Poradnik ZdrowiePsycholog › Hipochondria?

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Hipochondria?

Ciągle myślę, że jestem chora. Wystarczy, że coś mnie zaboli, a ja już snuję w głowie najcięższą chorobę. Jak pozbyć się złych mysli?

Witaj! Być może masz łagodną odmianę hipochondrii i przypisujesz błahym objawom poważne skutki? Jeśli przychodzą ci do głowy myśli na temat jakichś konkretnych chorób to na przykład poszukaj w źródłach prawdziwych symptomów tych chorób. Czasem bowiem mamy całkiem nierealistyczne wyobrażenia o jednostkach chorobowych. Wydaje nam się, ze choroba "A" pojawia się wtedy gdy boli to czy tamto a to wcale nie jest prawda. Sprawdź to. Możesz także zrobić sobie ogólne badania, które wykażą czy jest możliwe abyś na coś chorowała. Jeśli nie, a wszystkie twoje wyniki będą dobre to za każdym razem możesz na nie patrzeć i mówić sobie, że z całą pewnością nic ci nie jest. Możesz także zapytać swoich znajomych jak często doznają podobnych do twoich symptomów. Może ich także od czasu do czasu coś boli, strzyka i łamie? Może mają obstrukcje albo biegunki, może mają podwyższone temperatury od czasu do czasu? jeśli tak to może cię to trochę uspokoi - nie jesteś przecież na tyle wyjątkowa aby odczuwać wszystko inaczej! Musisz z tymi myślami dyskutować i nie poddawać im się bez walki. Chorujemy dużo rzadziej niż nam się wydaje i niżby to wynikało z telewizyjnych programów czy doniesień prasy brukowej. Głowa do góry!
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.