Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru

85 komentarze
Autor: Monika Majewska

Katar to potocznie nieżyt nosa - choroba wywoływana głównie przez wirusy. Katarem można bardzo łatwo się zarazić - wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch, trzech dniach katar dopadł i ciebie. jak powstaje katar? Jak leczyć katar, jakie są skuteczne domowe sposoby na katar? Jak się go pozbyć? Ile trwa katar?

Katar to w potocznym rozumieniu nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej nosa - choroba wywoływana głównie przez wirusy. Pojawienie się kataru, czyli wodnistej (surowiczej) albo śluzowej wydzieliny z nosa, to reakcja obronna systemu odpornościowego – organizm chce się pozbyć niechcianych wirusów. Objawy towarzyszące to kichanie, zatkany nos, złe samopoczucie, ból głowy, drapanie w gardle.

Katar - przyczyny kataru

Karat najczęściej powodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Są wśród nich między innymi:

 • rhinowirusy (ok. 110 typów, do infekcji z ich powodu dochodzi głównie wiosną, latem i jesienią)
 • coronawirusy (powyżej 30 typów, atakują zimą i wczesną wiosną)
 • adenowirusy (w ciągu całego roku)
Katar to potocznie ostry nieżyt błony śluzowej nosa, jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. Występuje jako objaw ostrego zapalenia błon śluzowych, wywołanego zwykle przez wirusy.

Katar bywa też następstwem zakażenia bakteryjnego (chociaż ten rodzaj infekcji występuje rzadziej). Zarazkami zakażasz się tzw. drogą kropelkową, gdy np. ktoś obok kichnie. W ten sposób jeden chory może zakazić dziesiątki osób. Znaczne oziębienie, względnie przegrzanie organizmu, osłabia układ immunologiczny, a to także stwarza korzystne warunki dla wniknięcia wirusów albo bakterii chorobotwórczych przez błonę śluzową nosa.

Katar może być też objawem - kataru siennego. Katar, który jest objawem przeziębienia, niekiedy trudno odróżnić od ostrej reakcji alergicznej, np. na pyłki kwiatowe, sierść zwierząt czy kurz domowy. Warto zatem zapamiętać, że katarowi uczuleniowemu często towarzyszy zapalenie spojówek, znaczne trudności w oddychaniu, ale rzadko podwyższona temperatura.

Katar, choć często utrudnia nam życie, pomaga walczyć z infekcją. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa (tylko w chusteczki jednorazowe, używane jeden raz) pozwala pozbyć się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny błon śluzowych, ale i wirusów. Dlatego tabletki lub krople do nosa powinnaś stosować tylko przez kilka (3-4) dni. Najlepiej korzystać z nich, gdy zależy ci na dobrym samopoczuciu lub masz tzw. obowiązkowe wyjście.

Katar - objawy

Katar wirusowy charakteryzuje się wyciekiem wydzieliny wodnisto-śluzowej, natomiast katar bakteryjny – śluzowo-ropnej. Pozostałe miejscowe symptomy chorobowe są podobne: zarówno pierwszy, jak i drugi objawia się zatkanym nosem, obrzękiem małżowin nosowych, drapaniem w gardle. Obu typom kataru może towarzyszyć kaszel, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia.

Wyróżnia się trzy fazy kataru:

faza naczyniowa faza komórkowa faza trzecia
 • trwa zwykle 3–5 dni
 • Pojawiają się pierwsze objawy:

  - katar
  - osłabienie
  - niekiedy gorączka
  - organizm zaczyna 
  się odwadniać
 • katar gęstnieje

Gęstniejąca wydzielina jest trudna
do usunięcia i zalega w jamach  nosa.
Efektem tego jest odczucie rozpierania
twarzy od wewnątrz i ból głowy. Zatkany
nos zmusza  do oddychania przez usta,
a to powoduje

- dodatkową  utratę wody
- wysuszanie śluzówki gardła
- niedrożność ujść zatokowych
i trąbek słuchowych
- zaburzenia węchu

 • To wtórne zakażenie bakteryjne

Towarzyszą mu:

- zmiana wydzieliny z  nosa (gęstnienie)
- kolor (zazielenienie)
- nieprzyjemny zapach (ropienie)
- gorączka

Przy katarze alergicznym, wywoływanym przez czynniki alergiczne (alergeny), najczęściej wziewne, powodujące reakcję zapalną w błonie śluzowej, oprócz uczucia zatkanego nosa, wodnistego wycieku, dołączają jeszcze: świąd nosa, kichanie i łzawienie oczu.

Katar - ile trwa?

Katar trwa średnio ok. 7 dni, jednak zdarzają się również przeziębienia 14-dniowe. Zwykle objawy ustępują przeważnie w okresie od 2 do 7 dni.

Ciągły katar, czyli katar przewlekły, to taki, który trwa nieprzerwanie lub powtarza się w formie napadów. Jeśli masz przewlekły katar wybierz się do laryngologa. Najczęściej bowiem związany jest chorobą zatok lub alergią albo zaburzeniami naczynioruchowymi. Może jednak sygnalizować poważną chorobę, nawet nowotwór. Przewlekły katar często nęka osoby cierpiące na choroby krążenia, schorzenia wątroby i nerek oraz cukrzycę. Powodem przewlekłego kataru mogą być też zaburzenia hormonalne i niedobory witaminy A.

Katar - groźne powikłania

Katar bywa groźny dla noworodków oraz dzieci do drugiego roku życia. Łączy się bowiem z  utrudnieniem oddychania, połykania i ssania oraz łatwo przenosi się przez trąbkę słuchową, wywołując stany zapalne uszu, a w konsekwencji niedosłuch. Również u starszych dzieci i osób dorosłych nieleczony katar może być przyczyną poważniejszych komplikacji zdrowotnych: przechodzi w stan przewlekły, powoduje zapalenie zatok przynosowych,  uszu lub prowadzi do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli i płuc.

Naturalne antybiotyki [WIDEO]

Katar: jak leczyć katar? Domowe sposoby na katar

Powszechnie uważa się, że katar  trzeba po prostu przeczekać. Jednak w rzeczywistości nieżytu nosa nie można lekceważyć i należy z nim walczyć. Twierdzenie, że katar leczony inieleczony trwa tydzień lub siedem dni, nie jest prawdziwe. Coraz więcej osób cierpi z powodu nieżytu nosa okresowo przez cały rok.

Poza lekami obniżającymi gorączkę, przeciwzapalnymi i ewentualnie przeciwbólowymi, pacjenci muszą jak najszybciej przywrócić drożność przewodów nosowych. Brak przepływu powietrza przez nos oraz brak zmian temperatury w  trakcie tego przepływu, stwarzają dogodne warunki rozwoju infekcji na tle bakteryjnym. Poza tym wydzielina zalegająca w nosie paraliżuje ruch rzęsek nabłonka w  jego jamach, odpowiedzialnych za transport i  usuwanie tej wydzieliny.

 • Gdy wrócisz do domu przemarznięta, nie czekaj, aż choroba zacznie się rozwijać. Weź gorącą kąpiel z dodatkiem olejku (sosnowego, eukaliptusowego, miętowego) lub wymocz stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Potem natrzyj stopy maścią kamforową, włóż grube skarpety, owiń się kocem i odpocznij w cieple
Popularny katar, inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa, jest zakażeniem górnych dróg oddechowych.
 • Rób inhalacje z olejków aromatycznych (np. eukaliptusowego) lub naparu rumianku. Pozwalają odblokować zatkany nos i pozbyć się nagromadzonej wydzieliny.
 • Skrzydełka nosa smaruj maścią witaminową (Linomag, maść majerankowa) lub kremem ochronnym, aby złagodzić podrażnienie skóry.
 • Jeśli katar jest bardzo dokuczliwy, kaszlesz i masz temperaturę stosuj przez 3-4 dni dostępne w aptece leki na przeziębienie.
 • Pij bardzo dużo płynów. Dzięki temu wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Jadaj gorące, parujące potrawy (np. rosół), pij dużo herbaty z malinami lub sokiem z czarnego bzu albo herbatę z czystka. Do kanapek dodawaj czosnek, bo ma silne działanie antybakteryjne. Na kolację zrób sobie kanapkę z drobno posiekaną natką pietruszki (zawiera dużo witaminy C), masłem oraz rozgniecionym ząbkiem czosnku. Pamiętaj też o częstym myciu rąk, przede wszystkim po każdym oczyszczeniu nosa jednorazową chusteczką.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Wypij coś, co cię rozgrzeje

 1. Może to być czerwone grzane wino z goździkami, łyżeczką miodu oraz szczyptą gałki muszkatołowej.
 2. Dobre skutki daje mocna herbata z alkoholem - marynarska z rumem (25 g) lub góralska z czystą wódką (50 g).
 • W walce z katarem stosuje się zwiększone dawki witaminy C oraz Rutinoscorbinu (2-3 razy dziennie po 3-4 tabletki). Wprawdzie nie likwidują one kataru i nie mają żadnego znaczenia w likwidowaniu przeziębienia, ale uszczelniają i wzmacniają osłabione infekcją ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Warto też przyjmować preparaty wapniowe (Calcium C), choć te mogą nadmiernie wysuszać błonę śluzową nosa.
 • W udrożnieniu zatkanego katarem nosa pomogą tabletki na katar. Możesz też korzystać z kropli do nosa, które zmniejszają obrzęk oraz ukrwienie błony śluzowej nosa. Pamiętaj, że kropli do nosa nie można nadużywać. Stosuj je nie dłużej niż 3-4 dni.

Nie lekceważ kataru

Idź do lekarza, jeżeli oprócz kataru masz bóle mięśni, stawów i głowy oraz temperaturę przekraczającą 38 st. C. To mogą być pierwsze oznaki grypy. Katar, któremu towarzyszy silny ból głowy, uczucie ucisku w okolicach policzków, skroni lub nasady nosa, a wydzielina jest ropna, wymaga konsultacji u lekarza. Możesz mieć zapalenie zatok przynosowych, a to wymaga specjalistycznego leczenia.

Polecamy także: Przeziębienie - sprawdzone domowe sposoby

Proste sposoby na katar [wideo]

Polecamy
Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić okłady. Oczywiście przy pierwszych objawach ...

W artykule wykorzystano materiały Anny Jarosz z miesięcznika "Zdrowie"

Ocena: 3.8
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.11.2017

Komentarze (1 - 10 z 85)
LODYGOVSKA, 03.04.2018 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na katar fajnie działa maść majerankowa, można ją samemu zrobić w domu.
 
Łukasz, 06.03.2018 10.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja stosuję od ponad 3 lat tabakę do nosa 2-3 x dziennie i od tego czasu nie wiem co to katar.
 
Janek, 23.11.2017 10.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na katar bardzo wskazane są pieczarki, wąchanie pieczarek przyspiesza opóźnienie wyzdrowienia. Mnie pomaga i osiągnąłem sukces.
 
jola62, 27.10.2017 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
sól dodajesz do nosa ?
 
aw, 15.04.2017 09.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Autor artykułu poleca mnóstwo zapachowych leków tylko co jeśli ktoś jest alergikiem...
 
KasiaNie robot, 01.01.2017 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Absolutnie sie nie pije zeby zwalczyc uporczywy katar nalezy suszyc a nie nawadniac zasada jest prosta im wiecej herbatek rosołku itp tym wiecej sluzu sie wytwarza. a zwalczenie kataru przy infekcji gornych do jest wazne- unikamy ryzyka zapalenia zatok przynosowych bedacych skutkiem wlasnie zatkanego nosa. krotko mowiac: wygrzac stopy, puscic olejek sosnow, inhalowa, delikatnie smarkac pozbywajac sie sluzu i odstawic na kilka godzin napitki. Przepracowalam na sobie i dziala (stardawna naturalna medycyna a nie te korpoidiotyzmy farmacji).
 
Marcela, 06.12.2016 17.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Katar to niby żadna choroba, ale męczy człowieka przez kilka ładnych dni.
 
Marcelina, 06.12.2016 16.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Katar to niby żadna choroba, ale męczy człowieka przez kilka ładnych dni. Zawsze stosowałam parówki lub inhalacje, żeby złagodzić jego obiajwy
 
Alina, 06.12.2016 10.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Katar to niby żadna choroba, ale męczy człowieka przez kilka ładnych dni. Zawsze stosowałam parówki lub inhalacje, żeby złagodzić jego obiajwy
 
Anetka09, 28.10.2016 15.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio byłam strasznie chora , goraczka , drescze i oczywiście kaszel z katarem . Byłam u lekarza po antybiotyku niby wyzdrowałalm ale został ten wstrętny katar i nic na niego nie pomagało . Zwyczajne krople bardzo wysuszały śluzówkę . Próbowałam inhaacji i kropli ziołowych ale tak średnio .
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na zapalenie zatok Domowe sposoby na zapalenie zatok

Domowe sposoby na zapalenie zatok są przeznaczone dla osób, które zmagają się z charakterystycznym,...

więcej

130

Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru

Katar to potocznie nieżyt nosa - choroba wywoływana głównie przez wirusy. Katarem można bardzo...

więcej

116

Bezdech senny - objawy, przyczyny i leczenie bezdechu nocnego Bezdech senny - objawy, przyczyny i leczenie bezdechu nocnego

Obturacyjny bezdech senny to poważna dolegliwość, niestety lekceważona nie tylko przez pacjentów,...

więcej

106

Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie Astma oskrzelowa - objawy, przyczyny i skuteczne leczenie

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. Astma to choroba o zmiennym...

więcej

103

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.