Poradnik ZdrowiePsycholog › Histeryczny płacz w nocy u pięciolatka

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Histeryczny płacz w nocy u pięciolatka

Witam, jestem mamą 5-letnich bliźniaków. Jeden z chłopców budzi się w nocy z okropnym płaczem, ma strach w oczach, jest cały spocony. Kiedy biorę go na ręce i tulę - wyrywa się, żeby za chwilę znowu do mnie przybiec. Biega po pokoju cięgle płacząc , tak ok. 10 minut. Później zasypia i śpi spokojnie do rano. Takie sytuacje miały miejsce już cztery razy, ostatnio wołał "mamo, pomóż mi". Co mam robić lub do jakiego lekarza udać się z dzieckiem? Dzieci nie oglądają złych bajek,w przedszkolu jest wszystko w porządku, w domu także.

Tak zwane złe sny, koszmary senne są w pewnym wieku normą. Wiele dzieci je przechodzi i z nich wyrasta. To czas, kiedy dziecięca wyobraźnia pracuje pełną parą i nawet jeśli nie ma zbyt wiele negatywnej pożywki w ciągu dnia (telewizja, grupa rówieśnicza, itp.) to sama siebie napędza i potrafi wygenerować niesamowite historie. Dzieci potrafią "korzystać" z rozmów z dorosłymi, z widzianych w ciągu dnia obrazów, z pozornie nawet niewinnych książeczek, zasłyszanych strzępków zdań, dosłownie z czegokolwiek. Najważniejsze,  żebyś ty zachowała spokój. Bądź przy nim, przytulaj, zaproponuj coś do picia, lub skorzystanie z toalety. Możesz spróbować go wybudzić z tego snu. Możesz także zaryzykować i porozmawiać o tym z synkiem w ciągu dnia. Jeśli nie będzie pamiętał o śnie - to dobrze (bo tak najczęściej bywa). A jeśli będzie pamiętał to niech ci go opowie. Możecie ten sen narysować, możecie zakończyć go w dobry lub śmieszny sposób, możecie go odegrać i także zmienić jego bieg. Możesz także opowiedzieć synkowi, ze wszyscy czasem takie mamy przygody ze snami - że miałaś je także kiedy byłaś mała ale one się skończyły. Że sny to takie nasze wewnętrzne bajki i możemy je czasem postarać się kontrolować i układać według własnego widzimisię. Możesz także przed snem zaparzyć synkowi melisę i opowiedzieć coś bardzo miłego. Z lekarzem na razie bym się wstrzymała, ale jeśli sprawa będzie się nasilać to pójdź z dzieckiem do psychologa dziecięcego, żeby to sprawdzić.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.