Poradnik ZdrowiePsycholog › Po czym rozpoznać, że ktoś kłamie?

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Po czym rozpoznać, że ktoś kłamie?

Wiem, że można to rozpoznać po oczach, ale po czym jeszcze? Czy można zrobić jakiś test, by wiedzieć, że ktoś kręci i oszukuje?

To nie jest wiedza, którą można przekazać w kilku czy kilkunastu zdaniach. Człowiek jest zbyt skomplikowanym układem, aby po jakimś jednym czy kilku wskaźnikach móc od razu z dużą dozą pewności rozpoznać czy ktoś kłamie, czy mówi prawdę. Są oczywiście próby i badania, ale jest to ciągle coś, czego się uczymy. Poza tym wskaźniki indywidualne, dla różnych osób są różne i nie dają się za bardzo uogólniać. Okazuje się, że badania wariografem (czyli popularnym wykrywaczem kłamstwa) są w dużej mierze zawodne, a na przykład osoby o cechach psychopatycznych radzą sobie całkiem nieźle z oszukiwaniem tych maszyn. Mówi sie o takich wskaźnikach, jak rozszerzanie się źrenic, wzmożone wydzielanie potu, zmiany hormonalne, ale aby je rozpoznawać i na ich podstawie wyciągać wnioski, to chyba zbyt wiele. Istnieją książki, mówiące o próbach klasyfikacji tych wskaźników. Proszę poszukać w księgarniach lub internecie, ale nie traktować tej wiedzy jako wyroczni.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.