Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną, ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia.

Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia), czyli skaling, raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

NFZ na leczenie zębów daje... 50 zł rocznie. Nie starcza nawet na jedną plombę

Wydatki na stomatologię stanowią około 2,5 proc. całego budżetu NFZ, co oznacza, że rocznie na statystycznego Polaka przypada... niecałe 50 zł. Nie starcza nawet na zaplombowanie jednego zęba, co kosztuje ponad 100 zł. Nic dziwnego, że w kolejce do publicznego stomatologa czeka się nawet trzy miesiące, i to na zwykłą wizytę. Większość Polaków jest więc zmuszona wybierać usługi prywatnych gabinetów stomatologicznych. Rynek, który do 2020 roku ma być wart już przeszło 12,5 mld zł, jest w trakcie silnej konsolidacji. 

Czytaj też: Jak dbać o zęby? 5 najczęściej popełnianych błędów

Źródło: biznes.newseria.pl

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem.

Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.

Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ: proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

NFZ: leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia:

  • operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba
  • usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych
  • resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich

Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18. rokiem życia jest bezpłatne.

CZYTAJ TEŻ:

NFZ: leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia.

W tym czasie (uwaga! raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Stella
|

Leczenie w stomatologii jest bardzo drogie w związku z tym żałośnie mała składka zdrowotna, którą płacimy nie wystarczy na jego pokrycie. I nie można oszukiwać Polaków, że czy się stoi czy się leży jednakowo się należy i że składka w wysokości kilkuset złotych pokryje koszty leczenia o wartości kilkuset euro bądź więcej. Wszystko kosztuje i za wszystko trzeba płacić - komuna się skończyła. Pamiętajcie też, że to nie jest tak, że pieniądze, które wpłacacie do ZUS są waszą własnością i poniekąd finansują wasze leczenie, o nie! W Polsce obowiązuje zasada solidaryzmu społecznego, - wasze składki trafiają więc na leczenie innych - meneli, bezrobotnych, oszustów, nierobów - beneficjentów 500 + i tak dalej!! Reasumując, jeżeli chce się zachować pełne uzębienie albo jego część to leczyć się należy wyłącznie prywatnie ( inne podejście, inne materiały, inna technika, większy wybór procedur). Poza tym bardzo ważna jest też profilaktyka chorób zębów i przyzębia, której w ani szkołach ani tym bardziej w domach w tym zacofanym kraju nie uczą!!. Pamiętajcie, żeby myć zęby nie dwa razy dziennie ale kilka razy dziennie - po każdym posiłku bądź słodzonym napoju, do tego nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Słodycze i słodzone napoje tylko okazjonalnie i do tego po ich spożyciu zęby trzeba umyć ponieważ cukier jest głównym sprawcą próchnicy nawet przy bardzo dobrej higienie jamy ustnej. Ludzie bez ubytków i z pełnym uzębieniem to ludzie, którzy w ogólne nie spożywają słodyczy i myją zęby kilka razy w ciągu dnia...

joka3322 .
|

Leczenie na nfz to porazka, naprawdę. Wychdzisz i po miesiacu plomba Ci wypada :/ A za znieczulenie tak jak tu pisza i tak trzeba zapłacic. Ja juz się na całego przeniosłam i leczę sie prywatnie

Piotr
|

Jeśli chodzi o ortodontę, to na NFZ się w ogóle nie da (chyba tylko dzieci), ale są miejsca gdzie można na raty rozłożyć. Ja robiłem w dental care tychy , bo inaczej by mnie nie było stać!

KasiaR
|

Przepraszam ale nfz jest... przynajmniej nie od leczenia zębów. Po porażkach skutkujacych wyrwaniem 2 zębów zaczełam leczyc sie tylko w prywatnym gabiniecie, ale pzynajmniej dobrze i skutecznie a nie tak że zab niby wyleczony, zaplombowany ( za znieczulenie mimo nfz płaciłam) a po 2 dniach podeszła mi ropa :/ Leczę się prywatnie i mimo ze płace ie żałuję ani złotówki bo wszystko zrobione tak jak trzeba

Salvadore71
|

To jest po prostu żenada 50 zł rocznie na stomatologie ? Kpina PiS doprowadza tą Polskę do nędzy . Kiedyś było można było wyrwać zęba bez kasy teraz za wszystko musimy płacić - czy to jest normalne ? Co mają ludzie powiedzieć jak są biedni i żyją od 10 do 10 na groszach ?

Arnold2100
|

500 zł musi podatnik zapłacić prywatnie za leczenie kanałowe zębów które służą do miażdżenia jedzenia... i do tego ma płacić a coś co mu nie pokrywa podstawowej potrzeby zdrowotnej... poj... kraj

Kasandra Majewska
|

Bzdury piszecie, że zabiegi refundowane są z bezpłatnym znieczuleniem. Jak wyrywałam zęba, byłam wyraźnie poinformowana, że to znieczulenie, które refunduje NFZ nie nadaje się do wyrwania zęba i trzeba dopłacić za lepsze, żeby nie bolało. Przecież to jest jakiś horror !! 21 wiek, a średniowiecze w medycynie w tym zacofanym kraju. Skoro płacisz składkę zdrowotną, to czemu leczenie nie jest bezpłatne, tylko dopłacasz do lepszej plomby??? Chory kraj!

marta
|

wyleczyłam wszystkie zeby u stomatologa na nfz i elegancko wszystko zrobił, na dalszych zebach mam równiez białe plomby. natomiast ostatnio jak byłam u innego stomatologa w ramach nfz ze swoim dzieckiem to założył mu ciemne plomby. dlaczego tak jest? czym to sie ma? ja mam wszedzie białe a syn czarne

Polak
|

Niby kraj UE, ale tylko dla bogatych. Biedni płacą ogromne podatki i nic z tego nie mają, bo wypracowane przez nich pieniądze zgarniają bogaci.

Sorry, ale to nie jest państwo, w którym można żyć, skoro dotuje bogatych, a biednym nawet dentysty nie daje,

maryla
|

Dlaczego nie jest mi wiadomym jaką kwotę wpłaciłam przez 55 lat
składek zdrowotnych? I ile mam jeszcze do wykorzystania środków?
To jest draństwo, że na stare lata muszę płacić za leczenie zębów
albo je usuwać chociaż nadają się do leczenia.