Skutki złej higieny jamy ustnej. Jak dbać o zęby?

2013-05-27 16:20

Skąd bierze sie kamień nazębny? Dlaczego cierpisz na parodotozę? Nie możesz pić zimnych napojów, bo masz odsłonięte szyjki zębowe? Niewiele osób wie, że w jamie ustnej gromadzi się kilkaset gatunków bakterii, które mogą powodować zmiany chorobowe zębów i dziąseł. Większość dorosłych Polaków w mniejszym lub większym stopniu cierpi na choroby wynikające z nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Kamień nazębny, parodontoza i próchnica to najczęstsze skutki złej higieny jamy ustnej
Autor: Photos.com Kamień nazębny, parodontoza i próchnica to najczęstsze skutki złej higieny jamy ustnej

Nieumiejętne szczotkowanie zębów może prowadzić do nieestetycznego wyglądu zębów i poważnych dolegliwości. Z jakimi problemami z powodu braku odpowiedniej higieny jamy ustnej spotykamy się najczęściej?

Czym jest płytka nazębna?

Powstawanie płytki nazębnej, czyli lepkiej i bezbarwnej powłoki, która jeśli nie jest dokładnie usuwana podczas szczotkowania zębów, narasta i może być przyczyną poważnych problemów jamy ustnej takich jak zapalenie dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł może w konsekwencji prowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów.

Jak powstaje kamień nazębny?

Wynikiem długotrwałego narastania płytki nazębnej jest powstawanie kamienia nazębnego, który może być usunięty jedynie przez stomatologa bądź higienistkę stomatologiczną. Kamień tworzy się zazwyczaj na oraz pod linią dziąseł, a jego obecność zwykle działa drażniąco na dziąsła. To także problem natury estetycznej, ponieważ kamień nazębny jest widoczny jako żółto-szaro-brunatne przebarwienia na powierzchni zębów.

Codziennie myję zęby. Dlaczego mam próchnicę?

Ubytki próchnicowe powstają na skutek działania bakterii pochodzących z płytki nazębnej, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo. Ubytki najczęściej rozwijają się w zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, na powierzchniach stycznych zębów, a także w pobliżu linii dziąseł.

Parodontoza może być przyczyną utraty zębów

Choroby dziąseł. Bakterie zawarte w płytce nazębnej uwalniają toksyny, które mogą działać drażniąco na dziąsła, wywoływać reakcję zapalną i prowadzić do zapalenia dziąseł. Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest ich krwawienie. Nieleczone zapalenie dziąseł może ulegać progresji do zapalenia przyzębia (potocznie zwanego paradontozą). Jest to poważna infekcja niszcząca tkanki miękkie (dziąsła, więzadła ozębnej) i kość wyrostka zębodołowego i może być przyczyną rozchwiania, a nawet utraty zębów.

Jak reagują nadwrażliwe zęby?

Nadwrażliwość zębów powodowana jest odsłonięciem się szyjek zębowych na skutek cofających się dziąseł. W odsłoniętych szyjkach zębowych znajdują się tysiące mikroskopijnej wielkości kanalików z zakończeniami nerwowymi. Wszelkie bodźce spowodowane przez zimne powietrze, gorące, zimne lub słodkie pokarmy są przewodzone przez zakończenia nerwowe w kanalikach zębinowych, powodując bolesną nadwrażliwość.

Jak przeciwdziałać problemom?

Należy regularnie umawiać się na badanie stomatologiczne – profilaktyka pozwala uniknąć nowych problemów, a leczenie - zapobiec tym, które już powstały. Należy także stosować specjalne produkty przeznaczone do codziennej higieny jamy ustnej, które mają działanie antybakteryjne. Ponadto, po każdym posiłku w ciągu dnia, należy używać płynu do płukania jamy ustnej oraz przynajmniej raz dziennie regularnie czyścić przestrzenie zębowe nicią dentystyczną.  Trzeba też przestrzegać zasad zdrowej diety, wykluczając z niej produkty bogate w skrobię i cukry. Należy unikać palenia wszelkich rodzajów tytoniu, który powoduje powstawanie przebarwień oraz może być czynnikiem ryzyka zapalenia przyzębia (potocznie zwanego paradontozą).

 

Artykuł opracowany na podstawie materiałów prasowych firmy Colgate

Materiały prasowe