcze przyczyny nadwrażliwości zębów i na czym polega leczenie.

Nadwrażliwość zębów to często spotykany problem. Jak dochodzi powstania nadwrażliwości zębów? Normalnie szkliwo tworzy szczelną warstwę chroniącą unerwioną zębinę przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych. Uszkodzone reaguje nadwrażliwością. Niestety, przeważnie sami osłabiamy tę izolację zębów i przysparzamy sobie bólu.

Nadwrażliwość zębów - przyczyny

Przyczyna nadwrażliwości zębów zwykle tkwi w złych nawykach higienicznych czy wadach zgryzu – powodują one przeciążenie zębów, uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny.

Jeśli jadasz dużo cytrusów, pijesz gazowane napoje, lubisz kwaśne soki i sosy, to pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, że składniki takich produktów zmieniają odczyn śliny na kwaśny i wtedy szkliwo ulega stopniowej demineralizacji.

Również choroby przewodu pokarmowego, które powodują zarzucanie treści żołądka przełyku, oraz częste wymioty (np. w bulimii) nie są obojętne dla szkliwa.

Nadwrażliwości możesz nabawić się też z powodu mimowolnego zgrzytania zębami podczas snu (bruksizm). Jeśli masz zwyczaj obgryzania ołówków i paznokci, również łatwo o mechaniczne uszkodzenie szkliwa.

WARTO WIEDZIEĆ>>Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki szczotkowania zębów

materiał partnera

Do nadwrażliwości zębów często dochodzi w wyniku zbyt gorliwego szorowania zębów twardą szczoteczką i mocno ścierającą pastą, zwłaszcza wybielającą. W dodatku w połączeniu ze złą techniką mycia, powodującą drażnienie, a nawet kaleczenie dziąseł, mogą zostać odsłonięte szyjki zębowe – nie chroni ich szkliwo, więc są bardzo wrażliwe na bodźce czuciowe.

Aby tego uniknąć, wybierz zaawansowaną szczoteczkę soniczną Philips Sonicare. Ta szczoteczka, poza skutecznym czyszczeniem, delikatnością dla dziąseł i rezultatami udowodnionymi klinicznie, pozwala na regulację intensywności: cecha szczególnie przydatna dla osób o bardzo wrażliwych zębach.


Nadwrażliwość zębów - objawy

Nadwrażliwość zębów objawia się odczuwaniem bólu podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów lub napojów. Ból może się pojawić także podczas mycia zębów.

Łagodzenie objawów nadwrażliwości zębów

Zlikwidowanie nadwrażliwości zwykle jest proste, a opiera się głównie na prawidłowej pielęgnacji zębów.

1. Przede wszystkim kup pastę przeznaczoną specjalnie do zębów nadwrażliwych lub inną, ale o niskim poziomie ścieralności – ok. 30 RDA (wskaźnik ścieralności). Jeśli na opakowaniu nie ma podanego wskaźnika, rozetrzyj odrobinę pasty w palcach – gdy wyczujesz drobinki, zmień ją na łagodniejszą.

Przy nadwrażliwości zębów należy szczotkować zęby łagodnie stosując szczoteczkę o miękkich włóknach, unikać spożywania kwaśnych potraw i napojów.

Pasta powinna zawierać związki fluoru (np. aminofluorek, fluorek cynawy), które zamykają kanaliki zębiny. Pożądanym składnikiem są też związki potasu (np. azotan lub cytrynian potasu) zmniejszające wrażliwość zakończeń nerwowych na bodźce bólowe.

2. Myj zęby po każdym posiłku ruchami wymiatającymi – od dziąseł do korony zęba. Pamiętaj, że szczotkowanie w kierunku poziomym kaleczy dziąsła i odsłania szyjki zębowe.

3. Nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców cytrusowych czy wypiciu kwaśnego soku. Są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa – odczekaj więc ok. godziny albo najpierw wypłucz usta wodą.

4. Używaj nici dentystycznych, żeby oczyścić wszystkie zakamarki między zębami, a na koniec – płynu do płukania ust zmniejszającego nadwrażliwość. Takie zabiegi przynoszą efekt w ciągu 2–3 tygodni. Możesz go nieco przyspieszyć, przedłużając kontakt pasty z zębami – rozmaż jej trochę na zębach tuż przed snem i zostaw na noc (nie powinna to być pasta mocno miętowa, bo mentol może podrażnić dziąsła).

materiał partnera

Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów wybierz taką szczoteczkę, która pozwoli skutecznie pozbyć się płytki nazębnej, ale w sposób bezpieczny - bez naruszenia szkliwa czy podrażnienia dziąseł.

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare usuwa do 10x więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna*, a przy tym jest delikatna dla dziąseł i bezpieczna dla wrażliwych zębów. Rezultaty czyszczenia Philips Sonicare są udowodnione w badaniach klinicznych.


materiał partnera

Nadwrażliwość zębów - leczenie

Czasem domowe środki okazują się niewystarczające, bo szkliwo jest bardzo zniszczone albo np. z powodu obniżenia dziąseł odsłonięte są całe szyjki. Wtedy trzeba szukać ratunku u stomatologa. Jest wiele sposobów likwidowania nadwrażliwości. Lekarz może zalecić np. pokrycie zębów preparatem z fluorem, który tworzy na nich powłokę ochronną i szybko przynosi ulgę. Może też zastosować preparat działający jak szkliwo w płynie – dostarczając wysoko stężonego wapnia i fosforanów, wspomaga reminalizację szkliwa i pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie. Przy dużych ubytkach w szkliwie może pokryć bolesne miejsca wypełnieniem kompozytowym, co skutecznie izoluje wrażliwe zakończenia nerwowe od bodźców powodujących dolegliwości.

* W porównaniu do szczoteczki manualnej; z końcówką C3 Premium Plaque Defence w programie czyszczenia Clean

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
User_5aa69f81c43d8
|

Mnie to najbardziej bolało przy jedzeniu zimnego i ostatecznie zdecydowałam się na zabieg laserowy w gabinecie żeby pozbyć się tej nadwrażliwości. Zabieg bezbolesny i skuteczny, polecam :)

jaska
|

Podobno przyczyny leżą też w genetyce, ale nadwrażliwości możemy nabawić się też sami. Bardzo bym chciała wybielić zęby, ale obawiam się, że nie dam rady później z bólem.

Daria
|

Ja w Szczecinie znalazłam klinikę, która radzi sobie z maluchami i to w samym centrum (froe.pl). Już ponad rok mój syn chodzi tam na wizyty i nie ma z tym problemu.

Joasia
|

Mi za bardzo nie pomagały ani pasty do zębów z drogerii czy nawet aptek, ale podczas zakupach w sklepie ekologicznym zapytałam ekspedientki, co poleca na nadwrażliwość zębów i poleciła mi proszek ziołowy vicco. opakowanie brzydkie, żółto-czerwone, ale muszę przyznać, że produkt działa, bo zęby i dziąsła mają się lepiej.

Agnieszka
|

A to prawda, ja też biegam tam z małym, bo ma krzywy zgryz i razem z p. Machaj pracujemy nad wyrównaniem:)

Kasiulka
|

Polecam centrum Stomatologiczne Zakopianka, chyba na Zakopiańskiej. Kojarzę, ze nazwa ulicy pokrywa się z nazwą kliniki. Mają świetny personel przygotowany na bojace się dzieciaczki:)

mamaFranciszka
|

Mam pytanie do ludzi z Krakowa. Mój synek panikuje na samą myśl o dentyście, a właśnie kamień musimy zdjąć? Kto go nie wystraszy?

popo
|

Pewnie, ze tak, nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie spustoszenie w jamie ustnej potrafi wywołać zwykły kamień. Piszę zwykły, bo to najprostsza sprawa do usunięcia.

komno
|

Kamień poddziąsłowy to zmora, bo go w sumie nie widać na pierwszy rzut oka. POlecam wizytę u stomatologa, żeby ocenił czy jest takowy i wtedy usunie go scallingiem

beluha
|

Moja dentystka usunęła mi kamień poddziąsłowy, w skutek czego dziasła "przykleiły" się z powrotem do zębów. Cała nadwrażliwośc zniknęła, polecam zatem, oprócz past, wizyte u stomatologa, być może w tym tkwi przyczyna.