Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog, Instytut Centrum Onkologii w Warszawie
16 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków raka żołądka. Znacznie częściej chorują na ten nowotwór mężczyźni niż kobiety. Ale czujni musimy być wszyscy, by wykryć raka żołądka odpowiednio wcześnie. Najlepszym sposobem jest wykonanie gastroskopii i pobranie wycinka błony śluzowej żołądka do badania.

Rak żołądka jest trzecią przyczyną zgonu z powodu nowotworów w Polsce u mężczyzn i piątą u kobiet. A wszystko dlatego, że raka żołądka wykrywa się późno, dopiero w stopniu zaawansowanym, gdy skuteczne leczenie jest znacznie utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego, jeśli lekarz zleca nam  gastroskopię, nie unikajmy jej.

Rak żołądka - rokowania zależą od rodzaju nowotworu

Najczęściej, bo w niemal 95 proc. złośliwych nowotworów żołądka, ma on postać gruczolakoraka, czyli nowotworu wywodzącego się z komórek nabłonka gruczołowego żołądka. Pozostałe 5 proc. to chłoniaki, mięsaki, rakowiaki czy też guzy stromalne (podścieliskowe). Klinicznie nowotwory te dzieli się według tzw. klasyfikacji Laurena na dwa typy: rozlany i jelitowy. Jest to istotny podział, gdyż te grupy różnią się rokowaniem, występowaniem i podłożem rozwoju choroby.

Typ jelitowy raka żołądka rozwija się na podłożu zmian przedrakowych, częściej występuje u mężczyzn i daje choremu lepsze rokowania na przyszłość.

Typ rozlany natomiast rozwija się na niezmienionej błonie śluzowej, a rokowanie jest gorsze. Częściej występuje u kobiet, zazwyczaj młodych, w części żołądka położonej bliżej przełyku. Ciekawe jest, że częściej występuje u ludzi z grupą krwi A. Uwaga! Ten typ raka pojawia się rodzinnie.

Przyczyny raka żołądka

W różnych badaniach dowiedziono, że czynniki środowiskowe odgrywają znacznie większą rolę w powstawaniu nowotworów żołądka niż uwarunkowania genetyczne. Jednak nie udało się do końca wyjaśnić wszystkich przyczyn zwiększających ryzyko zachorowania. Lekarze podkreślają znaczenie kilku czynników, wśród których zwykle wymienia się sposób odżywiania oraz występowanie tzw. stanów przedrakowych.

Dowiedziono, że rakowi żołądka sprzyja dieta oparta na jedzeniu dużych ilości produktów konserwowanych, wędzonych i mocno solonych z użyciem nadmiaru saletry (żywność taka zawiera rakotwórcze azotyny) oraz na spożywaniu małych ilości świeżych warzyw i owoców - podobnie jak w przypadku innych nowotworów przewodu pokarmowego właściwe odżywianie odgrywa ogromną rolę w profilaktyce raka żołądka.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Kolejną przyczyną raka żołądka jest infekcja bakterią Helicobacter pylori. Wywołuje ona przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka, który inicjuje przebudowę komórek nabłonka wyściełającego żołądek i powstawanie ognisk nowotworowych.

Ważne

Ważne

Jak wcześnie wykryć raka żołądka?

W przypadku raka żołądka nie mają sensu profilaktyczne badania obrazowe (np. USG lub tomografia komputerowa) czy oznaczanie markerów nowotworowych. Przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach gastrycznych utrzymujących się powyżej dwóch tygodni warto wykonać gastroskopię.

Objawy raka żołądka

Początek choroby dość łatwo przeoczyć, ponieważ podobne objawy występują także przy innych dolegliwościach przewodu pokarmowego. We wczesnym etapie rozwoju raka żołądka pojawiają się:

 • przewlekłe pieczenie w żołądku,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • utrata apetytu,
 • niekiedy - niewielkie bóle brzucha.

W miarę postępu choroby występują:

 • spadek wagi,
 • uczucie osłabienia,
 • wymioty,
 • krew w stolcu
 • nasilające się bóle brzucha.

Bóle dotyczą nadbrzusza, czyli części brzucha znajdującej się powyżej pępka. Pojawiają się po posiłkach, a ustępują, gdy chory jest na czczo. Bóle te nie słabną po zażyciu leków zobojętniających soki trawienne, przyjmowanych z powodu zgagi czy wrzodów żołądka. Niepokoić powinna utrata masy ciała, brak apetytu i nudności, wymioty, czasem zaburzenia połykania lub uczucie wstrętu do jedzenia mięsa. Gdy choroba się rozwija, możliwe są zaburzenia oddawania stolca (kał jest smolisty, ma czarny kolor, co jest następstwem krwawienia z przewodu pokarmowego). Częstym objawem jest anemia, także spowodowana krwawieniem z guza. U niektórych osób cierpiących na raka żołądka występuje też bladość skóry i spojówek, senność i nieuzasadnione zmęczenie.

Rak żołądka - badania

Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór żołądka, zleca prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego po podaniu kontrastu z barytem. Baryt pokrywa śluzówkę żołądka i czyni ją bardziej widoczną. Podstawowym badaniem wykluczającym lub potwierdzającym diagnozę jest gastroskopia, czyli oglądanie (od wewnątrz) śluzówki żołądka z pobraniem wycinków do badania z podejrzanych miejsc. Komórki pobrane ze śluzówki są poddawane ocenie pod mikroskopem. Gdy lekarz stwierdzi obecność komórek nowotworowych, w ocenie rozległości nowotworu pomocna jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Dość często stosuje się też ultrasonografię, ale należy pamiętać, że jest to badanie uzupełniające.

Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium daje 90 proc. szans na 5-letnie przeżycie. Niestety, w Polsce w początkowej fazie choroby udaje się wychwycić jedynie 5–8 proc. przypadków.

Leczenie raka żołądka

Rodzaj terapii jest uzależniony od stopnia zaawansowania nowotworu. Ale jedynym sposobem leczenia, który daje szansę całkowitego wyleczenia, jest operacja – polega ona na usunięciu żołądka (lub jego znacznej części) i okolicznych węzłów chłonnych. U niektórych chorych po operacji konieczne jest leczenie uzupełniające, czyli chemioterapia. Niestety, skuteczność tego rodzaju leczenia wciąż nie jest wysoka ze względu na specyficzną budowę nowotworów żołądka.

Wczesne ogniska raka żołądka ograniczone do błony śluzowej (wczesny rak żołądka) można leczyć metodą endoskopową, np. mukozektomią, czyli poprzez wycięcie błony śluzowej. W przypadkach bardzo zaawansowanych (gdy nie jest możliwe doszczętne wycięcie raka) poza chemioterapią zaleca się często tzw. chirurgiczne leczenie paliatywne. Polega ono na wykonaniu zespolenia zdrowej części żołądka z jelitem cienkim, co umożliwia swobodne przechodzenie jedzenia z żołądka do jelit, z pominięciem miejsca, gdzie znajduje się guz nowotworowy.

Azjaci chorują najczęściej

Rak żołądka to najczęściej występujący nowotwór na świecie. Rocznie rejestruje się ok. 900 tys. nowych zachorowań i ok. 650 tys. zgonów. Najczęściej chorują mieszkańcy Japonii, Korei, Chin, krajów Ameryki Środkowej i Południowej (Chile, Kolumbia), Rosji i krajów byłego ZSRR.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 16)
kamila, 16.04.2015 14.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mój tato miał złośliwego raka żył zaledwie 6 miesięcy gdy sie dowiedział ale chemia mu nie pomogła żył 56lat
 
tanita, 13.04.2015 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wejdź na www.nowak.pl i spróbujcie. Byłam osobiście. Dopóki próbujemy - jest nadzieja.
 
kasia, 31.03.2015 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
O Boże, nie moge się pogodzić z tym że mój tata ma odejść na raka żołądka z przerzutami. Co robić kochani...
 
asia111106, 09.03.2015 15.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Strasznie rzeczy tu opisujecie ale większość z nich to same tragedie. Mój mąż jest po resekcji żołądka bardzo szybko do siebie dochodził na poczatku przez 3 tygodnie miał dietę a potem jadł normalnie jest 2 mce po operacji 3 tyg po prowadził auto i funkcjonował normalnie. Operacje zrobił bardzo dobry chirurg onkolog i to połowa sukcesu. nie ma co straszyć chorych że czeka ich śmierć głodowa bo to nieprawda grunt to podejście do życia i w miarę szybkie wykrycie problemu. Mąż miałm raka złośliwego w samym żołądku i mikroprzerzuty do węzłów chłonnych. Ma też leczenie uzupełniające na wszelki wypadek więc chorzy głowa do góry... my jesteśmy dobrej myśli.
 
Asia, 30.01.2015 12.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto sprawdzić swoje predyspozycje do rozowju nowotworu i wiedzieć jakie działania podjąć żeby zminimalizowac to ryzyko. Polecam zajrzeć na monogen life i poczytać.
 
danusia , 02.01.2015 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam , trzymam mocno się z wami moi drodzy . Wszystko przeszłam w moim domu ... wszystko nie jest prawdą że lekarze leczą udają , że leczą .Był okres w życiu i choroby mojego męża że miał zrobiony tomograf i nie było komu odczytać , bo każdy lekarz w ogromnej klinice onkol. miał swoich i dużo pacjentów .. Mąż moj od całkowitej resekcji żołądka żyl 6 mc. łącznie z umieraniem śmiercia glodową 25 dni nie mógł przyjąć łyżeczki wody , z sondą odbarczającą w nosie . A ja sierotka sama przy nim . miał 66 lat .... i takie plany .... Pozdrawiam i jestem z wami .
 
nadzieja 70, 02.01.2015 11.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba byc dobrej mysli. Mi\oja mama jest po całkowitej resekcji zołądka wykonanej we wrzesniu 2014 z przerzutami do węzłów. Jest po kilku cyklach chemi i po badaniu TK okazało się,że chemia dziala i sa szanse na wyleczenie. Trzeba miec nadzieję,nie wątpić tylko walczyć,pozdrawiam
 
małgosia, 21.12.2014 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszystkie objawy które są tutaj opisane u mojej mamy też pojawiły się około 2 miesiące przed śmiercią.Mamusia zmarła w czerwcu.pod koniec kwietnia zaczęła się źle czuć.myślała że to grypa żoładkowa.podobne dolegliwości.było jej niedobrze.mdliło ją.miała wstręt do jedzenia.do głowy nikomu nie przyszło że to nowotwór w zaawansowanym stadium.lekarz powiedział że to rak który ciężko wykryć w początkowym stadium. i dlatego ludzie zbyt późno zgłaszaja się do lekarza. tu miał rację.mnóstwo ludzi nie wie że ma raka.tak jak moja biedna mama.dla mojej mamy już nie było szans bo nie mogła już nawet pić wody.nowotwór zajął cały żołądek i wchodził już na przełyk.straszne to co ją spotkało.codziennie myslę o tym.o tej chorobie która zabrała moja mamusie.
 
Kasia, 15.12.2014 10.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W n´boim przypadku bylo tak ,ze jedynym objawem bylo rozwolnienie sama na wlasna reke wykonalam badanie i wyszlo ,obecnie czekam na operacje i wierze,ze wszystko bedzie dobrze poniewaz zostalo wykryte we wczesnym stadium....
 
Aga, 10.12.2014 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To nieprawda że nowotwór ten występuje coraz rzadziej, a wykrywa się go często dopiero wtedy kiedy już nic nie da się zrobić. Mojemu tacie włożyli rurkę do jelita, przez którą dokarmialiśmy go, ale to było tylko odroczenie śmierci na kilka tygodni. Ale dzięki temu wiemy, że chociaż nie umierał z głodu, jak to bywa przy tym nowotworze.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

24620

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

51341

Objawy raka mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy raka mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy raka mózgu pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty śródczaszkowej. Guz, który rośnie w...

więcej

22106

Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy? Rak trzonu macicy. Jakie są objawy raka macicy?

Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym...

więcej

21702

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Żywe zęby pod korony były oszlifowane i stąd ich tkliwość. Piątki są dowieszone, jak pani pisze, i nie można ich silnie nagryzać. Taka reakcja zębów powinna się uspakajać. Jeśli ból będzie się...

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Trzeba wykonać zdjęcie RTG. Jeśli ząb był leczony kanałowo w prawidłowy sposób, a korzeń nie jest zniszczony, to można będzie zastosować wkład koronowo-korzeniowy i osadzić koronę.

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 25, 2015

Śmiać się chce z was ludzie,wierzycie w takie brednie.nawet jak schudniecie to ciekawe ile czasu utrzymanie ta wagę.zamiast brać ta chemie,psuć żołądek,trzustke i wątrobę to lepiej ruszyć tłuste leniwe dupsko i poćwiczyć,zdrowo jeść!!!!

data

Kwiecień 24, 2015

Sprawdźcie również wyniki głosowania internautów na najlepsze tabletki na odchudzanie, wyniki dostępne na stronie rtno.pl, zielona kawa zajmuje tu wysokie miejsce.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 25, 2015

Długo się opierałam, bo tłuste mięsa mi nie smakują - są mdłe. U koleżanki, która jest na DO posmakowałam wędliny ze słoniny - wędzonej. Zasmakowało mi to. Od kilku tygodni tą wędlinę - nazywa się "Sało" i jest ze słoniny iberyjskiej kupuję na Allegro (dystrybutor BIKTOR). Jem po 2-3...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.