Jak bezpiecznie korzystać z wybielacza, aby odkazić dom, ale nie zrobić sobie krzywdy?

2020-05-05 13:02 Małgorzata Wójcik, źródło: Health

Statystyki pokazują, że od czasu epidemii wzrosła liczba pacjentów zgłaszających się na ostry dyżur w powodu zatrucia wybielaczem czy innymi silnymi środkami czystości. Jak uniknąć takiej sytuacji i jak bezpiecznie odkażać dom?

CDC, czyli agencja rządowa Stanów zjednoczonych do spraw zdrowia podała, że od czasu pandemii wzrosła liczba zatruć, poparzeń i innych dolegliwości związanych z nieprawidłowym stosowaniem płynów do czyszczenia. Pacjentów którzy ucierpieli w wyniku stosowania wybielaczy i środków dezynfekujących wzrosła odpowiednio o 20,4% i 16,4% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Autorzy raportu przyznali, że nie mogą na sto procent wiązać tej sytuacji z koronawirusem, ale podejrzewają, że zgłoszenia są spowodowane tym, że ludzie sprzątają dom częściej, aby się chronić pandemią.

Żrące płyny do mycia toalet, powierzchni kuchennych czy innych sprzętów są skuteczne, ale niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. I chociaż trzeba ich teraz używać, aby zabić szkodliwe drobnoustroje, zwłaszcza koronawirusa, to jednak trzeba to robić rozsądnie i zgodnie z zasadami. Jakimi?

Jak prawidłowo używać wybielacza i płynów dezynfekujących?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych domowych środków czyszczących, a na każdym z nich znajduje się instrukcji stosowania. Mało kto ją jednak czyta. Zdaniem specjalistów, najgroźniejsze dla zdrowia są wybielacze.

To świetne produkty,  które pomagają utrzymać dom w czystości i które zabijają wirusy i bakterie, dlatego w czasie pandemii można je znaleźć w każdym domu. Ale to jednocześnie środki bardzo niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności. 

 1. Używaj tylko zalecanej ilości wybielacza. Koronawirus dość łatwo ginie pod wpływem wybielacza, ale nie zabijesz go "bardziej", jeśli użyjesz płynu dezynfekującego w stężeniu większym niż zalecane na opakowaniu. Mocne stężenie wybielacza może uszkodzić drogie oddechowe i skórę. 
   
 2. Nie mieszaj wybielacza z żadnym innym środkiem czyszczącym - zwłaszcza z amoniakiem. Największym problemem związanym ze stosowaniem wybielacza jest to, że ludzie często mieszają go z innymi środkami czyszczącymi. Nie wolno tego robić - wybielać miesza się  tylko z wodą.

  Szczególnie ważne jest unikanie mieszania wybielacza z amoniakiem, który znajduje się w wielu domowych środkach czyszczących, takich jak środki do czyszczenia okien i podłóg (zawsze patrz na etykietę, jakie składniki zawiera środek, który stosujesz). 

  Mieszanie wybielacza z amoniakiem może spowodować uwolnienie toksycznego gazu chloraminowego - który może wytwarzać kwas w płucach podczas wdychania - i może być śmiertelny . Mieszanie wybielacza z amoniakiem może powodować ból w klatce piersiowej i duszność i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

 3. Używaj wybielacza w rękawiczkach. CDC zaleca noszenie gumowych lub lateksowych rękawiczek podczas wszelkiego rodzaju dezynfekcji. To szczególnie ważne w czasie stosowania wybielacza, ponieważ jest to ostry środek żrący, zwłaszcza przed zmieszaniem go z wodą. Może powodować podrażnienia skóry: pokrzywkę, wysypkę lub inne.

 4. Używaj wybielacza w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dostęp świeżego powietrza jest kluczowy podczas sprzątania z wybielaczem: jego wdychanie może powodować podrażnienie dróg oddechowych, a także podrażnienie nosa. Nie próbuj czyścić małej łazienki z zamkniętymi drzwiami.

  Jeśli odczuwasz ból gardła,kaszel, trudności w oddychaniu, ból powstający podczas oddychania i świszczący oddech lub pieczenie oczu po czyszczeniu domu wybielaczem, natychmiast otwórz okno. 

 5. Jeśli poczujesz się źle podczas używania wybielacza lub innego środka czyszczącego - natychmiast wezwij pomoc. Jeśli ty lub ktoś z domowników, ma niepożądane objawy spowodowane wdychaniem lub spożyciem wybielacza, natychmiast zadzwoń pod numer 112
Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Rozluźnianie zwyczajów epidemiologicznych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE