ZESPÓŁ ASPERGERA: trudne dzieci

19 komentarze
Autor: Katarzyna Bonda

Rodzą się zdrowe i pulchniutkie. Gdy rosną, wykazują wybitne zdolności. I nagle cofają się w rozwoju. Stają się agresywne, nie potrafią się bawić, przeszkadzają w lekcjach. Matki zaczynają wędrówkę po specjalistach i... Internecie. Moje dziecko ma zespół Aspergera mówią lekarzowi rodzinnemu, który wybałusza oczy, bo nie wie, co to jest.

Wyobraź sobie, że masz zespół Aspergera. Siedzisz w ławce pod tablicą. Masz "być grzecznym". Dzwonek na przerwę. Masz wrażenie, że pękną ci bębenki. Światło jarzeniówki wypala ci dziurę w głowie. Chowasz się pod ławkę. Gdy przerwa mija, odczuwasz ulgę, bo zapada cisza i znów wszystko jest przewidywalne. Gdy nauczycielka zaczyna krzyczeć, zwijasz się w kłębek, kiwasz się w rytm jej krzyku i jęczysz. Nie możesz znieść bólu. Uciekasz na oślep. Gonią cię wyzwiska i groźby nauczycielki. Tak czują się dzieci z zespołem Aspergera. Po raz pierwszy ten rodzaj zaburzeń został opisany w 1944 r. przez austriackiego psychiatrę Hansa Aspergera. Ale dopiero w latach 80. rozpoczęła się światowa dyskusja na ten temat. Krąży stereotyp, że te dzieci to mali geniusze pozbawieni emocji. Niewiele w tym prawdy. Rzadko się zdarza, by dzieci z Aspergerem wykazywały wybitne uzdolnienia, choć mają dobry potencjał intelektualny, lepszy niż większość dzieci z autyzmem. Dla nauczycielki nie byłbyś dzieckiem niepełnosprawnym. Wyglądasz przecież normalnie. Masz dwie zdrowe ręce, dwie sprawne nogi, na twojej twarzy nie widać żadnej choroby genetycznej. Masz zdolności. Jesteś po prostu niegrzeczny. NIE-WY-CHO-WA-NY!

Nie przegap

Czym się różni autyzm od zespołu Aspergera?

Objawy obu chorób są bardzo podobne, także geneza powstania. Zakłada się, że te dwa rodzaje zaburzeń różnią się od siebie w dwóch kluczowych kwestiach. U 75 proc. (dane światowe, polskich badań nie ma) osób z autyzmem występuje też niepełnosprawność intelektualna. Natomiast osoby z zespołem Aspergera rozwijają się prawidłowo.

Zdaniem eksperta
maska prof. Ewa Pisula, psycholog, ekspert w dziedzinie autyzmu i zespołu Aspergera, UW
prof. Ewa Pisula, psycholog, ekspert w dziedzinie autyzmu i zespołu Aspergera, UW

Zwykle zespół Aspergera rozpoznaje się po skończeniu przez dziecko 11 lat, ale czasem diagnozę stawia się dużo później. A tylko wczesne wykrycie umożliwia nauczenie chorego umiejętności potrzebnych do życia w społeczeństwie. Jeśli dziecko nie otrzyma wsparcia, to nie nauczy się iść przez życie samodzielnie. Pozostawione samo sobie czuje się odrzucone i bezradne, popada w depresję, ma niską samoocenę, czuje się gorsze. Zdarzają się próby samobójcze. Nasilają się zaburzenia lękowe. Te dzieci nie są agresywne z natury. Agresywne zachowanie to zwykle wynik ich ogromnej frustracji.

Anna: "Mam "Aspergera", musisz mi wybaczyć"

16-letni Bartek, syn Anny Jakubowskiej, od dziecka był indywidualistą. Ale Bartek nie mówił, nie reagował na słowa mamy, która podejrzewała głuchotę. W 2. roku życia Bartka zdiagnozowano: ma autyzm. Ale chłopiec świetnie się rozwijał. Chodził do szkoły integracyjnej i łatwo nawiązywał kontakty. Dobrze się uczył, w wieku 4 lat już czytał, pisał. Ale zabierał głos nieproszony, krzyczał, biegał po klasie. Przypadkiem spotkała matkę chłopca z zespołem Aspergera. Anna zauważyła podobieństwa. Specjalista potwierdził diagnozę. Bartek znalazł w gazecie tekst o geniuszach z zespołem Aspergera, dopasował objawy i triumfującym tonem oznajmił matce: "Jestem Asperger, geniusz. To dlatego jestem trochę inny i stwarzam problemy. Musisz mnie zaakceptować". Od tej chwili "Asperger" tłumaczy wszystko: Bartek nie chce odkurzać, bo ma "Aspergera", kłóci się z bratem, nie sprząta własnego pokoju - bo ma "Aspergera". Do tego wszystkiego pojawiły się zachowania kompulsywne. Nie może np. po prostu zamknąć drzwi, tylko pięć razy poprawia klamkę. Anna znosi to z bohaterską miną. Rozmawia z nim jak ze zwariowanym naukowcem.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Jeśli mówią, że masz niegrzeczne dziecko, a ono nie nawiązuje kontaktów rówieśniczych, jest zbyt lękliwe bądź aktywne, o swoich zainteresowaniach mówi obsesyjnie, posiada niezwykłą jak na swój wiek wiedzę, sprawiają mu trudność proste czynności, czasami się wyłącza, jakby cię nie słyszało, jest nadwrażliwe na zapachy, dźwięki, smaki skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. H. Aspergera "Nie-Grzeczne dzieci" (tel. 0-887 05 93 43 ).

Bożena: "To pani wina, źle go pani wychowała!"

- Często słyszałam: Trzeba mu wlać -  zwierza się Bożena Rossa, mama 14-letniego Stefana. Zanim dowiedziała się, co mu jest, był wstyd, wyzwiska, trauma a nawet półroczny pobyt dziecka w szpitalu psychiatrycznym. Kiedy pytała lekarza, dlaczego syn tak słabo mówi, wzruszał ramionami. "To u chłopców normalne". I wpisywał, że rozwija się świetnie. Ale intuicja podpowiadała Bożenie coś innego. Czytała mu książeczki - zero zainteresowania. - Synku, patrz, ptaszek leci - zero zainteresowania. A w przedszkolu istny szatan: tu popchnąć kolegę, tam zmiażdżyć zabawkę. Wychowawczyni wciąż powtarzała: "Coś z nim jest nie tak. Nie umie bawić się w grupie, rysować, malować, lepić". Rówieśnicy odrzucili Stefana. Stał się też kozłem ofiarnym. A nie umiał się bronić. Chłopiec został poddany psychoanalizie i trafił na pół roku do zakładu psychiatrycznego. Ale było coraz gorzej. W końcu Bożena na amerykańskich stronach o autyzmie znalazła objawy syna. I trafiła do Fundacji Synapsis. - Kiedy potwierdzili moją diagnozę, poczułam ulgę. W końcu umiałam nazwać problem, który tyle lat rujnował nam życie. I w końcu wiedziałam, jak mu pomóc.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Doris9, 07.06.2016 18:25
ja na co dzień mam styczność z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu...zespół Aspergera to problemy w kontaktach społecznych, deficyty teorii umysłu, problemy z emocjami- nieumiejetnośc okazywania ich, rozumienia i rozpoznawania...wyobcowanietakie podstawowe, które rzucają się w oczy
Nie zarejestrowany, 16.12.2014 8:55
czy dzieci ztym zaburzeniem maja problem z nauka i czy w badaniu psychologicznym wychodza słabo raczej z nauka nie maja problemow tylko z koncetracja i jak ja to nazywam ''zawieszaja sie''. moj syn ma 11 lat ma aspergera i z nauka nie ma problemow ale z otoczeniem i wlasnymi emocjami
 

Ilona: "Mówić o dzieciach z zespołem Aspergera. Uczyć tolerancji"

- Nie ma dwóch takich samych dzieci z zespołem Aspergera - przekonuje Ilona Rzemieniuk, mama wybitnie uzdolnionego 7,5-letniego Adama. Interesuje się historią, językami, astronomią. W wieku 2 lat znał alfabet i cyfry. Gdy skończył 4, płynnie czytał. Angielskiego nauczył się z komputera. Kiedyś logopeda powiedziała: "Jeśli się nie podciągnę w angielskim, dalsze lekcje będą niemożliwe". Na szczęście Adam zainteresował się astronomią i czarną dziurą. - Życie z takim dzieckiem to prawdziwe wyzwanie. Jak najwcześniej należy z nim pracować. Pozostawiony sam sobie może zamknąć się i skończyć przed komputerem. Ale jeśli otrzyma pomoc w odpowiednim czasie, może zostać nawet naukowcem. Będzie się czuł dobrze wszędzie, gdzie liczy się konkret i rutynowe czynności - wyjaśnia Ilona. Aby pomóc rodzicom, założyła stowarzyszenie "Nie - Grzeczne Dzieci". Chce edukować społeczeństwo, mówić o "Aspergerze", dzielić się doświadczeniami. - Autyzm budzi w szkołach obawy. Chcemy to zmieniać, pokazywać, że nie wszystko jest takie straszne. Wystarczy wiedzieć, jak z takim dzieckiem postępować. I chociaż próbować je zrozumieć. 

Dziękujemy Fundacji SYNAPSIS za pomoc w realizacji reportażu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera [ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM I PREMIERĘ KSIĄŻKI]

Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera [ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM I PREMIERĘ KSIĄŻKI]

Wolontariat koleżeński - wsparcie osób z autyzmem i zespołem Aspergera

Wolontariat koleżeński - wsparcie osób z autyzmem i zespołem Aspergera

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 19)
monika, 25.05.2016 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze sie dowiedziec o nauczanie indywidualne. Nalezy sie jesli macie orzeczenie o niepelnosprawnosci
 
MikołajM., 01.04.2016 10.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Ewa Gordziej-NIewczyk (pani psycholog z Poznania) baaardzo nam pomaga... rewelacyjna kobieta. myślę, że dobry specjalista, to bardzo ważny krok.
 
mama , 29.06.2015 15.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mój syn ma 10 lat ma cechy zespołu aspergera, zdarzyło nam się że panie w PPP zrobiły mu test teoriu umysłu i pomimo cech autystycznych zteirdziły na podstawie testu że to chyba adhd. w końcu poszliśmy do jednego psychiatry (kilkanaście wizyt) diagnoza AS, potem do drugiego psychiatry w ośrodku ten też stwierdził AS. Jak to jest możliwe, że psycholodzy badają narzędziami testami, a psychiatrzy kryteriami. Przecież są dzieci z pogranicza o których tyle nadmienia Tony Atwood co z nimi. One z tymi swoimi lękami , izolacją mają radzić sobie same?
 
Toastmasters Aspergers, 07.05.2015 09.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osoby dorosłe z zespołem Aspergera zapraszamy do organizacji Toastmasters w celu ćwiczenia sztuki przemówień publicznych. Nasi eksperci służą cennymi radami z zakresu mowy ciała, dykcji a także powiedzą, jak uporać się z lękiem towarzyszącym przemówieniom publicznym. Kim jesteśmy? Toastmasters International to międzynarodowa organizacja non-profit, która uczy przemawiać publicznie i rozwija umiejętności przywódcze poprzez ćwiczenie na regularnych spotkaniach. Powstaliśmy w 1924 r. w Kaliforni i jest nas ponad 280 000 zrzeszonych w 13 500 klubach w 116 krajach. Przyłącz się jako obserwator goszcząc bezpłatnie na spotkaniu jednego z naszych klubów. Wybierz jeden z listy wszystkich klubów w Polsce.
 
sloneczne, 20.03.2015 18.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie koniecznie są dzieci z bardzo wysokim iloraem inteligencji ale są też takie które lubią jeden przedmiot bądz odpowiada jego zainteresowaniom i w nim są najlepsze reszta to ''nuda'' ,często też przez nadpobudliwość psycho-ruchową mają problemy z koncentracją i to też przez to nie potrafią się skupić i nauczyć ,no bo jak skupić się na czymś skoro w głowie chaos i sto tyś rzeczy do zrobienia
 
Grze, 27.11.2014 09.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Emocje w ZA: http://youtu.be/O0FcPVT49DE - warto zobaczyć.
 
Angela, 10.10.2014 13.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! mam 19 lat. Obecnie uczę się w szkole policealnej w kierunku Terapeuty zajęciowego. Na zajęciach z podstaw psychologii mówiliśmy o AS i praktycznie wszystkie objawy pokrywają się z tym, co obserwuje od wczesnego dzieciństwa u siebie. Czy jest to możliwe, aby żaden psycholog u którego nie zdiagnozował tego poprawnie? W grę wchodzi jeszcze to, że przy porodzie doznałam lewostronnego porażenia, głównie splotu barkowego ale było to też porażenie mózgowe dziecięce - obecnie nie mam zmian w mózgu, które zwykle występują przy Autyzmie, jednak chciałabym się dowiedzieć, czy samo porażenie mózgowe również mogło spowodować tę chorobę? Tak jak pisałam wcześniej - objawy pasują idealnie, jednak zmian w mózgu nie mam. Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć mi, co mogłabym z tym dalej zrobić?
 
krzysztof, 18.10.2013 15.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tglSzanowna pani Anno, mam tez 16 letniego chlopca z za , przestal chodzic do liceum , strasznie boimy sie roznego rodzaju konsekwencji za niechodzenie do szkoly , wszedzie jestesmy straszeni karami , prosze nam pomoc , co my jako rodzice mozemy jeszcze cos zrobic aby dziecku pomoc , doszlo juz do tego ze ja jako ojciec dziecka prawie nie spie a jesli juz zasne , mam sny ze nam zabieraja dziecko do osrodka , a wiemy ze dziecko w zadnym takim osrodku nie wytrzyma tak fizycznie jak i psychicznie , jesli zechcialaby pani laskawie do nas zadzwonic na tel prywatny 505 580 572 bylibysmy bbbbbbb wdzieczni , poniesiemy tez rzecz jasna KOSZTY TELEFONICZNE, ba chcialbym jeszcze dodac , ze jestem juz tak zdeterminowany , iz aby chronic dziecko gotowy jestem rozwazyc sprawe rezygnacji z obywatelstwa polskiego a to w tym celu aby dziecko podlegalo prawu unijnemu w zatresie obowiazku szkolnego , np nw Anglii jest to podobno max granica 16 lat ,
 
Ania, 17.10.2013 11.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziś mój już 17 letni syn, u którego w wieku 15 lat stwierdzono zespół Aspergera, przechodzi istny koszmar na płaszczyźnie szkolnej. Przez gimnazjum dosłownie przebrnęliśmy, wielokrotnie borykamy się z prześladowaniem w szkole mimo alarmów do pedagogów nauczycieli, którzy rozkładają ręce a niekiedy nawet zarzucają mi, że za bardzo chronię swoje dziecko. Jest chłopakiem samodzielnym, w domu jest całkowicie normalny, mam na myśli nasze relacje, rozmowy i wszelkie skrypty społeczne, które może ma i wyuczone ale pozwalają mu funkcjonować i odnaleźć się w codziennym życiu, pod warunkiem że nie jest to szkoła i grono negatywnie nastawionych rówieśników. Uważam że w naszym kraju te dzieci nie mają zbyt wielkich możliwości, że problem zespołu Aspergera jest zbyt mało naświetlony.
 
Iwona, 14.02.2012 11.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 17-letniego Aspergera w domu.Przeczytałam ostatnio książkę"10 rzeczy o których chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem" Ellen Notbohm.Polecam,utwierdziła mnie w przekonaniu ,że postępuje słusznie ze swoim synem.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie

Póki błona dziewicza jest nienaruszona, nie zajdziesz w ciążę. Prawda czy fałsz? Prezentujemy...

więcej

12696

NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania

Twoje dziecko dorasta, staje się niezależną osobą i szuka sposobu, by to wyrazić. Okres dojrzewania...

więcej

9940

ZESPÓŁ ASPERGERA: trudne dzieci ZESPÓŁ ASPERGERA: trudne dzieci

Rodzą się zdrowe i pulchniutkie. Gdy rosną, wykazują wybitne zdolności. I nagle cofają się w...

więcej

6430

Przyczyny, objawy i diagnozowanie DYSLEKSJI Przyczyny, objawy i diagnozowanie DYSLEKSJI

Dyslektyków chroni prawo. Ale nadal niektórzy uważają, że dysleksja to nowomodny wykręt przed...

więcej

5766

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Z tego, co Pani napisałam, zrozumiałam, że wiąże Pani zmianę w możliwościach wokalnych i zapamiętywaniu dźwięków z rozpoczęciem leczenia. Nie wiem, jakie inne okoliczności są istotne w tej chwili...

Z tego, co zrozumiałam, to ewentualna ciąża nie jest jeszcze potwierdzona, więc warto upewnić się, czy ten strach, który Pani teraz towarzyszy, ma prawdziwy powód. Sytuacja może wydawać się bez...

Dziękuję za post - rzeczywiście nieco intrygujący. To dobry pomysł porozmawiać z psychologiem o córce - być może bardziej o domowym klimacie i jej różnych, ale także Pani różnych przeżyciach....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.