Mieszając trunki, szybciej się upijesz? Sprawdzamy 6 mitów o alkoholu

2024-05-02 9:32

Ludzie bardzo często łączą alkohol z poprawą samopoczucia, rozluźnieniem, a nawet z rozwiązywaniem problemów. W społeczeństwie krąży wiele mitów na jego temat. Jednak większość z nich ma niewiele wspólnego z rzeczywistym wpływem picia na zdrowie.

toast
Autor: Getty Images

Alkohol to substancja uzależniająca fizycznie i psychicznie. Krótkotrwałe skutki picia alkoholu nie wydają się groźne. Wymioty, problem z koordynacją i utrzymaniem równowagi, wahania nastroju nie brzmią niebezpiecznie. Jednak długotrwałe picie może powodować dolegliwości takie jak zespół Korsakowa, zaburzenia erekcji, choroby serca i marskość wątroby.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Jak uzależnia alkohol?

Picie okazjonalne jest mylnie postrzegane jako niezagrażające uzależnieniu. Prawda jest taka, że oprócz pewnego nawyku i tolerancji dla takiego zachowania, które traktujemy jako normalne, pojawiają się zauważalne korzyści emocjonalne związane z relaksem, zmniejszaniem stresu, a nawet wzmacnianiem własnej wartości. Gdy każda sytuacja stresowa wiąże się z chęcią sięgnięcia po kieliszek, to powód do zastanowienia.

Jeśli pijesz za każdym razem, kiedy czujesz się niespokojny, może grozić ci mechanizm "błędnego koła", który prowadzi do uzależnienia. Eksperci twierdzą, że ryzyko utkwienia w sidłach nałogu można zminimalizować. Okazuje się, że jeśli osoba przed ukończeniem 20. roku życia, intensywnie spożywa się alkohol, uzależnienie może rozwinąć się już po kilku miesiącach.

Ludzie, którzy inicjację alkoholową rozpoczynają później, wydłużają drogę do wystąpienia ewentualnego uzależnienia.

Mity dotyczące alkoholu

Szczególnie w polskim społeczeństwie mity dotyczące alkoholu wprowadzają wielu ludzi w błąd. Z naszej listy dowiesz się m.in. czy alkohol ma właściwości rozgrzewające, czy rzeczywiście picie w małych ilościach pozytywnie wpłynie na twoje trawienie, a także czy mieszając różne trunki, będziesz bardziej pijany.

Sprawdź, czy dałeś się nabrać

Czy grozi Ci alkoholizm?
Pytanie 1 z 15
Czy zdarzyło się kiedykolwiek, że ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zwrócił Ci uwagę, że za dużo pijesz?