W ciąży zielona herbata zamiast kawy

2014-06-10 11:52

Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki mocnej, gorącej, aromatycznej kawy? Jeśli jesteś rozsądna i zależy ci na zdrowiu dziecka i własnym, na czas ciąży postaraj się zmienić swoje przyzwyczajenia. Zielona herbata jest łagodniejsza od kawy, nie zawiera kofeiny, która może być szkodliwa dla rozwijającego się dziecka, a podobnie jak kawa ma działanie pobudzające, ożywia umysł, poprawia koncentrację i łagodzi mdłości.

W ciąży zielona herbata zamiast kawy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zielona herbata w ciąży dla pobudzenia
  2. Ciąża - czy można pić herbatę?
  3. W ciąży zamiast kawy zielona herbata lub rooibos
  4. Kawa w ciąży - najlepiej bezkofeinowa
  5. Herbaty ziołowe na dolegliwości w ciąży. Jaką herbatę pić? [wideo]

Odkąd jesteś w ciąży, pewnie nieraz zdarzyło ci się poczuć w środku dnia obezwładniającą senność. Najlepiej byłoby po prostu położyć się i podrzemać. Ale co zrobić, gdy jesteś w pracy? Jakże wtedy kusi myśl o kubku mocnej kawy! To zawarta w niej pobudzająca kofeina stawia cię na nogi ale właśnie z jej powodu lekarze doradzają przyszłym mamom ograniczenie tego napoju. Kofeina działa w organizmie przez 4 godziny, ale u kobiety w ciąży trwa to dłużej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Kofeina w ciągu tych godzin pobudza także organizm dziecka, którego niedojrzała wątroba nie potrafi sobie jeszcze z nią poradzić. Co więcej, jest moczopędna może więc nasilić przymus częstego odwiedzania toalety; wypłukuje też z organizmu tak potrzebny tobie i dziecku wapń i magnez, a także utrudnia przyswajanie żelaza. Może także nasilać zgagę i powodować kłopoty z zasypianiem. Specjaliści uważają, że dopuszczalna dzienna dawka kofeiny w ciąży to 200 mg, czyli dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Może jednak całkowicie z niej zrezygnować?

Zielona herbata w ciąży dla pobudzenia

Jeśli pijesz kawę po to, żeby odgonić zmęczenie, przerzuć się na zieloną herbatę. Działa łagodniej niż kawa i czarna herbata (ta ostatnia mocno pobudza system nerwowy, a zawarte w niej garbniki podrażniają śluzówkę żołądka i działają zapierająco!). Zielona herbata ożywia umysł i poprawia koncentrację. Zawarta w niej teina działa wolniej niż kofeina z kawy, ale jej pobudzające działanie utrzymuje się dłużej. Zielona herbata może także koić skołatane nerwy; pierwsze parzenie daje wprawdzie napar o właściwościach pobudzających, ale jeśli te same listki zaparzysz drugi raz, napar podziała uspokajająco. Zielona herbata jest źródłem cennych mikroelementów: cynku, fluoru i żelaza, a przy tym nie podrażnia żołądka. Ponieważ zawiera ona jednak substancje pobudzającą, powinno się ograniczyć jej spożycie do 1-2 szklanek dziennie. To ważne także z innego powodu: w ostatnich latach pojawiły się bowiem badania, z których wynika, że spożywana w dużych ilościach zielona herbata może utrudniać wchłanianie kwasu foliowego, który wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli więc wolisz dmuchać na zimne, w pierwszym trymestrze zrezygnuj z zielonej herbaty. Ataki senności możesz też złagodzić, pijąc regularnie w ciągu dnia wodę mineralną. Organizm człowieka w 70 proc składa się z wody, jest ona niezbędna do wszystkich zachodzących w nim procesów, więc dobrze nawodniony organizm lepiej działa. Unikaj natomiast picia napojów typu cola zawierają kofeinę, a dwutlenek węgla, którym są nasycane, może nasilać zgagę. W ciąży nie należy też sięgać po energizery, które w 1 porcji zawierają więcej kofeiny niż filiżanka mocnej kawy.

Ciąża - czy można pić herbatę?

Ważne

Kawa z ekspresu jest zdrowsza od tzw. kawy po turecku, tzn. mielonej, zaparzanej wrzątkiem w szklance.

W ciąży zamiast kawy zielona herbata lub rooibos

Jeśli cenisz kawę lub czarną herbatę dla ich smaku, masz do wyboru rozmaite zamienniki. Herbatę czarną może zastąpić wspomniana zielona lub rooibos – napar z liści czerwonokrzewu (Aspalathus linearis). Nie zawiera kofeiny ani teiny i drażniących garbników, za to łagodzi mdłości i jest źródłem żelaza. Ma jasny kolor i miodowy smak. Rooibos możesz w ciąży pić bez ograniczeń, polecany jest także na czas karmienia, gdyż stymuluje wytwarzanie pokarmu. A co pić dla smaku zamiast kawy? Popularny zamiennik to kawa zbożowa, wyprodukowana z palonych ziaren zbóż z dodatkiem cykorii i buraka cukrowego. Na rynku dostępna jest rozpuszczalna lub w torebkach do zaparzania; jej smak podkreśli dodatek mleka. Nie dorównuje smakiem kawie, ale nie ma jej szkodliwych właściwości, za to doskonale wspomaga trawienie.

Kawa w ciąży - najlepiej bezkofeinowa

Jeśli nie umiesz się oprzeć aromatowi prawdziwej kawy, pijaj ją w wersji light: bezkofeinową (filiżanka tej ostatniej zawiera zaledwie 3 mg kofeiny) albo lekką kawę będącą mieszanką kawy zbożowej lub cykorii i kawy czarnej. Czarną kawę zabielaj mlekiem nie będzie tak drażniła żołądka.

Herbaty ziołowe na dolegliwości w ciąży. Jaką herbatę pić? [wideo]

Z nieprzyjemnymi objawami ciąży, takimi jak: poranne mdłości, spadki energii, uderzenia gorąca można walczyć, np. pijąc herbatki ziołowe. Sprawdź, jak samemu przygotować napar z mięty, melisy, rumianku i kwiatu czarnego bzu, który skutecznie pozwoli złagodzić dolegliwości związane z ciążą.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza