Piłam ALKOHOL w CIĄŻY. Skutki picia alkoholu w ciąży

2013-09-05 17:48 Agnieszka Paculanka

Piłam alkohol w ciąży, bo nie wiedziałam, że w niej jestem - czy coś grozi dziecku? To częste pytanie przyszłych mam. Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest tylko to, że jeśli ty wypiłaś kieliszek wina, to twoje dziecko też. A nawet taka dawka alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia mózgu dziecka. Jakie są skutki picia alkoholu w ciąży?

Alkohol w ciąży, zdaniem wielu badaczy, powinien być całkowicie zakazany. Dlaczego? Jeśli w czasie ciąży kobieta wypije choćby kieliszek wina lub jedno piwo, jej nienarodzone dziecko wypije go wraz z nią. Jego organizm nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby je przed skutkami działania procentów. Nie chroni go łożysko, a wątroba nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, by eliminować alkohol.

Picie alkoholu w ciąży: polskie statystyki

W Polsce co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego. Nowatorskie badania na temat wpływu alkoholu na mózg zarówno osób dorosłych, jak i u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży, prowadzone są przez prof. Andrzeja Urbanika w Katedrze Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jakie są wyniki badań? Zatrważające! Najwięksi sceptycy, którzy twierdzą, że "trochę wina nie zaszkodzi", milkną, gdy widza zestawione zdjęcia tomograficzne – mózgu zdrowego dziecka i mózgu dziecka z FAS (fetal alcohol syndrome, płodowy zespół alkoholowy).

Czytaj też:

Rozszczep kręgosłupa - poważna wada rozwojowa płodu

Ocena przezierności karkowej płodu - nieinwazyjne badanie prenatalne

ADHD - co to jest, przyczyny i objawy

Alkohol przyczynia się do rozwoju raka

Ważne

Uwaga! Nawet troje dzieci na 1000 urodzeń może być dotkniętych FAS! To więcej niż rodzi się niemowląt z zespołem Downa. W Polsce oznacza to ok. 900 ofiar dotkniętych FAS rocznie. Ponieważ FAS i inne zaburzenia rozwojowe będące skutkiem alkoholu są słabo diagnozowane, chore dzieci często pozostają bez właściwej pomocy i rehabilitacji.

Czy można pić alkohol w ciąży?

Kiedy alkohol w ciąży najbardziej szkodzi dziecku?

Zawsze. Kobieta nie musi wypić dużo ani pić często, aby to zaszkodziło jej dziecku. Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach po zapłodnieniu, a więc wtedy, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Największe uszkodzenia mózgu i układu nerwowego może spowodować alkohol w pierwszych 3-5 tygodniach. Alkohol wypity w trzecim trymestrze może znacząco spowolnić rozwój dziecka, a nawet spowodować przedwczesny poród. W przeciwieństwie do innych wcześniaków dziecko uszkodzone przez kontakt z alkoholem w organizmie matki nigdy tych braków nie nadrobi. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!

Skutki picia alkoholu w ciąży

  • poronienie lub przedwczesny poród
  • niską wagę urodzeniową dziecka
  • uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży)
  • zespół ADHD
  • opóźnienie wzrostu
  • wady serca
  • wady nerek
  • problemy z widzeniem i ze słyszeniem
  • wystąpienie FAS
  • wystąpienie FAE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE
Amip
|

Większość kobiet oczekujących na dziecko, na początku swego rodzicielstwa chciałoby, aby ich potomstwo urodziło się w pełni zdrowe fizycznie i psychicznie! Alkohol i jego teratogenny czynnik przedostaje się do krwioobiegu płodu za pośrednictwem łożyska. Już niewielka ilość spożywanego alkoholu może teratogennie wpłynąć na rozwijający się płód.

Dana w
|

Kobieta się pyta czy jeśli Piła nie wiedząc jeszcze o ciąży to coś dziecku grozi a tu o ciąży i wątrobie Chyba jasne ze mówimy tu o blastocyscie Jakie łożysko??? Jaki mózg??? I jaka wątroba ja się pytam???? Sianie strachu nie porada

Norma
|

Zgadzam sie w 100%. Jak widze jak kobieta w ciazy oddziela galaretke z wina od miesa bo tam jest alkohol to dla mnie absurd. Badzmy ludzmi. Ile kobiet które znam w pierwszem trymestrze naduzywało alkoholu a czasem narkotyków i dzieci były całkowicie zdrowe!

Beti
|

Bardzo Wam dziękuję za te komentarze! Artykuł jest naprawdę niepokojący, robi z nieświadomych na początku matek alkoholiczki, które nie potrafią się powstrzymać od alkoholu, ale rzeczywiście często zdarza się tak, że jesteśmy po prostu nieświadome.. i tak jest w moim przypadku. Odkąd się dowiedziałam o ciąży nawet nie dopuściłam do siebie myśli o tym, żeby wypić, ale co z sytuacjami, kiedy nie wiedziałam? Dobrze, któraś z Was napisała, że gdyby to była prawda co napisali w tym artykule, to 3/4 społeczeństwa miałoby FAS, baaa 3/4 Polaków miałoby tą chorobę! , niestety ale taka jest smutna prawda. Ja natomiast jestem pełna nadziei dzięki Wam, dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami :-)

Mum
|

Piłam i pije normalnie mieszkałam we Francji i w USA porody tez w różnych krajach piłam codziennie i pije od zawsze wino do obiadu pełna lampka i okazjonalnie gin z tonikiem mam 5 zdrowych normalnych dzieci nie róbcie scen i traktujcie kobiety jak normalnych ludzi jedzmy normalne sushi i sery i pijmy wino

TakaJa90
|

Zgadzam się w 100 % że w ciąży nie wolno absolutnie pić alkoholu, bo może zaszkodzić dziecku. Ale z tego co wynika z artykułu to chyba KAŻDE dziecko mojej znajomej, kuzynki, ciotki, mój brat, a także moje dziecko powinno urodzić się chore. Na początku mało która kobieta wie, że jest w ciąży i pije alkohol nie będąc tego świadoma. Jakoś wszytkie kobiety w moim otoczeniu urodziły zdrowe dzieciaczki bez komplikacji. Ja sama napiłam się kilka razy alkoholu jakoś do 3 tyg ciąży, potem mój organizm sam jakoś "nie miał smaka" na alko, więc wypiłam może dwie lampki wina i jedno piwo przez kolejne 3 tyg, w 6 tyg dopiero dowiedziałam, się że jestem w ciąży. Maleństwo dobrze się rozwija, 3 różnych niezależnych lekarzy mnie uspokajało, ponieważ WIELE kobiet o dziecku po prostu nie wie w tych wczesnych tygodniach. ALKOHOLOWI stanowczo nie! Ale nie wypisujcie takich artykułów strasząc kobiety..

RAn
|

I jeszcze jedno. Absolutnie nie namawiam do picia alkoholu w czasie ciazy. Ja po tym ciekawym poczatku nie pilam juz oczywiscie do konca ciazy. Chce tylko napisac ze czasami sa sytuacje ktorych nie da sie odwrocic i nie ma sensu cala ciaze sie przejmowac.

RAn
|

Hej Ja sie staralam 4 lata o ciaze i nic . Lekarz mi powiedzial ze po tym czasie nie mam praktycznie szans na dziecko. Kiedy spoznial mi sie okres zignorowalam , a ze akurat byla majowka a ja lubie wypic to pilam na umor: sama butelce whiskey w okolo 17 dniu po zaplodnieniu i potem butelke wina i kilka piw w 19 dniu po zaplodnieniu. Rowniez sie balam, ale lekarka uspokajala ze na tym etapie obowiazuje zasada wszystko lub nic. Jezeli alkohol mialby zaszkodzic poronilabys. W tym artykule pisza bzdury - bo na tym etapie nie ma jeszcze mozgu aby mialo sie cos w nim uszkodzic. Nie ma tez lozyska. Komorki z ktorym beda sie wyksztalcac narzadyi uklad nerwowy sie dopiero zaczynaja roznicowac. Na twoim miejscu nie przejmowalabym sie. Dbaj teraz o siebie, unikaj infekcji i chorob wirusowych bo to one sa najwiekszym zagrozeniem dla mozgu plodu (a takze niedotlenienie przy porodzie ) a nie ten alkohol na poczatku.
P.S. Moje dziecko nie ma zadnego FASU
pozdrawiam

Lena
|

Jeatem w trzecim tygodniu po zaplodnieniu i pilam bo nie wiedzialam ze jestem w ciazy bardzo marzylismy z mezem o dziecku , czy bedzie zdrowe? Szkoda ze nie znam twojej odpowiedzi teraz -zaniepokojona- jakie jest twoje dzieciatko , zdrowe?

Pedagog
|

Ty piszesz BZDURY! !! nie pracujesz z dziećmi, których mamy doprowadziły swoim brakiem myślenia do zniszczenia ich zdrowia... szkoda słów. ..