Ciąża i dziecko

Angina u dzieci jest chorobą wywoływaną przez paciorkowce. Jej pierwsze objawy to ból gardła, szybko rosnąca temperatura. Anginy u dziecka nie wolno lekceważyć, bo czasem daje groźne powikłania. W przypadku anginy chore dziecko musi obejrzeć lekarz i przepisać antybiotyki.
Twoja ciąża zakończy się cesarskim cięciem? Dowiedz się, co cię czeka po przyjściu dziecka na świat, będziesz spokojniejsza. Nawet jeśli jesteś nastawiona na poród naturalny, przydadzą ci się informacje o połogu po cesarce. Przecież czasem niemal do samego końca nie wiadomo, że zabieg będzie potrzebny.
Cesarskie cięcie to poważna sprawa, więc nic dziwnego, że przyszłe mamy mają wiele pytań. Czy będę coś czuła? Jak przebiega cesarskie cięcie? Jak na stan dziecka wpłynie znieczulenie? Czy partner może mi towarzyszyć przy cesarskim cięciu? Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz przewodnik po cesarce.
Grypa w ciąży to coś, czego nie można zlekceważyć. Ale też nie należy się grypy w ciąży panicznie obawiać. Grypa w ciąży jest dużo groźniejsza dla kobiety niż grypa w każdym innym momencie życia. Jeśli jesteś w ciąży, choroba wymaga kontaktu z lekarzem, który podpowie, jak postępować. A najlepiej się przeciwko grypie zaszczepić. Można to zrobić w II i III trymestrze ciąży.
Dzieci przedwcześnie urodzone mają niedojrzałe układy i narządy, dlatego lista problemów zdrowotnych, z którymi mogą się zmagać wcześniaki, jest dość długa. Zagrożone są szczególnie skrajne wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby wcześniaków.
Wcześniak to dziecko, które urodzi się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Wcześniactwo niesie za sobą wiele zagrożeń, dlatego wcześniaki potrzebują szczególnej opieki medycznej, a także troskliwej pielęgnacji. Dlaczego rodzą się wcześniaki? Jak dbać o wcześniaka w szpitalu i w domu, w jaki sposób go karmić i jak pielęgnować? Kiedy mówi się o późnym, a kiedy o skrajnym wcześniaku? Jak psychicznie wesprzeć rodziców wcześniaka? Porozmawialiśmy o tym z pediatrą.
Zespół zaburzeń oddychania noworodka zazwyczaj dotyczy dzieci urodzonych przedwcześnie, ale czasem także tych, które przyszły na świat w terminie. Na wystąpienie zespołu zaburzeń oddychania może wpłynąć wiele czynników, najczęściej związanych z chorobami układu oddechowego lub krążenia. Jak objawia się zespół zaburzeń oddychania noworodka?
Podwójna macica nie jest czymś, co się ginekologom nie śniło. Ocenia się, że ok. 8 proc. wad macicy dotyczy właśnie tego zjawiska. Nieprawidłowość niejednokrotnie nie daje żadnych dolegliwości, a kobieta rodzi zdrowe dziecko. Nie zmienia to faktu, że przypadek 32-latki z Alabamy przejdzie do historii medycyny.
Kaszel u dziecka może być suchy, mokry, alergiczny, a nawet szczekający. Bez względu na rodzaj, potrafi dać się dziecku we znaki. Tłumaczymy, jak rozpoznać rodzaje kaszlu u dziecka, jak szybko się go pozbyć, kiedy leczyć kaszel u dziecka domowymi sposobami, a kiedy udać się z nim do lekarza.
Odparzenia to zaczerwienienia na skórze pod pieluszką niemowlęcia. Na początku mogą być niewielkie, jednak jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, to po pewnym czasie rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry. Oto sprawdzone sposoby na to, jak szybko wyleczyć odparzenia u dziecka.
Kolka niemowlęca potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Towarzyszą jej przede wszystkim donośny płacz dziecka i podkurczanie nóżek. Ponieważ dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe zarówno dla samego dziecka, które cierpi, jak i dla rodziców, którzy wkładają wiele wysiłku w to, by ulżyć malcowi, warto poznać sposoby, które pomogą radzić sobie z tą dolegliwością.
Fakty i mity na temat szczepień narosły wokół sporu o ich skuteczność i bezpieczeństwo. Zdecydowana większość lekarzy jest za stosowaniem nie tylko szczepień ochronnych obowiązkowych, ale także tych zalecanych. Przeciwnicy są natomiast zdania, że namawia się nas na zbyt wiele szczepień, a preparaty używane do ich wykonywania mogą być groźne dla zdrowia. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną ci drudzy nie mają jednak racji.

Ciąża i dziecko jest to szeroki temat, o którym można pisać bez końca. W tym dziale przygotowaliśmy wiele artykułów, będących świetnym źródłem informacji i porad dla przyszłych rodziców.

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na upragnione dziecko zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. W ciągu tych dziewięciu miesięcy oboje angażują się w przygotowania do nowej roli w życiu – rodzicielstwa. Podczas ciąży przyszła mama musi kontrolować swój stan zdrowia i rozwijającego się w brzuchu maluszka. Konieczne są regularne wizyty u lekarza ginekologa, wykonywanie wszystkich zleconych badań, troska o właściwie zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu i wypoczynku.

Ciąża i dziecko – zdrowie w ciąży jest zarówno ważne dla mamy, jak i dziecka

W tym całym procesie kluczową rolę odgrywa również prawidłowa higiena jamy ustnej. Dlatego, że ciąża ma wpływ na zmianę poziomu hormonów w organizmie, przez co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, czyli złożonej grupy chorób dziąseł. Mogą one grozić powikłaniami ciążowymi. Kobiety, spodziewające się dziecka, powinny zatem regularnie chodzić do dentysty na wizyty kontrolne, aby uniknąć poważnych problemów stomatologicznych.

Około 21. tygodnia ciąży można zapisać się do szkoły rodzenia. Typowy program obejmuje m.in. cykl wykładów na temat ciąży i przebiegu porodu czy praktyczny kurs opieki nad noworodkiem. Zajęcia trwają średnio od 2 do 3 miesięcy. Uzyskane informacje mają przygotować przyszłych rodziców do porodu, okresu połogu oraz opieki nad noworodkiem.

W procesie wychowywania wiodąca rola przypada zawsze matce i ojcu. Z opieką nad maluszkiem wiążą się urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza