Ból zęba - przyczyny. Domowe sposoby na ból zęba

2020-08-28 13:17 Anna Ławniczak

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy ani spać. Jego przyczyny mogą być różne. Najlepsze wyjście to iść do dentysty. Jak uśmierzyć ból zęba zanim doczekasz się na wizytę? Poznaj domowe sposoby na ból zęba.

Ból zęba może być łagodnym dyskomfortem, ale też potrafi dać się we znaki ostrym kłuciem, tępym uciskiem albo nieprzyjemnym pulsowaniem. Pierwszy odruch to uśmierzyć ból zęba. Ale przede wszystkim powinniśmy w sytuacji bólu zęba sięgnąć po telefon i umówić wizytę u dentysty. Zęby bolą tak mocno nie bez powodu. Muszą krzyczeć o swoim stanie, bo gdy je zaniedbamy, to rozwijający się stan zapalny może zainfekować zatoki, a nawet mózg, nie mówiąc już o sercu!

Spis treści

 1. Ból zęba - przyczyny
 2. Ból zębów z powodu próchnicy
 3. Jak uśmierzyć ból zęba? Domowe sposoby

Ból zęba - przyczyny

Przede wszystkim są to uszkodzenia zębów, np. w wyniku próchnicy lub pęknięcia szkliwa. Pierwsze stadium to nadwrażliwość zęba na zmiany temperatury oraz na słodkie i kwaśne jedzenie.

Nadwrażliwość spowodowana jest np. opuszczeniem się dziąsła i odsłonięciem wrażliwej zębiny lub pęknięciem czy innym uszkodzeniem szkliwa. To pierwszy krok do infekcji.

Zdarza się, że ból, który odczuwamy jako ból zęba jest spowodowany np. powiększeniem się węzła chłonnego, jakimś problemem ze stawem żuchwowym lub neuralgią. Sami tego nie ocenimy - trzeba poprosić o pomoc dentystę.

Wybielanie zębów

Ból zębów z powodu próchnicy

Ból spowodowany ubytkami próchnicy powstaje dlatego, że luki w zębinie odsłaniają bardzo wrażliwą miazgę zęba, która znajduje się w środku. Miazga, pod wpływem drażnienia pokarmami i płynami zaczyna boleć. W sytuacji zaawansowanej próchnicy i stałego drażnienia miazgi może dojść do zapalenia miazgi. Wtedy czujemy bardzo dotkliwy ból.

Powodem bólu zęba może też być ropień, który tworzy się w wyniku stanu zapalnego miazgi. Przyczyna bólu mogą być również odsłonięte szyjki zębowe, w wyniku opuszczania się dziąseł, kieszonki zębowe, a także stany zapalne dziąseł (choroby przyzębia).

Niezwykle ostry i trudny do zniesienia ból wywołuje zapalenie okostnej. To poważna komplikacja wynikająca z choroby zębów lub jamy ustnej. Okostna jest włóknistą błoną pokrywającą kości szczęki.

Do stanu zapalnego okostnej może dojść w wyniku choroby dziąseł i powstania tam ropnia lub zgorzeli, czyli obumarcia i rozkładu miazgi zęba w wyniku nieleczonego stanu zapalnego. W zapaleniu okostnej podaje się antybiotyki, potem trzeba ząb wyleczyć kanałowo lub, jeśli jest bardzo zniszczony, usunąć.

Jak uśmierzyć ból zęba? Domowe sposoby

Jakie są sposoby na ból zęba? Podpowiadamy jak uśmierzyć ból zęba, jednak wszystkie te sposoby są środkiem doraźnym, do stosowania zanim trafimy do dentysty.

 • Niezbyt nasilony ból zęba minie po zażyciu leków z grupy NLPZ np. paracetamolu.
 • Przy stanach zapalnych dziąseł można płukać jamę ustną ciepłym naparem szałwii lub rumianku.
 • Przy ostrzejszym bólu zębów można sięgnąć po ibuprofen. Na ból zęba można również żuć działające przeciwbólowo goździki (popularna przyprawa, pączki kwiatowe z drzewa goździkowego).
 • Jeśli jest wyraźny ubytek w bolącym zębie, można włożyć do niego wacik nasączony olejkiem goździkowym, olejek kamforowym lub jodłowym albo kroplami walerianowymi - uśmierzają ból zęba i łagodzą stan zapalny.
 • Pomóc mogą też: płukanka - 5-6 kropli jodyny i łyżeczki soli, rozpuszczone w szklance wody, albo papka - rozpuść 2 łyżeczki sody w 2 łyżeczkach octu i obłóż ząb.
 • Niektórym pomaga masaż kolisty punktu na dłoni (prawej, gdy boli ząb po lewej stronie, lewej, gdy po prawej) w którym łączą się kości kciuka i palca wskazującego.
 • Gdy ząb boli przy nagryzaniu - możliwe, że wewnątrz utworzył się ropień zęba. Trzeba jeść druga stroną a do czasy wizyty u dentysty można zażywać ibuprofen.
 • Jeżeli bólowi zębów towarzyszy obrzęk i pulsowanie można przypuszczać, że stan zapalny dotknął korzeni zęba i miazgi - wizyta u dentysty powinna być natychmiastowa. Do tego czasu można uśmierzać ból ibuprofenem, pyralginą (najlepiej w czopkach) - wtedy lek najszybciej trafia do krwiobiegu. Ulgę przynosi też płukanie jamy ustnej zimnym naparem mięty oraz przykładanie okładów z lodu na spuchnięty policzek.
 • Jeśli ból obejmuje całą szczękę, promieniuje do ucha i obejmuje głowę - trzeba iść do dentysty natychmiast! Z bólem przyjmują bez kolejki.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mariola P.
|

Polecam zimne okłady, nie pić nic ciepłego żeby nie wzmagać bólu i nie rozwijać ewentualnych bakterii.

Jakub Janecki
|

masz racje xd

Mario
|

Skuteczna metoda 2 ibupromy połykamy a jeden lub dwa rozgniatamy i wilgotną papką okładamy bolący ząb od strony korzenia (pod policzki) i do środka jeżeli jest dziurawy. 30 min i po bólu. Rano można udać się do dentysty.

Moriis
|

Tak żeby złagodzić stan zapalny i żeby nie doszło do zakażenia trzeba to potraktować olejem CBD ( tej wersji decarboxy z konopiafarmacja ze wzgledu na proporcje cbd/thc) ból u mnie ustąpił po 15 min. stan zapalny zniknął po 1,5 tygodnia stosowania, a tak zeba musiałbym na kanałowe dać dopiero po podleczeniu antybiotykiem.

Michalakb06
|

Co to jest ten propolis i gdzie go szukac

Aligator
|

Hej odkładaj chociaż po 50zl lepsze to niż nic

natala
|

Od roku męczę się z bólem zęba i ropniem... nie stać mnie na leczenie kanałowe, a na NFZ nie robią tego, czego potrzebuję :( zarabiam 1800 netto, do popłacenia rachunki, życie i nic nie zostaje co miesiąc, a na pewno nie tyle, co dentyści mi zaśpiewali za tego zęba (około 800 zł). Tak co 2 miesiące mniej więcej ten zab się odzywa. mam już dośc tego, jestem bezsilna

carloss23000
|

Witam
ja miałem silny ból zęba nie pomagała płukanka pasta tabletki
poszedłem do dentysty dostał się po rozwierceniu zęba do komory
wyczyścił z próchnicy zęba włożył lekarstwo zapłaciłem za to 100 zł
ząb bolał nadal byłem u drugiego dentysty na NFZ jak się okazało bakteria w zębie przepisał antybiotyk na 6 dni i przeszło
lekarstwo mam od 8 maja do dzisiaj ;)
i zero bólu zęba
tam gdzie płaciłem 100 zł dentysta nie dezynfekował sprzętu wcale

PJ
|

U mnie też pomagała tyko zima woda!

s
|

Paracetamol nie należy do NLPZ... jak można wypuscic artykuł z takim błędem