jak mam postapic [Porada eksperta]

2013-04-08 11:31

Jak się zachować wobec męża, który mną gardzi, wyzywa, naśmiewa się z mojego ubioru i wyglądu?

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Metod jest kilka - od prostych do bardziej skomplikowanych. Pierwsza to taka, abyś i ty zaczęła "wyśmiewać" męża. Skomentuj jego ubiór, jego figurę, jego zachowanie. Spytaj go potem, czy jest mu miło i czy tak chce aby dalej wyglądało wasze życie. Może coś do niego trafi, bo może sam sobie nie zdaje sprawy co robi i jak bardzo ci jest przykro.
Druga metoda to dowiedzenie się dlaczego mąż to robi i o co mu naprawdę chodzi. Może jest na ciebie o coś zły? Może ty też robiłaś mu jakieś przykrości i nawet tego nie zauważyłaś? Może czuje się niedoceniony i niekochany? Zbadasz jego motywację i zobaczysz, czy jest po prostu gruboskórnym hipopotamem czy może przestałaś mu się podobać, a może chce dobrze, a wychodzi okropnie?
Trzecia możliwość jest taka, że jeśli faktycznie mąż tobą gardzi, poniża cię specjalnie, nie kocha cię i chce ci zrobić przykrość to moim zdaniem należałoby się zastanowić nad rozstaniem. Szkoda życia na przebywanie w takim otoczeniu i na udowadnianie, że jesteś w porządku. Bez miłości i wzajemnego szacunku (lub choćby szacunku!) nie ma dobrego związku. Jeśli będziesz dawała sobą pomiatać i źle się traktować, to niedługo sama stracisz szacunek do siebie. A chyba nie o to chodzi w życiu, prawda?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.