MIGRENA - jak jej zapobiegać i jak z nią walczyć

84 komentarze

Migrenę może wywoływać zarówno czerwone wino, zmęczenie pracą, jak i sytuacje stresowe. Zwiastuje ją światłowstręt, nudności, zaburzenia łaknienia, uczucie pulsowania w głowie.  Jak jej zaradzić? Sprawdź, które sposoby na migrenę są skuteczne.

Migrena dopada najczęściej ludzi w pełni sił, aktywnych i dynamicznych, ambitnych. Niekiedy w różny sposób delikatnie zwiastuje swoje nadejście. Jednym zaczyna drgać powieka, inni mają zaburzenia wzroku lub zaczynają słyszeć szum w uszach. A potem następuje atak. Ból głowy - mocny, pulsujący, najpierw pojawia się z jednej strony czaszki, tuż nad skronią. Później boli już cała głowa. Tak mocno, że nie wiadomo co ze sobą zrobić. Przechodzi po kilku godzinach albo ... trzech dniach. I często wraca...

Migrena - rozpoznaj wroga

Już wiesz, że miewasz migreny. Może to spadek po jakimś krewnym (najprawdopodobniej migrena jest dziedziczna), może twój niehigieniczny tryb życia lub zła dieta? Przyczyn ataków może być wiele i to od ciebie zależy, czy zdołasz ustalić, co tak źle na ciebie wpływa.
Gdy już minie ci ból, przeanalizuj, co działo się w ciągu 24 godzin przed atakiem. Zanotuj wszystko - co jadłaś, piłaś (zwróć uwagę na czerwone wino - u wielu osób wywołuje migreny), jaka była pogoda  (ważnym parametrem jest ciśnienie atmosferyczne), stopień zmęczenia pracą, zdarzenia, które mogły wywołać stres. Może przed atakiem migreny wiele godzin spędziłaś przed komputerem lub telewizorem? A może źle na ciebie wpływa przebywanie w dusznym pomieszczeniu, brak ruchu, jakiś mało przyjemny zapach (często jest to benzyna)? Każda obserwacja jest ważna i może ci w ustaleniu, czego masz unikać, by nie sprowokować kolejnego migrenowego ataku.

Jak sobie pomóc w czasie ataku migreny?

Jak już dopadła cię migrena - musimy cię zmartwić - nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Przy pierwszym „tąpnięciu” można wziąć proszek przeciwbólowy. Najlepiej atak przeczekać w zaciemnionym, dobrze przewietrzonym pokoju. Czoło przykryj zimnym kompresem. Nie zaszkodzi, jak nasze babcie, skronie obłożyć plastrami cytryny lub surowego ziemniaka.
Pomogą ci zioła - napar z rumianku, kozłka lekarskiego lub olejki aromatyczne - bazyliowym skrop chusteczkę i wdychaj, a z mięty pieprzowej natrzyj skronie i kark.
Gdy nie potrafisz samodzielnie uporać się z bólem - skonsultuj się z lekarzem. Może potrzebna będzie konsultacja w przychodni specjalizującej się w leczeniu bólu. W terapii stosuje się między innymi akupresurę, akupunkturę, techniki relaksacyjne, stymulowanie nerwów obwodowych prądem o małej częstotliwości. Gdy jest to niezbędne - lekarz może wykonać blokadę miejscowo znieczulającą.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Mareczek, 05.01.2017 10:17
@panna_ktoś, no ja przy mojej migrenie korzystam tylko i wyłącznie z leków na receptę przepisanych przez specjalistów, żadne domowe sposoby nie wchodzą nawet w grę… Skoro widzisz w swoim dzienniczku bólu, że z czasem jest coraz gorzej, radzę ci tego nie lekceważyć i jak najszybciej udać się do jakiegoś lekarza, a nie traktować to jako jesienną chandrę! Ja akurat zgłosiłam się (po wielu poszukiwaniach kompetentnych lekarzy, ale to temat na oddzielny wątek…) do prof. Gasika, więc naprawdę mogę polecić, bo z doświadczenia wiem, że lekarze z państwowych przychodni właśnie w źródle migreny upatrują sobie jesienne zmiany pogody itp. PS: Powiesz coś więcej o tym dzienniczku? Jak go prowadzisz?
oliwkaS, 28.10.2016 16:52
ktoś tam wcześniej wspominał o imbirze. Po tym jak przeczytałam wpis na fanpejdzu o migrenie (Migrena z głowy), to muszę wam powiedzie, ze mój ostatni napad migreny bym o tyle łatwiejszy do zniesienia, bo zwalczyłam mdłości, a jak? Zaczęłam żuć plasterek korzenia imbiru, który kupiłam po przeczytaniu tej porady.
 

Zwiastunami migreny są:

 • mroczki przed oczyma
 • ogólne złe samopoczucie, rozdrażnienie
 • nudności
 • zaburzenia łaknienia
 • nadwrażliwość na zapachy
 • nadwrażliwość na hałas
 • światłowstręt
 • uczucie pulsowania w głowie

Akupunktura równie skuteczna w walce z migreną co farmakologia?

Tak wynika z przeglądu The Cochrane Library (Biblioteki Cochrane), w której gromadzi się najbardziej wiarygodne i aktualne dane biomedyczne, ułatwiające podejmowanie najkorzystniejszych decyzji klinicznych.

Opublikowany przegląd dotyczył badań nad skutecznością akupunktury w leczeniu bólu głowy. Autorzy po ocenie badań nad skutecznością akupunktury w profilaktyce napadów migrenowego bólu głowy oceniają, że: „dostępne wyniki badań wskazują, że zastosowanie akupunktury w leczeniu migreny zmniejsza częstotliwość napadów bólu głowy. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, zaktualizowane dowody wskazują, że akupunktura jest skuteczniejsza niż placebo. Akupunktura jest co najmniej równie skuteczna jak leki powszechnie stosowane w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Powinna być jedną z opcji leczenia proponowanych pacjentom”.¹

Aktualizacja The Cochrane Library objęła wyniki 22 badań, przeprowadzonych z udziałem 4985 osób, na całym świecie.¹ W czterech z nich, akupunktura dodana do standardowego leczenia migreny, skutkowała zmniejszeniem częstotliwości napadów bólu co najmniej o połowę u 41 osób na 100. Samo standardowe leczenie odnosiło podobny skutek tylko u 17 pacjentów na 100.

Akupunktura jest co najmniej równie skuteczna jak leki powszechnie stosowane w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Powinna być jedną z opcji leczenia proponowanych pacjentom.

W 15 próbach skuteczność „prawdziwej” akupunktury porównywano z "placebo", w którym igły wkłuwano w miejsca na ciele nie będące punktami lub igły nie wnikały w skórę. Częstotliwość występowania bólów głowy spadła o połowę u 50 osób na 100, u których stosowano akupunkturę, oraz u 41 osób na 100, u których stosowano "placebo". Wyniki zostały zdominowane przez trzy duże badania dobrej jakości (przeprowadzone na próbie 1200 osób), które pokazały, że efekt prawdziwej akupunktury był nadal obecny po sześciu miesiącach od zakończenia leczenia.

W pięciu badaniach akupunktura została porównana do sprawdzonego i często stosowanego w leczeniu migreny leku. W przypadku leczenia akupunkturą, częstotliwość bólów głowy spadła o połowę u 57 osób ze 100, w porównaniu do 46 osób na 100 przyjmujących lek. Po upływie 6 miesięcy częstotliwość bólów głowy była niższa o połowę u 59 osób na 100, w porównaniu do 54 na 100 leczonych farmakologicznie. Osoby u których stosowano akupunkturę znacznie rzadziej zgłaszały działania niepożądane oraz rzadziej rezygnowały z udziału w badaniu niż te poddawane leczeniu farmakologicznemu.

Jak podsumowują autorzy przeglądu, u osób cierpiących na napady migreny średnio 6 dni w miesiącu przed rozpoczęciem leczenia, można je ograniczyć do 5 dni przy zastosowaniu tradycyjnego leczenia, do 4 dni u osób otrzymujących placebo akupunktury lub leczenie profilaktyczne oraz do 3,5 dnia u osób otrzymujących prawdziwą akupunkturę.

Zdaniem eksperta
maska Dr Łukasz Kmieciak. Specjalista neurolog, ekspert w leczeniu akupunkturą
Dr Łukasz Kmieciak. Specjalista neurolog, ekspert w leczeniu akupunkturą

Wyniki badań potwierdzają to, co obserwuję w swojej codziennej praktyce. Akupunktura to całkowicie bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia bólu. Pomocna zwłaszcza w przypadku migrenowych bólów głowy, bo tu pacjenci mają tendencję do nadużywania leków. Tymczasem z badań wynika, że leki przeciwmigrenowe tzw. tryptany, które powinny być stosowane doraźnie (najwyżej 3 razy w tygodniu), powodują tzw. “bóle z odbicia”- takie, które są reakcją naszego układu neurologicznego na nadmiar leków. Tylko jak przekonać pacjenta, by nie brał tabletki, gdy boli głowa? Tu z pomocą przychodzi akupunktura, która jest równie skuteczną metodą leczenia, ale pozwala uniknąć farmakologii.

Problem

Problem
 • Migrena dwa razy częściej dotyka kobiety. Stąd lekarze wysuwają przypuszczenie, że duże znaczenie odgrywają hormony estrogeny.
 • Gdy udało ci się przeżyć 60 lat bez migreny, już ci raczej nie grozi. Niezwykle rzadkie są sytuacje, kiedy migrena dokucza osobom w trzecim wieku.
 • Stymulatorem pojawienia się migreny mogą być potrawy. Najbardziej podejrzane są marynaty, cebula, ser pleśniowy, czerwone, wytrawne wino, cytrusy, pomidory, kawa.
 • Atak może być spowodowany nagłym spadkiem poziomu glukozy we krwi - zjedz wtedy szybko coć słodkiego (najlepszy jest banan, bogaty w tryptofan, substancję z której powstaje serotonina).
 • Gdy bóle migrenowe są konsekwencją schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jak sypiasz. Wysoką poduszkę zastąp wałkiem wkładanym pod szyję (za nim powinien leżeć płaski jasieczek, by głowa za bardzo nie spadała w dół).

Źródło:

1. Acupuncture for preventing migraine attacks, http://www.cochrane.org/CD001218/SYMPT_acupuncture-preventing-migraine-attacks

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 84)
pati, 22.11.2016 20.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam migrenę ale taką co głowa boli po prawej stronie i cierpnie lewa część ciała czy ktoś wie co to może być( mam dopiero 12 lat!)
 
PartnerMigremika, 11.08.2016 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz rację, ale niestety w przypadku mojej partnerki to nie działa :/ słyszałem że to skuteczne a jednak tu nic... Także niestety, ale dla niektórych walka z migreną(Jeśli atak się już zaczął) jest przegrana:(.
 
Marcin, 06.07.2016 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Jak już dopadła cię migrena - musimy cię zmartwić - nie ma na nią skutecznego lekarstwa" - otóż to nieprawda. Migreny można pozbyć się całkowicie, zażywając minimalną dawkę marihuany, w momencie w którym odczuwamy pierwsze objawy. W moim przypadku to połowiczne niedowidzenie (np. patrząc na zapisaną kartkę, w połowie wydaje mi się jakby była czysta - okropne uczucie). W czasach, gdy miewałem często migreny, zawsze byłem na nie odpowiednio przygotowany - nigdy ten sposób mnie nie zawiódł. Wiem, że wielu odpowie mi, że to przecież nielegalne itd.. Owszem, ale tylko dlatego, że koncerny farmaceutyczne lobbują dużo bardziej szkodliwe, chemiczne leki, na których najwyraźniej więcej można zarobić. Moja koleżanka np. leczy potężne migreny lekami na padaczkę (!). Ja jednak podziękuję. Wolę coś co jest nielegalne, ale skuteczne i praktycznie bezinwazyjne dla mojego organizmu.
 
aniamania, 08.05.2016 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Basia, nie każda migrena musi się wiązać z tętanikiem w doskonałej większości przypadków migrena to skutek stresu, złego odżywiania i wielu innych rzeczy, chociaż oczywiście jestem zwolenniczką sprawdzenia i wyeliminowania wszystkich możliwych przyczyn. Polecam też znalezienie dobrego specjalisty, któy będzie oparciem i przprowadzi nas przez ten długi proces, to prawdą, że wyleczyć migreny się nie da, ale można zaleczyć i normlanie funkcjonować. Chcę w to wierzyć :) tak mówi mój lekarz, dr Marek Obersztyn ja mu wierzę :)
 
janjeczka, 18.04.2016 18.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
18. Na migrenowe bóle głowy pomaga też osteopatia i warto wypróbować tę metodę zwłaszcza wtedy, gdy inne zawodzą. Jest bezbolesna i nieinwazyjna, u mnie już kilka zabiegów przyniosło ulgę. Jakiś czas temu właśnie trafiłam na ciekawy artykuł na temat tej metody leczniczej tutaj: http://rehabilitacjafizjomed.pl/osteopata-pod-wawelem-jeden-lekarz-od-wielu-chorob/. No i tak właśnie dotarłam do specjalistów z krakowskiego centrum fizjoterapii i osteopatii FIZJOMED. Przyznam szczerze, że nigdy nie wierzyłam w tego typu metody, jak akupunktura czy inne alternatywne sposoby leczenia, ale osteopatia mi akurat pomogła :).
 
Jula, 29.03.2016 21.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Migrena może mieć kilka powodów, ale czy grzybicy? Na pewno warto sprawdzić, ale wg mnie najważniejsza powinna być wizyta u neurologa. Przeprowadzi wywiad, zleci badania, jeżeli będą konieczne, podpowie, jakie leczenie będzie najlepsze. Byleby się nie faszerować tabletkami na chybił trafił ;)
 
Alka, 19.03.2016 02.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja sadze ze to od alergi pokarmowej ktors jest od grzybicy i zatruwa organizm . Prosze zrobic badanie kalu na posiew na grzyby i leczyc grzybice a migreny mina
 
Adela78, 14.03.2016 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A słyszeliście o czymś takim jak osteopatia? Jest to nowatorskie podejście do leczenia migreny.
 
Dagmara, 12.01.2016 13.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi bardzo pomogła terapia cranio-sacralna. Terapia ta wywodzi się z osteopatii i sprowadza się do doprowadzenia do idealnej równowagi w systemie czaszkowo- krzyżowym. Brzmi to trochę kosmicznie, ale w moim przypadku okazała się bardzo skuteczna.
 
kraina, 31.12.2015 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
oj widzę, że dużo osób ma problemy z migreną, ja też miałam, ale znalazłam świetną stronkę w necie jak z nią walczyć abcmigrena.pl , zobaczcie sobie jakie mają tam sposoby.
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy

Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, jednak nie należy jej lekceważyć bo...

więcej

122

Ból piersi: przyczyny bólu piersi Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Ból piersi wielu kobietom kojarzy się z nowotworem - zupełnie niesłusznie. Przyczyny bólu piersi...

więcej

107

Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy (NBG) to najczęstszy ból głowy - stanowi nawet 90 procent wszystkich...

więcej

95

Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy? Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy?

Ból głowy bywa trudny do zniesienia, z łatwością może wyłączyć człowieka z normalnego...

więcej

93

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Radzę policzyć długość ostatnich cykli miesiączkowych i zgłosić się do ginekologa. Jeśli nie ma zmian w badaniu ginekologicznym, to najbardziej prawdopodobną przyczyną nieregularnych cykli...

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.