Układ pokarmowy

Wątroba to największy z naszych organów, waży prawie dwa kilogramy. Żaden inny narząd nie pełni tyle funkcji, co wątroba. To dlatego, kiedy zaczyna chorować, cierpi cały organizm. Choroby wątroby przebiegają bezobjawowo, dlatego, aby je wykryć, trzeba badać się regularnie. W niektórych przypadkach nie wystarczą same enzymy wątrobowe i USG. Czasem konieczny jest rezonans magnetyczny, a innym razem lepiej sprawdzi się tomograf.
SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim, można wyleczyć. Jednak jeśli nie znajdziemy głównej przyczyny tego schorzenia, mimo stosowania odpowiednich antybiotyków i przestrzegania ściśle ułożonej przez dietetyka diety, może ono szybko powrócić. Dowiedz się, co należy zrobić, aby zminimalizować ryzyko nawrotu SIBO i po jakie środki trzeba sięgnąć, aby stało się tylko wspomnieniem.
Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku, a dokładnie refluks żołądkowo-przełykowy, to cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku. Chorzy na refluks często bagatelizują objawy choroby - tymczasem nieleczony refluks nie tylko jest bardzo uciążliwy, ale może również prowadzić do rozwoju raka przełyku. Jakie są przyczyny i objawy refluksu? Jak przebiega leczenie refluksu przełyku?
Chora wątroba - objawy, jakie daje, mogą być bardzo różne. To m.in. objawy skórne, ale też są widoczne na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby - niezależnie od przyczyny - jest ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Jakie są choroby wątroby? Jakie objawy dają poszczególne choroby wątroby? Na czym polega ich leczenie? Czym jest dieta wątrobowa?
Nieustanne burczenie w brzuchu, chęć zjedzenia czegoś tuż po posiłku, problemy z koncentracją, rozdrażnienie - przyczyny tego, że ciągle odczuwasz głód, mogą być bardzo różne. Warto wiedzieć, skąd bierze się to uczucie i w jakich przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem. Oto najczęstsze powody wilczego apetytu.
Wątroba jest narządem, który ma zdolność regeneracji. Upośledzenie regeneracji może prowadzić do włóknienia, a nawet marskości wątroby. Jakich substancji unikać, aby maksymalnie wspomóc naturalne procesy regeneracji wątroby? Czy istnieją sprawdzone suplementy wspierające pracę tego narządu?
Powtarzające się zaparcia to problem, którego nie należy lekceważyć. Ale regularne stosowanie środków przeczyszczających, bez zmiany diety i trybu życia, jest drogą donikąd. Z zaparciami trzeba radzić sobie inaczej. Sprawdź, jak?
Odwodnienie to stan, którego nie powinno się ignorować. Głównie kojarzymy odwodnienie z latem, ale może do niego dojść także zimą. Czujesz się zmęczony? Masz problemy z trawieniem? Twój organizm może być odwodniony.
Dieta ma bezpośredni wpływ na skład mikrobiomu, a z kolei skład mikrobiomu ma bezpośredni wpływ na zdrowie. Nie tylko składniki odżywcze wpływają na bioróżnorodność mikrobiomu, ale także styl życia (palenie papierosów, stres, brak aktywności fizycznej), co bardzo często jest ignorowane. Jaki wpływ na mikrobiom mają białka, węglowodany, tłuszcze, polifenole i sztuczne słodziki?
Stomia, inaczej stoma lub przetoka, to wyprowadzenie ujścia narządów wewnętrznych przez skórę. Wyłonienie stomii może stanowić element leczenia schorzeń przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg żółciowych, a także innych narządów. Dowiedz się, jakie są rodzaje stomii, jakie są wskazania do wytworzenia stomii, na czym polega pielęgnacja stomii oraz jakie powikłania mogą być związane ze stomią.
Wzdęcia związane są z nadmierną ilości gazów nagromadzonych w jelitach. Często towarzyszy im ból i dyskomfort. Czasami przyczyną wzdęć jest choroba, np. zespół jelita drażliwego, ale niektóre produkty spożywcze mogą je powodować. Sprawdź, jakie pokarmy pomogą zapobiegać temu drażliwemu problemowi, a także pozwolą pozbyć się zbędnych kilogramów.
Zatrucia pokarmowe nie tylko są kłopotliwe, ale przede wszystkim świadczą o gwałtownej reakcji organizmu na szkodliwe patogeny. Zatruciu pokarmowemu najczęściej towarzyszą objawy ze stronu układu pokarmowego, choć nie tylko. Jak leczyć zatrucie? Co jeść przy zatruciu pokarmowym? Oto kilka sprawdzonych i bezpiecznych metod leczenia.

Układ pokarmowy – choroby układu pokarmowego, niestrawność, zgaga, wątroba, wzdęcia, biegunka, kolka. Dowiedz się jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka, jak przebiega leczenie wrzodów, jak objawia się nowotwór przewodu pokarmowego, rak jelita grubego, jakie są domowe sposoby na przejedzenie, czym jest refluks przełyku, dlaczego pojawia się niestrawność. Wszystko na temat dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zatrucie pokarmowe, anemia, pasożyty, zaparcia, problemy gastryczne, nadmierne gazy, niewydolność trzuski, choroby wątroby, ból brzucha. Zobacz jak dbać o układ pokarmowy, jak przebiega regeneracja wątroby, jaką dietę stosować.