Układ pokarmowy

SIBO to zespół przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Objawy SIBO to przede wszystkim bóle brzucha po posiłku, nadmierna ilością gazów, silne biegunki lub zaparcia. Jeśli te symptomy są dla ciebie znajome, zobacz, jak możesz zmniejszyć swoje dolegliwości przy pomocy diety. Jakie jeszcze są metody leczenia tego schorzenia?
Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku, a dokładnie refluks żołądkowo-przełykowy, to cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku. Chorzy na refluks często bagatelizują objawy choroby - tymczasem nieleczony refluks nie tylko jest bardzo uciążliwy, ale może również prowadzić do rozwoju raka przełyku. Jakie są przyczyny i objawy refluksu? Jak przebiega leczenie refluksu przełyku?
Powiększenie obwodu brzucha, poszerzenie żył na powierzchni jamy brzusznej, czy miejscowe uwypuklenie brzucha może wynikać tak naprawdę z wielu przypadłości. Czym jest wodobrzusze, a czym tak zwana głowa meduzy? Warto dowiedzieć się więcej na temat nieprawidłowości w wyglądzie brzucha.
Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tak silnego wzdęcia, że nie mogłeś zapiąć spodni? Jeśli regularnie masz problemy z gazami i wzdęciami, możesz mieć do czynienia z zespołem SIBO. O to, czy jest to możliwe, zasięgnęliśmy fachowej wiedzy u gastrologa!
Regularne wykonywanie badań gastrologicznych umożliwia wykrywanie chorób w obrębie układu pokarmowego. Wielu pacjentów obawia się tego rodzaju badań z uwagi na specyfikę ich przeprowadzania. Na temat bolesności poszczególnych rodzajów badań gastrologicznych wypowiedział się dr n. med. Dariusz Maj - gastrolog, gastroenterolog.
O wpływie wysiłku fizycznego na krwawienie z odbytu, zespół SIBO i na inne schorzenia układu pokarmowego opowiedział Dariusz Maj - dr n. med. gastrolog, gastroenterolog. Czy wykonywanie aktywności fizycznych może pomóc w pozbyciu się lub złagodzeniu nieprzyjemnych konsekwencji będących wynikiem tych schorzeń? Obejrzyj video
Ból brzucha to jedna z częstszych dolegliwości. Niekiedy ból jest łagodny i szybko mija, czasem jednak pojawia się nagle, jest bardzo silny, szybko narasta i towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak mdłości czy biegunka. Gastrolog i gastroenterolog dr n. med Dariusz Maj wyjaśnia, w jakich sytuacjach ból brzucha powinien szczególnie niepokoić i kiedy konieczna jest dalsza diagnostyka. Obejrzyj video.
Ostre zapalenie trzustki pojawia się najczęściej w wyniku kamicy żółciowej albo nadmiernego spożycia alkoholu. Choroba ta, w swej ostrej postaci, może nawet doprowadzić do śmierci. Jakie są inne przyczyny zapalenia trzustki? Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak przebiega leczenie.
MAFLD czyli metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby to nowa nazwa schorzenia, które wcześniej określano jako NAFLD – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Nowa nazwa zdaniem wielu ekspertów dużo lepiej i dokładniej określa złożony problem jakim jest stłuszczeniowa choroba wątroby, pozwala również na całościowe podejście do tego zagadnienia.
Mikrobiota jelitowa to wszystkie mikroorganizmy bytujące w jelicie grubym. Spośród nich najlepiej rozpoznane są bakterie, których u zdrowego człowieka występuje ponad 1000 gatunków. Skład i liczebność mikrobioty są ściśle powiązane ze zdrowiem, nastrojem i funkcjonowaniem mózgu. Dowiedz się, jaki wpływ na organizm mają bakterie jelitowe.
Antybiotyki, niszcząc skutecznie bakterie chorobotwórcze, niszą również dobre bakterie ludzkiego mikrobiomu. Coraz więcej badań wykazuje, że antybiotyki mogą powodować dysbiozę drobnoustrojów, a zaburzenia mikrobioty jelitowej u noworodków, dzieci i dorosłych przyczyniają się do wielu chorób. Dlatego podczas antybiotykoterapii należy pamiętać nie tylko o przyjmowaniu leków osłonowych (probiotyków). Jak jeszcze można dbać o mikrobiom podczas antybiotykoterapii?
Perforacja jelita to ostre schorzenie jamy brzusznej, w którym dochodzi do przedziurawienia jelita. W zależności od lokalizacji przedziurawienia, perforacja jelita może powodować różne objawy. Perforacja jelita jest stanem wymagającym szybkiego rozpoznania i leczenia. Nieleczona perforacja jelita może powodować poważne zakażenie w obrębie jamy brzusznej. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny perforacji jelita, na czym polega diagnostyka perforacji jelita oraz jak leczy się perforację jelita.

Układ pokarmowy – choroby układu pokarmowego, niestrawność, zgaga, wątroba, wzdęcia, biegunka, kolka. Dowiedz się jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka, jak przebiega leczenie wrzodów, jak objawia się nowotwór przewodu pokarmowego, rak jelita grubego, jakie są domowe sposoby na przejedzenie, czym jest refluks przełyku, dlaczego pojawia się niestrawność. Wszystko na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zatrucie pokarmowe, anemia, pasożyty, zaparcia, problemy gastryczne, nadmierne gazy, niewydolność trzuski, choroby wątroby, ból brzucha. Zobacz jak dbać o układ pokarmowy, jak przebiega regeneracja wątroby, jaką dietę stosować.