OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

39 komentarze
Autor: Monika Majewska

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek m.in. na wrzody i liczne alergie. Z kolei w kosmetyce jest traktowany jak antidotum na trądzik czy łupież. Natomiast w kuchni znalazł zastosowanie jako dodatek nadający potrawom korzenny smak. Sprawdź, jakie działanie ma olej czarnuszkowy i jak go stosować.

Olej z czarnuszki (Oleum Nigellae Sativae) ma wyjątkowe właściwości zdrowotne, które docenili już władcy starożytnego Egiptu, dlatego został nazwany "złotem faraonów". Nic dziwnego - olej z czarnuszki zawiera wiele prozdrowotnych substancji: w około 85 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które składają się: kwas linolowy (omega-6) - około 60 proc., kwas oleinowy (omega-9) - około 25 proc. i kwas alfa-linolenowy (omega-3) - około 1 proc. Poza tym olej z czarnuszki zawiera witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze. Jednak najważniejszym związkiem znajdującym się w oleju z czarnuszki jest tymochinon - składnik olejku eterycznego nasion czarnuszki, dzięki któremu olej wykazuje działanie przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, a także ochronne ma miąższ nerek i wątroby. Jednak co najważniejsze, dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Olej z czarnuszki a rak

Olej czarnuszkowy, podobnie jak nasiona czarnuszki, z których jest tłoczony, ma potencjalne działanie antynowotworowe. Z licznych badań - laboratoryjnych i na zwierzętach - wynika, że olej z czarnuszki przyczyniał się do śmierci komórek nowotworowych lub do zahamowania ich rozwoju.

Jak przekonują amerykańscy naukowcy, olej hamował wytwarzanie komórek nowotworowych włókniakomięsaka (nowotworu skóry i tkanki podskórnej).

Tylko olej tłoczony na zimno, czyli nierafinowany, posiada właściwości zdrowotne.

Z kolei egipscy naukowcy w 2012 roku odkryli, że ekstrakt z oleju czarnuszkowego zmniejszył żywotności komórek raka wątroby, a w 2014 roku saudyjscy badacze doszli do wniosku, że ekstrakt z nasion i olej z czarnuszki znacznie zmniejszyły żywotność komórek ludzkiego raka płuca. Ponadto w przeprowadzonych badaniach olej z czarnuszki przyczynił się do zahamowania i śmierci komórek rakowych jelita grubego, białaczki, raka piersi i wielu innych nowotworów. Wszystko głównie dzięki ww. związkowi o nazwie tymochinon.

Ponadto z badań tureckich naukowców wynika, że stosowanie oleju czarnuszkowego przed naświetlaniem i przez 10 dni po nim, chroniło szczury przed szkodliwymi skutkami radioterapii.

Ważne

Ważne

Olej z czarnuszki - dawkowanie

Zalecane spożycie oleju z czarnuszki u dorosłych to 1 łyżeczka 2 razy dziennie przed posiłkiem, a w przypadku dzieci - 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie.

Olej z czarnuszki na wrzody i inne dolegliwości żołądkowe

Na Bliskim Wschodzie olej z czarnuszki znalazł zastosowanie jako środek na liczne dolegliwości żołądkowe, takie jak nieżyt żołądka, grypa żołądkowa, refluks oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Właściwości antywrzodowe zostały potwierdzone naukowo. Z badań wynika, że olej z czarnuszki jest skuteczny w zwalczaniu Helicobacter pylori - bakterii, która jest jedną z przyczyn choroby wrzodowej. Naukowcy podzielili 88 pacjentów z niewrzodową niestrawnością na 4 grupy, które otrzymały różne kombinacje klarytromycyny i/lub amoksycyliny (antybiotyki), omeprazolu (lek stosowany w leczeniu m.in. choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka) i olej z czarnuszki. Z badań wynika, że olej z czarnuszki posiada właściwości porównywalne do łącznego stosowania wszystkich trzech leków.

Ponadto olej okazał się skuteczne w przypadku zakażenia przywrą Schistosoma mansoni (schistosomatoza), wpływając na poprawę funkcji wątroby i systemu immunologicznego zmienionych w infekcjach S.mansoni.

Ważne

Ważne

Olej z czarnuszki - przeciwwskazania

Olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwskurczowe - zawarty w nich olejek lotny hamował czynność skurczową mięśni gładkich macicy u szczurów i świnek morskich. W związku z tym może spowolnić lub całkowicie zatrzymać skurcze macicy u kobiet w ciąży, dlatego nie powinny go one stosować.

Olej czarnuszkowy obniża ciśnienie krwi, w związku z tym osoby zmagające się z hipotensją (niedociśnieniem tętniczym) nie powinny po niego sięgać.

Olej z czarnuszki obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi

Z badan klinicznych wynika, że olej powoduje istotne obniżenie poziomów glukozy, prolaktyny, a także trójglicerydów i cholesterolu. Nadmiar tych dwóch ostatnich substancji w organizmie prowadzi do rozwoju miażdżycy, a dalej do chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroba niedokrwienna serca czy zawał. Z kolei dzięki temu, że olej z czarnuszki obniża poziom glukozy, może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.

To ci się przyda

To ci się przyda

Olej z czarnuszki - zastosowanie w kuchni

Olej z czarnuszki ma lekko gorzki, intensywny korzenny zapach, a jego barwa przechodzi od miodowej do ciemnobrązowej. W kuchni może być stosowany wyłącznie na zimno (obróbka termiczna niszczy prozdrowotne substancje w nim zawarte), jako dodatek do sałatek, zup, sosów, twarogów, kasz itp. Potrawom tym nadaje korzenny smak.

Olej z czarnuszki najlepiej przechowywać w zaciemnionej butelce w temperaturze 5-10 stopni C przez 3 miesiące od otwarcia.

Olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych

Z badań klinicznych wynika, że olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych, takich jak katar alergiczny, objawy astmy oskrzelowej, egzema atopowa. 152 pacjentom z tymi schorzeniami podawano kapsułki zawierające 500 mg oleju. Po okresie leczenia olejem istotnie malały kliniczne objawy choroby, szczególnie u dzieci (u 80 proc. z nich zmniejszał się katar sienny, złagodzeniu ulegały objawy astmy). Badania sugerują, że olej może być środkiem pomocniczym w leczeniu dolegliwości alergicznych.

To ci się przyda

To ci się przyda

Olej z czarnuszki - zastosowanie w kosmetyce

Olej z czarnuszki stosowany zewnętrznie chroni skórę przed poparzeniem słonecznym i łagodzi powstałe już podrażnienia. Ponadto przyśpiesza gojenie się ran, wspomaga leczenie schorzeń skórnych, takich jak trądzik, łupież czy liszaj i AZS.

Olej czarnuszkowy poprawia także kondycję skóry suchej, nawilżając ją, a także dojrzałej, gdyż dzięki zawartości antyoksydantów opóźniania starzenia się skóry, oraz tłustej, gdyż zapobiega błyszczeniu się skóry.

Olej z czarnuszki może być używany także w terapiach aromatycznych. Wówczas wycisza, pomaga złagodzić stres i zlikwidować zaburzenia snu.

Bibliografia:

1.Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, "Herba Polonica" 2009, nr 1
2. Black Seed Oil Fights Cancer According To Numerous Studies [dostęp: 15 grudnia 2014]. Dostępny w internecie: http://healthydebates.com/black-seed-oil-fights-cancer-according-numerous-studies/

Polecamy
Czarnuszka - zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości czarnuszki

Czarnuszka - zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości czarnuszki

Czarnuszka siewna to roślina dająca nasiona, które znalazły zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Nasiona czarnuszki ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 11.05.2016

Komentarze (1 - 10 z 39)
wiesława, 12.11.2016 23.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kupiłam olej z czarnuszki, smak okropny ,zapach przypomina mi ,zapach olej napędowy przepalony,wygląd też, nie miałam odwagi spróbować, pomyslałam że będę smarować włosy zniszczone zabiegami fryzierskimi,nałożyłam olej na włosy już dwa razy, w ciągu tygodniai co zauważyłam, włosy rosna szybciej, a przy okazji paznokcie ,zrobiły się równiutkie i błyszczące , a miałam na paznokciach podłużne takie rowki,niesamowite, są równe i gładkie. a tylko dwa razy rozcierałam olej na włosy, trzymałam ten olej na włosach dwie godz.
 
Maria, 25.10.2016 14.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kto ma nudności to najprawdopodobniej ma owrzodzenie, jak zje coś co powoduje nudności, nie sugerować że od Czarnuszki, sprawdzić po czym macie nudności na razie przerwać , na razie przerwać i zaobserwować wtedy po czym macie mdłości wtedy będziecie wiedzieć po czym macie mdłości, ja używam kilka miesięcy i czuję się dobrze nie mam mdłości, bardzo dobre głębokie rany to prawda po nim trochę boli, a teraz coraz mniej boli pięknie się goi taka rana jestem zadowolona i nie odstawię tej Czarnuszki
 
Adam, 11.10.2016 19.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pijemy z żoną czarnuszkę raz dziennie wypijamy miesięcznie 1 litr jesteśmy po czterdziestce żona ma przewlekłe zapalenie czustki i z tego powodu pijemy czarnuszkę , efekty po piciu od 10 miesięcy czarnuszki to piękna skura paznokcie zero popękanych pięt pięty jak u noworodka a włosy rosną jak szalone i co dziwne rosną na głowie tam gdzie kiedyś wypadły,kupuje tylko z Olvity w necie 71 zeta o,5L
 
tere, 19.08.2016 00.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ad Janusz, mozna extra nadrabiac omega 3
 
Asia, 14.04.2016 19.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za dużo Pani pije tego oleju.Ja kupuje 60ml wypijam robie pare dni przerwy i znowu pije,narazie wypiłam dwie buteleczi i ide po następną i czuje się dobrze.A może pobolewania są ,bo jest reakcja organizmu.Ja pije 2x dziennie.
 
edith, 10.04.2016 19.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż określił nasiona czarnuszki jako: zmielona opona od tira. Coś w tym jest;-) Smak faktycznie paskudny, ale w formie nasion nawet nie tak bardzo odczuwalny jak smak oleju.
 
plum, 28.03.2016 08.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę o pomoc, godzinę po wypiciu 1 łyżeczki oleju odczuwam silne nudności i dziwny ból brzucha. Kończę właśnie butelkę 500 ml. Nudności są na tyle mocne, że budzą mnie w nocy.
 
Grażyna, 13.03.2016 17.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od ponad miesiąca podaje olej 3-letniemu dziecku, które do tej pory ciągle chorowało (co miesiąc antybiotyk), obecnie przechodzi 2 chorobę w ciągu 3 tygodni i znowu udaje się bez antybiotyku, czy to skutek oleju? mam nadzieję, że tak
 
ola, 02.03.2016 12.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
masz racje te stosowalam uczep, mi tez rewelacyjnie na zmiany skorne pomaga krem do stop! ziaja z mocznikiem 15 procent, idealnie zmiekcza skore bylam w szoku i nie przejmujcie sie ze jest on do stop, nic wam nie grozi a na pewno dziala!
 
chora od 15 lat, 02.03.2016 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
spróbujcie uczepu trójlistnego. Należy stosować w formie herbatki(ma działanie silnie oczyszczające) oraz przemywać naparem zmiany, a potem na to jeszcze olej z uczepu. U mnie łuszczyca na głowie zniknęła po ośmiu dniach, na tułowiu idzie wolniej (już drugi m-c, ale zmiany cofają się systematycznie). Jest też rewelacyjna maść z uczepem Kartalin; nie wiem czy można ją u nas dostać; koleżanka przywiozła mi z Rosji. Przekopcie internet, warto, bo uczep na skórę jest świetny
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

107919

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

89881

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

89314

CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin...

więcej

72617

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Proszę sprawdzić samej, jaki jest poziom awidności (różne zakresy referencyjne). Jeśli awidność jest wysoka, to znaczy, że do zakażenia doszło dawno i nie wymaga Pani obecnie żadnego leczenia. Jeśli...

W grzybicy paznokci stosujemy w zależności od jej zaawansowania (czyli obszaru zajętej płytki) leki w postaci lakieru do paznokci lub tabletki. Dodatkowo o wyborze leku decyduje wyhodowany...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.