MIGRENA - jak jej zapobiegać i jak z nią walczyć

92 komentarze

Migrenę może wywoływać zarówno czerwone wino, zmęczenie pracą, jak i sytuacje stresowe. Zwiastuje ją światłowstręt, nudności, zaburzenia łaknienia, uczucie pulsowania w głowie.  Jak jej zaradzić? Sprawdź, które sposoby na migrenę są skuteczne.

Migrena dopada najczęściej ludzi w pełni sił, aktywnych i dynamicznych, ambitnych. Niekiedy w różny sposób delikatnie zwiastuje swoje nadejście. Jednym zaczyna drgać powieka, inni mają zaburzenia wzroku lub zaczynają słyszeć szum w uszach. A potem następuje atak. Ból głowy - mocny, pulsujący, najpierw pojawia się z jednej strony czaszki, tuż nad skronią. Później boli już cała głowa. Tak mocno, że nie wiadomo co ze sobą zrobić. Przechodzi po kilku godzinach albo ... trzech dniach. I często wraca...

Migrena - rozpoznaj wroga

Już wiesz, że miewasz migreny. Może to spadek po jakimś krewnym (najprawdopodobniej migrena jest dziedziczna), może twój niehigieniczny tryb życia lub zła dieta? Przyczyn ataków może być wiele i to od ciebie zależy, czy zdołasz ustalić, co tak źle na ciebie wpływa.
Gdy już minie ci ból, przeanalizuj, co działo się w ciągu 24 godzin przed atakiem. Zanotuj wszystko - co jadłaś, piłaś (zwróć uwagę na czerwone wino - u wielu osób wywołuje migreny), jaka była pogoda  (ważnym parametrem jest ciśnienie atmosferyczne), stopień zmęczenia pracą, zdarzenia, które mogły wywołać stres. Może przed atakiem migreny wiele godzin spędziłaś przed komputerem lub telewizorem? A może źle na ciebie wpływa przebywanie w dusznym pomieszczeniu, brak ruchu, jakiś mało przyjemny zapach (często jest to benzyna)? Każda obserwacja jest ważna i może ci w ustaleniu, czego masz unikać, by nie sprowokować kolejnego migrenowego ataku.

Jak sobie pomóc w czasie ataku migreny?

Jak już dopadła cię migrena - musimy cię zmartwić - nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Przy pierwszym „tąpnięciu” można wziąć proszek przeciwbólowy. Najlepiej atak przeczekać w zaciemnionym, dobrze przewietrzonym pokoju. Czoło przykryj zimnym kompresem. Nie zaszkodzi, jak nasze babcie, skronie obłożyć plastrami cytryny lub surowego ziemniaka.
Pomogą ci zioła - napar z rumianku, kozłka lekarskiego lub olejki aromatyczne - bazyliowym skrop chusteczkę i wdychaj, a z mięty pieprzowej natrzyj skronie i kark.
Gdy nie potrafisz samodzielnie uporać się z bólem - skonsultuj się z lekarzem. Może potrzebna będzie konsultacja w przychodni specjalizującej się w leczeniu bólu. W terapii stosuje się między innymi akupresurę, akupunkturę, techniki relaksacyjne, stymulowanie nerwów obwodowych prądem o małej częstotliwości. Gdy jest to niezbędne - lekarz może wykonać blokadę miejscowo znieczulającą.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Mareczek, 05.01.2017 10:17
@panna_ktoś, no ja przy mojej migrenie korzystam tylko i wyłącznie z leków na receptę przepisanych przez specjalistów, żadne domowe sposoby nie wchodzą nawet w grę… Skoro widzisz w swoim dzienniczku bólu, że z czasem jest coraz gorzej, radzę ci tego nie lekceważyć i jak najszybciej udać się do jakiegoś lekarza, a nie traktować to jako jesienną chandrę! Ja akurat zgłosiłam się (po wielu poszukiwaniach kompetentnych lekarzy, ale to temat na oddzielny wątek…) do prof. Gasika, więc naprawdę mogę polecić, bo z doświadczenia wiem, że lekarze z państwowych przychodni właśnie w źródle migreny upatrują sobie jesienne zmiany pogody itp. PS: Powiesz coś więcej o tym dzienniczku? Jak go prowadzisz?
oliwkaS, 28.10.2016 16:52
ktoś tam wcześniej wspominał o imbirze. Po tym jak przeczytałam wpis na fanpejdzu o migrenie (Migrena z głowy), to muszę wam powiedzie, ze mój ostatni napad migreny bym o tyle łatwiejszy do zniesienia, bo zwalczyłam mdłości, a jak? Zaczęłam żuć plasterek korzenia imbiru, który kupiłam po przeczytaniu tej porady.
 

Zwiastunami migreny są:

 • mroczki przed oczyma
 • ogólne złe samopoczucie, rozdrażnienie
 • nudności
 • zaburzenia łaknienia
 • nadwrażliwość na zapachy
 • nadwrażliwość na hałas
 • światłowstręt
 • uczucie pulsowania w głowie

Akupunktura równie skuteczna w walce z migreną co farmakologia?

Tak wynika z przeglądu The Cochrane Library (Biblioteki Cochrane), w której gromadzi się najbardziej wiarygodne i aktualne dane biomedyczne, ułatwiające podejmowanie najkorzystniejszych decyzji klinicznych.

Opublikowany przegląd dotyczył badań nad skutecznością akupunktury w leczeniu bólu głowy. Autorzy po ocenie badań nad skutecznością akupunktury w profilaktyce napadów migrenowego bólu głowy oceniają, że: „dostępne wyniki badań wskazują, że zastosowanie akupunktury w leczeniu migreny zmniejsza częstotliwość napadów bólu głowy. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, zaktualizowane dowody wskazują, że akupunktura jest skuteczniejsza niż placebo. Akupunktura jest co najmniej równie skuteczna jak leki powszechnie stosowane w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Powinna być jedną z opcji leczenia proponowanych pacjentom”.¹

Aktualizacja The Cochrane Library objęła wyniki 22 badań, przeprowadzonych z udziałem 4985 osób, na całym świecie.¹ W czterech z nich, akupunktura dodana do standardowego leczenia migreny, skutkowała zmniejszeniem częstotliwości napadów bólu co najmniej o połowę u 41 osób na 100. Samo standardowe leczenie odnosiło podobny skutek tylko u 17 pacjentów na 100.

Akupunktura jest co najmniej równie skuteczna jak leki powszechnie stosowane w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Powinna być jedną z opcji leczenia proponowanych pacjentom.

W 15 próbach skuteczność „prawdziwej” akupunktury porównywano z "placebo", w którym igły wkłuwano w miejsca na ciele nie będące punktami lub igły nie wnikały w skórę. Częstotliwość występowania bólów głowy spadła o połowę u 50 osób na 100, u których stosowano akupunkturę, oraz u 41 osób na 100, u których stosowano "placebo". Wyniki zostały zdominowane przez trzy duże badania dobrej jakości (przeprowadzone na próbie 1200 osób), które pokazały, że efekt prawdziwej akupunktury był nadal obecny po sześciu miesiącach od zakończenia leczenia.

W pięciu badaniach akupunktura została porównana do sprawdzonego i często stosowanego w leczeniu migreny leku. W przypadku leczenia akupunkturą, częstotliwość bólów głowy spadła o połowę u 57 osób ze 100, w porównaniu do 46 osób na 100 przyjmujących lek. Po upływie 6 miesięcy częstotliwość bólów głowy była niższa o połowę u 59 osób na 100, w porównaniu do 54 na 100 leczonych farmakologicznie. Osoby u których stosowano akupunkturę znacznie rzadziej zgłaszały działania niepożądane oraz rzadziej rezygnowały z udziału w badaniu niż te poddawane leczeniu farmakologicznemu.

Jak podsumowują autorzy przeglądu, u osób cierpiących na napady migreny średnio 6 dni w miesiącu przed rozpoczęciem leczenia, można je ograniczyć do 5 dni przy zastosowaniu tradycyjnego leczenia, do 4 dni u osób otrzymujących placebo akupunktury lub leczenie profilaktyczne oraz do 3,5 dnia u osób otrzymujących prawdziwą akupunkturę.

Zdaniem eksperta
maska Dr Łukasz Kmieciak. Specjalista neurolog, ekspert w leczeniu akupunkturą
Dr Łukasz Kmieciak. Specjalista neurolog, ekspert w leczeniu akupunkturą

Wyniki badań potwierdzają to, co obserwuję w swojej codziennej praktyce. Akupunktura to całkowicie bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia bólu. Pomocna zwłaszcza w przypadku migrenowych bólów głowy, bo tu pacjenci mają tendencję do nadużywania leków. Tymczasem z badań wynika, że leki przeciwmigrenowe tzw. tryptany, które powinny być stosowane doraźnie (najwyżej 3 razy w tygodniu), powodują tzw. “bóle z odbicia”- takie, które są reakcją naszego układu neurologicznego na nadmiar leków. Tylko jak przekonać pacjenta, by nie brał tabletki, gdy boli głowa? Tu z pomocą przychodzi akupunktura, która jest równie skuteczną metodą leczenia, ale pozwala uniknąć farmakologii.

Problem

Problem
 • Migrena dwa razy częściej dotyka kobiety. Stąd lekarze wysuwają przypuszczenie, że duże znaczenie odgrywają hormony estrogeny.
 • Gdy udało ci się przeżyć 60 lat bez migreny, już ci raczej nie grozi. Niezwykle rzadkie są sytuacje, kiedy migrena dokucza osobom w trzecim wieku.
 • Stymulatorem pojawienia się migreny mogą być potrawy. Najbardziej podejrzane są marynaty, cebula, ser pleśniowy, czerwone, wytrawne wino, cytrusy, pomidory, kawa.
 • Atak może być spowodowany nagłym spadkiem poziomu glukozy we krwi - zjedz wtedy szybko coć słodkiego (najlepszy jest banan, bogaty w tryptofan, substancję z której powstaje serotonina).
 • Gdy bóle migrenowe są konsekwencją schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jak sypiasz. Wysoką poduszkę zastąp wałkiem wkładanym pod szyję (za nim powinien leżeć płaski jasieczek, by głowa za bardzo nie spadała w dół).

Źródło:

1. Acupuncture for preventing migraine attacks, http://www.cochrane.org/CD001218/SYMPT_acupuncture-preventing-migraine-attacks

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.02.2017

Komentarze (1 - 10 z 92)
Sandra22, 21.07.2017 09.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi ostatnio koleżanka, które też cierpi na migreny, poleciła aromaterapię. Właśnie testuję ten sposób od kilku miesięcy i muszę przyznać, że przynosi ulgę. Gdy czuje, że przychodzi atak, albo gdy jest jeszcze dość słaby, robię sobie kąpiel z kilkoma kroplami olejku grejfrutowego od dami albo odpalam kominek. Życie z migreną dzięki temu wydaje się dużo bardziej znośne.:)
 
Rychacki, 13.07.2017 14.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam i czytam te informacje o migrenie na różnych stronach: migrena leczenie, migrena przyczyny, jak wyleczyć migrenę, migrena leki, czy jest lek przeciwko migrenie itp., i oczy przecieram ze zdumienia, że ludzie mogą być tak tak naiwni w swej walce z migreną i silnymi bólami głowy połączonymi z omamami, mroczkami i przywidzeniami. Migrena może mieć związek z tętniakiem, ale w doskonałej większości przypadków migrena to skutek stresu, złego odżywiania i wielu innych rzeczy, chociaż oczywiście jestem zwolennikiem sprawdzenia i wyeliminowania wszystkich możliwych przyczyn. "Jak już dopadła cię migrena - musimy cię zmartwić - nie ma na nią skutecznego lekarstwa" - otóż to nieprawda. Migreny można pozbyć się całkowicie, zażywając minimalną dawkę marihuany (a właściwie: Tetrahydrokannabinol (THC) – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu i główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach), w momencie w którym odczuwamy pierwsze objawy. Można też dokonać naświetleń lampą BIO-V (oryginalne lampy są produkowane w Czechach - ta wyżej akurat stamtąd pochodzi, więc jest ok).
 
MayThai, 12.07.2017 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto spróbować akupunktury. Walki z migreną nie powinniśmy opierać tylko na środkach farmakologicznych. Masaż relaksacyjny stóp z wykorzystaniem balsamów i maści rozgrzewających określany mianem refleksjoterapii pochodzi z Chin, gdzie stosowano go już ponad 5000 lat temu. Tak długa tradycja może świadczyć tylko o jego dobroczynnych skutkach.
 
Ewa, 12.07.2017 14.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiem co czuje osoba cierpiąca na bóle migrenowe, jeszcze nie dawno, przynajmniej raz w miesiącu zmagałam się z tą potwornością. Szczerze mówiąc łapałam się już wszystkiego, próbowałam różnego rodzaju środków przeciwbólowych, kupowanych w aptekach i przez internet, próbowałam jakichś sposobów w stylu masowanie tylnej części karku, okłady lodem lub wstrzymywanie oddechu, by choć na krótką chwilę sobie ulżyć i NIC... zupełnie NIC! Niedawno na blogu http://medycznyolej.org/, przeczytałam o zastosowaniu medycznej marihuany a dokładniej olejku z konopi indyjskich. Podobno ten lek pomógł już wielu osobom w walce z migreną i jest skuteczny. Myślałam żeby go zamówić ale z tego co się orientuję jest drogi i nie chce wyrzucać w razie czego pieniędzy w błoto. Czy ktoś może mi coś powiedzieć na ten temat?
 
Ann, 12.07.2017 12.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mnie męczy migrena, próbowałam już wszystkiego: leków (CINIE, SUMIMGRA, amerykańskiego BIOMIGREN), medycyny alternatywnej i ćwiczeń rozlużniających. Leki nie dawały wyraźnej poprawy, odpuszczał tylko ból brzucha, wymioty, zawroty głowy, drgawki, uczucie zimna, omamy przed oczami, mroczki, złote nitki i silny ból głowy w skroni i jakby w środku pozostawał. Na tę chwilę jedynym sprawdzonym przeze mnie sposobem jest lampka lampa Bio-V. Zauważyłam to będąc na rehabilitacji nogi, kiedy nagle dostałam aury i silnego, paraliżującego bólu. Naświetlałam głowę przez 10 minut i w pozycji wyprostowanej, i siedząc. Ta lampa naprawdę działa. Jedyny minus jest taki, że potrzeba ok. godziny, aby efekt był odczuwalny. Napięcie maleje, ból ustępuje, czasem tylko żołądek jest jeszcze skurczony. Poza tym - działa. Głowa była jakby chłodniejsza i mózg nie obijał się o jego ścianki - takie miałam zawsze uczucie, gdy przychodził atak. Migrena odpuściła po ok. godzinie. W międzyczasie wróciłam i zaparzyłem napar z kozłka lekarskiego. Lampę zakupiłam używaną, identyczną jak ta tutaj: http://wystawiasz.pl/na-sprzedaz/elektronika/okazja-lampa-bio-v-leczy-migrene-i-bole-kregoslupa_i36. Dałam za nią 500 zł plus koszty przesyłki. Emituje letnie światło żółte - które ma zbawienny wpływ na głowę, skórę i brzuch. Zamiast wyadawać kasę na leki, może warto poszukać takiej lampy? Mnie na nową nie było stać, leki drogie jak diabli (nawet 20 zł za pastylkę, a efektów ubocznych w postaci powracających częściej migren - mnóstwo). Anka z Opola. PS Wymioty biorą się z bólu głowy. Jeśli ból odpuści, wymioty też.
 
Ania, 12.07.2017 11.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mnie męczy migrena, próbowałam już wszystkiego: leków (CINIE, SUMIMGRA, amerykańskiego BIOMIGREN), medycyny alternatywnej i ćwiczeń rozlużniających. Leki nie dawały wyraźnej poprawy, odpuszczał tylko ból brzucha, wymioty, zawroty głowy, drgawki, uczucie zimna, omamy przed oczami, mroczki, złote nitki i silny ból głowy w skroni i jakby w środku pozostawał. Na tę chwilę jedynym sprawdzonym przeze mnie sposobem jest lampka lampa Bio-V. Zauważyłam to będąc na rehabilitacji nogi, kiedy nagle dostałam aury i silnego, paraliżującego bólu. Naświetlałam głowę przez 10 minut i w pozycji wyprostowanej, i siedząc. Ta lampa naprawdę działa. Głowa była jakby chłodniejsza i mózg nie obijał się o jego ścianki - takie miałam zawsze uczucie, gdy przychodził atak. Migrena odpuściła po ok. godzinie. W międzyczasie wróciłam i zaparzyłem napar z kozłka lekarskiego. Lampę zakupiłam używaną, identyczną jak ta tutaj: http://wystawiasz.pl/na-sprzedaz/elektronika/okazja-lampa-bio-v-leczy-migrene-i-bole-kregoslupa_i36. Dałam za nią 500 zł plus koszty przesyłki. Emituje letnie światło żółte - które ma zbawienny wpływ na głowę, skórę i brzuch. Zamiast wyadawać kasę na leki, może warto poszukać takiej lampy? Mnie na nową nie było stać, leki drogie jak diabli (nawet 20 zł za pastylkę, a efektów ubocznych w postaci powracających częściej migren - mnóstwo). Anka z Opola. PS Wymioty biorą się z bólu głowy. Jeśli ból odpuści, wymioty też.
 
Anka, 12.07.2017 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mnie męczy migrena, próbowałam już wszystkiego: leków (CINIE, SUMIMGRA, amerykańskiego BIOMIGREN), medycyny alternatywnej i ćwiczeń rozlużniających. Leki nie dawały wyraźnej poprawy, odpuszczał tylko ból brzucha, wymioty, zawroty głowy, drgawki, uczucie zimna, omamy przed oczami, mroczki, złote nitki i silny ból głowy w skroni i jakby w środku pozostawał. Na tę chwilę jedynym sprawdzonym przeze mnie sposobem jest lampka lampa Bio-V. Zauważyłam to będąc na rehabilitacji nogi, kiedy nagle dostałam aury i silnego, paraliżującego bólu. Naświetlałam głowę przez 10 minut i w pozycji wyprostowanej, i siedząc. Ta lampa naprawdę działa. Głowa była jakby chłodniejsza i mózg nie obijał się o jego ścianki - takie miałam zawsze uczucie, gdy przychodził atak. Migrena odpuściła po ok. godzinie. W międzyczasie wróciłam i zaparzyłem napar z kozłka lekarskiego. Lampę zakupiłam używaną, identyczną jak ta tutaj: http://wystawiasz.pl/na-sprzedaz/elektronika/okazja-lampa-bio-v-leczy-migrene-i-bole-kregoslupa_i36. Dałam za nią 500 zł plus koszty przesyłki. Emituje letnie światło żółte - które ma zbawienny wpływ na głowę, skórę i brzuch. Zamiast wydawać kasę na leki, może warto poszukać takiej lampy? Mnie na nową nie było stać, leki drogie jak diabli (nawet 20 zł za pastylkę, a efektów ubocznych w postaci powracających częściej migren - mnóstwo). Anka z Opola. PS Wymioty biorą się z bólu głowy. Jeśli ból odpuści, wymioty też.
 
Zofia, 28.06.2017 19.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ponad 40 lat w bólu migrenoweym masa wizyt lekarskich na próżno te firmy które reklamują swoje tabletki są wogule nieskuteczne skutecznie tylko napełniania swoją kabze.Ja trafiłam sama cudem na bardzo dla mnie skuteczne tabletki Nalgesin Forte i mam wrażenie że te migreny powoduje zachwianie gospodarki hormonalnej wybieram się zrobić testy Mam nadzieję izycze każdej cierpiącej osobie aby te tabletki też przyniosły tak jak mnie całkowite wyłączenie bólu pozdrawiam serdecznie Zofia
 
pati, 22.11.2016 20.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam migrenę ale taką co głowa boli po prawej stronie i cierpnie lewa część ciała czy ktoś wie co to może być( mam dopiero 12 lat!)
 
PartnerMigremika, 11.08.2016 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz rację, ale niestety w przypadku mojej partnerki to nie działa :/ słyszałem że to skuteczne a jednak tu nic... Także niestety, ale dla niektórych walka z migreną(Jeśli atak się już zaczął) jest przegrana:(.
 
następne »
strona 1 z 10
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy

Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, jednak nie należy jej lekceważyć bo...

więcej

218

Ból piersi: przyczyny bólu piersi Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Ból piersi wielu kobietom kojarzy się z nowotworem - zupełnie niesłusznie. Przyczyny bólu piersi...

więcej

212

Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy (NBG) to najczęstszy ból głowy - stanowi nawet 90 procent wszystkich...

więcej

174

Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy? Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy?

Ból głowy bywa trudny do zniesienia, z łatwością może wyłączyć człowieka z normalnego...

więcej

170

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mirena jest wkładką bez dodatku metalu i badanie MR nie powinno mieć wpływu na jej lokalizację.

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.