Układ pokarmowy

Trzustka uznawana jest za jeden z najważniejszych ludzkich narządów – wydziela zarówno kluczowe dla organizmu człowieka hormony, jak i produkuje różne enzymy trawienne. Jak jest zbudowana i po której stronie leży trzustka? Jakie są funkcje trzustki? Co podrażnia trzustkę i jakie choroby trzustki są najczęstsze?
Mikrobiom jelitowy to zespół organizmów, głównie bakterii beztlenowych, tworzących w jelitach złożony ekosystem. Przyjmuje się, że w jelitach bytuje aż 800 różnych gatunków bakterii.

Materiał sponsorowany

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego i grubego, dotykającą nawet 30% ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się biegunką, zaparciami i kurczowymi bólami brzucha, ale może powodować także przewlekłe bóle głowy czy zaburzenia miesiączkowania.

Materiał sponsorowany

Pasją Janusza są podróże, jednak całe jego życie jest jak na wulkanie. Gdy brakuje skutecznego leczenia, choroba wybucha. I kładzie go na łopatki.
Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) to grupa objawów klinicznych, spowodowanych nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego. Jakie są przyczyny i objawy zespołu rozrostu bakteryjnego? Jak przebiega leczenie SIBO?
Kamica żółciowa, nazywana pęcherzykową, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Z kamicą często związane jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. Czy jednak kamień prowadzi do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, czy też zapalenie przyczynia się do tworzenia się kamieni? Specjaliści twierdzą, że obie hipotezy są prawdopodobne. Jakie są objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego? Jak przebiega leczenie?
Na starcie dorosłego życia Martę dopadła choroba Leśniowskiego-Crohna. Warunkiem normalnego życia jest skuteczne leczenie, jednak zapisy programów lekowych powodują, że leczenie po pewnym czasie trzeba odstawić mimo, że jest skuteczne. A wtedy choroba wraca – ze zdwojoną siłą.

Materiał partnerski

Niestrawność to zespół nieprzyjemnych objawów, występujący zazwyczaj po przejedzeniu. Niestrawność to nie choroba, ale czasem może być objawem poważniejszych schorzeń. Warto znać domowe sposoby na niestrawność, by szybko sobie poradzić z dolegliwościami. 
Wątroba metabolizuje leki, jednak wiele z nich - w tym również leki bez recepty, które stosujemy podczas przeziębienia czy grypy - może ją uszkadzać zwłaszcza, jeśli stosujemy je przez dłuższy czas, nie przestrzegając dawek zalecanych w ulotce. Które leki najczęściej uszkadzają wątrobę i jak temu zapobiec? Jak możesz chronić wątrobę, gdy przyjmujesz leki?
Nieswoiste zapalenia jelit to wspólna nazwa dla zapalnych chorób jelit takich jak m. in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) czy choroba Leśniowskiego-Crohna (chLC). Częste, przewlekłe biegunki sprawiają, że chorzy muszą skorzystać z toalety nawet 20 razy w ciągu dnia. W Polsce na nieswoiste zapalenia jelit cierpi ok. 50 tys. osób, co czwarta z nich jest niepełnoletnia. Do tej pory, mimo wielu badań, nieswoiste choroby zapalne jelit nie mają ustalonej przyczyny, a co za tym idzie, nie ma sposobu na ich skuteczne wyleczenie. Istnieją jednak leki, które mogą znacznie poprawić jakość życia chorych. Co trzeba wiedzieć o NZJ?
Pepsyna to enzym trawienny występujący w żołądku. Czynna postać pepsynogenu wydzielanego przez żołądek odpowiada za trawienie, a w medycynie swoje zastosowanie znajduje w leczeniu nieżytu żołądka, niedokwaśności, a nawet braku apetytu. Co należy wiedzieć o pepsynie?
Pęcherzyk żółciowy (często nazywany niepoprawnie woreczkiem żółciowym) to narząd należący do dróg żółciowych. Pęcherzyk żółciowy jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie wątroby. Głównym zadaniem pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie żółci. Najczęściej spotykane schorzenie pęcherzyka żółciowego to kamica pęcherzykowa, która może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Dowiedz się, jak zbudowany jest pęcherzyk żółciowy, jaka jest rola pęcherzyka żółciowego w układzie pokarmowym oraz jakie schorzenia mogą dotyczyć pęcherzyka żółciowego.

Układ pokarmowy – choroby układu pokarmowego, niestrawność, zgaga, wątroba, wzdęcia, biegunka, kolka. Dowiedz się jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka, jak przebiega leczenie wrzodów, jak objawia się nowotwór przewodu pokarmowego, rak jelita grubego, jakie są domowe sposoby na przejedzenie, czym jest refluks przełyku, dlaczego pojawia się niestrawność. Wszystko na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zatrucie pokarmowe, anemia, pasożyty, zaparcia, problemy gastryczne, nadmierne gazy, niewydolność trzuski, choroby wątroby, ból brzucha. Zobacz jak dbać o układ pokarmowy, jak przebiega regeneracja wątroby, jaką dietę stosować.