OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

51 komentarze
Autor: Monika Majewska

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek m.in. na wrzody i liczne alergie. Z kolei w kosmetyce jest traktowany jak antidotum na trądzik czy łupież. Natomiast w kuchni znalazł zastosowanie jako dodatek nadający potrawom korzenny smak. Sprawdź, jakie działanie ma olej czarnuszkowy i jak go stosować.

Olej z czarnuszki (Oleum Nigellae Sativae) ma wyjątkowe właściwości zdrowotne, które docenili już władcy starożytnego Egiptu, dlatego został nazwany "złotem faraonów". Nic dziwnego - olej z czarnuszki zawiera wiele prozdrowotnych substancji: w około 85 proc. składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które składają się: kwas linolowy (omega-6) - około 60 proc., kwas oleinowy (omega-9) - około 25 proc. i kwas alfa-linolenowy (omega-3) - około 1 proc. Poza tym olej z czarnuszki zawiera witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze. Jednak najważniejszym związkiem znajdującym się w oleju z czarnuszki jest tymochinon - składnik olejku eterycznego nasion czarnuszki, dzięki któremu olej wykazuje działanie przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, a także ochronne ma miąższ nerek i wątroby. Jednak co najważniejsze, dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Olej z czarnuszki a rak

Olej czarnuszkowy, podobnie jak nasiona czarnuszki, z których jest tłoczony, ma potencjalne działanie antynowotworowe. Z licznych badań - laboratoryjnych i na zwierzętach - wynika, że olej z czarnuszki przyczyniał się do śmierci komórek nowotworowych lub do zahamowania ich rozwoju.

Jak przekonują amerykańscy naukowcy, olej hamował wytwarzanie komórek nowotworowych włókniakomięsaka (nowotworu skóry i tkanki podskórnej).

Tylko olej tłoczony na zimno, czyli nierafinowany, posiada właściwości zdrowotne.

Z kolei egipscy naukowcy w 2012 roku odkryli, że ekstrakt z oleju czarnuszkowego zmniejszył żywotności komórek raka wątroby, a w 2014 roku saudyjscy badacze doszli do wniosku, że ekstrakt z nasion i olej z czarnuszki znacznie zmniejszyły żywotność komórek ludzkiego raka płuca. Ponadto w przeprowadzonych badaniach olej z czarnuszki przyczynił się do zahamowania i śmierci komórek rakowych jelita grubego, białaczki, raka piersi i wielu innych nowotworów. Wszystko głównie dzięki ww. związkowi o nazwie tymochinon.

Ponadto z badań tureckich naukowców wynika, że stosowanie oleju czarnuszkowego przed naświetlaniem i przez 10 dni po nim, chroniło szczury przed szkodliwymi skutkami radioterapii.

Ważne

Ważne

Olej z czarnuszki - dawkowanie

Zalecane spożycie oleju z czarnuszki u dorosłych to 1 łyżeczka 2 razy dziennie przed posiłkiem, a w przypadku dzieci - 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie.

Olej z czarnuszki na wrzody i inne dolegliwości żołądkowe

Na Bliskim Wschodzie olej z czarnuszki znalazł zastosowanie jako środek na liczne dolegliwości żołądkowe, takie jak nieżyt żołądka, grypa żołądkowa, refluks oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Właściwości antywrzodowe zostały potwierdzone naukowo. Z badań wynika, że olej z czarnuszki jest skuteczny w zwalczaniu Helicobacter pylori - bakterii, która jest jedną z przyczyn choroby wrzodowej. Naukowcy podzielili 88 pacjentów z niewrzodową niestrawnością na 4 grupy, które otrzymały różne kombinacje klarytromycyny i/lub amoksycyliny (antybiotyki), omeprazolu (lek stosowany w leczeniu m.in. choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka) i olej z czarnuszki. Z badań wynika, że olej z czarnuszki posiada właściwości porównywalne do łącznego stosowania wszystkich trzech leków.

Ponadto olej okazał się skuteczne w przypadku zakażenia przywrą Schistosoma mansoni (schistosomatoza), wpływając na poprawę funkcji wątroby i systemu immunologicznego zmienionych w infekcjach S.mansoni.

Ważne

Ważne

Olej z czarnuszki - przeciwwskazania

Olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwskurczowe - zawarty w nich olejek lotny hamował czynność skurczową mięśni gładkich macicy u szczurów i świnek morskich. W związku z tym może spowolnić lub całkowicie zatrzymać skurcze macicy u kobiet w ciąży, dlatego nie powinny go one stosować.

Olej czarnuszkowy obniża ciśnienie krwi, w związku z tym osoby zmagające się z hipotensją (niedociśnieniem tętniczym) nie powinny po niego sięgać.

Olej z czarnuszki obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi

Z badan klinicznych wynika, że olej powoduje istotne obniżenie poziomów glukozy, prolaktyny, a także trójglicerydów i cholesterolu. Nadmiar tych dwóch ostatnich substancji w organizmie prowadzi do rozwoju miażdżycy, a dalej do chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroba niedokrwienna serca czy zawał. Z kolei dzięki temu, że olej z czarnuszki obniża poziom glukozy, może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.

To ci się przyda

To ci się przyda

Olej z czarnuszki - zastosowanie w kuchni

Olej z czarnuszki ma lekko gorzki, intensywny korzenny zapach, a jego barwa przechodzi od miodowej do ciemnobrązowej. W kuchni może być stosowany wyłącznie na zimno (obróbka termiczna niszczy prozdrowotne substancje w nim zawarte), jako dodatek do sałatek, zup, sosów, twarogów, kasz itp. Potrawom tym nadaje korzenny smak.

Olej z czarnuszki najlepiej przechowywać w zaciemnionej butelce w temperaturze 5-10 stopni C przez 3 miesiące od otwarcia.

Olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych

Z badań klinicznych wynika, że olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych, takich jak katar alergiczny, objawy astmy oskrzelowej, egzema atopowa. 152 pacjentom z tymi schorzeniami podawano kapsułki zawierające 500 mg oleju. Po okresie leczenia olejem istotnie malały kliniczne objawy choroby, szczególnie u dzieci (u 80 proc. z nich zmniejszał się katar sienny, złagodzeniu ulegały objawy astmy). Badania sugerują, że olej może być środkiem pomocniczym w leczeniu dolegliwości alergicznych.

To ci się przyda

To ci się przyda

Olej z czarnuszki - zastosowanie w kosmetyce

Olej z czarnuszki stosowany zewnętrznie chroni skórę przed poparzeniem słonecznym i łagodzi powstałe już podrażnienia. Ponadto przyśpiesza gojenie się ran, wspomaga leczenie schorzeń skórnych, takich jak trądzik, łupież czy liszaj i AZS.

Olej czarnuszkowy poprawia także kondycję skóry suchej, nawilżając ją, a także dojrzałej, gdyż dzięki zawartości antyoksydantów opóźniania starzenia się skóry, oraz tłustej, gdyż zapobiega błyszczeniu się skóry.

Olej z czarnuszki może być używany także w terapiach aromatycznych. Wówczas wycisza, pomaga złagodzić stres i zlikwidować zaburzenia snu.

Bibliografia:

1.Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, "Herba Polonica" 2009, nr 1
2. Black Seed Oil Fights Cancer According To Numerous Studies [dostęp: 15 grudnia 2014]. Dostępny w internecie: http://healthydebates.com/black-seed-oil-fights-cancer-according-numerous-studies/

Polecamy
Czarnuszka - zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości czarnuszki

Czarnuszka - zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości czarnuszki

Czarnuszka siewna to roślina dająca nasiona, które znalazły zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Nasiona czarnuszki ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 20.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 51)
Magda, 20.02.2017 09.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam wszystkim ten olej, pije go bo mam problemy z jelitami, kupuje go w sklepie ze zdrową żywnością.
 
Zib, 17.02.2017 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Milena Naturalne oleje można stosować do końca życia. Najlepiej mieszanki. Oleje lniany 50% z Czarnuszki 20%, z ostropestu10% i wiesiolka10% Rzepaku10% wtedy jest uniwersalny na całą kondycję zdrowotna
 
Raffff, 09.02.2017 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ana, 02.02.2017 23.49 » zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ Poczytaj sobie o doktorz McDougall i nie truj sie tymi suplementami, bo to sa zwiazki chemiczne, jedyna suplementacja dopuszczalna to wit.B12 pozdr.ana YYYYYYYYYYYY A cóż to za SUPLEMENT według Ciebie Olej z Czarnuszki to SUPLEMENT? Biorę naturalne nasiona z czarnuszki i ściskam je silnie w dłoni i wypływa z nich OLEJ... i to jest według Ciebie już Chemiczna Suplementacja? Sprawa druga wolno się suplementować jedynie B12... He he ehhh wegetarianie i ich umysły ograniczone na własną prośbę.
 
Danuta, 07.02.2017 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cudnie ze piszecie dzielac sie ja zaczynam od dzis,dam komentarz.
 
ana, 02.02.2017 23.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poczytaj sobie o doktorz McDougall i nie truj sie tymi suplementami, bo to sa zwiazki chemiczne, jedyna suplementacja dopuszczalna to wit.B12 pozdr.ana
 
wyleczona z wrzodów, 26.01.2017 15.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A wiesz jak ja wyleczyłam wrzody ( stan po dwóch krwotokach )? Gotowałam 2 łyżki siemienia lnianego, po ostygnięciu oddzielałam śluz od nasion i dodawałam do niego wyciąg z rumianku ( można użyć rumianku w saszetkach wrzucając je pod koniec gotowania nasion siemienia ) oraz kilka kropli propolisu i piłam. Ta śluzowata mieszanka stanowiła swoisty "opatrunek" na śluzowce żołądka i goiła wrzody, które w istocie są rankami. Oprócz tego łykałam 1 tabletkę Ranigastu. Sposób z siemieniem podała mi lekarka, starsza pani uznająca moc leczniczą ziół.Do dziś nie mam już z wrzodami problemu, choć ostatnio przyjmuję zakwaszający acard.
 
ika, 26.01.2017 14.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bez przesady jest smaczna, synek 9 lat pije z zachwytem.
 
visman, 17.01.2017 18.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Mireno! Też jestem zwolennikiem oleju z czarnuszki. Co jakiś czas kupuje 100ml. i wypijam jedną łyżeczke rano na czczo. Czy pomaga trudno powiedzieć ponieważ mam zdiagnozowane przewlekłe zapalenie żołądka była też bakteria helicobacter pyroli której sie pozbyłem antybiotykamia na to zapalenie biore codziennie rano 1 tabletke IPP 20 mg. wiec nie wiem czy olej coś pomógł natomiast co jakiś czas robie badanie krwi i wyniki są naprawde bardzo dobre ale to może być też zasługa witamin które bore codziennie a biore 1 tabletke centrum A-Z, 1 ampułke 500 mg. witaminy C, 1 ampułke wit E 200 mg, 1 amp. wit A+d i taki zestaw biore już kilka ładnych lat. Natomiast olej pije profilaktycznie ponieważ kiedyś wyczytałem że można przyjmować go przeciwko wystąpieniu nowotworu trzustki. Myśle że profilaktycznie można przyjmować, olej jak olej na pewno nie zaszkodzi. Pozdrawiam.
 
Lecner, 13.01.2017 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piję olej z tej czarnuszki już dłuższy czas i muszę stwierdzić,że żadnych właściwości obniżania poziomu cukru we krwi to czarnuszka nie posiada.Jak było na czczo 180 mg.w dcl tak jest.Dlatego podchodzę z dużą rezerwą do do tych wszystkich rewelacji w jej stosowaniu.
 
ewa, 05.01.2017 10.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja piję olej od dwóch miesięcy, ustąpiły kłopoty ze wzdęciami oraz problemy z chronicznym katarem i łzawieniem oczu czyli uczulenia. jest prawdą że olej z czarnuszki pomaga w wielu schorzeniach a że ma okropny smak to nie taki wielki problem, zawsze można go popić jakąś herbatką ziołową i jest ok. ja w każdym razie nie zrezygnuję z niego, będę go piła oczywiście robiąc co jakiś czas przerwy tak jak się postępuje z prawie każdymi ziołami...polecam
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

2066

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

1726

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

1714

ALOES: właściwości lecznicze i zastosowanie ALOES: właściwości lecznicze i zastosowanie

Soczyste liście aloesu są prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia substancji. Sok z aloesu leczy...

więcej

1325

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe jest poważnym problemem i radzę nie zwlekając zgłosić się do endokrynologa pediatry. Nie zawsze przyczyną jest guz wydzielający hormony. Czasami zaburzenia wynikają z...

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.