Układ pokarmowy

Uchyłek Meckela stanowi najczęstszą wrodzoną wadę przewodu pokarmowego. Najczęściej jego obecność nie wywołuje żadnych dolegliwości i jest on – jeżeli w ogóle – wykrywany przypadkowo, czasami jednak zdarza się, że u pacjenta posiadającego ten uchyłek występują krwawienia z przewodu pokarmowego czy dolegliwości bólowe. Czym dokładnie jest uchyłek Meckela, dlaczego występuje on u niektórych osób i jakie problemy mogą pojawiać się u pacjentów, którzy go posiadają?
Jelita to niedoceniany, a często też bardzo zaniedbany organ, który ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jelita są częścią układu pokarmowego i dzielą się na jelito grube i jelito cienkie. Każde z nich pełni nieco inne funkcje. Nie bez powodu mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Oprócz trawienia jelita odpowiedzialne są również za nasze samopoczucie. Jak działają jelita? Jaka jest ich budowa i długość?
Przejedzenie - często przytrafia się na przyjęciu pełnym pysznych potraw. Trudno uniknąć przejedzenia w święta. Są jednak skuteczne sposoby na poprawienie trawienia. Wspomagają trawienie, usprawniają ruchy jelit i likwidują uczucie pełności w żołądku. Jak przyspieszyć trawienie?
Świąteczne ucztowanie to spore wyzwanie dla wątroby. I choć jest ona wyjątkowo cierpliwa, w końcu może się zbuntować. Jak do tego nie dopuścić? Poznaj sposoby na świąteczny ból wątroby.
Co może oznaczać ból trzustki? To pytanie zadaje sobie każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na tę przypadłość. Odpowiedź nie jest jednak oczywista: ból trzustki może mieć różne przyczyny - w tym zarówno banalne podrażnienie, jak i niepokojący stan zapalny, a nawet nowotwór. Może mieć również różny charakter - ból trzustki może być bowiem ostry lub przewlekły. Nie należy go jednak lekceważyć, gdyż niedomaganie trzustki - organu bardzo ważnego w układzie trawiennym i hormonalnym - zawsze powinno budzić niepokój i skłaniać do pogłębionej diagnozy.
Wypadanie odbytu to schorzenie polegające na przemieszczeniu końcowych fragmentów jelita grubego na zewnątrz odbytu. U większości pacjentów, wypadanie odbytu jest odwracalne – przemieszczone części jelita grubego mogą zostać odprowadzone do właściwej pozycji. Najbardziej zaawansowane postacie wypadania odbytu mogą mieć charakter trwały. Wypadanie odbytu powstaje najczęściej w skutek osłabienia mięśni dna miednicy, które może być spowodowane różnymi przyczynami. Dowiedz się, jak objawia się wypadanie odbytu, jakie są przyczyny wypadania odbytu, jakie powikłania może mieć wypadanie odbytu oraz na czym polega diagnostyka i leczenie wypadania odbytu.
Trzustka uznawana jest za jeden z najważniejszych ludzkich narządów – wydziela zarówno kluczowe dla organizmu człowieka hormony, jak i produkuje różne enzymy trawienne. Jak jest zbudowana i po której stronie leży trzustka? Jakie są funkcje trzustki? Co podrażnia trzustkę i jakie choroby trzustki są najczęstsze?
Mikrobiom jelitowy to zespół organizmów, głównie bakterii beztlenowych, tworzących w jelitach złożony ekosystem. Przyjmuje się, że w jelitach bytuje aż 800 różnych gatunków bakterii.

Materiał sponsorowany

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego i grubego, dotykającą nawet 30% ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się biegunką, zaparciami i kurczowymi bólami brzucha, ale może powodować także przewlekłe bóle głowy czy zaburzenia miesiączkowania.

Materiał sponsorowany

Pasją Janusza są podróże, jednak całe jego życie jest jak na wulkanie. Gdy brakuje skutecznego leczenia, choroba wybucha. I kładzie go na łopatki.
Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) to grupa objawów klinicznych, spowodowanych nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego. Jakie są przyczyny i objawy zespołu rozrostu bakteryjnego? Jak przebiega leczenie SIBO?
Kamica żółciowa, nazywana pęcherzykową, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z kamicą często związane jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. Czy jednak kamień prowadzi do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, czy też zapalenie przyczynia się do tworzenia się kamieni? Specjaliści twierdzą, że obie hipotezy są prawdopodobne. Jakie są objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego? Jak przebiega leczenie?

Układ pokarmowy – choroby układu pokarmowego, niestrawność, zgaga, wątroba, wzdęcia, biegunka, kolka. Dowiedz się jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka, jak przebiega leczenie wrzodów, jak objawia się nowotwór przewodu pokarmowego, rak jelita grubego, jakie są domowe sposoby na przejedzenie, czym jest refluks przełyku, dlaczego pojawia się niestrawność. Wszystko na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zatrucie pokarmowe, anemia, pasożyty, zaparcia, problemy gastryczne, nadmierne gazy, niewydolność trzuski, choroby wątroby, ból brzucha. Zobacz jak dbać o układ pokarmowy, jak przebiega regeneracja wątroby, jaką dietę stosować.