Bezpłatna antykoncepcja hormonalna dla kobiet do 25. r.ż.

2022-01-04 7:18

Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet w wieku 18-25 lat będzie dostępna we Francji od soboty. Jest to rozszerzenie programu, który dotychczas był skierowany do dziewcząt poniżej 18. roku życia. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na spadek zainteresowania antykoncepcją wśród młodych kobiet, który prawdopodobnie nastąpił w powodów finansowych.

antykoncepcja
Autor: Getty Images

Z nowego programu będą mogły skorzystać aż 3 miliony kobiet. Obejmuje pigułki, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne i inne metody składające się z hormonów steroidowych.

Antykoncepcja dla nieletnich była już we Francji bezpłatna, także w kilku innych krajach europejskich, w tym w Belgii, Niemczech, Holandii i Norwegii.

Sprawdź, jak działa pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Francja ogłosiła we wrześniu rozszerzenie programu, które obejmie wszystkie kobiety do 25 r.ż. Decyzja ta została podjęta w oparciu o wyniki badań, które jasno wskazywały spadek zainteresowania antykoncepcją głównie z powodów finansowych.

Młode kobiety, które zachodzą w nieplanowaną ciążę często mają niepewną sytuację ekonomiczną. Posunięcie to jest częścią serii działań podjętych przez rząd prezydenta Emmanuela Macrona w celu wzmocnienia praw kobiet i zmniejszenia ubóstwa wśród młodzieży.