Ocena przezierności karkowej płodu - nieinwazyjne badanie prenatalne

2016-06-02 12:47 Marta Radzik | Konsultacja: dr n. med. Krzysztof Maj, ginekolog położnik

Badania prenatalne pozwalają sprawdzić, czy jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. USG z oceną przezierności karkowej płodu rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda ciężarna powinna mieć je wykonane.

Dlaczego badanie przezierności karkowej jest tak ważne?

W czasie badania lekarz ocenia zbiorniczek płynu na karku płodu, czyli tzw. przezierność karkową płodu (NT). Na tej podstawie można z dużą precyzją określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (zespołu Downa, Edwardsa, Patau). Badanie pozwala zidentyfikować aż 75 proc. przypadków zespołu Downa, a jeśli uwzględni się też obecność lub brak kości nosowej - nawet do 90 proc.! Poza tym jest to badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla kobiety i dziecka.

Kiedy należy zrobić badanie przezierności karkowej?

Oceny przezierności karkowej dokonuje się podczas USG wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży (dokładnie do 13. tygodnia i 6. dnia ciąży), gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (CRL) wynosi od 45 do 84 mm. Ocena przezierności karkowej przeprowadzona wcześniej lub później jest niewiarygodna. Badanie powinno być wykonane przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy i na wysokiej klasy sprzęcie ultrasonograficznym - pomiarów należy bowiem dokonać z dokładnością do 0,1 mm! Ocenę przezierności karkowej wykonuje się w tradycyjnej technice 2D. USG 3D czy 4D nie jest tu przydatne.

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA

Na czym polega badanie przezierności karkowej?

Jest to badanie USG wykonywane drogą przezbrzuszną. Lekarz mierzy nie tylko przezierność karkową, ale też długość ciemieniowo- -siedzeniową płodu (CRL) oraz częstość pracy serca. Na podstawie tych parametrów oraz wieku ciężarnej można wyliczyć liczbowe ryzyko wystąpienia wad genetycznych (jeśli lekarz posiada certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej według metody prof. Kyprosa Nicolaidesa, twórcy tej metody). Gdy nie jest możliwa liczbowa ocena ryzyka wad, podaje się wartość przezierności karkowej w mm.

Czytaj też: Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je wykonać?

Gdzie można zrobić to badanie prenatalne?

W placówkach publicznych oraz w prywatnych gabinetach, w których kosztuje od 150 do 300 zł. Nie jest potrzebne skierowanie. Dla ciężarnych po 35. roku życia badanie to jest refundowane (w placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ).

Co mówi wynik badania przezierności karkowej płodu?

Ryzyko wystąpienia wad genetycznych uważa się za podwyższone, jeżeli wynosi powyżej 1/300 (liczbowa ocena ryzyka) lub gdy przezierność karkowa przekracza 3 mm. Nieprawidłowy wynik to nie wyrok. Nie wskazuje na chorobę płodu, lecz na podwyższone ryzyko - np. 70 procent dzieci z wynikiem między 3 a 4,5 mm rozwija się prawidłowo! Podwyższoną wartość NT można zweryfikować poprzez amniopunkcję, która wykluczy lub potwierdzi zaburzenia chromosomalne płodu (wykonuje się ją od 15. do 19. tygodnia ciąży.) Jeśli dalsze badania nie potwierdzą wad genetycznych, konieczne jest wykonanie echa serca oraz USG płodu w 20. tygodniu ciąży. Podwyższona wartość przezierności karkowej jest bowiem często związana z wadami serca.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Xxx
|

Chyba nikomu nie muszę opisywać stanu
W jakim się znajduję, tydzień temu było 5,70 dziś 6,1.....czy mam mieć jeszcze nadzieję?

Anita
|

U nas przeziernosc 2.6 mm, przy nastepnym badaniu 2.8. Czekam na wyniki badan krwi. Wszystko inne w normie.

AA
|

U nas przeziernosc wyszla tylko 2.4, czyli w normie, ale z krwi ryzyko 1:24. Amniopunkcja potwierdzila zespol Downa. Nic z tego nie rozumiem. :(

Kasia
|

dobrze takie cos czytać, dodaje to nadzieji ze jednak moze byc dobrze, jestem po badaniu prenatalnym i tez P.karkowa 3mm ;/ i lekarz twierdzi ze jest ryzyko.

Asia
|

Cześć. Jestem w tej chwili w trzeciej ciąży, 13 tydzień NT 1,7mm. Ale w pierwszej ciąży w 12 tygodniu NT mojego dziecka wynosiło aż 6,2mm...nie trudno sobie wyobrazić przez co przechodzilam. Na szczęście wynikiamniopunkcji i biopsji kosmowki potwierdzilu (dopiero ok.20tego tygodnia po 5 tygodniach oczekiwania) ze dziecko jest zdrowe. Lekarze nie potrafili do końca wyjaśnić przyczyny tak wysokiego nt. Sami z mężem wygrzebalismy w Internecie wyniki badań jakiejś Pani doktor z USA, wg której czasami powodem jest np. infekcja lub zakażenie w ciele mamy. Tym się pocieszalam i tak było najprawdopodobniej w moim przypadku. Dodam, że miałam wtedy 28lat a łączne ryzyko z badań przeziernnosci, pappa i ryzyka wieku wynosiło dla zespołu Downa 1:50. Będzie dobrze. Trzymam kciuki!

Asia1
|

Witam,jestem w tej samej sytuacji 12 tyd i przeziernosc 3 mm, mialam pobierana krew nie mam jeszcze wynikow.czy moze Pani napisac jak u Pani sie zakonczylo?

asia
|

mi przezierność karku wyszła 3,0 też się bardzo boję, jutro wynik z krwi i mam nadzieję, że będzie dobrze.

czarna
|

nt wyszło 4.6 i brak noska ryzyko downa 1:66 i nie radze sobie z tym ze dziecko moze byc chore jestem w 16 tyg i 3 tyg musze czekac na wynik niewiem co zrobie jesli wynik bedzie zly

czarna
|

u mnie po usg genetycznym wyszło ze przeziernosc karku wynosi 4.6 brak kosci nosowej jutro amniopunkcja i czy dziecko zdrowe bedzie? z usg wyszło mi 1:12 zespół down a z testu podwójnego 1:66 to nas troche pociesza.