Irygator do zębów - urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej. Jak używać?

2019-09-26 12:35

Irygator do zębów to urządzenie służące do precyzyjnego czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych, usuwające resztki pokarmu, osad i chorobotwórcze bakterie. Irygator w duecie ze szczoteczką sprawią, że w najwyższym stopniu zadbasz o zdrowie swoich zębów, świeży oddech oraz nieskazitelny uśmiech. Jak używać irygatora do zębów?

Irygator do zębów - urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Irygator do zębów - jak działa?
  2. Irygator do zębów - jak używać?
  3. Irygator do zębów - dla kogo?
  4. Irygator do zębów - rodzaje

Irygator do zębów to nowoczesne narzędzie do higieny jamy ustnej. Precyzyjnie czyści zęby, usuwa płytkę nazębną, ale przede wszystkim przestrzenie międzyzębowe, a więc te miejsca, do których najtrudniej jest dotrzeć szczoteczką do zębów.

Czasem, by dobrze wyczyścić zęby, oprócz szczoteczki do zębów - manualnej, szczoteczki elektrycznej, szczoteczki sonicznej - posługujemy się nićmi dentystycznymi, wyciorkami i wykałaczkami.

Irygator do zębów z powodzeniem zastępuje te "analogowe" przyrządy. Dodatkowo, pracując irygatorem, masujemy dziąsła, dzięki czemu stają się lepiej ukrwione, silniejsze i zdrowsze.

Irygator do zębów - jak działa?

Irygator do zębów to rodzaj myjki ciśnieniowej - każdy, kto kiedyś takiej używał, choćby w myjni samochodowej, mniej więcej wie, na czym polega zasada jej działania.

Przez wąski dozownik, pod ciśnieniem (nawet 8 bar), wydobywa się woda, mieszanka wody i sprężonego powietrza, lub specjalny płyn do czyszczenia zębów. To od nas zależy, jak silny będzie ten strumień - możemy go regulować. Nie ma obaw - ciśnienie jest na tyle mocne, by skutecznie spełniać swoje zadanie, a jednocześnie na tyle delikatne, że na pewno nie uszkodzi np. wrażliwych dziąseł.

Czytaj też: Dlaczego krwawią dziąsła? Przyczyny krwawienia z dziąseł

Końcówka irygatora jest podłużna tak, by łatwo dosięgać do trudno dostępnych miejsc. Przypomina nieco urządzenie, którym dentysta osusza zęby. Są też dostępne końcówki z włosiem, takie skrzyżowanie irygatora ze szczoteczką do zębów.

Warto wiedzieć

Do zwykłej, codziennej pielęgnacji zębów wystarczy sama woda, najlepiej przefiltrowana (woda prosto z kranu sprzyja tworzeniu się kamienia w irygatorze). Niektórzy powinni jednak sięgnąć po specjalistyczny preparat. Dostępne są płyny zwalczające suchość ust, intensywnie nawilżające.

Można kupić preparat przeznaczony dla diabetyków, który sprawia, że szybciej goją się drobne rany w jamie ustnej. Osoby, które niedawno miały wszczepiony implant lub są po innych zabiegach w obrębie jamy ustnej, także powinny sięgnąć po specjalistyczny produkt.

Irygator do zębów - jak używać?

Zanim przystąpisz do zabiegu, mimo wszystko usuń z przestrzeni między zębowych resztki pokarmu nicią dentystyczną.

Do zbiorniczka irygatora wlej wodę lub płyn, według uznania. Pamiętaj, by nie był za zimny, bo czyszczenie może okazać się nieprzyjemne.

Wybierz odpowiednią końcówkę i zaczynaj.

Strumień powinno się kierować prostopadle do powierzchni zębów, co nie jest takie proste, jeśli chodzi o te, położone dalej, dlatego wymaga to nieco wprawy. Pamiętaj też, by nie dotykać dyszą do zębów ani dziąseł.

Jeśli posiadasz kieszonki zębowe - uważaj. Załóż odpowiednią końcówkę, która delikatnie usunie resztki pokarmu i wszelkie bakterie, ale nie nadwyręży tego wrażliwego miejsca (ogólny strumień może być zbyt silny). Trzymaj ją pod kątem 45 st.

Jeżeli masz założony aparat ortodontyczny - irygacja powinna trwać dłużej. Dokładnie czyść zamki i inne trudno dostępne miejsca - możesz także skorzystać z dedykowanej końcówki.

Po irygacji wypłucz pojemnik na wodę/płyn. Nie zostawiaj resztek na dnie, to sprzyja namnażaniu się bakterii i osadzaniu się kamienia.

Irygację można przeprowadzać tak często, jak klasyczne szczotkowanie zębów - np. dwa razy dziennie. Długość zabiegu powinna trwać ok. 2-3 minut.

Pamiętaj: końcówki irygatora, tak jak szczoteczki do zębów, także trzeba wymieniać - co kilka miesięcy.

Czytaj też: Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki szczotkowania zębów

Irygator do zębów - dla kogo?

Irygatory mogą stosować osoby o normalnie, ale i bardzo ciasno posadowionych zębach, właściciele implantów zębowych oraz ci, którzy noszą stałe aparaty ortodontyczne - urządzenie bez problemu oczyszcza okolice miejsc, w których aparat jest zamocowany lub styka się z zębami.

W niektórych irygatorach są końcówki przeznaczone do czyszczenia kieszonek zębowych i osoby, które mają z nimi problem, z pewnością zakochają się w irygatorze! Irygator do zębów nadaje się właściwie dla każdego, kto chce mieć zdrowe i mocne zęby oraz piękny uśmiech. Zapobiega próchnicy i jest po prostu niezastąpiony, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Irygator do zębów - rodzaje

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele produktów, jeśli chodzi o irygatory do zębów.

Mamy do wyboru:

  • irygatory stacjonarne, które co prawda zajmują w łazience nieco więcej miejsca, ale przy tym mają więcej funkcji i akcesoriów i mogą być używane przez wiele osób (wyposażone są w kilka końcówek)
  • irygatory bezprzewodowe (zasilane akumulatorem, który pozwala na dwa tygodnie pracy na jednym ładowaniu), idealne w podróży.

Wśród irygatorów do zębów można znaleźć również te z większym lub mniejszym zbiornikiem na płukankę (średnio to ok 0,5 l), tańsze i droższe. Mogą występować w zestawie ze szczoteczką lub jako samodzielne urządzenia. Różnią się również jeśli chodzi o moc i możliwości. Zatem - każdy może znaleźć coś dla siebie.

O autorze
Marta Uler
Marta Uler
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, urodowej i psychologicznej. Z wykształcenia również dietoterapeutka. Jej zainteresowania to medycyna, ziołolecznictwo, joga, kuchnia wegetariańska i koty. Jestem mamą dwóch chłopców - 10-letniego i 6-miesięcznego.