Układ pokarmowy

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej mogą być nieco mylące, ale w miarę jej powiększania się stają się wyraźniejsze. Po czym poznać, że masz objawy przepukliny pachwinowej?
Nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku, to jedna z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie brakuje laktazy - enzymu koniecznego do rozkładu laktozy. Wówczas po spożyciu mleka lub innych produktów zawierających laktozę pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jakie są przyczyny i objawy nietolerancji laktozy? Na czym polega leczenie?
Biegunka to oddawanie półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca więcej niż 3 na dobę. Leczenie biegunki zależy od jej przyczyny. Biegunka zwykle jest skutkiem zakażenia wirusowego albo bakteryjnego przewodu pokarmowego, ale może też mieć o wiele poważniejsze przyczyny. Biegunka jest niebezpieczna dla niemowląt i osób starszych, ponieważ łatwo się odwadniają. 
Choroba Duhringa, czyli opryszczkowate zapalenie skóry to choroba wynikająca z nietolerancji glutenu. Często nazywa się ją skórną postacią celiakii. Choroba Duhringa objawia się charakterystycznymi, występującymi symetrycznie i swędzącymi zmianami skórnymi. Leczenie choroby Duhringa polega przede wszystkim na stosowaniu przez całe życie diety bezglutenowej.
Szkorbut, zwany chorobą żeglarzy , jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C (kwasu askorbinowego). Szkorbut został opisany przez Hipokratesa (ok. 460 p.n.e. - 380 p.n.e) a ziołowe lekarstwa na tę chorobę były znane w wielu rodzimych kulturach od czasów prehistorycznych. Jakie są objawy szkorbutu i jak przebiega leczenie? Czy szkorbut jest zaraźliwy?
Śledziona to ważny i potrzebny narząd, ale nie jest niezbędna do życia. Bez śledziony można żyć - lekarze ją usuwają, gdy zagraża życiu pacjenta. Ale to nieprawda, że śledziona nie pełni istotnych funkcji w organizmie: jest to narząd, który należy do dwóch układów - limfatycznego i krwionośnego.
Marskość wątroby rozwija się latami. Przyczyn marskości wątroby może być wiele, m.in. nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Schorzenie to może prowadzić nawet do śmierci. Jak powstrzymać marskość wątroby? Jak przebiega leczenie marskości wątroby?
Wszystkie rodzaje przepukliny są wynikiem osłabienia powłok jamy ciała i nacisku. W zależności od tego, gdzie znajduje się przepuklina, wyróżniamy kilkanaście jej postaci. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, jakie są rodzaje przepuklin, gdzie się najczęściej pojawiają i poznaj ich objawy.
Wzdęty brzuch i gazy to problem, który dotyka czasem każdego z nas. Co jest przyczyną? Wzdęty brzuch i gazy zazwyczaj świadczą o zbyt szybkim spożywaniu posiłków bądź innych błędach żywieniowych. Czasem jednak są objawem poważniejszych schorzeń. Warto wiedzieć jakich, aby w trosce o swoje zdrowie jak najszybciej podjąć leczenie.
Grypa jelitowa (żołądkowa) to powszechny problem dotykający zarówno dzieci jak i dorosłych. Leczenie grypy jelitowej polega na łagodzeniu objawów. Z wirusem wywołującym chorobę organizm musi uporać się sam. Najważniejsze w leczeniu grypy jelitowej jest nawadnianie. Jak poradzić sobie z grypą żołądkową?
Wątroba oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn, wydziela żółć, magazynuje energię i witaminy. To tylko kilka z 500 funkcji, które pełni w ludzkim ciele. I choć jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia, z czasem może ulec chorobom i zmianom degeneracyjnym. Jak ją przed tym uchronić?
Ostre zapalenie trzustki pojawia się najczęściej w wyniku kamicy żółciowej albo nadmiernego spożycia alkoholu. Choroba ta, w swej ostrej postaci, może nawet doprowadzić do śmierci. Jakie są inne przyczyny zapalenia trzustki? Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak przebiega leczenie.

Układ pokarmowy – choroby układu pokarmowego, niestrawność, zgaga, wątroba, wzdęcia, biegunka, kolka. Dowiedz się jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka, jak przebiega leczenie wrzodów, jak objawia się nowotwór przewodu pokarmowego, rak jelita grubego, jakie są domowe sposoby na przejedzenie, czym jest refluks przełyku, dlaczego pojawia się niestrawność. Wszystko na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zatrucie pokarmowe, anemia, pasożyty, zaparcia, problemy gastryczne, nadmierne gazy, niewydolność trzuski, choroby wątroby, ból brzucha. Zobacz jak dbać o układ pokarmowy, jak przebiega regeneracja wątroby, jaką dietę stosować.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020