Wady cewy nerwowej: czym są i jak im zapobiegać?

2020-11-03 10:32 opracowanie ap

Wady cewy nerwowej czyli upośledzenia u płodu, powstają w pierwszych tygodniach ciąży i są wynikiem nieprawidłowości rozwojowych, tzw. zaburzeń zamknięcia cewy nerwowej. Wady cewy nerwowej powstają w pierwszym miesiącu ciąży, a przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety w wieku rozrodczym zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 70 procent.

Wady cewy nerwowej (WCN) dzieli się na dwie podstawowe grupy: bezmózgowie oraz przepukliny oponowe i oponowo-rdzeniowe, a ryzyko ich wystąpienia jest uwarunkowane genetycznie i środowiskowo.

Spis treści

  1. Wady cewy nerwowej - ryzyko wystąpienia
  2. Wrodzone wady cewy nerwowej - jak zapobiegać?
  3. Znaczenie kwasu foliowego w profilaktyce wad rozwojowych

Wady cewy nerwowej - ryzyko wystąpienia

Statystyki pokazują, że jeśli jedno z potomstwa zostało dotknięte WCN, to ryzyko wystąpienia wady u kolejnego dziecka wynosi około 4 procent i wzrasta w miarę występowania nowych przypadków wad u potomstwa. Po urodzeniu się dwojga dzieci z WCN u tych samych rodziców, ryzyko to przekracza 10 procent.

Doktor Grzegorz Południewski podkreśla, że z kolei wśród czynników środowiskowych, które mogą wpływać na powstawanie wad wrodzonych, obok zanieczyszczenia środowiska, promieniowania, istotną rolę pełni dieta, a zwłaszcza niedobór kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i w pierwszym trymestrze ciąży.

Współczynniki występowania WCN w Polsce pokazują, że na 1000 urodzeń żywych od 2 do 3 noworodków rodzi się z WCN, a częstość zgonów z powodu rozszczepu kręgosłupa i wodogłowia jest wyższa niż w innych krajach.

Wrodzone wady cewy nerwowej - jak zapobiegać?

Profilaktyka pierwotna wad cewy nerwowej zmierza do zmniejszenia częstości powstawania WCN wśród wszystkich poczętych płodów. W ramach profilaktyki pierwotnej zaleca się przyjmowanie przez kobiety w wieku rozrodczym kwasu foliowego przed zajściem w ciążę oraz w pierwszym trymestrze ciąży, w celu uzupełniania niedoborów w organizmie.

Profilaktyka wtórna wad cewy nerwowej polega na prowadzeniu badań prenatalnych w celu rozpoznania płodów zagrożonych WCN, poradnictwie prenatalnym, a także wykonywaniu badań przesiewowych.

Poradnie genetyczne opiekują się kobietami, które urodziły już dzieci z wadami oraz ciężarnymi, które przyjmują leki mogące wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu.

Znaczenie kwasu foliowego w profilaktyce wad rozwojowych

Niedobór kwasu foliowego w organizmie sprzyja zaburzeniom powstawaniu cewy nerwowej, rozwojowi  miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca oraz wystąpieniu zaburzeń psychicznych.

Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na niedobory kwasu foliowego, a zapotrzebowanie na niego w tym okresie wzrasta od 2 do 4 razy. Niewystarczająco wzbogacona w foliany dieta u kobiet w ciąży, ma wpływ na zwiększenie liczby poronień, liczne komplikacje ciążowe, zmniejszenie urodzeniowej masy ciała noworodka, niedorozwój łożyska, a także powstawanie różnorodnych wad wrodzonych u zarodka i płodu.

Jak podkreśla dr n. med. Grzegorz Południewski, nawet niewielkie niedobory kwasu foliowego mogą być niebezpieczne dla zdrowia kobiet w wieku rozrodczym oraz w pierwszych miesiącach ciąży, a także stanowią zagrożenie powstawania wad wrodzonych u rozwijającego się płodu.

Dlatego bardzo ważne jest codzienne przyjmowanie odpowiedniej dawki (0,4 mg dziennie, dla kobiet planujących ciążę i u kobiet ciężarnych) kwasu foliowego dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu, zwłaszcza dla odpowiedniego rozwoju układu krwiotwórczego i układu nerwowego.

Czytaj też: 

Źródło: Materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
LILKA
|

no super ale jak macie poliformizmy MTHFR szczególnie homo to łykania foliowego tej postaci ogólnodostepnej jako cyjno jest bez sensu bo i tak nie jest przetwarzana przez organizm. bierzcie formy zmetylowane szczególnie b9 i b12 a nie łykacie bez zastanowienia cyjany. niestety w aptekach często nie ma vit b w tych formach.. oczywiscie są tez drozsze niż w tych formach chemicznych

lotta
|

Ja już na kilka miesięcy przed planowaniem ciąży zaczęłam regularnie zażywać kwas foliowy aby uniknąć ryzyka wystąpienia wady cewy nerwowej.

kaska102
|

Dokładnie, aby zapobiegać problemom z rozwojem cewy nerwowej, najlepiej jeszcze przed ciążą brać kwas foliowy i witaminy B6 (są zawarte w prenatalu uno na przykład). Ale to nie wszystko - w drugim trymestrze też trzeba zadbać o rozwój układu nerwowego i brać suplementy z choliną i DHA, zawarte np. w Prenatal Duo.

sara
|

Mnie lekarz koniecznie zalecił łykanie kwasu foliowego, który właśnie dobrze wpływa na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego płodu Także słucham go i biorę tabletkę folika dziennie.

Zostań Rodzicem
|

Okresem kluczowym dla rozwoju cewy nerwowej jest pierwszy miesiąc ciąży, kiedy często przyszła matka nie ma jeszcze świadomości swojego odmiennego stanu. Dlatego właśnie tak ważna jest suplementacja kwasem foliowym wśród kobiet w okresie rozrodczym, aby nawet nieplanowany potomek nie był zagrożony wadami.

Kena
|

Jak to zrobić kiedy siagle sprawuje się opiekę nad niesprawnym dzieckiem i borykam się ze znieczulicą lekarzy,problemami
finansowymi i do tego rodzinnymi.Kiedy jest nadmiar problemów niezalężnych ode mnie i ma się poczucie bezsilności