Wpływ kawy na nadciśnienie. Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu?

Autor: Monika Majewska

Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu? Powszechnie uznaje się, że kawa jest niewskazana dla chorych na nadciśnienie tętnicze. Czy jest tak w rzeczywistości? Kawa to magiczny napój, bez wypicia którego niektórzy z nas nie wyobrażają sobie poranka. Sprawdź, czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu.

Jaki jest wpływ kawy na nadciśnienie? Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu? Czy kawa podnosi ciśnienie? Powszechnie uważa się, że kawa podwyższa ciśnienie krwi. Wszystkiemu winna jest kofeina oraz jej metabolity - teofiliny i teobrominy. Substancje te zwiększają wydzielanie neurotransmiterów, m.in. dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny oraz serotoniny, które silnie pobudzają pracę kory mózgowej, a w efekcie polepszają nastrój, pamięć, oraz usuwają zmęczenie. Kawa poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych zwiększających podatność na wysiłek fizyczny. Jak kawa działa na ciśnienie krwi?

Wpływ kawy na nadciśnienie. Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu?

Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu? Od lat przypisuje się kawie o wiele większy wpływ na wzrost wartości ciśnienia tętniczego niż jest w rzeczywistości. Według badań naukowych kawa powoduje zmianę wartości ciśnienia jedynie o 4-5 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 8-10 mmHg rozkurczowego. Zaskakujący jest również fakt, że u osób, które spożywają kawę każdego dnia, wzrost wartości ciśnienia nie następuje.

Wbrew powszechnym informacjom kawa nie jest istotnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia. Największy wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego ma palenie papierosów, alkohol i spożywania zbyt dużych ilości soli.

Wieloletnie obserwacje tysięcy ludzi wykazały, że u osób codziennie pijących dobrą kawę dochodzi zwykle do wytworzenia tolerancji kofeiny i nie rozwija się nadciśnienie tętnicze. Kawa u osób, które piją ją regularnie, nie podwyższa ciśnienia tętniczego. Oczywiście spożywana w racjonalnych ilościach, tzn. do 6 kaw dziennie.

Dopiero osoby pijące kawę okazjonalnie mogą zauważyć wpływ kofeiny i jej pochodnych na organizm (pobudzenie, drżenie rąk, itd.). U osób obarczonych czynnikami ryzyka wieńcowego - wysokim stężeniem cholesterolu, niedokrwieniem serca, wysokim nadciśnieniem - sporadyczne wypicie dobrej kawy prowadzi do dalszego wzrostu ciśnienia tętniczego, często przyspieszającego udar mózgu lub zawał serca.

Ważne

Ważne

Można pić do 6 kaw dziennie.

Osoby cierpiące na nadciśnienie, które piją kawę sporadycznie, powinny całkowicie z niej zrezygnować.

Dla tych jednak, którzy regularnie dostarczają ją do organizmu, picie filiżanki kawy nie wpływa w negatywny sposób na wartość ciśnienia tętniczego.

Leki na nadciśnienie a kawa

Podczas przyjmowania leków na nadciśnienie można pić kawę. Jednak leki na nadciśnienie należy przyjąć przed kawą. Pod żadnym pozorem nie należy popijać leków (żadnych, także tych na nadciśnienie) kawą, gdyż zawiera ona substancje, które wpływają na metabolizm leków.

7 powodów, dla których zaczniesz codziennie pić kawę

Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

Bibliografia:

Głuszek J., Problem nadciśnienia tętniczego w praktyce lekarza POZ, "Lekarz POZ" 2016, nr 2

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Nadciśnienie tętnicze – wszystko co warto wiedzieć

Nadciśnienie tętnicze – wszystko co warto wiedzieć

Nadciśnienie tętnicze – badania. Diagnostyka nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze – badania. Diagnostyka nadciśnienia

Nadciśnienie. Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie. Wpływ alkoholu na nadciśnienie tętnicze

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 20.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

370

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

335

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

298

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

298

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku wymienionej terapii całe ciało należy chronić przed ekspozycją na słońce. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego przesuszenia skóry, w konsekwencji do jej podrażnienia i powstania...

Radzę wykonać test ciążowy. Jeśli będzie dodatni, zgłosić się do lekarza prowadzącego, a jeśli ujemny, to po siedmiu dniach przerwy kontynuować przyjmowanie tabletek. Gdyby jednak i po następnym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.