Częste, luźne stolce - przyczyny. Czy rozwolnienie jest objawem choroby?

2018-08-24 9:04 Monika Majewska

Częste, luźne stolce, które są wydalane częściej niż 3 razy na dobę, mogą być powodem do niepokoju. Częste rozwolnienie zazwyczaj jest oznaką choroby, zwłaszcza jeśli w stolcu są obecne krew, śluz lub tłuszcz. W takiej sytuacji należy zrezygnować z domowego leczenia i jak najszybciej udać się do lekarza. Przeczytaj albo posłuchaj, na jakie choroby mogą wskazywać częste, luźne stolce, jakie są przyczyny częstych rozwolnień.

Posłuchaj, na jakie choroby mogą wskazywać częste luźne stolce. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Częste, luźne stolce mogą towarzyszyć biegunce przewlekłej (inaczej częste rozwolnienie) lub pseudobiegunce. W tym pierwszym przypadku luźne (półpłynne) stolce o dużej objętości, zawierające ślady krwi, ropy lub śluzu, są oddawane częściej niż 3 razy na dobę. Z kolei pesudobiegunka to konieczność oddawania kilkakrotnie w ciągu dnia niewielkich ilości luźnego stolca (także z domieszką krwi czy śluzu). Cechą charakterystyczną pseudobiegunki jest permanentne uczucie potrzeby wypróżnienia. Oba schorzenia mogą występować na przemian i być objawem wielu poważnych chorób.

Częste, luźne stolce - przyczyny

IBS to choroba przewlekła - jej objawy mogą utrzymywać się przez całe życie. Oprócz nieco luźniejszego stolca (w którym rzadko obserwuje się obecność krwi) pojawia się także niewyjaśniony spadek masy ciała (pomimo stosowania zbilansowanej diety) i uczucie zmęczenia. Często potrzeba oddania stolca pojawia się nocą.

Podczas choroby dochodzi do zmian w obrębie komórek błony śluzowej jelita grubego. Pojawia się wtedy luźny stolec, który może zawierać domieszkę krwi (w wyniku krwawienia z guza). Często jedynym objawem rozwijającego się nowotworu jest zmiana rytmu wypróżnień: biegunka i zaparcie. Warto wiedzieć, że objawy raka jelita grubego są zróżnicowane i zależą od lokalizacji guza.

SPRAWDŹ >> Jakie są objawy raka jelita grubego?

Choroba polega na przewlekłym zapaleniu błony śluzowej odbytu lub jelita grubego. Jej objawem jest m.in. częste oddawanie luźnych stolców z domieszką krwi. Choroba jest bardzo groźna, ponieważ jej powikłaniami mogą być niewydolność wątroby, perforacja jelita grubego, a nawet nowotwór.

To zapalna choroba jelita grubego o nieznanej etiologii, prowadząca do zniszczenia ściany jelit. Proces zapalny początkowo obejmuje błonę śluzową, z czasem zajmując wszystkie warstwy ściany jelita grubego. Objawami choroby są często oddawane luźne stolce, utrata masy ciała i zmiany okołoodbytnicze (owrzodzenia, ropnie, przetoki).

Celiakia, czyli choroba trzewna, to choroba zapalna jelita cienkiego, której istotą jest nietolerancja glutenu. U osób, które zmagają się z tego typu zaburzeniem wchłaniania, w wyniku kontaktu z glutenem dochodzi do powstania stanu zapalnego. Konsekwencją jest powolne uszkadzanie błony śluzowej jelita cienkiego. Charakterystycznym objawem choroby są luźne, blade, cuchnące i wydalane w dużej objętości stolce.

Nadmierna produkcja hormonów tarczycy powoduje przyśpieszenie metabolizmu chorego, w wyniku czego następuje częstsze oddawanie luźnego stolca. Jednocześnie dochodzi do redukcji masy ciała, mimo że apetyty chorego został pobudzony.

Jest to choroba, którą można się zarazić podczas pobytu w krajach tropikalnych. Wywołują ją bakterie z rodzaju Salmonella. W pierwszym tygodniu pojawiają się gorączka i bóle brzucha. W drugim obserwuje się silne bóle głowy i suchy kaszel. Dopiero w trzecim tygodniu pojawia się luźny stolec.

Oddawanie luźnych, cuchnących i tłuszczowych stolców to jeden z charakterystycznych objawów tej choroby genetycznej. Ze strony przewodu pokarmowego pojawiają się jeszcze inne dolegliwości: powiększenie objętości brzucha i zaczopowanie ślinianek gęstym, lepkim śluzem.

Inne przyczyny częstego oddawania luźnych stolców

  • przyjmowanie leków - wiele leków, np. stosowany w cukrzycy metformin, leki przeczyszczające czy zobojętniające kwas solny, może wywoływać częste, luźne stolce jako niepożądany skutek uboczny ich przyjmowania. Jeśli istnieje podejrzenie, że przyczyną przewlekającej się biegunki są leki, należy je odstawić i zgłosić się do lekarza;
  • spożywanie w dużych ilościach substancji słodzących (sorbitol, mannitol czy ksylitol).

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - dolegliwości gastryczne

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

  • Jak radzić sobie ze zgagą, czkawką, wzdęciami, nudnościami, biegunką, zaparciami.
  • Jak na problemy układu pokarmowego wpływa zmiana diety?
  • Jakich produktów unikać przy dolegliwościach gastrycznych?
  • Kiedy trzeba udać się do lekarza?
  • Jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marysia
|

Przez 2 miesiące miałam luźne stolce aż zaczełam brać żelazo i jest juz dobrze

Marysia
|

Miałam przez 2 miesiące luźne stolce. Zaczęłam brać żelazo i są już normalne

Merry
|

Hej też miałam przez miesiąc luźne stolce. Zaczęłam brać żelazo i załatwiam się normalnie

em
|

tyle chorob a prawie w kazdej pomagaja(nie zawsze leczą) probiotyki, tylko ktory lekarz to poleci, a co dopiero zna sie na szczepach bakteryjnych i potrafi dobrac probiotykoterapie.

misia
|

Prosze sobie przetlumaczyc na jezyk polski PSYLLIUM FIBRE ale musi byc to PSYLLIUM bo jest bardzo wazne ja to biore tak mi kazali w szpitalu i mi to bardzo pomaga powodzenia

wert
|

od pewnego czasu robie na zadko czasami na zielono przewaznie po zjedzeniu ok 30 min i musze isc do ubikacji

Dr. Grobus
|

Proszę się obłożyć błotem ziemnym w proporcji 4 cz. ziemi i 1 cz. wody.
Raczej nie pomoże ale się człek do ziemi przyzwyczai.

Regina
|

Od 30 lat męcze się z nieregularnymi biegunkami, trwającymi czasamipo kilka tygosni, potem przerwa [ tydzień , nawet miesiąc] i znow od nowa. Stolec żółty i cuchnący [ w przerwach normalny]. Lekarze są bezsilni, stracili do mnie cierpliwość. Kto pomoże ? Mam78lat.

gość
|

przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej w przypadku problemów jelitowych jest milowym krokiem na drodze do zdrowia , lub jego poprawy, sama się o tym przekonałam jak miałam problemy jelitowe- gastrolog zalecił mi probiotyk i po miesiącu stolec całkiem się uregulował

x
|

mam tak już z 3 miesiące, wypiłem po południu zielonego frugo i takie samo wydaliłem .... pomocy :(