Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog, Instytut Centrum Onkologii w Warszawie
27 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków raka żołądka. Znacznie częściej chorują na ten nowotwór mężczyźni niż kobiety. Ale czujni musimy być wszyscy, by wykryć raka żołądka odpowiednio wcześnie. Najlepszym sposobem jest wykonanie gastroskopii i pobranie wycinka błony śluzowej żołądka do badania.

Rak żołądka jest trzecią przyczyną zgonu z powodu nowotworów w Polsce u mężczyzn i piątą u kobiet. A wszystko dlatego, że raka żołądka wykrywa się późno, dopiero w stopniu zaawansowanym, gdy skuteczne leczenie jest znacznie utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego, jeśli lekarz zleca nam  gastroskopię, nie unikajmy jej.

Rak żołądka - rokowania zależą od rodzaju nowotworu

Najczęściej, bo w niemal 95 proc. złośliwych nowotworów żołądka, ma on postać gruczolakoraka, czyli nowotworu wywodzącego się z komórek nabłonka gruczołowego żołądka. Pozostałe 5 proc. to chłoniaki, mięsaki, rakowiaki czy też guzy stromalne (podścieliskowe). Klinicznie nowotwory te dzieli się według tzw. klasyfikacji Laurena na dwa typy: rozlany i jelitowy. Jest to istotny podział, gdyż te grupy różnią się rokowaniem, występowaniem i podłożem rozwoju choroby.

Typ jelitowy raka żołądka rozwija się na podłożu zmian przedrakowych, częściej występuje u mężczyzn i daje choremu lepsze rokowania na przyszłość.

Typ rozlany natomiast rozwija się na niezmienionej błonie śluzowej, a rokowanie jest gorsze. Częściej występuje u kobiet, zazwyczaj młodych, w części żołądka położonej bliżej przełyku. Ciekawe jest, że częściej występuje u ludzi z grupą krwi A. Uwaga! Ten typ raka pojawia się rodzinnie.

Przyczyny raka żołądka

W różnych badaniach dowiedziono, że czynniki środowiskowe odgrywają znacznie większą rolę w powstawaniu nowotworów żołądka niż uwarunkowania genetyczne. Jednak nie udało się do końca wyjaśnić wszystkich przyczyn zwiększających ryzyko zachorowania. Lekarze podkreślają znaczenie kilku czynników, wśród których zwykle wymienia się sposób odżywiania oraz występowanie tzw. stanów przedrakowych.

Dowiedziono, że rakowi żołądka sprzyja dieta oparta na jedzeniu dużych ilości produktów konserwowanych, wędzonych i mocno solonych z użyciem nadmiaru saletry (żywność taka zawiera rakotwórcze azotyny) oraz na spożywaniu małych ilości świeżych warzyw i owoców - podobnie jak w przypadku innych nowotworów przewodu pokarmowego właściwe odżywianie odgrywa ogromną rolę w profilaktyce raka żołądka.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Kolejną przyczyną raka żołądka jest infekcja bakterią Helicobacter pylori. Wywołuje ona przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka, który inicjuje przebudowę komórek nabłonka wyściełającego żołądek i powstawanie ognisk nowotworowych.

Ważne

Ważne

Jak wcześnie wykryć raka żołądka?

W przypadku raka żołądka nie mają sensu profilaktyczne badania obrazowe (np. USG lub tomografia komputerowa) czy oznaczanie markerów nowotworowych. Przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach gastrycznych utrzymujących się powyżej dwóch tygodni warto wykonać gastroskopię.

Objawy raka żołądka

Początek choroby dość łatwo przeoczyć, ponieważ podobne objawy występują także przy innych dolegliwościach przewodu pokarmowego. We wczesnym etapie rozwoju raka żołądka pojawiają się:

  • przewlekłe pieczenie w żołądku,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • utrata apetytu,
  • niekiedy - niewielkie bóle brzucha.

W miarę postępu choroby występują:

  • spadek wagi,
  • uczucie osłabienia,
  • wymioty,
  • krew w stolcu
  • nasilające się bóle brzucha.

Bóle dotyczą nadbrzusza, czyli części brzucha znajdującej się powyżej pępka. Pojawiają się po posiłkach, a ustępują, gdy chory jest na czczo. Bóle te nie słabną po zażyciu leków zobojętniających soki trawienne, przyjmowanych z powodu zgagi czy wrzodów żołądka. Niepokoić powinna utrata masy ciała, brak apetytu i nudności, wymioty, czasem zaburzenia połykania lub uczucie wstrętu do jedzenia mięsa. Gdy choroba się rozwija, możliwe są zaburzenia oddawania stolca (kał jest smolisty, ma czarny kolor, co jest następstwem krwawienia z przewodu pokarmowego). Częstym objawem jest anemia, także spowodowana krwawieniem z guza. U niektórych osób cierpiących na raka żołądka występuje też bladość skóry i spojówek, senność i nieuzasadnione zmęczenie.

Rak żołądka - badania

Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór żołądka, zleca prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego po podaniu kontrastu z barytem. Baryt pokrywa śluzówkę żołądka i czyni ją bardziej widoczną. Podstawowym badaniem wykluczającym lub potwierdzającym diagnozę jest gastroskopia, czyli oglądanie (od wewnątrz) śluzówki żołądka z pobraniem wycinków do badania z podejrzanych miejsc. Komórki pobrane ze śluzówki są poddawane ocenie pod mikroskopem. Gdy lekarz stwierdzi obecność komórek nowotworowych, w ocenie rozległości nowotworu pomocna jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Dość często stosuje się też ultrasonografię, ale należy pamiętać, że jest to badanie uzupełniające.

Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium daje 90 proc. szans na 5-letnie przeżycie. Niestety, w Polsce w początkowej fazie choroby udaje się wychwycić jedynie 5–8 proc. przypadków.

Leczenie raka żołądka

Rodzaj terapii jest uzależniony od stopnia zaawansowania nowotworu. Ale jedynym sposobem leczenia, który daje szansę całkowitego wyleczenia, jest operacja – polega ona na usunięciu żołądka (lub jego znacznej części) i okolicznych węzłów chłonnych. U niektórych chorych po operacji konieczne jest leczenie uzupełniające, czyli chemioterapia. Niestety, skuteczność tego rodzaju leczenia wciąż nie jest wysoka ze względu na specyficzną budowę nowotworów żołądka.

Wczesne ogniska raka żołądka ograniczone do błony śluzowej (wczesny rak żołądka) można leczyć metodą endoskopową, np. mukozektomią, czyli poprzez wycięcie błony śluzowej. W przypadkach bardzo zaawansowanych (gdy nie jest możliwe doszczętne wycięcie raka) poza chemioterapią zaleca się często tzw. chirurgiczne leczenie paliatywne. Polega ono na wykonaniu zespolenia zdrowej części żołądka z jelitem cienkim, co umożliwia swobodne przechodzenie jedzenia z żołądka do jelit, z pominięciem miejsca, gdzie znajduje się guz nowotworowy.

Azjaci chorują najczęściej

Rak żołądka to najczęściej występujący nowotwór na świecie. Rocznie rejestruje się ok. 900 tys. nowych zachorowań i ok. 650 tys. zgonów. Najczęściej chorują mieszkańcy Japonii, Korei, Chin, krajów Ameryki Środkowej i Południowej (Chile, Kolumbia), Rosji i krajów byłego ZSRR.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 14.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 27)
Aneta , 21.11.2015 03.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę was poczytajcie Jerzy Zięba , Ryszard Grzebyk , Charlotte Gerson . Raka można spokojnie wyleczyć , to nie zawał serca , to wieloletni proces zatruwania organizmu naturologia to leczy te schorzenia ale nie medycyna konwencjonalna wycinając narządy , tryjąc chemia dodatkowo czy paląc nasze wnętrze organizmu, te metody zaleczają proces na ok 5 lat 2 procent populacji ludzkiej, czyli prawie wogóle. Plecam, miła lektura.
 
Aneta , 21.11.2015 03.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie. Interesują mnie metody naturalne leczenia różnych schorzeń w tym także nowotworów. Po zapoznaniu sie z wieloma informacjami dowiedziałam się że nowotwór czy to żołądka czy inny skuteczność jego leczenia wynosi w skali swiata 2 procent - tylko. Zadałam sobie to pytanie i może znalazłam na nie odpowiedż. A no medycyna konwencjonalna skupia sie na likwidowaniu objawów, a nie żródła powstawania tej choroby, stosuje w tym celu 3 metody leczenia tj chemioterapię , radioterapię i operacje chirurgiczne. Wszystkie trzy metody sa zabójcze. Zastanawiam sie jak można komuś usunąc organ? to jest niedożeczne jak cała fizjologia ma skutecznie działac nie da się. Tylko przez pewien czas można nasze ciało oszukać, czy trucie chemiterapią człowiea , brak mi słów. Proszę wszystkich zainteresowanych obejżeć na you tube wykłady z dr Ryszrdem Grzebykiem naturopatą , posłuchać Jerzego ziębę czy pani Charlotte Gerson która prowadzi klinikę leczącą nowotwory z wielkim powodzeniem . Ona dokładnie wam wyjaśni co to za choroba i jak ją skutecznie wyleczyć. Polecam warto zapoznac sie z materiałami , mogą niejednej osobie ratować życie. Pozdrawiam. Aneta
 
mw, 20.10.2015 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani zawsze trzeba mięć nadzieję i być dobrej myśli. Mam teścia, u którego zdiagnozowano raka żołądka. Zaczęło się od wymiotów krwią. To nie były zwykłe wymioty,gdyż tego było ok.2 lit. skrzepy wielkości dłoni.. Pogotowie zabrało tatę do szpitala tam po 1 szej gastroskopi stwierdzono, że to wrzód, zaś na 2 dzień wykonano 2 i wzięto wycinek.Wynik :RAK . Operacja nie może się odbyć, najpierw potrzebna jest chemia. Jutro jedzie na pierwszą chemioterapię.Wierzę w to że wszystko będzie dobrze, Teścia brat miał również raka żołądka. operację miał 5 lat temu i czuje się świetnie. Wierzę w to że wszystko będzie bardzo dobrze, że będzie się czuł świetnie i wyjdzie z tego.Wierzę w to i modlę się o zdrowie dla niego.
 
monia, 16.10.2015 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
oboje z mężem walczyliśmy 3 lata z nowotworem żołądka po całkowitej resekcji żołądka była chemioterapia 5 cykli połączona z radioterapiom 25 naswietlan po 3 miesiącach nastąpiła pierwsza wznowa i kolejne dwie potem mąż ważył 30 kilo jak zmarł
 
Tanita, 29.08.2015 22.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wpisz w google' dwupunkt metoda' i poczytaj a potem SPRÓBUJ !!!!!!
 
Zosia, 15.08.2015 21.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam bardzo chorego brata, jest po usunięciu raka żołądka. Po 2 miesiącach wystąpiły przeżuty do wątroby i chyba otrzewnej. Chemia nie pomogła. Mój kochany brat zaczyna "znikać", jak się z tym pogodzić. Jest takim cudownym i dobrym człowiekiem.
 
renata, 07.08.2015 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy możecie poradzić mi dobrego lekarza , bardzo proszę mam 40 lat i też zdiagnozowali u mnie tą chorobę
 
zbyszek, 29.07.2015 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
glowa do gory w 2013 r przeszedlem operacje do tego chemioterapia i raditerapia jestem aktualnie wyleczony co pol roku tomografia komputerowa dla kontroli
 
Zdrowo-bo-kolorowo, 19.07.2015 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. Mój mąż jest po resekcji żołądka. Od operacji przytył nawet kilka kg - dla wtajemniczonych , wiem, że trudno uwierzyć! Nie łyka witamin ani specjalnych odżywek. Na blogu Zdrowo-bo-kolorowo opisuję powrót do zdrowia i radości życia. Piszę go, bo chcę dodać ludziom otuchy. Nam się udało, więc chcę aby i innym się udało. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
 
dell, 04.06.2015 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
asia111106 a gdzie miał robiona operację?
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
PRZEWLEKŁE ZAPALENIE ŻOŁĄDKA: przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekłe zapalenie żołądka może być wywołane zarówno przez bakterie jak i przez leki. Może też...

więcej

24916

RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

24620

Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą

Chłoniak to nowotwór układu chłonnego, który daje niespecyficzne objawy, najczęściej przypominające...

więcej

27451

Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej

Ziarnica złośliwa jest jednym z rodzajów chłoniaka - nowotworu układu limfatycznego. Jej objawy...

więcej

30748

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.