Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) - jak się wykonuje?

Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) - jak wygląda badanie?
Autor: Thinkstockphotos.com Podczas badania pacjent stoi nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Następnie przytrzymuje zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie pacjenta.

Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego. Sprawdź, jak się wykonuje zdjęcie pantomograficzne.

Pantomogram to badanie, którego polega na prześwietleniu zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Otrzymuje się wówczas zdjęcie pantomograficzne. Dzięki powiększonemu obrazowi struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych można dokładnie ocenić stan przyzębia, a także określić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, miejsca tzw. zębów zatrzymanych (np. ósemki). Pantomogram wykazuje także stopień mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania.

Pantomogram - wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są:

Zdjęcie to wymagane jest również przed wykonaniem niektórych zabiegów chirurgicznych poza jamą ustną np. w przypadku operacji zaćmy jako zdjęcie wykluczające obecność ogniska zapalnego.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Pantomogram - na czym polega

Przed zdjęciem pacjent jest jedynie proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.), a na jego ciało zostaje nałożona specjalna kamizelka, która chroni przed promieniami roentgena.

Następnie pacjent podchodzi do aparatu i staje nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Pacjent przytrzymuje zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie.

Zdjęcie pantomograficzne nie odzwierciedla rzeczywistych rozmiarów prześwietlanych elementów. Obraz jest powiększony w stosunku do wymiarów rzeczywistych średnio o 15 proc. Poza tym pantomogram jest zdjęciem warstwowym, co powoduje, że niektóre struktury mogą nie być uwidocznione na zdjęciu, jeśli nie znajdowały się w okolicy warstwy badanej przez pantomograf.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.