Migrena z aurą - przyczyny, objawy, leczenie

Migrena z aurą to jedna z postaci migrenowych bólów głowy. Przed wystąpieniem dolegliwości bólowych chorzy zmagają się z nietypowymi objawami takimi jak: zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy czy zaburzenia czucia. Co odróżnia migrenę z aurą od migreny bez aury? Sprawdź, dlaczego w przypadku aury migrenowej pacjent powinien natychmiast udać się do lekarza.

Migrena z aurą to jeden z dwóch podstawowych typów migren. Drugim są migreny bez aury, występujące najczęściej. Migreny z aurą stanowią przeciętnie 15-30% wszystkich przypadków.

Aura, która pojawia się przed migreną, miewa bardzo różną formę – zazwyczaj u pacjentów występują różnego rodzaju zaburzenia widzenia, w przebiegu tej migreny mogą jednak pojawiać się także i inne dolegliwości.

Spis treści

 1. Migrena z aurą: przyczyny
 2. Migrena z aurą: objawy
 3. Migrena z aurą: rodzaje
 4. Migrena z aurą: diagnostyka
 5. Migrena z aurą: leczenie

Migrena z aurą: przyczyny

Tak naprawdę do końca nie wiadomo, co sprawia, że u jednych pacjentów ból głowy poprzedza aura migrenowa, a u innych nie. Przyczyny migreny z aurą są najprawdopodobniej takie same, jak przyczyny migreny bez aury.

Wspomina się w tym przypadku jednak czasami o tym, iż aura i związane z nią dolegliwości mogą pojawiać się z powodu różnych zaburzeń czynności elektrycznej mózgu (porównuje się je m.in. do fali elektrycznej, która miałaby przepływać przez różne rejony mózgowia i skutkować przez to występowaniem m.in. różnych zaburzeń widzenia).

W przypadku migren stwierdzono już dawno, że pewne czynniki mogą prowokować ich napady – jako takowe wymienia się m.in. głód, stres czy wahania poziomów hormonów w organizmie. Ogólnie uważa się, że czynniki sprzyjające migrenie są takie same w przypadku migren bez aury, jak i migreny z aurą.

Migrena z aurą: objawy

Aura migrenowa najczęściej poprzedza wystąpienie migrenowego bólu głowy. Rozpoczyna się ona różnie, u chorych pojawiają się jednak specyficzne objawy neurologiczne, które narastają powoli w ciągu 4-20 minut. Zwykle czas trwania aury nie przekracza godziny, wyjątkowo jednak zdarza się, że aura migrenowa utrzymuje się nawet przez dobę. Ból głowy pojawia się u chorych na migrenę bezpośrednio po aurze lub dopiero po pewnym czasie od jej ustąpienia.

Najbardziej typowe dla migreny z aurą objawy są różne zaburzenia widzenia. Pacjenci skarżą się zazwyczaj na widzenie mroczka migoczącego (błyszczącej, ruchomej plamy w środkowej części pola widzenia). Innymi problemami z narządem wzroku są ubytki w polu widzenia oraz zauważanie pośród odbieranego obrazu jakichś zygzaków czy błysków.

Ból głowy pojawia się u chorych na migrenę bezpośrednio po aurze lub dopiero po pewnym czasie od jej ustąpienia.

Zaburzenia widzenia zdecydowanie nie są jedynymi możliwymi objawami migreny z aurą. Pojawiać się także mogą:

Już po ustąpieniu aury u pacjenta pojawia się zwykle ból głowy – charakterystyka tego bólu jest zasadniczo taka sama jak w przypadku migreny bez aury. Co jednak ciekawe, nie zawsze po aurze ból się pojawia. Ze względu na to, a także biorąc pod uwagę przebieg migreny z aurą, wyróżnia się kilka jej rodzajów.

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Migrena z aurą: rodzaje

Klasyfikacja migrenowych bólów głowy co pewien czasu ulega uaktualnieniu i przez to jedne terminy, stosowane do opisywania różnych rodzajów migreny, zostają zastąpione innymi. Jako przykład można tutaj podać chociażby termin migrena wzrokowa – w przeszłości mianem tym określano czasami migrenę z aurą, obecnie nazwa ta służy raczej opisywaniu innego problemu, którym jest migrena siatkówkowa.

W obecnie stosowanym podziale migreny z aurą wyróżnia się następujące jej postacie:

 • migrena z aurą typową (inaczej typowa aura z migrenowym bólem głowy),
 • typowa aura z niemigrenowym bólem głowy,typowa aura niemigrenowa bez bólu głowy,
 • rodzinna migrena połowiczo-poraźna (rzadka postać migreny z aurą, rozpoznawana wtedy, gdy w trakcie aury pojawia się niedowład połowiczy i jednocześnie takie same napady występują również i u krewnych chorego),
 • sporadyczna migrena połowiczo-poraźna (postać podobna do opisanej powyżej, rodzinnej, aczkolwiek występująca tylko u chorego, niestwierdzana u żadnego członka jego rodziny),
 • migrena typu podstawnego (również rzadki rodzaj migreny z aurą, charakteryzujący się objawami sugerującymi zaburzenia czynności pnia mózgu lub móżdżku, takimi jak np. zawroty głowy, ataksja czy szumy uszne).
 • migrena siatkówkowa.

Migrena z aurą: diagnostyka

Gdy pacjent wie, że występują u niego migreny z aurą, zazwyczaj w przypadku pojawienia się takiego napadu nie zachodzi konieczność odwiedzenia lekarza. Wtedy jednak, gdy u chorego dolegliwości odpowiadające aurze – np. zaburzenia widzenia czy niedowład i zaburzenia czucia – pojawiają się nagle i po raz pierwszy, wizyta u lekarza jest już jak najbardziej zasadna.

Konsultacja lekarska jest konieczna, ponieważ trzeba wykluczyć różne – nawet zagrażające życiu – potencjalne przyczyny takich objawów. Jako przykłady takowych można wymienić m.in. udar mózgu, przemijający atak niedokrwienny (TIA) czy podejrzewane szczególnie przy wyraźnych zaburzeniach widzenia odwarstwienie siatkówki.

Gdy u chorego dolegliwości odpowiadające aurze pojawiają się nagle i po raz pierwszy, konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia innych przyczyn, często zagrażających życiu.

W związku z koniecznością wykluczenia opisanych powyżej jednostek, u pacjenta zgłaszającego się do lekarza z objawami sugerującymi migrenę z aurą wykonywanych może być wiele różnych badań.

Wykorzystanie znajdują m.in. badanie okulistyczne (w trakcie którego oceniane jest np. dno oka), a także badania obrazowe (jako ich przykłady można podać tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny głowy, w których – gdyby przyczyną dolegliwości chorego byłby udar niedokrwienny – możliwe jest stwierdzenie istnienia u niego ognisk niedokrwienia w mózgowiu).

Jeżeli inne możliwe przyczyny objawów chorego zostaną wykluczone, możliwe jest już zwykle postawienie rozpoznania migreny z aurą. Nie ma jakiegoś jednego konkretnego badania, które potwierdziłoby taką diagnozę – stawia się ją zwykle na podstawie stwierdzenia typowych cech aury, czyli np. czasu jej trwania (dłuższy niż 4, krótszy od 60 minut) i wystąpienia przynajmniej jednego objawu aury migrenowej.

Migrena z aurą: leczenie

Choć migrena z aurą daje nieco inne objawy niż migrena bez aury, to leczenie obu tych problemów przebiega w taki sam sposób. W przypadku tych schorzeń zastosowanie znajdują leki przyjmowane doraźnie (w celu złagodzenia natężenia bólu) oraz preparaty stosowane w celu profilaktyki występowania migrenowych bólów głowy.

Jeden aspekt warto tutaj jednak podkreślić – otóż niektóre leki doraźne można stosować już w trakcie aury, inne zaś dopiero po wystąpieniu migrenowego bólu głowy. Z tego powodu pacjent, który miewa migreny z aurą, powinien zawsze dopytać się swojego lekarza o to, kiedy dokładnie ma on przyjmować zalecane mu leki.

Źródła:

 1. Neurologia, red. naukowa W. Kozubski, Paweł P. Liberski, wyd. PZWL, Warszawa 2014
 2. Materiały American Migraine Foundation, dostęp on-line: https://americanmigrainefoundation.org/understanding-migraine/understanding-migraine-aura/
 3. Evans R.W.,The Clinical Features of Migraine With and Without Aura, Practical Neurology, April 2014
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Katarzyna Malik
|

Czytam to i placze... Próbowałam wszytskiego, nawet hipnozy. Jest tylko gorzej, już nie mam siły...

Joasia81
|

Ciekawy artykuł. Ja także miałam spore problemy z częstymi migrenami o różnych porach dnia. Byłam u neurologa i dowiedziałam się co jest ich powodem. Oczywiście jest to mocno indywidualna sprawa więc najlepiej iść samemu na badania.

Andrzej
|

Wątpię aby migrena była choroba samą od siebie, z mojego punktu widzenia duża rolę w wystąpieniu i zaostrzeniu objawów maja pestycydy i inne organiczne zanieczyszczenia w żywności, zdecydowanie polecam poczytać "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie" - to wiele rozjaśnia na patologii migreny

karoll4
|

Jest wiele produktów żywnościowych, których należy unikać, bo mogą sprowokować migrenę. Amerykańska Narodowa Fundacja Bólu Głowy żartobliwie określa pokarmy ją wywołujące jako koktajlowe menu. Składają się na nie sery, orzeszki, czekolada, wędzone wędliny i ryby, marynaty, kawa i alkohol. Zawierają one m.in. substancje powodujące gwałtowny skurcz, a następnie szybkie, a tym samym bolesne rozszerzenie naczyń krwionośnych w korze mózgowej. Tak działa np. kofeina.
Bólem migrenowym może też objawiać się reakcja alergiczna na niektóre produkty z listy, uważane za potencjalne alergeny, np. owoce cytrusowe, czekoladę i orzechy. Dwa pierwsze mają w swoim składzie tyrazynę, aminokwas obecny również w dojrzałych serach podpuszczkowych i pleśniowych, a także w piwie, czerwonym winie i innych produktach powstających w procesie fermentacji. Z tyrazyny powstaje w organizmie tyramina, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, ale w obecności pewnych leków i zbyt dużym stężeniu może być toksyczna. Koktajlowe menu zawiera tylko niektóre z produktów podejrzanych o wywoływanie migreny. Inne czyhają na podatne osoby w bardziej codziennych sytuacjach.

http://www.poradnikzdrowie....

DagaT
|

A próbował ktoś może osteopatii? Słyszałam o niej mnóstwo pozytywnych opinii, ale jakoś jeszcze nie miałam okazji przetestować na sobie. Co myślicie - warto się jej poddać?

Emerka
|

Z migreną faktycznie trzeba nauczyć się żyć i walczyć. Ważne jest by znaleźć dobrego neurologa, który będzie naszym lekarzem prowadzącymi i przepisze odpowiednie leki. Sama obecnie jestem na Sumamigrenie i jest to najskuteczniejszy z jak dotąd stosowanych przeze mnie leków. Oczywiście dbam też o dietę, staram się wysypiać i regularnie jeść.

Wiesinka
|

By chociaż troszkę lepiej żyło się z migreną należy być pod stałą opieką neurologa i stosować przepisane przez niego leki :) Dodatkowo zdrowe odżywianie, eliminowanie czynników, które potencjalnie mogą wywołać u nas atak i zasięganie porad.

ala
|

akurat o zdrowy tryb życia w ogóle warto dbać. sama borykam się z napięciowymi bólami głowy, staram się wysypiać, nie jadać byle czego i nie stresować się rzeczami, na które i tak nie mam wpływu. @SzaraczkowaTina - zerknęłam na twoją stronę, o niektórych rzeczach nie miałam pojęcia, ale już mam je w swoim notatniku :)

SzaraczkowaTina
|

Mnie się odrobinę udało zapanować nad migreną. Rozmawiałam pół roku temu z moim neurologiem o leczeniu profilaktycznym migreny, bo uznał, że to może mi trochę pomóc. I faktycznie jest dużo lepiej. Ataki pojawiają się rzadziej i nie są aż tak silne. Warto poczytać o tej metodzie leczenia www.abcmigrena.pl/profilakt..., bo naprawdę może pomóc. Aha i warto prowadzić zdrowy tryb życia: właściwie się odżywiać, unikać stresu, niektórych pokarmów i leków.

marcinn
|

Cześć moja kolezanka miala z migrena straszne problemy brała proszki chodzila do roznych Lekarzy i nic więc dałem jej plaster power strips który
jest to produkt medyczny klasy 1 zarejstrowany FDA można go używac do codzienego użytku więc była sceptyczna ale jak nakleila sobie w miejsce bólu to po 2 godz ból znikł wiec teraz jak ma Migrene nakleja sobie plaster power strips i bólu nie ma wiec polecam bo po co soie faszerowac proszkami chodzic po lekarzach wydawac pieniadze jak mozna kupic sobie do uzytku własnego plastry i używac ich na różnego rodzaju bóle, jeżeli ktos by chciał sprubowac i zobaczyc na sobie ze to działa napisz do mnie pozdrawiam:)