Układ pokarmowy

Achalazja przełyku to choroba, której charakterystycznym objawem jest dysfagia, czyli zaburzone połykanie. Jednak na trudności z połykaniem mogą skarżyć się także osoby zmagające się np. z chorą tarczycą, rakiem lub uchyłkami przełyku, dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać objawy achalazji przełyku, by móc szybko podjąć właściwe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do groźnych w skutkach powikłań, np. zapalenia płuc.
Niedożywienie to problem nie tylko osób wychudzonych, o anorektycznym wyglądzie. Także u osób z nadwagą i otyłością można zdiagnozować niedożywienie, wynikające z niedoborów składników odżywczych (np. witamin) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie są przyczyny i objawy niedożywienia? Jakie są jego skutki i na czym polega leczenie?
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to choroba, której wielu Polaków nie ma świadomości istnienia. Często pojawia się wraz z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. W jej leczeniu bardzo ważna jest dieta. Dzięki właściwej diecie można także zapobiec jej pojawieniu się.
Perforacja jelita to ostre schorzenie jamy brzusznej, w którym dochodzi do przedziurawienia jelita. W zależności od lokalizacji przedziurawienia perforacja jelita może powodować różne objawy. Perforacja jelita jest stanem wymagającym szybkiego rozpoznania i leczenia. Nieleczona perforacja jelita może powodować poważne zakażenie w obrębie jamy brzusznej. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny perforacji jelita, na czym polega diagnostyka perforacji jelita oraz jak leczy się perforację jelita.
Niedrożność jelit oznacza upośledzenie pasażu treści pokarmowej przez jelito cienkie i grube w następstwie zahamowania ich perystaltyki. Niedrożność jelit często stanowi przyczynę objawów, takich jak ostre bóle brzucha, a leczone w niewłaściwy sposób wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań i śmiertelności. Jakie są przyczyny i objawy niedrożności jelit? Na czym polega leczenie?
Ostre niedokrwienie jelit wywołane jest poprzez nagłe ograniczenie drożności tętnic krezkowych, które odpowiadają za dostarczenie krwi do jelit lub zmniejszenie perfuzji jelitowej. Stan ten objawia się silnym bólem brzucha, szczególnie w okolicy pępka. Może powodować martwicę jelit.
Powiększona wątroba (hepatomegalia) to objaw chorób wątroby lub schorzeń ogólnoustrojowych. Powiększenie wątroby może mieć różne przyczyny. Powiększenie wątroby może się wiązać z upośledzeniem jej prawidłowego działania, co stanowi zagrożenie zdrowotne. Jakie są jeszcze możliwe przyczyny powiększenia wątroby? Na czym polega leczenie?
Marskość wątroby rozwija się latami. Przyczyn marskości wątroby może być wiele, m.in. nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Schorzenie to może prowadzić nawet do śmierci. Jak powstrzymać marskość wątroby? Jak przebiega leczenie marskości wątroby?
Odwodnienie organizmu to poważny stan, który stanowi zagrożenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Odwodnienie najczęściej kojarzy się z upałami, jednak do utraty wody przez organizm może dojść także zimą lub w wyniku różnych chorób. Jakie są przyczyny i objawy odwodnienia, na czym polega leczenie i jak mu zapobiegać.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to choroba dająca bardzo niespecyficzne objawy, trudna do zdiagnozowania. Statystyki pokazują, że w Polsce może być już kilkadziesiąt tysięcy chorych na wrzodziejące zapalenia jelita grubego. Jakie są objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Jak przebiega leczenie tej choroby?
Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie. Ze statystyk wynika, że  świąd odbytu częściej dokucza mężczyznom niż kobietom. U większości osób dolegliwości nasilają się latem. Uczucie swędzenia, palenia, pieczenia odbytu uniemożliwia pracę, wypoczynek, przerywa sen i nierzadko jest powodem zaburzeń emocjonalnych. Chory ma niską samoocenę i ogranicza kontakty towarzyskie. Jak wyleczyć świąd odbytu?
Ślina jest jedną z wydzielin naszego organizmu, na której obecność na co dzień raczej nie zwracamy uwagi. Pełni niezwykle ważne funkcje ochronne i przeciwbakteryjne - pomaga też w prawidłowym trawieniu pokarmu. Zaburzenia gęstości i składu śliny mogą być nie tylko uciążliwe w funkcjonowaniu ale przede wszystkim wskazywać na ukryte choroby. Sprawdź, co może oznaczać zbyt gęsta i lepka ślina!

Układ pokarmowy – choroby układu pokarmowego, niestrawność, zgaga, wątroba, wzdęcia, biegunka, kolka. Dowiedz się jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka, jak przebiega leczenie wrzodów, jak objawia się nowotwór przewodu pokarmowego, rak jelita grubego, jakie są domowe sposoby na przejedzenie, czym jest refluks przełyku, dlaczego pojawia się niestrawność. Wszystko na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zatrucie pokarmowe, anemia, pasożyty, zaparcia, problemy gastryczne, nadmierne gazy, niewydolność trzuski, choroby wątroby, ból brzucha. Zobacz jak dbać o układ pokarmowy, jak przebiega regeneracja wątroby, jaką dietę stosować.