Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy?

48 komentarze
Autor: Monika Majewska

Biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa wydzielina z pochwy to upławy. Zmieniona barwa śluzu zwykle wskazuje na jedną z infekcji miejsc intymnych, jednak może być także objawem poważniejszych chorób, np. raka szyjki macicy. Sprawdź, o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy.

Wydzielina z pochwy, często błędnie określana także jako upławy, jest objawem fizjologicznym i świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest mlecznobiała lub przezroczysta, bezwonna i o konsystencji białka jaja kurzego. Każde odstępstwo od normy, tj. zmiana koloru, a także zapachu i konsystencji śluzu, wskazuje na upławy. Jeśli więc na bieliźnie pojawi się biała, szara, żółtozielona, brązowa albo zabarwiona ropą lub krwią wydzielina z pochwy, należy zgłosić się do ginekologa, ponieważ upławy zwykle wskazują na jedną z wielu chorób miejsc intymnych.

O czym świadczą białe upławy?

Biała, przypominająca twarożek lub zsiadłe mleko i brzydko pachnąca wydzielina z pochwy świadczy o infekcji grzybiczej. Objawami towarzyszącymi są zaczerwienienie, obrzęk i świąd miejsc intymnych. Narastają one zwykle po stosunku lub przed miesiączką.

Białe upławy w ciąży również wskazują na zakażenie drożdżakami.

Nie przegap

Szara wydzielina z pochwy - jakiej choroby to objaw?

Wodniste, szare upławy, o nieprzyjemnym, rybim zapachu świadczą o infekcji bakteryjnej która zwykle przebiega także z świądem i podrażnieniem, rzadziej zaczerwienieniem i obrzękiem, miejsc intymnych.

Ważne

Ważne

O czym świadczą ropno-śluzowe upławy?

Ropne upławy o konsystencji śluzu mogą być oznaką chlamydiozy. W przebiegu choroby nieprawidłowej wydzielinie z pochwy mogą towarzyszyć: pieczenie podczas oddawania moczu, bóle okolicy lędźwiowej, krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz ból w trakcie stosunku płciowego.

O czym świadczą żółtozielone upławy?

Żółtozielone, pieniste, o nieprzyjemnym, ostrym zapachu upławy są oznaką zakażenia rzęsistkiem pochwowym. W przebiegu infekcji mogą pojawić się także bolesność, zaczerwienienie i obrzęk sromu i pochwy. Ból może pojawić się także podczas oddawania moczu i stosunków płciowych.

Zielona wydzielina z pochwy o żółtym odcieniu może być również objawem nadżerki. Wówczas zapach wydzielanego śluzu jest nieprzyjemny, odczuwalne są pieczenie i swędzenie sromu. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się krwawienia kontaktowe, bóle podczas stosunku, bóle brzucha czy plamienia międzymiesiączkowe.

Wodniste, żółtawe lub zielonkawe (często podbarwione krwią) upławy mogą wskazywać także na zanikowe zapalenie pochwy, które ponadto objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem warg sromowych. Ze schorzeniem zwykle zmagają się kobiety w okresie menopauzy lub mające niski poziom estrogenów.

Różowe upławy - czego to objaw?

Różowe upławy to wydzielina z pochwy lekko zabarwiona krwią. Może ona pojawić się w czasie owulacji, ponieważ podczas pęknięcia pęcherzyka Graafa, mogą pęknąć także okoliczne naczynka krwionośne, które zabarwiają śluz. Różowe upławy można zauważyć także na początku ciąży - wówczas plamienie jest wynikiem implantacji zarodka. Jeśli nie towarzyszą im dokuczliwe objawy (np. bóle jajników), nie ma powodów do niepokoju. W przeciwny razie należy zgłosić się do lekarza, by wykluczyć nadżerkę, polip szyjki macicy, bądź zaburzenia hormonalne.

To ci się przyda

To ci się przyda

Wydzielina z pochwy z krwią

Wodniste i krwiste upławy o silnie cuchnącej woni mogą wskazywać na ciało obce (np. fragment papieru toaletowego, tamponu lub wkładki dopochwowej) w pochwie. Mogą być również objawem raka sromu, pochwy lub szyjki macicy. Poza tym wydzielina z pochwy z domieszką krwi może świadczyć o ww. zanikowym zapaleniu pochwy.

Brązowa wydzielina z pochwy - na jakie choroby może wskazywać?

Brązowe lub brunatne upławy to wydzielina z pochwy mocno zabarwiona krwią, która może wskazywać na nadżerkę, raka szyjki macicy, polipy i mięśniaki. Jeśli jednak upławy pojawiają się regularnie, w okresie owulacji, i nie towarzyszą im objawy, takie jak np. ból jajników, pieczenie czy świąd pochwy i sromu, nie ma powodów do niepokoju.

Z kolei brązowe upławy u kobiet w ciąży mogą być konsekwencją implantacji zarodka, a tym samym jednym z pierwszych objawów ciąży. Jeśli jednak zawierają widoczne skrzepy występujące łącznie ze skurczami macicy, mogą być pierwszym objawem poronienia.

Ważne

Ważne

Upławy z zwartością stolca

Upławy z zwartością stolca sugerują przetokę z przewodem pokarmowym, która może być powikłaniem po porodzie, operacji w obrębie miednicy lub zapalnych chorób jelita grubego.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 20.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 48)
karolina, 01.03.2015 16.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też czytałam o zaleceniach przechowywania probiotyków w lodówce co ma świadczyć o ich skuteczności, ja już od dłuższego czasu w razie problemów intymnych stosuję provag, poza tym że spełnia powyższe kryterium to jeszcze jego szczepy pochodzą od polskich kobiet a to też ważne przy probiotykach
 
Joanna, 17.02.2015 12.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój lekarz polecił mi wybierać te probiotyki, które powinno się przechowywać w lodówce, ponieważ one zawierają żywe szczepy mlekowe.
 
Kiti, 13.02.2015 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 5 lat mam dużą ilość wydzieliny na bieliźnie jest ona bezbarwna i bez zapachu, nic mnie nie pieczenia ani nie swędzi więc uznałam że tak ma być. Po pewnym czasie zmieniła ona zapach na bardziej drażniący i na wizycie u ginekologa okazało się że mam nadżerkę, usunęłam ją bo była duża przez 4 tygodnie nie mogłam współżyć a później dopochwowo aplikowałam probiotyk lactovaginal aby uzupełnić mikroflorę. Teraz na bieliźnie nie mam żadnych wydzielin.
 
rakija, 02.02.2015 09.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w takiej sytuacji trzeba zrobić test i umówić się do lekarza, bo może potrzebne będą leki których np..nie wolno stosować w ciąży i będzie Cie pytał czy nie jesteś. U mnie na upławy dobrze zadziałał invag dopochwowo na noc przez tydzień.Ale były raczej żółte nie plamienia...
 
mamapoli, 02.02.2015 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w takiej sytuacji trzeba zrobić test i umawiać się do lekarza, bo nawet jak będzie chciał przepisać jakieś leki to musi wiedzieć czy nie jesteś w ciąży. ja przy upławach stosuję dopochwowo invag przez tydzień na noc, zanim dostanę się do lekarza...
 
agnieszka19, 30.12.2014 03.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Od 2 dni mam upławy ( śluz w kolorze brązowym) Nie jest on obfity. Jestem 2 tyg po okresie. Tydzień temu współżyłam z moim facetem 2 razy. Często siusiam. Mam bóle podbrzusza. Robić test czy skierować się jak najszybciej do lekarza? Doradźcie Drogie Panie.
 
jajak, 31.08.2014 08.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To co zaobserowalas,to sluz,z reszta spermy i krwi miesiaczkowej.Rozowy sluz owszem jest oznaka implantacji zarodka,ale tego z fusow nie wywrozysz.W przeddzien spodziewanej miesiaczki zrob test i tyle
 
jotka, 13.08.2014 18.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jejku ja nie mam pamieci do tego jaka wydzielina co oznacza. Jak mi coś dolega biorę dopochwowy iladian i nie zastanawiam się czy to bakterie czy grzyby ważne że szybko działa
 
Sabina, 17.07.2014 21.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedawno urodziłam syna i u mnie pierwszym objawem ciąży było zwiększenie się ilości śluzu i powiększenie piersi, na których pojawiły się liczne żyły. Czerwony śluz raczej nie świadczy o ciąży. Zawsze możesz zrobić test ciążowy dla pewności. Przed zajściem w ciążę koniecznie zrób posiew z pochwy aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
 
hallwkwo, 09.07.2014 23.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. 2lipca dwa dni po miesiączce kochałam się z moim narzeczonym. Od 3dni pojawiła mi się różowa maż. Czy to ciąża? Bardzo chcemy mieć dziecko. ! <3 Proszę o odpowiedź.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy

Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. To powszechny problem. I choć zwykle nie powoduje...

więcej

35054

Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie? Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie?

Wydzielina z pochwy nie brudzi bielizny i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Tak jest, gdy jesteśmy...

więcej

37415

NADŻERKA: przyczyny. Jakie są objawy nadżerki?

Wprawdzie nadżerka nie jest zmianą nowotworową, ale gdy zostanie zaniedbana, może z czasem...

więcej

29687

Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach? Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach?

Torbiele jajników mogą powstać niespodziewanie, nie dając żadnych dolegliwości. Jest około 40 typów...

więcej

28910

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Torbiel skórzasta nie jest zmianą wrażliwą na leczenie hormonalne. Jedyną metodą leczenia jest leczenie operacyjne. Operacja polega na usunięciu torbieli. Jajnik wycina się jedynie wtedy, gdy jest to...

W 6. dniu cyklu stężenie progesteronu jest niskie. Niskie stężenie progesteronu w 6. dniu cyklu nie świadczy o braku owulacji. Niskie stężenie testosteronu jest wynikiem zmniejszonej jego produkcji....

Są to z pewnością krwawienia nieprawidłowe, wymagają przeprowadzenia badań diagnostycznych. Z całą pewnością należy to wykonać jeszcze przed planowanym zabiegiem plastycznym.

Grupy wsparcia
data

Marzec 29, 2015

Mam wrażenie, że to była przenośnia z tą alergią, bo stwierdziła, że unika chemicznych suplementów, ale za to pije ten AloeLive BIO, który jest w zasadzie naturalnym wyrobem :)

data

Marzec 29, 2015

http://maciejszramka.bodybyvi.com/ Dni nareszcie stają się coraz dłuższe, robi się cieplej, przyroda budzi się do życia. To czas, by zrzucić ciepłe ubrania i cieszyć się słońcem. Ale wiem, co teraz powiesz: najpierw to ja muszę zrzucić zimowe zapasy tłuszczu, zanim zrzucę...

data

Marzec 28, 2015

ja schudłam 4 kg i sie bardzo ciesze bo moge robic to na co mam ochote..

data

Marzec 29, 2015

Według mnie jest to ściema jak połowa reklamowanych produktów w TV, luzdie nie dajcie sobie też wmówić tych wszystkich szajstw, chemia to chemia. Lepiej wyjść i pobiegąć :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.