Biegunka po alkoholu - co ją powoduje?

2021-09-28 14:55

Choć działania niepożądane alkoholu kojarzone są przede wszystkim z kacem i towarzyszącym mu bólem głowy, to możemy również mieć do czynienia z objawami ze strony przewodu pokarmowego, w tym z biegunką. Jakie są przyczyny biegunki po alkoholu i jak możemy wspomóc swój organizm w takiej sytuacji? Czy biegunka po alkoholu może doprowadzić do odwodnienia?

Spis treści

 1. Biegunka ostra nie tylko po alkoholu
 2. Biegunka po alkoholu - przyczyny luźnych stolców
 3. Biegunki po alkoholu - konsekwencje utraty wody
 4. Alkohol a utrata wody
 5. Biegunka po alkoholu - leczenie
 6. Biegunka po alkoholu - kiedy konieczna jest hospitalizacja?
 7. Biegunka po alkoholu - podsumowanie

Biegunką z punktu widzenia medycznego nazywamy sytuację, gdy pacjent oddaje stolce o nieprawidłowej konsystencji przynajmniej 3 razy na dobę. Biegunkę możemy podzielić na:

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Biegunka ostra nie tylko po alkoholu

Spożywanie alkoholu przyczynia się typowo do wystąpienia biegunki ostrej, która mija zazwyczaj w przeciągu kilku dni. Jakie jeszcze czynniki odpowiadają za wystąpienie biegunki ostrej? Należą do nich przede wszystkim:

Biegunka po alkoholu - przyczyny luźnych stolców

Wielu z nas zastanawia się, z czego wynika pojawienie się biegunki po spożyciu alkoholu etylowego. Bardziej typowe objawy, jakie kojarzymy z przyjmowaniem alkoholu to:

Są to objawy tak zwanego kaca, które spowodowane są toksycznym wpływem na organizm produktu przemiany alkoholu etylowego - czyli aldehydu octowego.

Jednak z czego wynika pojawienie się biegunki? Należy mieć świadomość, że alkohol uszkadza i niszczy enterocyty, czyli komórki nabłonka jelit. Pogarsza to istotnie proces trawienia węglowodanów i białek, ponieważ komórki te odpowiedzialne są za produkowanie enzymów rozkładających te związki. To właśnie zaburzenia trawienia oraz zaburzenia wchłaniania powodują wystąpienie luźnych stolców.

Biegunki po alkoholu - konsekwencje utraty wody

Na skutek biegunki dochodzi do utraty wody i ważnym elektrolitów takich jak sód i potas, co prowadzi do odwodnienia i pogorszonego samopoczucia pacjenta. W przypadku przyjmowania alkoholu typowo mamy do czynienia z łagodnym odwodnieniem, gdyż biegunki nie są aż tak nasilone jak w przebiegu schorzeń internistycznych.

Najczęstsze objawy łagodnego odwodnienia to:

Alkohol a utrata wody

Warto mieć świadomość, że sam alkohol w sposób pośredni również wpływa na zwiększoną utratę wody wraz z moczem. Alkohol etylowy hamuje aktywność hormonu produkowanego przez podwzgórze - mowa tutaj o wazopresynie.

Hormon ten odpowiada między innymi za zwrotne wchłanianie wody w nerkach i zatrzymywanie jej w organizmie. Mechanizm ten sprzyja wystąpieniu odwodnienia sytuacji, gdy spożywaniu alkoholu towarzyszy biegunka.

Biegunka po alkoholu - leczenie

W przypadku łagodnego odwodnienia najważniejsze jest przyjmowanie płynów drogą doustną - najlepiej wody mineralnej, która zawiera również ważne dla naszego organizmu jony, utracone drogą przewodu pokarmowego.

W aptece możemy otrzymać specjalne proszki do sporządzania płynów doustnych, które przyspieszają wyrównywanie gospodarki wodno-elektrolitowe organizmu. Produkty takie zawierają m.in.:

 • glukozę,
 • chlorek sodu,
 • chlorek potasu,
 • a także cytrynian potasu.

Warto o nich pomyśleć, gdy czujemy się osłabieni po biegunce.

Biegunka po alkoholu - kiedy konieczna jest hospitalizacja?

W sytuacji znacznego odwodnienia konieczne bywa leczenie w szpitalu. Wskazania do skierowania pacjenta z odwodnieniem po biegunce do szpitala to przede wszystkim:

 • znaczna utrata masy ciała - to taka, która przekracza 9% dotychczasowej masy pacjenta,
 • pojawienie się niepokojących objawów, do których należy: przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia tętniczego, a także zmniejszenie ilości wydalanego moczu - czyli skąpomocz i sucha, blada skóra - takie objawy kliniczne mogą świadczyć o rozwijającym się wstrząsie hipowolemicznym, którego jedną z najczęstszych przyczyn jest właśnie odwodnienie,
 • obecność u danego pacjenta innych dolegliwości, związanych z chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, czy niewydolnością serca,
 • brak możliwości przyjmowania płynów drogą doustną.

W szpitalu konieczne jest uzupełnienie płynów drogą dożylną, a czasami również wyrównanie gospodarki elektrolitowej za pomocą podaży odpowiednich jonów - najczęściej potasu.

Biegunka po alkoholu - podsumowanie

Podsumowując, biegunka to łagodne powikłanie związane z przyjmowaniem alkoholu etylowego. W większości przypadków wystarczy odpowiednie nawodnienie doustne, by uzupełnić niedobór płynów i wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jednak w niektórych przypadkach, biegunka po alkoholu może doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu i niebezpiecznych powikłań.

Warto mieć na uwadze objawy, jakie świadczą o znacznym odwodnieniu i sytuacji ich wystąpienia zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu pacjenta zadecyduje o dalszych krokach.

Czytaj też: Złe samopoczucie po alkoholu? Leki, których lepiej nie stosować

Bibliografia:

 1. K. Kumański, A. Kamińska, RÓŻNE DROGI METABOLICZNE ALKOHOLU ETYLOWEGO W TKANKACH, Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych, T. 61, 2012 Numer 1 (294) s. 29–35;
 2. Interna Szczeklika - Podręcznik Chorób Wewnętrznych, wydanie 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.