UŻĄDLENIE przez pszczołę lub osę - jak udzielić pierwszej pomocy?

2015-08-08 20:45

Gdy użądli cię pszczoła lub osa, może być niebezpiecznie. Szczególnie wtedy, gdy osoba użądlona jest uczulona na jad owada lub żądło trafi w gardło - powstający obrzęk może utrudnić oddychanie. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.

W dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne: jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku użądlenia?

  • Jeśli żądło pozostało w ranie, postaraj się je usunąć (ale nie wyciskać!), następnie użądlone  miejsce zdezynfekuj i przyłóż okład z lodu.
  • Gdy osoba użądlona skarży się na silny ból, podaj leki przeciwbólowe.
  • W wypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej (świąd, pokrzywka, duszność, zaburzenia oddychania), jeśli to możliwe, jak najszybciej podaj leki przeciwuczuleniowe (alergicy zwykle się z nimi nie rozstają).
  • Jeżeli osoba użądlona traci przytomność, ułóż ją w pozycji bezpiecznej na boku i kontroluj funkcje życiowe; jeśli to konieczne, rozpocznij sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • W przypadku gdy nastąpiło użądlenie przez wiele owadów, może dojść do reakcji toksycznej (objawy jak przy zatruciach, tzn. wymioty, biegunka, nudności, utrata przytomności), jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Jakie owady żądlą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Milena
|

trzabędzie poślinić listek
i położyć tam gdzie cie urządliła.
mam jeszcze 2 sposub
wyssaj jad z palca
będzie mniej bolało.
ja te sposoby próbowałam i pomogły
Tobie też pomorze

pozdrawiam

Wikxq
|

Co zrobić kiedy osa wleci ci do gardła ja wiem nobo muj wujek miał taką sytuacje najlepiej położyć osobę na bog lecz jak osoba odczuwa bul w lewej stronie gardła trzeba tą osabę połażyć na lewy bog ,a kiedy odczuwa z prawej strony bul to trzeba tą osobe na prawy bog a jeśli we środek gardła to najlepiej żeby ta osoba była w pozycji siedzącej.Kiedy osoba zacznie wymiotować najlepiej próbować to żądło wyciągnąć a w jaki sposób zaświecić np. taką lampke od zadań domowych i wziąść pęsetę i wyciągnąć mi to się udało.

abitka
|

Jak się nie jest uczulonym na jad osy czy pszczoły, to pierwsza pomoc nie jest jakąś wielką filozofią. Schody zaczynają się, kiedy ktoś jest uczulony. Wtedy życie ratuje adrenalina. Wiem, bo mój tata niestety jest uczulony i zawsze ma przy sobie adrenalinę na wypadek wstrząsu anafilaktycznego

vice versa
|

dla zachowania powagi tematu, żeby cię użądliła we wszystkie palce nie będziesz takich durnot nie pisał

wikula
|

moja babcia została użądlona w język i w wargę chciała napić się soku ale nie zauważyła i się napiła osa ją użądliła w język i w wargę ale żądła osa nie wbiła ja zrobiłam babci tak wzięłam patyczki do uszu namoczyłam je w occie i próbowałam zobaczyć czy jest tam żądło ale nie było na języku w miejscu ukąszenia trzymałam pałeczki potem żeby było bezpiecznie babcia płukała buzie sokiem z cytryny potem trzymała lód na wargę zrobiłam tak samo ale jeszcze smarowała żelem na ukąszenia
mam nadzieje że pomogłam w jakiejś sytuacji lub się przyda prosze nie dziękować

bettina
|

Użądlenie przez osę może być bardzo niebezpieczne dla kogoś, kto jest uczulony. Ostatnio dużo na ten temat czytałam na stronie odetchnijspokojnie.pl. Bardzo potrzebna lektura dla wszystkich alergików - nie tylko tych uczulonych na jad owadów

ThinkHealthy
|

TOP10: Jadowitych i niebezpiecznych owadów Polski

Uważajcie latem! Te owady możesz spotkać... Wejdź na Think Healthy!

Alex
|

zabij :)

Maarlena
|

temat jest bardzo poważny, w tamtym roku moja mama został użądlona przez coś co wyglądało jak osa i mimo że szybko wyjęliśmy żądło i przyłożyliśmy okład z octu i lodu i mama wzięła wapno to miejsce użądlenia puchło. Mamie było duszno i pojechaliśmy do szpitala. Bałam się strasznie i wiem,że mama jest uczulona i mogło dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Oglądałam nawet na odetchnij spokojnie.pl film co robić i jak reagować w takich wypadkach.

mistrz ciętej riposty
|

poprawić w drugiej dla zachowania symetrii