Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja?

19 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak, Anna Ławniczak

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to moment w cyklu miesiączkowym kobiety kiedy może dojść do zapłodnienia. Czy można przewidzieć, kiedy będziesz miała owulację? Ciało wysyła różne sygnały, trzeba się nauczyć je odczytywać. Większą precyzję w określaniu dnia owulacji daje stosowanie testów owulacyjnych. Sprawdź, jakie są objawy owulacji.

Owulacja (jajeczkowanie) to uwolnienie jajeczka z pęcherzyka Graafa w jajniku. Od tego momentu zaczyna się jego wędrówka jajowodami w kierunku macicy. Owulacja to sam moment uwolnienia jajeczka. Okres tuż przed i tuż po owulacji określamy mianem dni płodnych. Za płodne uznaje się 5 dni przed owulacją, sam dzień owulacji oraz 4 dni po jajeczkowaniu (łącznie 10 dni). Jest tak ponieważ plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety do 5 dni, a więc gdy dojdzie do uwolnienia jajeczka może jeszcze być zdolny do zapłodnienia. Z kolei cztery dni po owulacji bierze się za margines błędu, bo owulacja może nieznacznie się opóźnić.

Ustalenie momentu jajeczkowania jest ważne zarówno dla tych kobiet, które chciałyby zajść w ciążę, jak i dla tych, które chciałyby tego uniknąć. Zobacz, jak wyznaczyć dzień owulacji poprzez obserwację śluzu, temperatury ciała i innych objawów.

Owulacja - objawy

W okresie okołoowulacyjnym organizm daje rozmaite sygnały, które zwiastują nadejście lub wystąpienie jajeczkowania. Niektóre pojawiają się jeszcze przed owulacją, a niektóre po. Żeby na ich podstawie dokładnie określić dni płodne, trzeba prowadzić obserwacje przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero na ich podstawie można zauważyć pewne prawidłowości, które dadzą względną pewność, że dany symptom oznacza początek owulacji.

Istnieją 2 podstawowe objawy, które występują u wszystkich kobiet i pozwalają określić moment jajeczkowania:

 • zmiana wyglądu śluzu na bardziej rzadki, ciągnący się, przezroczysty,
 • podwyższenie temperatury ciała o kilka kresek po owulacji.

Trzeba zaznaczyć, że wymienione objawy jajeczkowania mogą być zakłócone przez wiele czynników, na przykład chorobę, zmianę trybu życia, zmiany hormonalne, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków. Dlatego nawet najbardziej skrupulatna obserwacja sygnałów ciała nie może dać 100% pewności, kiedy dokładnie wypadnie owulacja. Wiarygodność obliczeń jest większa, gdy zwraca się uwagę na kilka czynników jednocześnie (śluz, temperatura i objawy bólowe) oraz gdy miesiączki są regularne. Stąd przed obliczaniem dni płodnych metodami naturalnymi, trzeba bardzo dobrze poznać swój cykl.

Owulacja: jak określić moment owulacji metodą termiczną?

Metoda termiczna polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała i zapisywaniu wyników na karcie obserwacji cyklu. Aby pomiary były jak najdokładniejsze, trzeba przestrzegać kilku zasad:

Posługując się metodą termiczną najlepiej używać termometru owulacyjnego - ma bardziej precyzyjną skalę (do setnych części stopnia) i można odczytać na nim nawet niewielkie wahania temperatury.
 • temperaturę mierzymy codziennie rano o tej samej porze (różnica nie może wynosić więcej niż 1 godzinę);
 • do mierzenia przystępujemy od razu po przebudzeniu, nie wstając wcześniej ani na chwilę z łóżka;
 • długość snu przed mierzeniem musi wynosić co najmniej 3 godziny (dlatego po zarwanej nocy wyniki mogą być niemiarodajne);
 • termometr umieszczamy zawsze w tym samym miejscu (jama ustna, pachy, pochwa, odbytnica);
 • czas mierzenia temperatury pod pachą, w pochwie lub odbytnicy powinien wynosić minimum 5 minut, a w ustach 8 minut.

Otrzymany wynik nanosimy na kartę obserwacji cyklu i na koniec miesiąca łączymy oznaczenia za pomocą linii tworząc w ten sposób wykres. Jeśli danemu pomiarowi towarzyszyły jakieś nieprzewidziane objawy (np. infekcja, zmiana godziny mierzenia, a nawet zmiana termometru), trzeba to koniecznie zapisać. Po sporządzeniu wykresu można przejść do interpretacji wyników:

 • w pierwszej połowie cyklu temperatura powinna wynosić 36,6 stopni;
 • tuż przed owulacją zauważa się nieznaczny spadek temperatury o 0,2-0,3 stopnia (do 36,4 lub 36,3 stopni Celsjusza);
 • po owulacji temperatura gwałtowanie wzrasta o 0,2-0,4 stopni w odniesieniu do temperatury z I połowy cyklu (tzn. może wynosić ok. 36,7-37 stopni) - jeśli utrzymuje się na takim poziomie przez minimum 3 kolejne dni, oznacza to, że owulacja odbyła się przed skokiem temperatury.

Należy pamiętać, że stosując metodę termiczną można wyznaczyć moment owulacji dopiero po sporządzeniu wykresu - nie jest to możliwe w trakcie prowadzenia obserwacji. Dlatego trzeba poświęcić przynajmniej 3 cykle na notowanie objawów. Ważne też, aby zwracać uwagę na wszystkie dodatkowe czynniki, które mogą zakłócić wiarygodność pomiarów: np. kaszel, katar, ból gardła, bóle mięśniowe, stres, alkohol, duże zmęczenie fizyczne, stosowanie leków przeciwbólowych lub innych preparatów leczniczych itd.

To ci się przyda

To ci się przyda

Cykl bezowulacyjny - kiedy występuje?

Może się zdarzyć, że w danym cyklu miesiączkowym nie doszło do uwolnienia się jajeczka z pęcherzyka Graafa - mówimy wówczas o cyklu bezowulacyjnym. Sytuacja taka zazwyczaj ma charakter jednorazowy i występuje na skutek czynników stresowych, ale może także być objawem nawracającym i utrudniającym zajście w ciążę.

Cykl bezowulacyjny można rozpoznać po tym, że nie towarzyszą mu objawy zazwyczaj kojarzone z jajeczkowaniem - przede wszystkim nie obserwuje się podwyższenia temperatury ciała po dacie przewidywanej owulacji. Jeśli zdarza się to często, konieczna jest szczegółowa diagnostyka - istnieje bowiem wiele chorób o podłożu hormonalnym i ginekologicznym, które powodują cykle bezowulacyjne (m.in. choroby tarczycy, jajników, hiperprolaktynemia, hiperandrogenizm).

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

Obserwacja śluzu a moment owulacji

Do obserwacji śluzu należy przystępować codziennie wieczorem i brać pod uwagę tylko wydzielinę z ujścia pochwy, a nie z zewnątrz.

Sygnałem zbliżającej się owulacji jest też zmiana w wyglądzie śluzu szyjkowego. W pierwszych dniach cyklu jest on gęsty, lepiący, nieprzejrzysty i skąpy (u niektórych kobiet nie występuje w ogóle). Jednak mniej więcej na 6 dni przed owulacją jego wygląd i konsystencja się zmieniają: staje się rzadszy, bardziej śliski, po dotknięciu ciągnie się tworząc niteczki, ma większą przezroczystość i przypomina białko jaja kurzego. Wydzielina daje wyraźne uczucie mokrości i śliskości w miejscach intymnych - to oznaka dni płodnych. W momencie owulacji jest najrzadsza i najbardziej klarowna, a następnie zaczyna wracać do poprzedniego wyglądu, stawać się ponownie gęsta, mętna, lepiąca.

Metoda obserwacji śluzu ma skuteczność rzędu 72%, ale dopiero po roku regularnych obserwacji. Jeśli kobieta nigdy wcześniej nie sprawdzała konsystencji swojego śluzu lub ma nierówne cykle, ten sposób może zawieść. Do posługiwania się metodą Billingsów potrzebna jest wprawa i dobra znajomość swojej fizjologii. Szanse na precyzyjne określenie momentu owulacji są większe, jeśli stosuje się jednocześnie obie metody: termiczną i obserwację śluzu (nazywana też metodą objawową lub metodą Billingsów).

Czytaj też: Metoda Billingsów – jak stosować metodę obserwacji śluzu szyjkowego?

Inne objawy wskazujące na owulację

Skok temperatury i zmiany w wyglądzie śluzu są, z pewnymi indywidualnymi różnicami, charakterystyczne dla wszystkich kobiet. Pozostałe objawy owulacji występują tylko u niektórych. Można zaliczyć do nich:

 • ból owulacyjny - ból z prawej lub lewej strony podbrzusza (na przemian w kolejnych cyklach) spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graafa. Może przypominać trwające kilka sekund ukłucie lub dźgnięcie, może utrzymywać się przez kilka godzin, nawet dni. Jeśli nigdy bólu owulacyjnego nie czułyśmy, a nagle w którymś cyklu się pojawił - warto wtedy wykonać USG i sprawdzić czy nie jest to torbiel na jajniku.
 • plamienie owulacyjne - są to skąpe ślady krwi w wydzielinie z pochwy. Takie plamienie może trwać od kilku godzin do nawet 4 dni.
 • nadwrażliwość brodawek i obolałe piersi - objawy te związane są z podwyższonym stężeniem estrogenów w organizmie.
 • zmiany szyjki macicy - podczas dni płodnych szyjka macicy jest miękka i odgięta do przodu (normalnie w trakcie dni niepłodnych jest twarda i skierowana w tył); ten objaw można zbadać samemu poprzez włożenie palców do pochwy, ale stan szyjki najlepiej jest w stanie ocenić lekarz ginekolog.

Ponadto istnieją kobiety, u których przed i w czasie jajeczkowania istnieje skłonność do powstawania zmian trądzikowych. Niekiedy podaje się też, że objawem owulacji jest zwiększone libido oraz szczególna wrażliwość na zapachy i męskie feromony, m.in. androstenol.

Czytaj też: Cykl miesiączkowy - jak zmienia się poziom hormonów?

Testy owulacyjne

Metodą bardzo pomocną w określeniu momentu owulacji jest badanie stężenia hormonu luteotropowego (LH) w moczu. Służą do tego testy owulacyjne, które można kupić w aptece. Wzrost stężenia hormonu LH w moczu wskazuje, że w ciągu najbliższych 36 godzin nastąpi owulacja.

Jak przeprowadza się test owulacyjny? Należy kupić opakowanie 5 testerów w formie paseczków. Następnie w instrukcji trzeba sprawdzić, w który dzień cyklu powinno zrobić się test - zależy to od długości cyklu miesięcznego. Wykrywanie owulacji tą metodą polega na zamaczaniu przez kolejne 5 dni paseczków w pobranej próbce moczu. Nie powinien to być jednak mocz poranny, bo jego zagęszczenie może wpłynąć na zafałszowanie wyniku (badanie lepiej przeprowadzić w ciągu dnia, po godzinie 10). Pasek zanurza się na ok. 10 sekund w moczu do określonej granicy, następnie wyjmuje, kładzie płasko i czeka 5 minut. Po tym czasie na testerze pojawiają się paski: 1 oznacza, że badanie zostało wykonane prawidłowo, ale hormon LH nie jest obecny. 2 kreski to znak, że w moczu jest hormon luteinizujący, a jego stężenie zależy od intensywność koloru paska. Jeśli nie ma kresek, test został źle wykonany albo wynik jest niejednoznaczny.

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 30.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 19)
To ja :), 20.02.2017 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Xxx mam dokładnie tak samo! Tabletkę zażyłam 4 stycznia i do teraz mam jakieś skutki uboczne. Byłam już u dwóch ginekologów, jedyne co mi powiedziano, to to, że mam cysty ( o czym wiedziałam już dawno). Za każdym razem lekarze robili duże oczy jak wspominałam o EllaOne...to bomba hormonalna....Jestem na etapie posiadania skierowania na badanie krwi pod kątem zaburzeń hormonalnych....
 
Xxx, 09.01.2017 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesiąc po zażyciu ellaone ,odkąd zażyłam ten lek cały czas boli mnie podbrzusze .Ból jest taki jak na okres, a może nawet nieco mocniejszy i boli bez przerwy, do tego bóle krzyżowe ,bóle głowy. Ciągle bym spała nie wiem kiedy dojde do siebie na razie czuje się fatalnie .Acha po ellaone straciłam apetyt jak coś zjem po prostu jest mi nie dobrze mdli mnie odrzuca .W ciąży nie jestem 3 testy negatywne jedna @ już za mną co prawda 4 dni się spóźnila ale była ciekawe czy następną dostane w okolicach terminu .
 
agata, 02.10.2016 23.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Naucz się pisać!!
 
ewa, 31.07.2016 21.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
anusia12, owulację określa się na podstawie tego, ile dni zostało Ci do następnej miesiączki, a nie ile dni minęło od poprzedniej. To znaczy, że ta informacja o długości krwawienia do niczego się nie przyda. Musisz określić, ile dni trwa cały Twój cykl (mniej więcej). Jeżeli np. trwa 30 dni, to od tej liczby odejmij 14, bo tyle dni przed następną miesiączką występuje owulacja. To znaczy, że u kobiety z 30-dniowym cyklem owulacja nastąpi 16. dnia cyklu. Oczywiście, te liczby są tylko przybliżone, moment owulacji najpewniej określi ginekolog, który widzi na usg, czy jest owulacja czy nie.
 
Laura, 10.04.2016 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście, że zdarzają się cykle bezowulacyjne. Każdej kobiecie, nawet zdrowej, może przytrafić się taki cykl. Trzeba znać swoje ciało, a przynajmniej próbować je poznać i nie chodzi tu tylko o zajście w ciążę czy antykoncepcję. W grę wchodzi nasze zdrowie. Czy ból musi oznaczać, że owulacja wystąpiła, a jego brak, że jej nie było? Nie sądzę. Najlepiej pójść do ginekologa, aby rozwiać wątpliwości. A te teksty o wzmożonej ochocie na seks też sobie zrewidujcie. Każda kobieta/dziewczyna to inny przypadek i tak należy je traktować.
 
Paula, 19.01.2016 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakich objawów? Bólu w podbrzuszu czy obrzmiałych piersi? Ja jestem tego żywym dowodem, gdyż doświadczam w czasie owulacji takich objawów.. Osobiście nie uważam tego za objaw jakiejkolwiek patologii. Pozdrawiam i zachęcam do poszerzania Pani jakże ograniczonej wiedzy bo z inteligencją nic nie da się już zrobić na tym etapie.
 
anusia12, 30.12.2015 07.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kiedy po okresie mam dni płodne okres trwa 4 dni w miesiacu ile po okresie mam owulacjie?
 
asia, 27.10.2015 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dziekuje za pomoc. pozdraiwma
 
kasienkaaa, 16.04.2015 15.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo fajnie wszystko opisane! Przeczytałam ten tekst a potem jeszcze ten: http://www.biomedical.pl/ciaza/objawy+owulacji/ Teraz wydaje mi się, że wszystko wiem :D Dopiero mam 16 lat i poznaje swoje ciało ale zauważyłam, że mam wzmożoną ochotę na stosunek, jednak jestem jeszcze za młoda by to robić, a ogólnie dodatkowo czuję się jak by ładnijesza w tych dniach :) Chyba jednak mam nieregualrne okresy, jeszcze nie umiem tego obliczać ale isę nauczę!
 
gaja, 13.04.2015 22.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też mam ten tester. Jest bardzo pomocny i mogę go polecić.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Tabletki "po": jak działają i ile kosztują? Tabletki "po": jak działają i ile kosztują?

Tabletka "po" to często jedyna metoda, by uniknąć ryzyka niechcianej ciąży. Stosuje się ją po...

więcej

244

Metody antykoncepcji: spirala czyli wkładka domaciczna zwykła i hormonalna Metody antykoncepcji: spirala czyli wkładka domaciczna zwykła i hormonalna

Wkładka domaciczna (popularna spirala) to metoda antykoncepcji zalecana przez ginekologów przede...

więcej

174

Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja? Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to moment w cyklu miesiączkowym kobiety kiedy może dojść do...

więcej

171

Tabletka ellaOne – jak działa, czy jest skuteczna i kto nie powinien jej stosować. Odpowiedzi na najczęstsze pytania Tabletka ellaOne – jak działa, czy jest skuteczna i kto nie powinien jej stosować. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Tabletka ellaOne, czyli tzw. antykoncepcja "dzień po", w naszym kraju dostępna jest bez recepty...

więcej

165

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.