Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog, Instytut Centrum Onkologii w Warszawie
21 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków raka żołądka. Znacznie częściej chorują na ten nowotwór mężczyźni niż kobiety. Ale czujni musimy być wszyscy, by wykryć raka żołądka odpowiednio wcześnie. Najlepszym sposobem jest wykonanie gastroskopii i pobranie wycinka błony śluzowej żołądka do badania.

Rak żołądka jest trzecią przyczyną zgonu z powodu nowotworów w Polsce u mężczyzn i piątą u kobiet. A wszystko dlatego, że raka żołądka wykrywa się późno, dopiero w stopniu zaawansowanym, gdy skuteczne leczenie jest znacznie utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego, jeśli lekarz zleca nam  gastroskopię, nie unikajmy jej.

Rak żołądka - rokowania zależą od rodzaju nowotworu

Najczęściej, bo w niemal 95 proc. złośliwych nowotworów żołądka, ma on postać gruczolakoraka, czyli nowotworu wywodzącego się z komórek nabłonka gruczołowego żołądka. Pozostałe 5 proc. to chłoniaki, mięsaki, rakowiaki czy też guzy stromalne (podścieliskowe). Klinicznie nowotwory te dzieli się według tzw. klasyfikacji Laurena na dwa typy: rozlany i jelitowy. Jest to istotny podział, gdyż te grupy różnią się rokowaniem, występowaniem i podłożem rozwoju choroby.

Typ jelitowy raka żołądka rozwija się na podłożu zmian przedrakowych, częściej występuje u mężczyzn i daje choremu lepsze rokowania na przyszłość.

Typ rozlany natomiast rozwija się na niezmienionej błonie śluzowej, a rokowanie jest gorsze. Częściej występuje u kobiet, zazwyczaj młodych, w części żołądka położonej bliżej przełyku. Ciekawe jest, że częściej występuje u ludzi z grupą krwi A. Uwaga! Ten typ raka pojawia się rodzinnie.

Przyczyny raka żołądka

W różnych badaniach dowiedziono, że czynniki środowiskowe odgrywają znacznie większą rolę w powstawaniu nowotworów żołądka niż uwarunkowania genetyczne. Jednak nie udało się do końca wyjaśnić wszystkich przyczyn zwiększających ryzyko zachorowania. Lekarze podkreślają znaczenie kilku czynników, wśród których zwykle wymienia się sposób odżywiania oraz występowanie tzw. stanów przedrakowych.

Dowiedziono, że rakowi żołądka sprzyja dieta oparta na jedzeniu dużych ilości produktów konserwowanych, wędzonych i mocno solonych z użyciem nadmiaru saletry (żywność taka zawiera rakotwórcze azotyny) oraz na spożywaniu małych ilości świeżych warzyw i owoców - podobnie jak w przypadku innych nowotworów przewodu pokarmowego właściwe odżywianie odgrywa ogromną rolę w profilaktyce raka żołądka.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Kolejną przyczyną raka żołądka jest infekcja bakterią Helicobacter pylori. Wywołuje ona przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka, który inicjuje przebudowę komórek nabłonka wyściełającego żołądek i powstawanie ognisk nowotworowych.

Ważne

Ważne

Jak wcześnie wykryć raka żołądka?

W przypadku raka żołądka nie mają sensu profilaktyczne badania obrazowe (np. USG lub tomografia komputerowa) czy oznaczanie markerów nowotworowych. Przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach gastrycznych utrzymujących się powyżej dwóch tygodni warto wykonać gastroskopię.

Objawy raka żołądka

Początek choroby dość łatwo przeoczyć, ponieważ podobne objawy występują także przy innych dolegliwościach przewodu pokarmowego. We wczesnym etapie rozwoju raka żołądka pojawiają się:

 • przewlekłe pieczenie w żołądku,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • utrata apetytu,
 • niekiedy - niewielkie bóle brzucha.

W miarę postępu choroby występują:

 • spadek wagi,
 • uczucie osłabienia,
 • wymioty,
 • krew w stolcu
 • nasilające się bóle brzucha.

Bóle dotyczą nadbrzusza, czyli części brzucha znajdującej się powyżej pępka. Pojawiają się po posiłkach, a ustępują, gdy chory jest na czczo. Bóle te nie słabną po zażyciu leków zobojętniających soki trawienne, przyjmowanych z powodu zgagi czy wrzodów żołądka. Niepokoić powinna utrata masy ciała, brak apetytu i nudności, wymioty, czasem zaburzenia połykania lub uczucie wstrętu do jedzenia mięsa. Gdy choroba się rozwija, możliwe są zaburzenia oddawania stolca (kał jest smolisty, ma czarny kolor, co jest następstwem krwawienia z przewodu pokarmowego). Częstym objawem jest anemia, także spowodowana krwawieniem z guza. U niektórych osób cierpiących na raka żołądka występuje też bladość skóry i spojówek, senność i nieuzasadnione zmęczenie.

Rak żołądka - badania

Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór żołądka, zleca prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego po podaniu kontrastu z barytem. Baryt pokrywa śluzówkę żołądka i czyni ją bardziej widoczną. Podstawowym badaniem wykluczającym lub potwierdzającym diagnozę jest gastroskopia, czyli oglądanie (od wewnątrz) śluzówki żołądka z pobraniem wycinków do badania z podejrzanych miejsc. Komórki pobrane ze śluzówki są poddawane ocenie pod mikroskopem. Gdy lekarz stwierdzi obecność komórek nowotworowych, w ocenie rozległości nowotworu pomocna jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Dość często stosuje się też ultrasonografię, ale należy pamiętać, że jest to badanie uzupełniające.

Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium daje 90 proc. szans na 5-letnie przeżycie. Niestety, w Polsce w początkowej fazie choroby udaje się wychwycić jedynie 5–8 proc. przypadków.

Leczenie raka żołądka

Rodzaj terapii jest uzależniony od stopnia zaawansowania nowotworu. Ale jedynym sposobem leczenia, który daje szansę całkowitego wyleczenia, jest operacja – polega ona na usunięciu żołądka (lub jego znacznej części) i okolicznych węzłów chłonnych. U niektórych chorych po operacji konieczne jest leczenie uzupełniające, czyli chemioterapia. Niestety, skuteczność tego rodzaju leczenia wciąż nie jest wysoka ze względu na specyficzną budowę nowotworów żołądka.

Wczesne ogniska raka żołądka ograniczone do błony śluzowej (wczesny rak żołądka) można leczyć metodą endoskopową, np. mukozektomią, czyli poprzez wycięcie błony śluzowej. W przypadkach bardzo zaawansowanych (gdy nie jest możliwe doszczętne wycięcie raka) poza chemioterapią zaleca się często tzw. chirurgiczne leczenie paliatywne. Polega ono na wykonaniu zespolenia zdrowej części żołądka z jelitem cienkim, co umożliwia swobodne przechodzenie jedzenia z żołądka do jelit, z pominięciem miejsca, gdzie znajduje się guz nowotworowy.

Azjaci chorują najczęściej

Rak żołądka to najczęściej występujący nowotwór na świecie. Rocznie rejestruje się ok. 900 tys. nowych zachorowań i ok. 650 tys. zgonów. Najczęściej chorują mieszkańcy Japonii, Korei, Chin, krajów Ameryki Środkowej i Południowej (Chile, Kolumbia), Rosji i krajów byłego ZSRR.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 21)
zbyszek, 29.07.2015 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
glowa do gory w 2013 r przeszedlem operacje do tego chemioterapia i raditerapia jestem aktualnie wyleczony co pol roku tomografia komputerowa dla kontroli
 
Zdrowo-bo-kolorowo, 19.07.2015 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. Mój mąż jest po resekcji żołądka. Od operacji przytył nawet kilka kg - dla wtajemniczonych , wiem, że trudno uwierzyć! Nie łyka witamin ani specjalnych odżywek. Na blogu Zdrowo-bo-kolorowo opisuję powrót do zdrowia i radości życia. Piszę go, bo chcę dodać ludziom otuchy. Nam się udało, więc chcę aby i innym się udało. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
 
dell, 04.06.2015 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
asia111106 a gdzie miał robiona operację?
 
edek, 26.05.2015 22.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
operacjach doszli by do siebie.
 
Rafal, 27.04.2015 23.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj tata od momentu, kiedy dowiedzial sie, ze ma nowotwora zoladka przezyl tylko 2 miesiace (w trakcie dodiagnozywania go po pierwszej operacji okazalo sie tez, ze mial chloniaka). Oczywiscie, ze to wszytsko indywidulana sprawa, ale zagladalem tutaj kiedy jeszcze zyl, myslac, ze pewnie on jest w lepszym stanie. Niestety, okropne to bylo widziec w jakim tempie nowotwor odbieral nam go dzien po dniu. Do dzis trudno mi w to uwierzyc. Doszedlem jedynie do wniosku, ze sa sytuacje, w ktorych medycyna nie posunela sie ani o krok do porzodu, a gadanie, ze nowotwory nie sa juz takie grozne, to zwyczajna sciema. Jak cie juz dorwie, to nic nie poradzisz.
 
kamila, 16.04.2015 14.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mój tato miał złośliwego raka żył zaledwie 6 miesięcy gdy sie dowiedział ale chemia mu nie pomogła żył 56lat
 
tanita, 13.04.2015 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wejdź na www.nowak.pl i spróbujcie. Byłam osobiście. Dopóki próbujemy - jest nadzieja.
 
kasia, 31.03.2015 16.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
O Boże, nie moge się pogodzić z tym że mój tata ma odejść na raka żołądka z przerzutami. Co robić kochani...
 
asia111106, 09.03.2015 15.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Strasznie rzeczy tu opisujecie ale większość z nich to same tragedie. Mój mąż jest po resekcji żołądka bardzo szybko do siebie dochodził na poczatku przez 3 tygodnie miał dietę a potem jadł normalnie jest 2 mce po operacji 3 tyg po prowadził auto i funkcjonował normalnie. Operacje zrobił bardzo dobry chirurg onkolog i to połowa sukcesu. nie ma co straszyć chorych że czeka ich śmierć głodowa bo to nieprawda grunt to podejście do życia i w miarę szybkie wykrycie problemu. Mąż miałm raka złośliwego w samym żołądku i mikroprzerzuty do węzłów chłonnych. Ma też leczenie uzupełniające na wszelki wypadek więc chorzy głowa do góry... my jesteśmy dobrej myśli.
 
Asia, 30.01.2015 12.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto sprawdzić swoje predyspozycje do rozowju nowotworu i wiedzieć jakie działania podjąć żeby zminimalizowac to ryzyko. Polecam zajrzeć na monogen life i poczytać.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

37847

BIAŁACZKA - jak rozpoznać objawy białaczki u dzieci i dorosłych?

Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Istnieją...

więcej

26012

Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys....

więcej

27872

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Rak szyjki macicy jest niebezpieczny głównie dlatego, że stan przedrakowy nie daje żadnych objawów....

więcej

34708

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Radzę zabieg higieny jemy ustnej. Nie pisze pani, kiedy miała ostatni raz wykonany taki zabieg. Przy problemach z przyzębiem zabieg taki wykonuje się częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z...

Nie ma badań naukowych oceniających taką zależność.

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.