Układ pokarmowy

Gastropareza to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego. W wyniku neuropatii autonomicznej dochodzi do opóźnienia opróżniania żołądka mimo braku przeszkody mechanicznej. Często stanowi powikłanie cukrzycy. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?
Refluks żółciowy, inaczej refluks jelitowo-żołądkowy, niekwaśny jest schorzeniem, które polega na zarzucaniu dwunastniczej treści wraz z żółcią do żołądka. Dotyczy najczęściej osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Sprawdź, czym objawia się refluks dwunastniczo- żołądkowy.
Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS) dawniej nazywano również nerwicą jelit. IBS to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, której przyczyny nie są znane. Podstawowe objawy to zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), bóle brzucha i wzdęcia. Przeczytaj albo posłuchaj, jak przebiega leczenie zespołu jelita drażliwego.
Trypsyna jest enzymem trawiennym trzustki (elementem soku trzustkowego). Enzymy są wyspecjalizowanymi biomolekułami ułatwiającymi zachodzenie reakcji chemicznych w organizmie. Rolą trypsyny jest odpowiedzialność za prawidłowy rozkład białek pokarmowych w naszym przewodzie pokarmowym. Brak trypsyny w kale u noworodków może oznaczać np. mukowiscydozę.
Nerwica żołądka potrafi obrzydzić ci życie. Przed ważnym spotkaniem czy egzaminem boli cię brzuch. Czasem nie możesz wyjść z łazienki, bo obawiasz się kompromitacji. Bierzesz tabletki, ale to nie pomaga. Jakie są przyczyny i inne objawy nerwicy żołądka? Jak przebiega jej leczenie?
Błona śluzowa (śluzówka) to rodzaj błony biologicznej występującej w naszym ciele. Pełni ona wiele funkcji, które przede wszystkim opierają się na komunikacji środowiska zewnętrznego z wnętrzem naszego organizmu. Jak zbudowana jest błona śluzowa i jaką pełni rolę w organizmie człowieka?
Zespół Boerhaavego, czyli samoistne pęknięcie przełyku, to rzadkie, ale potencjalne śmiertelne schorzenie. Niestety, ze względu na niespecyficzne objawy, które mogą sugerować m.in. zawał serca, jego wczesne rozpoznanie nie zawsze jest możliwe, co znacznie zmniejsza szanse przeżycia chorego. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Boerhaavego? Na czym polega leczenie samoistnie pękniętego przełyku?
Grzybica układu pokarmowego (kandydoza przewodu pokarmowego) to choroba, której objawy najczęściej pojawiają się u osób z obniżoną odpornością - pod antybiotykoterapii, nosicieli wirusa HIV, chorych onkologicznie. W przypadku podejrzenia grzybicy układu pokarmowego należy wykonać badania, by dobrać odpowiednie leki i by leczenie było skuteczne.
Dysbakterioza to inaczej zaburzenie flory bakteryjnej jelit. Do dysbakteriozy dochodzi wtedy, kiedy bakterie kolonizujące jelito grube przechodzą do jelita cienkiego. Głównym objawem zaburzeń flory bakteryjnej są objawy z układu pokarmowego: bóle brzucha, wzdęcia, czy biegunki. Jednak przy dysbakteriozie dochodzi także do zaburzeń wchłaniania, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste bóle brzucha, zwłaszcza po jedzeniu. A może dokuczają ci ciągłe zaparcia? Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, czym jeszcze objawia się choroba wrzodowa oraz jak ją leczyć.
Nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku, to jedna z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie brakuje laktazy - enzymu koniecznego do rozkładu laktozy. Wówczas po spożyciu mleka lub innych produktów zawierających laktozę pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jakie są przyczyny i objawy nietolerancji laktozy? Na czym polega leczenie?
Choroby metaboliczne to pojęcie bardzo szerokie – niektóre z nich mogą nieść śmiertelne zagrożenie, inne zaś pozwalają funkcjonować zupełnie normalnie (pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarskich). Różne są także przyczyny i strategie leczenia chorób metabolicznych. Dowiedz się, które choroby zaliczamy do chorób metabolicznych, jak dzielimy choroby metaboliczne, jak przebiegają najczęściej spotykane choroby metaboliczne oraz na czym polega leczenie chorób metabolicznych?

Układ pokarmowy – choroby układu pokarmowego, niestrawność, zgaga, wątroba, wzdęcia, biegunka, kolka. Dowiedz się jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka, jak przebiega leczenie wrzodów, jak objawia się nowotwór przewodu pokarmowego, rak jelita grubego, jakie są domowe sposoby na przejedzenie, czym jest refluks przełyku, dlaczego pojawia się niestrawność. Wszystko na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zatrucie pokarmowe, anemia, pasożyty, zaparcia, problemy gastryczne, nadmierne gazy, niewydolność trzuski, choroby wątroby, ból brzucha. Zobacz jak dbać o układ pokarmowy, jak przebiega regeneracja wątroby, jaką dietę stosować.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020