UŻĄDLENIE przez pszczołę lub osę - jak udzielić pierwszej pomocy?
Gdy użądli cię pszczoła lub osa, może być niebezpiecznie. Szczególnie wtedy, gdy osoba użądlona jest uczulona na jad owada lub żądło trafi w gardło - powstający obrzęk może utrudnić oddychanie. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.
W dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne: jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.
Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku użądlenia?
- Jeśli żądło pozostało w ranie, postaraj się je usunąć (ale nie wyciskać!), następnie użądlone miejsce zdezynfekuj i przyłóż okład z lodu.
- Gdy osoba użądlona skarży się na silny ból, podaj leki przeciwbólowe.
- W wypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej (świąd, pokrzywka, duszność, zaburzenia oddychania), jeśli to możliwe, jak najszybciej podaj leki przeciwuczuleniowe (alergicy zwykle się z nimi nie rozstają).
- Jeżeli osoba użądlona traci przytomność, ułóż ją w pozycji bezpiecznej na boku i kontroluj funkcje życiowe; jeśli to konieczne, rozpocznij sztuczne oddychanie i masaż serca.
- W przypadku gdy nastąpiło użądlenie przez wiele owadów, może dojść do reakcji toksycznej (objawy jak przy zatruciach, tzn. wymioty, biegunka, nudności, utrata przytomności), jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.