Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn już wkrótce? "To zmieni zasady gry"

2022-11-14 14:39

Trwa testowanie nowej metody antykoncepcji dla mężczyzn. Naukowcy sprawdzają, jak w zabezpieczeniu przed zapłodnieniem sprawdzi się niehormonalny hydrożel, który rozpuszcza się po dwóch latach.

Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn już wkrótce? To zmieni zasady gry
Autor: Getty Images Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn już wkrótce? "To zmieni zasady gry"

Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn ma być alternatywą dla prezerwatyw i wazektomii. Na pomysł wpadła firma specjalizująca się w produkowaniu sprzętu medycznego. 

Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Chodzi o hydrożel, który ma być wszczepiany do nasieniowodu mężczyzny. Nowe rozwiązanie ma zapobiegać przemieszczaniu się plemników przez nasieniowód, co jednoczenie ma nie mieć wpływu na uczucie wytrysku. "Zablokowane" plemniki są naturalnie rozkładane i wchłaniane do organizmu. Czas działania nowoczesnego hydrożelu to około dwa lata.

Czytaj też: Jak przedłużyć stosunek? 6 sprawdzonych sposobów

Antykoncepcja: hormonalne metody antykoncepcji

Gdy zbliża się koniec okresu przydatności produktu, hydrożel upłynnia się, usuwając blokadę dla przepływu plemników w nasieniowodzie. 

"Może to zmienić reguły gry"

„Jeśli się powiedzie, może to zmienić reguły gry i sprawić, że rozszerzy to odpowiedzialność w zakresie antykoncepcji między jedną a drugą płcią” – powiedział w oświadczeniu profesor Nathan Lawrentschuk, główny autor badania.

Do tej pory w Epworth Freemasons Hospital w Melbourne (Australia) nowy hydrożel przetestowano już u czterech z 25 uczestników badania, zatem nie można jeszcze mówić o wnioskach. 

Antykoncepcja dla mężczyzn - jak wygląda nowa procedura?

W nowej metodzie używa się igły, ale w znieczuleniu. Żel jest wszczepiany przy jak najmniej inwazyjnej „szybkiej iniekcji” przy jednoczesnym użyciu znieczulenia miejscowego, a procedura zajmuje mniej niż 30 minut.

Jeśli wyniki będą pozytywne, będzie to oznaczać, że wynaleziono kolejną metodę antykoncepcji dla mężczyzn, dzięki której otworzy się więcej możliwości dla zabezpieczania się par przed niechcianą ciążą. Utarło się, że to kobieta zazwyczaj jest "stroną odpowiedzialną" za tę sferę, jednak rzadko bierze się pod uwagę, że może być wiele okoliczności, w których kobieta nie chce lub nie może stosować antykoncepcji. 

To także rozwiązanie, które może przysłużyć się również mężczyznom, którzy na przykład nie planują obecnie powiększenia rodziny, ale też nie chcą rezygnować w tym czasie z życia seksualnego.

Chętnych nie brakowało

Pojawiło się ogromne zainteresowanie tuż po ogłoszeniu badania klinicznego. "Ilość miejsc została przekroczona w ciągu trzech tygodni od otwarcia rejestracji” — powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny firmy, która pracuje nad nową metodą.