Interpretacja wyniku biocenozy pochwy [Porada eksperta]

2017-02-17 12:29

Proszę o interpretację wyniku biocenozy pochwy: Biocenoza pochwy - czystość, preparat. Nabłonki: dość liczne. Leukocyty: mierna ilość Paleczki G (-) nieobecne Ziarniaki G (+) nieobecne Drozdzaki, strzępki grzybni: nieobecne Lactobacillus sp. (flora fizjologiczna)- regulator pH: dość liczne.

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Jeżeli nie ma pani objawów stanu zapalnego pochwy (świąd, upławy), to proponuję jedynie zastosować dopochwowo probiotyk.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Piotr Kolczewski

W latach 2010-2014 ordynator oddziału Ginekologii i Położnictwa 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Obecnie pracuje w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz jest konsultantem w prywatnym centrum chirurgii Artmedical Center w Szczecinie. Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym w zakresie szeroko pojętej ginekologii operacyjnej - chirurgii rekonstrukcyjnej dna miednicy, uroginekologii, ginekologii onkologicznej i ginekologii plastycznej. Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych tematycznie związanych z operacjami rekonstrukcyjnymi i plastycznymi w ginekologii i uroginekologii (International Uroginecological Association, International Continence Society, Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej).