Aparaty ortodontyczne - rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu

2015-02-27 8:12 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Agnieszka Kolibabska, specjalista ortodoncji

Aparaty ortodontyczne korygują szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy i inne wady zgryzu. Nie ma znaczenia, ile masz lat - każdy wiek jest dobry, by wyleczyć wady zgryzu. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Wybór należy do ciebie.

Aparat ortodontyczny na zębach dorosłego nikogo dziś nie dziwi. Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby 30–40-letnie. Bo zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne jak piękna fryzura lub modne ubranie.

Na szczęście na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Nowoczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele modeli aparatów, mniej lub bardziej widocznych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i... zasobności portfela – leczenie nie jest, niestety, refundowane przez NFZ.

Aparaty ortodontyczne klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi

Takie aparaty przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem). Aparaty metalowe (tytan albo stopy metali z niklem lub bez) są najbardziej widoczne, natomiast ceramiczne i kryształowe mają kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub są przezroczyste. Wizyty kontrolne są konieczne co 4–6 tygodni. Cena: aparat metalowy – ok. 3 tys. zł (górna i dolna szczęka), aparat kryształowy – ok. 6 tys. zł (oba łuki zębowe), do tego należy doliczyć koszty wizyt kontrolnych (100–300 zł).

Aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe)

Wyglądem przypominają klasyczne aparaty, ale z zasadniczym wyjątkiem – zamki przyklejane są od wewnętrznej strony zębów, a więc z zewnątrz są zupełnie niewidoczne. Jednak nie każdemu można założyć standardowy aparat językowy. Przeciwwskazaniem są zwłaszcza choroby przyzębia, niskie zęby (niedostateczna wysokość części koronowej zęba do przyklejenia zamka), wąskie łuki, zła higiena. Okres przyzwyczajenia się do aparatu lingwalnego trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku klasycznych aparatów – powoduje on przejściowe kłopoty z wymową (niekiedy konieczna bywa pomoc logopedy), utrudniona jest także higiena.W tej grupie są też aparaty wykonywane indywidualnie z użyciem zaawansowanych technik komputerowych (zamek programuje się dla konkretnego pacjenta, biorąc po uwagę kształt zębów). Cena: 8–14 tys. (oba łuki) plus koszty wizyt kontrolnych.

Aparaty Invisalign

To przezroczyste nakładki ściśle obejmujące zęby, które wymienia się co 2 tygodnie. Sprawdzają się w przypadku niedużych wad. Są wygodne, siły wywierane na zęby są ściśle zaplanowane. Nakładki wyjmuje się na czas posiłków i mycia zębów, dzięki czemu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego. Wadą zdejmowanego aparatu jest jednak wydłużenie czasu leczenia, które wynika często z niesumienności w noszeniu, oraz występujące przebarwienia nakładek. Pełny koszt leczenia (aparat i wizyty kontrolne) to 10–19 tys. zł.

Czytaj też: Szczoteczka soniczna - jak działa i jak jej używać?

Aparaty samoligaturujące

To nowoczesne aparaty, które dzięki unikalnej budowie zamków pozwalają na użycie dużo mniejszej (ale jednakowej w całym okresie leczenia) siły przy prostowaniu zębów niż w klasycznych aparatach. To niweluje dyskomfort towarzyszący leczeniu ortodontycznemu, a także skraca jego czas i wydłuża odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi (odbywają się co 8–12 tygodni). Aparaty samoligaturujące sprzyjają dodatkowo utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ nie mają elementów elastycznych (m.in. dlatego nadają się dla osób z chorobami przyzębia). W wielu wadach dają możliwość leczenia bez usuwania zębów. Jako jedyne potrafią także poszerzyć uśmiech, z czym wiąże się tzw. lifting ortodontyczny – położenie zębów zmienia położenie tkanek miękkich, a więc zęby bardziej podpierają policzki, wargi. Krótko mówiąc – wygląda się młodziej!

Wśród aparatów samoligaturujących wymienia się np. system Damona i aparat samoligaturujący Insignia. Ten ostatni aparat ma wszystkie zalety systemu Damona, ale dodatkową korzyścią jest indywidualizacja zamków, które proukowane są na zęby konkretnego pacjenta.

Cena: ok. 5–6 tys. (górny i dolny łuk) plus koszty wizyt kontrolnych.

Ortodoncja dorosłych [wideo]

Na czym polega ortodoncja osób dorosłych? Jak leczenie ortodontyczne wpływa na rysy naszej twarzy? Posłuchaj naszego eksperta.

Leczenie ortodoncyjne u dorosłych

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
basia
|

W necie można czytać wiele na temat leczenia wady zgryzu, ale tak jak mówią to ortodonta wie co robić i jakie komponenty użyć. Polecicie dobrego ortodontę dla córeczki 12 lat z Łodzi?

Ewus
|

Mnie ortodontka powiedziała, że wiek nie jest ograniczeniem. Ja jestem dobrze po 30 i zdecydowałam się na taki niewidoczny aparat invisalign. Wcześniej myślałam o tym ale najpierw nie było funduszy i trochę się obawiałam, że to niefajnie wygląda. Ten aparat jest niewidoczny ale za to słono trzeba zapłacić- to taki mercedes wsrod aparatów:) Faktycznie w pracy na razie po 2 mieś nikt nie zauważył:)

sylwia
|

serio nie ma znaczenia wiek żeby założyć aparat stały? Polecicie dobrego ortodontę z okolic Łodzi? Będę wdzięczna

qwer
|

aparat metalowy samoligaturujacy na górny łuk - 2300

Iga Tomczyk
|

Ile kosztuje tylko górny łuk?

Teevez
|

Witam zauważyłem że moja dolna część szczęki( żuchwa) jest cofnięta do tyłu,gdy zaciskam szczękę dolne zęby dotykają podniebienia,jest to widoczne z profilu(gdy patrzysz z boku)Proszę o jakąś pomoc czytałem że można żuchwę ustawić operacyjnie ale jest to dla mnie za drogie(nie osiągalne)Proszę mi poradzić jakieś inne metody,aparaty,szczęki korekcyjne czy coś w tym rodzaju.Dodam że kilka lat temu nie miałem aż tak cofniętej żuchwy :(:( Help pleas

Karolina
|

tak, to jest jak najbardziej normalne

ktoś
|

wczoraj mialam nakładany aparat ruchomy na noc. Jak wstałam strasznie bolała mnie krzywa jedynka bo na nią mam aparat. czy to normalne że ten ząb mocno mnie bolał?

Edyta
|

Witam, ja mam mały problem z zębami i poszukuję sprawdzonego ortodonty ze Szczecina,który doradzi odpowiedni aparat do moich zębów, a nie taki, żeby jak najwięcej zarobił. Czy ktoś może polecić jakąś osobę?

minttu
|

W poniedziałek zdecydowałam się na nakładki Clear Aligner na górny łuk, noszę je od wczoraj. Za pierwszy zestaw zapłaciłam 600 zł (planowane 5, ale po 3 jeżeli efekty będą zadowalające mogę na nim zakończyć). Moje leczenie ortodonta chce przeprowadzić w szybki sposób, bo w ok. 3 mies. Ogólnie nakładka jest wygodna po paru godzinach zaczyna się coś czuć. Po 2-3 dniach mały ból ma ustąpić i będzie można normalnie funkcjonować. Nakładki są naprawdę niewidoczne dla towarzystwa :)) Polecam