Kawa w ciąży - jaki wpływ na ciążę ma picie kawy?

2016-08-03 8:11 Monika Majewska

Jesteś w ciąży i kochasz kawę, ale martwisz się, że może ona zaszkodzić dziecku? Szkodliwości kawy w ciąży zależy przede wszystkim od tego, po ile filiżanek kawy dziennie sięgasz. Specjaliści ostrzegają, że jej nadmiar może doprowadzić nawet do poronienia albo przedwczesnego porodu i określili maksymalną dzienną dawkę małej czarnej, na jaką może sobie pozwolić kobieta w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku. Sprawdź, jaki wpływ na ciążę ma picie kawy i jaka jej dawka jest uznawana za bezpieczną w tym okresie.

Czy w ciąży można pić kawę? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa dla dziecka? Te pytania zadaje sobie wiele przyszłych mam, które nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. W organizmie kobiet ciężarnych metabolizm kofeiny jest znacznie wydłużony, dlatego u nich utrzymuje się ona w organizmie dłużej. Dodatkowo kofeina i jej metabolity swobodnie przechodzą przez łożysko do płodu. Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży muszą zrezygnować z tego aromatycznego napoju. Zaleca się im jedynie ograniczenie spożycia zawartej w kawie kofeiny.

Czy kawa w ciąży jest szkodliwa dla dziecka?

Przeprowadzono wiele badań, które oceniały wpływ picia napojów zawierających kofeinę na różne parametry związane z ciążą i płodnością. Ich wyniki potwierdzają, że umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i ich nienarodzonych dzieci. Ponadto badania amerykańskich uczonych nie wykazały jakichkolwiek zależności pomiędzy spożyciem kofeiny a przebiegiem ciąży i występowaniem wad wrodzonych płodu.

Bezpieczna, maksymalna dawka kofeiny w ciąży to 200-300 mg na dobę, co oznacza, że dziennie można wypić najwyżej 2-3 filiżanki niezbyt mocnej kawy

Nie stwierdzono również zależności pomiędzy spożyciem kofeiny a częstością poronień i nieprawidłowego wzrostu płodu. Jednak badania te nie odnoszą się do wysokiego spożycia kofeiny.

A jeśli przyszła mama nie żałuje sobie kawy? Niektóre badania wykazują, że kofeina w dużych ilościach może być szkodliwa dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Jednak dokładny mechanizm niekorzystnego działania kofeiny na płód i przebieg ciąży nie jest jednak wyjaśniony. Przypuszcza się, że kofeina, poprzez wzrost stężenia katecholamin, może zakłócać łożyskowy przepływ krwi i upośledzać transport substancji odżywczych do płodu. Wśród negatywnych skutków dużego spożycia kofeiny przez kobietę ciężarną wymienia się przede wszystkim zwiększone ryzyko małej masy urodzeniowej noworodka, poronienia i porodu przedwczesnego.

Poza tym kofeina w nadmiarze wpływa niekorzystnie na układ nerwowy ciężarnej, podwyższa ciśnienie i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest też moczopędna, powoduje więc wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia. A kobiety w ciąży i tak mają niedobory tego pierwiastka – dziecko pobiera z organizmu mamy wapń do budowy swoich kości. Picie dużych ilości kawy ogranicza też wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a kobiety w ciąży bez tego są zagrożone anemią.

Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

To ci się przyda

Zawartość kofeiny w wybranych rodzajach kawy

Zawartość kofeiny w naparze kawy zależy od stopnia uprażenia i zmielenia ziaren kawy, ilości kawy użytej na porcję i metody parzenia.

Zawartość kofeiny w filiżance (160 ml) mocnego naparu kawy mielonej, zalewanej wrzątkiem wynosi średnio 74 mg, a taka sama porcja kawy rozpuszczalnej dostarcza 117 mg kofeiny. Natomiast w filiżance o pojemności 190 ml kawy parzonej jest 85 mg tej substancji. Z kolei 200 ml kawy bezkofeinowej ma 4 mg kofeiny.

Poza tym należy pamiętać, że kofeina znajduje się w herbacie, napojach energetycznych, coli, a nawet w czekoladzie i kakao.

Co zamiast kawy w ciąży?

Dobrymi zamiennikami kawy naturalnej w ciążykawa zbożowa i bezkofeinowa - w filiżance tego ostatniego napoju są zaledwie 4 mg kofeiny. Jeśli jednak chcesz zastąpić kawę herbatą, uważaj. Zawartość kofeiny w "mocnym" naparze herbaty jest porównywalna z zawartością kofeiny w "lekkim" naparze kawy mielonej.

Jeżeli jednak wciąż masz ochotę na prawdziwą, aromatyczną kawę, dolej do niej mleka, które zmniejszy kwasotwórcze działanie kofeiny.

Pamiętaj także o odpowiednim sposobie parzenia kawy - unikaj zaparzania po turecku lub instant, gdyż przygotowana w ten sposób zawiera najwięcej kofeiny i szkodliwych substancji. Małą czarną najlepiej zaparzyć w ekspresie.

Warto wiedzieć, że zawartość kofeiny w naparach kawy mielonej przy użyciu młynka domowego jest niższa, w porównaniu do kawy mielonej w postaci handlowej.

Czytaj też: Czy kawę zbożową można pić w ciąży?

Bibliografia:

1. Wierzejska R., Kofeina - powszechny składnik diety i jej wpływ na zdrowie, "Roczniki Państwowego Zakładu Higieny" 2012, 63, nr 2
2. Mity i fakty dotyczące kofeiny, Instytut Żywności i Żywienia [online]. [dostęp 29 kwietnia 2015]. Dostępny w Internecie: http://www.izz.waw.pl/pl/eufic?id=123

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Mikołaj Bard
|

Wszystko zależy od organizmu tak naprawdę. W przypadku mojej żony picie kawy czy to rozpuszczalnej, czy stosując ekspres ciśnieniowy, nie przyniosło negatywnych skutków.

Mariola
|

Ja też piję kawę w ciąży oczywiście nie tak często i nie za mocną, czuję się dobrze. Nie dostałam zakazu od położnej. Wogóle uważam że paniczne rezygnowanie ze wszystkiego jest przesadzone, jeśli wszystko przebiega prawidłowo i wyniki są dobre to nie ma co popadać w paranoje. Oczywiscie wszystko w granicach rozsądku :-)

Marta
|

Ja piję kawę codziennie, bardzo słodką, pół na pół z mlekiem. W pierwszym i drugim trymestrze nie przekraczałam jednego kubka, bałam się, ale mam bardzo niskie cisnienie, dziecko rośnie duże a wyniki morfologii w normie - więc w trzecim po prostu staram się pilnować i nie pić za dużo...

patka
|

Ja mam tendencję do wysokiego ciśnienia, więc lekarz poradził mi, żebym w ciąży odstawiła kawę na rzecz jakiejś zbożowej. Tym bardziej, że jesienią tez trzeba pić dużo płynów, żeby być zdrowym. Piłam tę dla mam. O smaku tofi najbardziej mi posmakowała.

norena
|

Dlatego ja tez przestałam w ciąży poić kawę naturalną, jakoś wcale nie odczułam braku tej kofeiny. Kupiłam sobie kawę dla ciężarnych i karmiących . Pyszniutka i zdrowiutka. Piję 2-3 kubki dziennie bez żadnego wyrzutu sumienia.

Mailina
|

Mój maluch, kiedy piłam dwie filiżanki kawy po porodzie średnio mi zasypiał i sama czułam się jakaś nabuzowana. Teraz piję zbożową dla mam i Krzyś szybko i twardo zasypia, a ja jestem spkojniejsza, więc dwie filiżanki kawy to dla mnie było już za dużo kofeiny.

Marcelina
|

Jestem w 18 tyg ciąży i wczoraj wypiłam moją pierwszą kawę od właśnie 18 tyg.... Naszła mnie wielka ochota na kawę i mąż zrobił mi słabą z dużą ilością mleka. Po paru łykach poczułam pierwsze wyraźne ruchy dziecka!!! Szalało w brzuchu na całego! Można to było wyczuć na ręce przez skórę. Mój mąż też wyczuł. Więcej kawy nie wypiję.

Maria
|

Też mam ciśnienie 90/60, jak jest szaruga to jeszcze bardziej spada... Człowiek walczy z sobą, by nie zasnąć na stojąco. Idea kawy bezkofeinowej zupełnie bez sensu

adfaf
|

W pracy ograniczam się do jednej-dwóch kawy w tygodniu, zazwyczaj pod koniec tygodnia jak już mi się chce ostro spać. Mam niskie ciśnienie, więc mogę. Lekarka pozwoliła mi na jedną kawę dziennie od poniedziałku do piątku. Więc i tak się ograniczyłam.

Sylwia
|

Ja jestem w swojej drugiej ciąży. Cztery lata temu umarła moja córeczka, Jagódka... bardzo przeżyłam jej stratę. Mój mąż, Mikołaj wspierał mnie jak mógł, ale nasze małżeństwo nie przetrwało. Teraz jestem żoną Pawła i jest mi z nim dobrze. Będziemy mieli bliźniaki - dziewczynkę i chłopca. Myślimy nad imionami. Dla dziewczynki za pewne będą to -Marita, -Mirela, -Jaśmina, a dla chłopca -Paweł, -Kubuś, -Krzyś <3 Myślę, że jakby miały być parami to: Marita i Krzysztof, Mirela i Paweł, Jaśmina i Kubuś <3 A Wy co sądzicie? Zostały mi dwa miesiące do porodu :D PS. Ja piję normalnie kawę, z tym minusem, że bardzo często siusiam - prawie dwa razy częściej niż przeciętna ciężarna i 4 razy częściej niż przeciętny dorosły człowiek :)