Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog, Instytut Centrum Onkologii w Warszawie
14 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków raka żołądka. Znacznie częściej chorują na ten nowotwór mężczyźni niż kobiety. Ale czujni musimy być wszyscy, by wykryć raka żołądka odpowiednio wcześnie. Najlepszym sposobem jest wykonanie gastroskopii i pobranie wycinka błony śluzowej żołądka do badania.

Rak żołądka jest trzecią przyczyną zgonu z powodu nowotworów w Polsce u mężczyzn i piątą u kobiet. A wszystko dlatego, że raka żołądka wykrywa się późno, dopiero w stopniu zaawansowanym, gdy skuteczne leczenie jest znacznie utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego, jeśli lekarz zleca nam  gastroskopię, nie unikajmy jej.

Rak żołądka - rokowania zależą od rodzaju nowotworu

Najczęściej, bo w niemal 95 proc. złośliwych nowotworów żołądka, ma on postać gruczolakoraka, czyli nowotworu wywodzącego się z komórek nabłonka gruczołowego żołądka. Pozostałe 5 proc. to chłoniaki, mięsaki, rakowiaki czy też guzy stromalne (podścieliskowe). Klinicznie nowotwory te dzieli się według tzw. klasyfikacji Laurena na dwa typy: rozlany i jelitowy. Jest to istotny podział, gdyż te grupy różnią się rokowaniem, występowaniem i podłożem rozwoju choroby.

Typ jelitowy raka żołądka rozwija się na podłożu zmian przedrakowych, częściej występuje u mężczyzn i daje choremu lepsze rokowania na przyszłość.

Typ rozlany natomiast rozwija się na niezmienionej błonie śluzowej, a rokowanie jest gorsze. Częściej występuje u kobiet, zazwyczaj młodych, w części żołądka położonej bliżej przełyku. Ciekawe jest, że częściej występuje u ludzi z grupą krwi A. Uwaga! Ten typ raka pojawia się rodzinnie.

Przyczyny raka żołądka

W różnych badaniach dowiedziono, że czynniki środowiskowe odgrywają znacznie większą rolę w powstawaniu nowotworów żołądka niż uwarunkowania genetyczne. Jednak nie udało się do końca wyjaśnić wszystkich przyczyn zwiększających ryzyko zachorowania. Lekarze podkreślają znaczenie kilku czynników, wśród których zwykle wymienia się sposób odżywiania oraz występowanie tzw. stanów przedrakowych.

Dowiedziono, że rakowi żołądka sprzyja dieta oparta na jedzeniu dużych ilości produktów konserwowanych, wędzonych i mocno solonych z użyciem nadmiaru saletry (żywność taka zawiera rakotwórcze azotyny) oraz na spożywaniu małych ilości świeżych warzyw i owoców - podobnie jak w przypadku innych nowotworów przewodu pokarmowego właściwe odżywianie odgrywa ogromną rolę w profilaktyce raka żołądka.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Kolejną przyczyną raka żołądka jest infekcja bakterią Helicobacter pylori. Wywołuje ona przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka, który inicjuje przebudowę komórek nabłonka wyściełającego żołądek i powstawanie ognisk nowotworowych.

Ważne

Ważne

Jak wcześnie wykryć raka żołądka?

W przypadku raka żołądka nie mają sensu profilaktyczne badania obrazowe (np. USG lub tomografia komputerowa) czy oznaczanie markerów nowotworowych. Przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach gastrycznych utrzymujących się powyżej dwóch tygodni warto wykonać gastroskopię.

Objawy raka żołądka

Początek choroby dość łatwo przeoczyć, ponieważ podobne objawy występują także przy innych dolegliwościach przewodu pokarmowego. We wczesnym etapie rozwoju raka żołądka pojawiają się:

  • przewlekłe pieczenie w żołądku,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • utrata apetytu,
  • niekiedy - niewielkie bóle brzucha.

W miarę postępu choroby występują:

  • spadek wagi,
  • uczucie osłabienia,
  • wymioty,
  • krew w stolcu
  • nasilające się bóle brzucha.

Bóle dotyczą nadbrzusza, czyli części brzucha znajdującej się powyżej pępka. Pojawiają się po posiłkach, a ustępują, gdy chory jest na czczo. Bóle te nie słabną po zażyciu leków zobojętniających soki trawienne, przyjmowanych z powodu zgagi czy wrzodów żołądka. Niepokoić powinna utrata masy ciała, brak apetytu i nudności, wymioty, czasem zaburzenia połykania lub uczucie wstrętu do jedzenia mięsa. Gdy choroba się rozwija, możliwe są zaburzenia oddawania stolca (kał jest smolisty, ma czarny kolor, co jest następstwem krwawienia z przewodu pokarmowego). Częstym objawem jest anemia, także spowodowana krwawieniem z guza. U niektórych osób cierpiących na raka żołądka występuje też bladość skóry i spojówek, senność i nieuzasadnione zmęczenie.

Rak żołądka - badania

Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór żołądka, zleca prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego po podaniu kontrastu z barytem. Baryt pokrywa śluzówkę żołądka i czyni ją bardziej widoczną. Podstawowym badaniem wykluczającym lub potwierdzającym diagnozę jest gastroskopia, czyli oglądanie (od wewnątrz) śluzówki żołądka z pobraniem wycinków do badania z podejrzanych miejsc. Komórki pobrane ze śluzówki są poddawane ocenie pod mikroskopem. Gdy lekarz stwierdzi obecność komórek nowotworowych, w ocenie rozległości nowotworu pomocna jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Dość często stosuje się też ultrasonografię, ale należy pamiętać, że jest to badanie uzupełniające.

Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium daje 90 proc. szans na 5-letnie przeżycie. Niestety, w Polsce w początkowej fazie choroby udaje się wychwycić jedynie 5–8 proc. przypadków.

Leczenie raka żołądka

Rodzaj terapii jest uzależniony od stopnia zaawansowania nowotworu. Ale jedynym sposobem leczenia, który daje szansę całkowitego wyleczenia, jest operacja – polega ona na usunięciu żołądka (lub jego znacznej części) i okolicznych węzłów chłonnych. U niektórych chorych po operacji konieczne jest leczenie uzupełniające, czyli chemioterapia. Niestety, skuteczność tego rodzaju leczenia wciąż nie jest wysoka ze względu na specyficzną budowę nowotworów żołądka.

Wczesne ogniska raka żołądka ograniczone do błony śluzowej (wczesny rak żołądka) można leczyć metodą endoskopową, np. mukozektomią, czyli poprzez wycięcie błony śluzowej. W przypadkach bardzo zaawansowanych (gdy nie jest możliwe doszczętne wycięcie raka) poza chemioterapią zaleca się często tzw. chirurgiczne leczenie paliatywne. Polega ono na wykonaniu zespolenia zdrowej części żołądka z jelitem cienkim, co umożliwia swobodne przechodzenie jedzenia z żołądka do jelit, z pominięciem miejsca, gdzie znajduje się guz nowotworowy.

Azjaci chorują najczęściej

Rak żołądka to najczęściej występujący nowotwór na świecie. Rocznie rejestruje się ok. 900 tys. nowych zachorowań i ok. 650 tys. zgonów. Najczęściej chorują mieszkańcy Japonii, Korei, Chin, krajów Ameryki Środkowej i Południowej (Chile, Kolumbia), Rosji i krajów byłego ZSRR.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 14)
kasia, 31.03.2015 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
o boze niemoge sie pogodzic z tym ze moj tata ma odejsc na raka zolodka z przezutami co robic kochani
 
asia111106, 09.03.2015 15.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Strasznie rzeczy tu opisujecie ale większość z nich to same tragedie. Mój mąż jest po resekcji żołądka bardzo szybko do siebie dochodził na poczatku przez 3 tygodnie miał dietę a potem jadł normalnie jest 2 mce po operacji 3 tyg po prowadził auto i funkcjonował normalnie. Operacje zrobił bardzo dobry chirurg onkolog i to połowa sukcesu. nie ma co straszyć chorych że czeka ich śmierć głodowa bo to nieprawda grunt to podejście do życia i w miarę szybkie wykrycie problemu. Mąż miałm raka złośliwego w samym żołądku i mikroprzerzuty do węzłów chłonnych. Ma też leczenie uzupełniające na wszelki wypadek więc chorzy głowa do góry... my jesteśmy dobrej myśli.
 
Asia, 30.01.2015 12.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto sprawdzić swoje predyspozycje do rozowju nowotworu i wiedzieć jakie działania podjąć żeby zminimalizowac to ryzyko. Polecam zajrzeć na monogen life i poczytać.
 
danusia , 02.01.2015 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam , trzymam mocno się z wami moi drodzy . Wszystko przeszłam w moim domu ... wszystko nie jest prawdą że lekarze leczą udają , że leczą .Był okres w życiu i choroby mojego męża że miał zrobiony tomograf i nie było komu odczytać , bo każdy lekarz w ogromnej klinice onkol. miał swoich i dużo pacjentów .. Mąż moj od całkowitej resekcji żołądka żyl 6 mc. łącznie z umieraniem śmiercia glodową 25 dni nie mógł przyjąć łyżeczki wody , z sondą odbarczającą w nosie . A ja sierotka sama przy nim . miał 66 lat .... i takie plany .... Pozdrawiam i jestem z wami .
 
nadzieja 70, 02.01.2015 11.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba byc dobrej mysli. Mi\oja mama jest po całkowitej resekcji zołądka wykonanej we wrzesniu 2014 z przerzutami do węzłów. Jest po kilku cyklach chemi i po badaniu TK okazało się,że chemia dziala i sa szanse na wyleczenie. Trzeba miec nadzieję,nie wątpić tylko walczyć,pozdrawiam
 
małgosia, 21.12.2014 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszystkie objawy które są tutaj opisane u mojej mamy też pojawiły się około 2 miesiące przed śmiercią.Mamusia zmarła w czerwcu.pod koniec kwietnia zaczęła się źle czuć.myślała że to grypa żoładkowa.podobne dolegliwości.było jej niedobrze.mdliło ją.miała wstręt do jedzenia.do głowy nikomu nie przyszło że to nowotwór w zaawansowanym stadium.lekarz powiedział że to rak który ciężko wykryć w początkowym stadium. i dlatego ludzie zbyt późno zgłaszaja się do lekarza. tu miał rację.mnóstwo ludzi nie wie że ma raka.tak jak moja biedna mama.dla mojej mamy już nie było szans bo nie mogła już nawet pić wody.nowotwór zajął cały żołądek i wchodził już na przełyk.straszne to co ją spotkało.codziennie myslę o tym.o tej chorobie która zabrała moja mamusie.
 
Kasia, 15.12.2014 10.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W n´boim przypadku bylo tak ,ze jedynym objawem bylo rozwolnienie sama na wlasna reke wykonalam badanie i wyszlo ,obecnie czekam na operacje i wierze,ze wszystko bedzie dobrze poniewaz zostalo wykryte we wczesnym stadium....
 
Aga, 10.12.2014 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To nieprawda że nowotwór ten występuje coraz rzadziej, a wykrywa się go często dopiero wtedy kiedy już nic nie da się zrobić. Mojemu tacie włożyli rurkę do jelita, przez którą dokarmialiśmy go, ale to było tylko odroczenie śmierci na kilka tygodni. Ale dzięki temu wiemy, że chociaż nie umierał z głodu, jak to bywa przy tym nowotworze.
 
Danusia, 05.12.2014 15.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi kochani , dlugo by pisać jaka to jest straszna choroba . We wrześniu pochowalam męża po całkowitej resekcji żołądka , operację zrobiona 28 lutego , to było przedłużenie życia , oczywiście śmierć glodowa ... Ja byłam z mężem od rana do rana , dzisiaj sama potrzebuję pomocy psychologów . Pozdrawiam i cale swoje serce dzielę z osobami opiekującymi się chorymi . Pozdrawiam
 
Danusia, 05.12.2014 15.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi kochani , pochowalam męża lat 66po całkowitej resekcji żołądka , życie miał przedłuzone od marca do września 2014 r. Choroba strasza o ile jest naciekowy , zyczę zdrowia opiekującym się chorymi . Ja byłam z mężem od rana do wieczora w szpitalach i dziś sama jestem chora od tej opieki ale na nerwicę ... Trzymam za was moje serce i serdecznie pozdrawiam.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

49354

RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

24620

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

31702

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

33287

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W badaniu ogólnym moczu można stwierdzić cechy stanu zapalnego w drogach moczowych. Posiew doprecyzuje, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną oraz zidentyfikuje drobnoustroje.

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

Zwapnienia to odkładanie się soli wapnia w tkance. Najczęściej związane są ze starzeniem się tkanki, ale nie zawsze. Mikrozwapnienia, w odróżnieniu od makrozwapnień, to drobne zmiany, często...

Grupy wsparcia
data

Marzec 31, 2015

za zwyczaj pierw się traci wodę nie kg :-)

data

Marzec 31, 2015

Jak myślicie bo od dłuższego czasu zastanawiam się nad tematem czy indywidualne cechy mają aż tak ogromny wpływ na dietę znam osoby stosujące popularne ogólne diety też z dobrymi rezultatami a wy co o tym myślicie

data

Marzec 30, 2015

Moja siostra to stosowała i nic nie pomagało. To chyba tylko placebo ;]

data

Marzec 31, 2015

a po za tym czy faktycznie coś wytworzonego może być zdrowe najlepiej chyba korzystać ze Świerzych produktów

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.