Dieta w ciąży: nie pij słodkich i gazowanych napojów w trakcie ciąży!

2007-05-29 9:46

Ciąża to stan normalny, ale musisz na siebie bardziej uważać. Niektóre przyzwyczajenia powinnaś zmienić, bo mogą zakłócić harmonijny rozwój dziecka. Do takich złych nawyków należy picie słodkich i gazowanych napojów, szczególnie typu cola.

Dieta w ciąży: nie pij słodkich i gazowanych napojów w trakcie ciąży!
Autor: thinkstockphotos.com

Puszka coli zawiera ok. 40 mg kofeiny i na dodatek sporą ilość cukru. Dostarcza więc dużej dawki łatwo przyswajalnej energii. Cola jest również napojem silnie gazowanym. Wszystko to sprawia, że ma właściwości orzeźwiające i pobudzające.

Minusy słodkich i gazowanych napojów w ciąży

Choć w ciąży potrzebujesz większej dawki energii, to jednak nie powinna ona pochodzić z napojów słodzonych, bo to powoduje skoki poziomu insuliny we krwi i podnosi ryzyko cukrzycy ciążowej. Niezdrowe dla przyszłych mam są także tzw. napoje energetyzujące. Zawierają więcej kofeiny niż kawa, a ponadto inne silnie pobudzające substancje, np. taurynę. Napoje nasycone dwutlenkiem węgla mogą zaś podrażniać żołądek, sprzyjają wzdęciom i nasilają zgagę. Często też zawierają konserwanty, sztuczne barwniki oraz sorbitol (podrażnia jelito i wywołuje bóle brzucha). W puszkach z napojami znaleźć można też fosforany, które zaburzają przemianę witaminy D, odpowiedzialnej za przyswajanie wapnia. Nadmierne ilości fosforanów mogą spowodować niedobór wapnia, a w konsekwencji – kłopoty z kośćmi i zębami.

miesięcznik "M jak mama"

Co pić w ciąży?

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, powinnaś pić 2–3 litry płynów dziennie. Najzdrowsza jest niegazowana woda mineralna oraz soki, ale nie z kartonu (zwykle dosładzane), lecz naturalne, kupowane w butelkach (tzw. jednodniowe) lub wyciskane w domu, np. z marchwi, jabłek czy selera.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza