Kalendarzyk małżeński – jak prowadzić? Skuteczność metody Ogino-Knausa

2018-04-06 11:11 Marta Uler

Kalendarzyk małżeński, inaczej metoda Ogino-Knausa, to jeden z naturalnych sposobów antykoncepcji lub odwrotnie – planowania poczęcia, jeśli marzymy o potomstwie. Czy kalendarzyk małżeński jest skuteczny? Jak obliczyć dni płodne metodą Ogino-Knausa?

Metoda Ogino-Knausa, czyli inaczej kalendarzyk małżeński, to naturalna metoda antykoncepcji lub naturalna metoda planowania rodziny. Mogą ją stosować kobiety, których cykle menstruacyjne są regularne i trwają między 25 a 33 dni, jajeczkowanie natomiast (owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu) przypada na połowę cyklu, czyli ok. 14 dni przed miesiączką.

Na czym polega kalendarzyk małżeński?

By obliczyć, kiedy wypadają dni płodne, wystarczy skrupulatnie notować daty miesiączek. Po minimum 6 miesiącach – optymalnie roku – takich zapisków, wiemy już, ile przeciętnie trwa nasz cykl.

Dni płodne wypadają zwykle ok. 14 dni przed menstruacją. Podkreślić jednak należy słowo około. Chodzi mniej więcej o czas przypadający w połowie cyklu. Jeśli kobieta miesiączkuje np. co 26 dni, można przyjąć, że ostatnie 8-10 dni cyklu, to tzw. „dni bezpieczne” (jeśli stosujemy kalendarzyk jako metodę antykoncepcji), czyli współżycie w tym czasie nie powinno raczej doprowadzić do zapłodnienia. Podobnie „bezpieczny” moment to 2 dni tuż po miesiączce (oczywiście współżycie w czasie trwania miesiączki także jest „bezpieczne”). Natomiast dni wypadające pomiędzy tymi okresami, „bezpieczne” już nie są. Z drugiej strony, pary starające się o dziecko, właśnie wtedy mają największe szanse na poczęcie.

By jeszcze dokładniej określić dni płodne za pomocą kalendarzyka małżeńskiego, możemy dodatkowo wspomóc się pomiarem temperatury ciała, która wzrasta o minimum 2 kreski zaraz po owulacji, oraz obserwacją śluzu szyjkowego (metoda Billingsów) – w czasie jajeczkowania staje się on przezroczysty, obfity i ciągnący. Ból brzucha i tkliwość piersi w połowie cyklu może zaś upewnić nas w tym, że doszło do owulacji.

Czytaj też: Jak rozpoznać śluz płodny?

Jak wyliczyć dni płodne metodą Ogino-Knausa?

Przypominamy, że ta metoda przeznaczona jest dla pań, które miesiączkują regularnie.

Obliczenia robimy w sposób następujący: w kalendarzu, np. po roku obserwacji, zauważymy, że niektóre cykle mają 26 dni, a inne np. 32. Wtedy od najdłuższego cyklu odejmujemy 11 dni – i to będzie koniec naszego okresu płodnego, a od najkrótszego odejmujemy 18 dni – to będzie początek naszego okresu płodnego. Należy tu wziąć pod uwagę fakt, że plemniki w kobiecych drogach rodnych są w stanie przeżyć nawet 5 dni, a komórka jajowa po owulacji żyje jeszcze 1-2 dni.

Przykład:

Najkrótszy cykl – 25 dni

Najdłuższy cykl – 31 dni

25 – 18 = 7

31 – 11 = 20

A więc, jeśli nie planujemy ciąży, należy powstrzymać się od współżycia od 7 do 20 dnia cyklu.

Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

To nic trudnego! W dniu, w którym pojawia się miesiączka, stawiamy w kalendarzu np. znak „x”. W kolejnych dniach krwawienia możemy dalej zaznaczać „x”, ale jeśli miesiączka zawsze trwa tyle samo, np. 5 dni, nie jest to konieczne.

Po kilku miesiącach mamy już dobry obraz naszych cykli menstruacyjnych. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki, a ostatni – to dzień poprzedzający pojawienie się kolejnej miesiączki.

Następnie nanosimy dni płodne według metody opisanej powyżej, najlepiej kolorem. Zakres dni, które zamalujemy, to czas objęty ryzykiem zapłodnienia. W tym czasie nie należy współżyć.

Zobacz też: Naturalne planowanie rodziny (NPR) - na czym polega?

Skuteczność metody Ogino-Knausa

Nie można powiedzieć, że kalendarzyk małżeński jest skuteczną metodą antykoncepcji. Na długość cyklu menstruacyjnego, jak również na moment wystąpienia owulacji, ma wpływ wiele czynników, takich jak: silny stres, przemęczenie, infekcja (przeziębienie, grypa), zmiana diety (m.in. odchudzanie), zmiana klimatu, zaburzenie rytmu snu i czuwania, nadużycie alkoholu, antybiotykoterapia itp. Nawet jeśli kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni, nigdy nie może mieć pewności, że w którymś cyklu nie dojdzie do pewnego zachwiania. W końcu organizm ludzki to nie komputer.

Zdecydowanie lepiej kalendarzyk małżeński sprawdza się jako sposób planowania poczęcia niż jako zabezpieczenie przed ciążą. Z reguły pary, w których kobieta jest zdrowa i regularnie miesiączkuje, stosując metodę Ogino-Knausa, zachodzą w ciążę po najwyżej kilku próbach.

Antykoncepcja - poznaj te zaskakujące fakty!

To ci się przyda

Skuteczność metody antykoncepcji określana jest przez tzw. wskaźnik Pearla. Jest to liczba ciąż wśród 100 kobiet, które w ciągu roku stosowały daną metodę antykoncepcji (czyli na 1200 cykli).

Jeśli wskaźnik Pearla wynosi 5 to oznacza to, że na 100 kobiet, które przez rok stosowały daną metodę, 5 zaszło w ciążę. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda jest skuteczniejsza.

Bez stosowania antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 85. Wskaźnik Pearla dla tabletki antykoncepcyjnej jednofazowej to 0,2-0,5, dla prezerwatywy 3-7, a dla kalendarzyka małżeńskiego to 15-45.

Wady kalendarzyka małżeńskiego

Poza wspomnianą niską skutecznością, wymienić można jeszcze następujące wady metody Ogino-Knausa:

 • długi okres wstrzemięźliwości seksualnej, brak spontaniczności,
 • brak możliwości stosowania tej metody po porodzie, kiedy kobieta może przez wiele miesięcy w ogóle nie miesiączkować (nie nadaje się dla kobiet karmiących piersią),
 • brak dodatkowego zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
 • nie jest przeznaczona dla kobiet niemających stałego partnera seksualnego lub lubiących częsty i przygodny seks,
 • nie jest wskazana dla kobiet, które weszły w okres przedmenopauzalny.

Zalety kalendarzyka małżeńskiego

Stosowanie kalendarzyka małżeńskiego ma także zalety, które dla wielu osób są niezwykle ważne. Jest to bowiem metoda, która:

 • jest w pełni naturalna i bezpieczna dla zdrowia,
 • nie ma skutków ubocznych (takich, jak np. przybieranie na wadze, czy suchość pochwy, które zdarzają się przy antykoncepcji hormonalnej, lub np. uczulenie, które może powodować stosowanie prezerwatywy),
 • jest odpowiednia dla pań, które mają przeciwwskazania zdrowotne,
 • nie ma przeciwwskazań światopoglądowych,
 • pozwala, przy okazji, nauczyć się rozpoznawać różne sygnały wysyłane przez ciało i dzięki temu zauważyć np. wczesne stadium jakiejś choroby,
 • nic nie kosztuje.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sara Kowalska
|

Aby zwiększyć skuteczność warto zakupić komputer cyklu. Nie jestem w stanie podać wielu przykładów, bo ja korzystam od dłuższego czasu z jednego cyclotestu-myway. Sam kalendarzyk nie da nam pewności właśnie przy przeziębieniu albo przy jakimś nadmiarze stresu.

Gaja
|

Przy policystycznych jajnikach zapomnij. Najpierw trzeba mieć regularne okresy i panować nad nimi.