Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Na czym polega skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy?

2015-06-08 8:22 Monika Majewska

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica. Sprawdź, na czym polega skaling, czym się różni skaling naddziąsłowy od poddziąsłowego i kiedy należy wykonać zabieg.

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego. Są dwa rodzaje skalingu:

 • skaling naddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.
 • skaling poddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.

W gabinetach dentystycznych można usunąć kamień nazębny kilkoma metodami:

 • tradycyjną (wykonywaną w wyjątkowych przypadkach) - używane są skalery ręczne, np. tzw. sierpy, motyczki, dłutka i pilniczki. Jest to metoda bardzo pracochłonna i niedokładna;
 • mechaniczną - wiertła typu frez powodują odłamywanie się kamienia;
 • ultradźwiękową - podczas zabiegu używany jest skaler ultradźwiękowy;
 • dźwiękową - usuwanie osadu za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz;
 • laserową - kamień jest usuwany za pomocą skalera laserowego (jagowo-erbowego);
 • chemiczną - stomatolog nakłada 30 procentowy roztwór perhydrolu na powierzchnię zęba (nadtlenku wodoru rozpuszczalnego w wodzie) i pozostawia do rozpuszczeni kamienia. Następnie wypłukuje rozpuszczone złogi wodą pod ciśnieniem.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej.

Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów i picie kawy czy herbaty.

Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczka. W związku z tym długotrwałe gromadzenie się kamienia może powodować obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzić do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania, czyli parodontozy.

Jak wygląda skaling naddziąsłowy?

Skaling naddziąsłowy to zabieg chirurgiczny, który ma na celu oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonuje się zwykle za pomocą ultradźwięków. Końcówkę skalera przykłada się do miejsc, gdzie występuje kamień. Następnie ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów, powodując ich pęknięcia i oderwanie od trzonu zębów. Na koniec zabiegu oczyszczone zęby zostają wypolerowane, dzięki czemu ich powierzchnia jest gładka i zabezpieczona przed ponownym osadzaniem się kamienia. Koszt skalingu naddziąsłowego: ok. 60 zł za 1 łuk.

Jak wygląda skaling poddziąsłowy?

Skaling poddziąsłowy to zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego zalegającego w kieszonce dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła, a nawet w korzeniu zęba. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą skalerów ultradźwiękowych, a także kiretu - specjalistycznego sprzętu dentystycznego, którego odpowiednie wygięcia zapewniają dostęp do każdej szczeliny jamy ustnej. Po oczyszczeniu szyjek zębowych z kamienia nazębnego, stomatolog wykonuje polerowanie. Dzięki temu zabiegowi kamień nie będzie się szybko osadzał. W celu wzmocnienia korzenia zęba, po zabiegu można wykonać fluoryzację. Skaling poddziąsłowy w niewielkim stopniu ingeruje w tkanki zęba, w związku z tym jest całkowicie bezpieczny. Koszt zabiegu: ok. 150 zł.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent może odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów. Można ją zlikwidować poprzez wykonanie zabiegu lakierowania, który jednocześnie zabezpieczy powierzchnie zębów przed powstawaniem próchnicy.

Czy skaling jest bolesny?

Głowice, które usuwają kamień nazębny, są zazwyczaj chłodzone wodą, w związku z tym zabieg jest praktycznie bezbolesny i dobrze znoszony przez pacjenta.

Czy skaling jest bezpiecznym zabiegiem?

Całkowite usunięcie kamienia może być przyczyną utraty zębiny, co może prowadzić do nadwrażliwości zębów i stanów zapalnych w miazdze zęba. Aby tego uniknąć, podczas skalingu należy używać skalerów ultradźwiękowych średniej lub małej mocy albo skalerów dźwiękowych z końcówkami kątowymi.

Jak często przeprowadzać skaling?

Zabieg powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku. W przypadku palaczy zabieg powinien być wykonywany częściej.

Przeciwwskazania do wykonania skalingu

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:

 • rozrusznik serca,
 • pourazowe odklejanie siatkówki oka,
 • ciąża.

W takich przypadkach skaling jest wykonywany metodą tradycyjną, tzn. przy pomocy skalerów ręcznych.

Ważne

W trakcie zabiegu istnieje ryzyko wysiewu drobnoustrojów do krwioobiegu. W przypadku niektórych schorzeń, np. bakteryjnego zapalenia wsierdzia, jest to duże zagrożenie. W związku z tym przed zabiegiem poinformuj lekarza o chorobach, z którymi się zmagasz, ponieważ być może będzie konieczne zastosowanie osłony antybiotykowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
ViBi
|

Z tego samego powodu co i "zalecane " szczepienia

amarylis
|

Ja sporo piję kawy, palę więc i problem z kamieniem mam, dlatego skaling muszę mieć robiony regularnie bo inaczej to bieda.

gość
|

Dlaczego wciąż polecany jest fluor skoro dawno już zostało odtajnione że nie jest skuteczny tylko bardzo szkodliwy ???

kostoglu
|

to chyba całkiem niezła cena jak za takie kompleksowe czyszczenie zębów? sama bym chętnie się poddała takiej magii, bo zeby mam już w złym stanie, gdzie znalazłaś taki pakiet?

attavyros
|

ja sobie sprezentowałam pakiet w mojej przychodni: skaling, piaskowanie, polerowanie zębów i fluoryzacja metodą kontaktową za jakoś poniżej dwóch stówek :)

Lidzia
|

Niby można zapobiegać powstawianiu kamienia nazębnego stosując np. tak zwaną "dietę białą", czyli nie pić kawy i ogólnie nie jeść ciemnych potraw. Nawet jeśli byśmy to robili przez całe życie to i tak, w mniejszym czy większym stopniu, ten kamień będzie się gromadził na naszych zębach. Chyba nie jesteśmy w stanie się od tego ustrzec :( ja usuwam kamień co jakiś czas podczas kontrolnych wizyt. Po takim zabiegu czuję się o wiele lepiej, bo wiem, że sam bym sobie nigdy tak porządnie nie wyczyścił zębów :)

maria
|

Rzeczywiście zauważyłam, że odkąd regularnie co kilka miesięcy chodzę na skaling nie mam problemów z próchnicą i wizyty są tylko profilaktyczne. Bardzo sobie chwalę ten zabieg (chodzęd o gabinetu Indexmedica, gdzie jest wykonywany porządnie). Dla mnie stał się on niezbędny dla prawidłowej higieny zębów.

Adam
|

Al. Wilanowska 279
Pani Wiktoria, młoda dziewczyna bezbolesnie czyści zeby, dwa razy juz u niej byłem. To tel do niej 505122 568

Anka
|

Warto nie zapominać o usuwaniu kamienia nazębnego, w końcu to są bakterie... Gdzie w wawie polecacie wykonanie??

jelonek
|

Dokładnie. To jest moim zdaniem podstawowy zabieg, od którego powinno się zaczynać leczenie stomatologiczne. Ja robiłem taki zabieg w klinice borczyka w Katowicach, potem miałem normalne leczenie stomatologiczne. Niestety miałem bardzo duży kamień na dolnym łuku, ale na szczęście udało się wszystko usunąć.